Narodowe Centrum Cyfrowe. Pamięci Tomasza Merty (1965-2010)podsekretarza stanu w MKiDN.
W 2007 roku został zainicjowany projekt, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej "ZoSIA". Jego celem jest udostępnienie w Internecie kompletnych zbiorów archiwów państwowych. Powstanie strony „Szukaj w archiwach” jest jednym z etapów tegoż projektu. Budowę systemu prowadzi Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Poniedziałek, 23-11-2009 |
Archiwa Państwowe udostępniły stronę internetową (www.szukajwarchiwach.pl), gdzie można przeszukiwać informacje o zbiorach oraz oglądać skany archiwaliów. Jednak na razie jest to wersja testowa strony. W tej chwili użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o jednostkach archiwalnych ze zbiorów Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami). W systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych. |
Tomasz Merta (1965–2010) – generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury w rządzie Donalda Tuska, historyk i polityk PiS.W latach 2000-2001 był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Jako wiceminister kultury (od 2005 r.) odpowiadał m.in. za ochronę zabytków i dziedzictwa.
Zabiegał o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO. Uratował setki zabytków, warszawskie zakłady Norblina i jedną z ostatnich kamienic warszawskiego getta przed projektem nadbudowy.
"Wszystko źle lub w nadmiarze stosowane jest albo niebezpieczne, albo niezdrowe, albo przynajmniej tuczące. Z polityką historyczną wiążą się dwa zasadnicze niebezpieczeństwa. Pierwsze – to uznać, że taka sfera nie istnieje, że wszystko się dzieje w sposób naturalny, że historycy zajmują się historią, a politycy polityką. Drugie – uznać, że polityka historyczna jest przeciwieństwem prawdy historycznej. Z pewnością właściwie prowadzona polityka historyczna demokratycznego państwa nie może ignorować pojęcia prawdy historycznej, musi pozostawać w ścisłej z nią relacji. Nie można fałszować historii albo usuwać z niej rzeczy niepięknych, nieładnych." Autor:
Tomasz MertaWspółpraca Tomasza Merty z Centrum Edukacji Obywatelskiej zaowocowała serią programów nauczania i podręczników do wiedzy o społeczeństwie i historii. Był również współautorem metodycznych poradników dla nauczycieli. Zamiłowanie do historii idei, pasję dydaktyczną łączył z dbałością o interes publiczny poprzez prowadzenie Instytutu Dziedzictwa Narodowego (2001-02), doradzanie ministrowi kultury (2000-01), współtworzenie programu PiS w dziedzinie kultury czy członkostwo w radzie programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Od listopada 2005 roku był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego i generalnym konserwatorem zabytków.
Na początku października 2010 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło użytkownikom sieci Internet testową partię skanów ze swojego zasobu. Są one dostępne w Internecie na stronie www.szukajwarchiwach.pl. Mamy nadzieję, że to dopiero początek projektu, który zaowocuje powszechnym dostępem w sieci Internet do dużej części naszych zbiorów. Na naszej stronie internetowej będziemy Państwa informowali na bieżąco o ewentualnych kolejnych materiałach dostępnych on-line.
Życzymy państwu owocnych badań! Uwagi można zgłaszać na adres zosia@{no_spam}poznan.ap.gov.pl (przed wysłaniem proszę usunąć z adresu część {no_spam}).
czerwiec 2011: Obecnie na stronie szukajwarchiwach.pl udostępniamy ponad 548 000 skanów!!!
Aby obejrzeć skany:
1. wejdź na stronę www.szukajwarchiwach.pl i wybierz Archiwum Państwowe w Poznaniu
2. wybierz zakładkę zespoły i przejdź do wybranego zespołu, najlepiej wpisując jego numer w okienku przejdź do nr zespołu
3. przejdź do zakładki serie i wybierz właściwą serię; jeśli zespół nie ma serii przejdź do punktu 4
4. w zakładce jednostki wybierz właściwą jednostkę
5. wybierz zakładkę skany i otwórz wybrany skan klikając na jego miniaturze
6. aby powiększyć widok skanu użyj przycisku Z w prawym dolnym rogu (pojawi się lupa, która powiększa wybrany obszar skanu) albo przycisku obok, który powiększy cały skan
Akty urodzeń, ślubów i zgonów z dziesięciu warszawskich parafii możemy już znaleźć w sieci. W sumie 240 tys. elektronicznych kopii dokumentów. Udostępniło je właśnie Archiwum Państwowe m.st. Warszawy na stronie www.szukajwarchiwach.pl.
– To pierwszy nasz krok w upowszechnieniu starych dokumentów dotyczących osób prywatnych w Internecie – mówi dyrektor archiwum Ryszard Wojtkowski.Jestem wielkim entuzjastą każdej takiej publikacji internetowej. Dostęp do danych źródłowych powinien być jak najszerszy. Nie tylko dla naukowców, ale choćby uczniów – mówi Włodzimierz Sroczyński z Zespołu Indeksacyjnego, który od kilku lat zajmuje się społecznie przetwarzaniem archiwów na internetowe strony."
