III RP w Hybrydach - ciąg dalszy
Dziś /02.12.1011/ w klubie Hybrydy w Warszawie mogliśmy obejrzeć następne cztery odcinki filmu "Historia III RP". Poprzednie trzy pokazane zostały tydzień temu /w tym samym miejscu i czasie /25.11.2011, godz 18:00//. Obejmowały ona lata 1979-1989, aż do utworzenia rządu Mazowieckiego. Opisałam tamto spotkanie /
TUTAJ/. Przypomnę, że omawiany film powstał w 2008 roku na zamówienie ówczesnego kierownictwa TVP Historia. Projekcja trwała dzisiaj prawie dwie godziny, więc po niej był tylko czas na krótka, ok.40 minutowa, dyskusję z Arturem Dmochowskim, twórcą i pierwszym szefem TVP Historia, któremu zawdzięczamy powstanie "Historii III RP" / zapowiadany wcześniej scenarzysta Paweł Nowacki nie pojawił się. Był on w zeszły piątek i prowadził wraz z Rafałem Ziemkiewiczem pasjonującą półtoragodzinną dyskusję/.
Obejrzana dzisiaj część filmu obejmowała okres od jesieni 1989 do lata 1991, do czwartej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Pokazywane wydarzenia komentowali, tak jak poprzednio Cezary Michalski, prof. Andrzej Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Antoni Dudek, Bronisław Wildstein, prof. Jadwiga Staniszkis. Paweł Milcarek i Rafał Ziemkiewicz. Pokazywano kulisy rządu Mazowieckiego i jego kunktatorstwo i zaniechania, akcentując to, że składał się on w połowie z komunistów, m. in. Kiszczak był ministrem spraw wewnętrznych. Dużo uwagi poświęcono sprawom gospodarczym, ukazując plan Balcerowicza i jago skutki.. Przypomniano wybory prezydenckie 1990, wybór Wałęsy i przegraną Mazowieckiego z Tymińskim. Można było zobaczyć, jak uwłaszczała się komunistyczna nomenklatura. Mówiono o niszczeniu akt SB i WSW. Stosunkowo mało uwagi poświęcono sytuacji w Rosji, przypominając tylko pucz Janajewa i sprawę wycofania wojsk sowieckich z Polski. Antoni Dudek pochwalił rząd Bieleckiego za podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, a Jadwiga Staniszkis ostro skrytykowała go za to samo, zwracając uwagę na niekorzystne dla Polski warunki tej umowy. Mowa też była o sprzeciwie środowiska "Gazety Wyborczej" wobec lekcji religii w szkołach i ustawy antyaborcyjnej.
Dyskusję zagaiła prowadząca Anita Czerwińska pytając o dzieje TVP Historia i oglądanego filmu. Artur Dmochowski odparł, ze w 2006 otworzyło się "okno możliwości i kanał ten powstał, ale tylko przez półtora roku można było tam swobodnie realizować swoje zamierzenia. Żałował w szczególności, że nie udało mu się zrealizować filmu dla telewizji zachodnich rozprawiającego się z mitem "polskich obozów koncentracyjnych". Zwrócił też uwagę na fakt, ze to co pokazano w "Historii III RP" jest świetna ilustracja