Błąd wczytywania strony, Firefox nie może odnaleźć serwera www.nac.gov.pl.
Nie odnaleziono serwera
stanu w Ministerstwie Kultury i ...... dać na www.szukajwarchiwach.pl. ...
http://nac.gov.pl/files/NAC_wizja_projekt_ludzie_WWW.pdf
systemu ZoSIA. Na obecnym etapie użytkownicy mogą przeglądać blisko 3
miliony ...
http://www.zosiatest.fora.pl/ogolne-uwagi-do-zosi,10/problemy-techniczne-z-szukajwarchiwach,91.html
problemy i uwagi natury technicznej do serwisu
szukajwarchiwach.pl
Zgłoszony problem (przekazuję, więcej szczegółów nie znam)
Nie wyświetla się zawartość zakładek" informacje o archiwum , zespoły etc"
XP Professional
Google Chrome
przełom kwietnia i maja 2010
eseisty, historyka idei, wiceministra kultury, który zginął w ...
http://wiadomosci.dziennik.pl/smolensk-rocznica-katastrofy/oni-zgineli/artykuly/115512,tomasz-merta-wiceminister-kultury.html
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. 10-08-2011 Na wniosek
10-08-2011
Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 10 sierpnia br. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. hab. Władysława Stępniaka.
Dr hab. Władysław Stępniak jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu UNESCO Memory of the World oraz Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
Podstawowym przedmiotem jego badań są problemy międzynarodowej ochrony prawnej dóbr kultury, dzieje rozproszenia po świecie i rewindykacji archiwaliów polskich oraz problematyka udostępniania zbiorów. Jest autorem ok. 220 publikacji naukowych, w tym czterech monografii.
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/powolanie-szefa-naczelnej-dyrekcji-a...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Cześć pamięci pana Tomasza Merty.
Wyrazy ubolewania
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Ja korzystał z Archiwów Poznańskiej Biblioteki Cyfrowej
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
niestety, projekt zamiera i nie ma kto dalej go realizować. Wszak teraz "patrzymy w przyszłość" nie w przeszłośc.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. O dorobku intelektualnym i
O dorobku intelektualnym i publicystycznym Tomasza Merty, podsekretarza stanu w resorcie kultury, który zginął w katastrofie smoleńskiej, dyskutowano dziś w Krakowie. Okazją była prezentacja jego książki
"Nieodzowność konserwatyzmu. Pisma wybrane".
Jak przypomniała wdowa po ministrze Magdalena Merta, teksty prezentowane w tomie wydanym przez Muzeum Historii Polski i "Teologię Polityczną", powstawały na przestrzeni wielu lat.
Każdy z nich znałam, jako pierwsza je czytałam i redagowałam (). Przeglądałam je też do tej publikacji, a mimo to zobaczenie tych tekstów złożonych razem, powoduje, że tworzą one nową jakość. Tak dobrane, wszystkie razem mówią więcej o moim mężu, niż każdy z osobna
- zaznaczyła Merta podczas spotkania zorganizowanego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Podkreśliła, że jest głęboko wzruszona pamięcią, jaka otacza jej zmarłego męża oraz zainteresowaniem związanym z pozostawionym przez niego dorobkiem intelektualnym i publicystycznym.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska przypomniała, iż jest pierwszym podsekretarzem stanu powołanym przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego po śmierci Tomasza Merty. Nastąpiło to w styczniu tego roku, ponad 1,5 roku po katastrofie smoleńskiej.
Kiedy zaczynałam pracę, zapytano mnie czy, chcę pracować w gabinecie, który przez ten czas stał pusty, czy należy poszukać mi innego pokoju. Odpowiedziałam, że właśnie chcę pracować w tym gabinecie, bo wierzę w dobre duchy, wierzę w dobre myśli
- podkreśliła.
Jak mówiła Omilanowska, kilka razy miała okazję rozmawiać z Tomaszem Mertą.
Jawił mi się jako człowiek wielkiej tolerancji, który przy niezwykle mocno ukształtowanym profilu ideowym, był człowiekiem, który potrafił rozmawiać, polemizować ze wszystkimi, także osobami o zupełnie innych poglądach
- oceniła.
Zetknięcie z historykiem, który potrafił tak wspaniale mówić o rzeczach najistotniejszych, było dla mnie ogromnym przeżyciem
- zaznaczyła Omilanowska.
Zapowiedziała, że wypełniając w najbliższych miesiącach w resorcie kultury zbliżony zakres obowiązków zawodowych będzie się starała,
aby być takim człowiekiem tolerancji i otwartości, niezależnie od tego, kto do mnie przyjdzie, jakie będzie miał poglądy polityczne czy ideowe.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro przypomniał, że jego placówka wraz z "Teologią Polityczną" wydała po śmierci Merty dwie książki: "Nieodzowność konserwatyzmu. Pisma wybrane Tomasza Merty" oraz "Księgę pamięci Tomasza Merty".
http://wpolityce.pl/wydarzenia/23483-nieodzownosc-konserwatyzmu-wybor-pi...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl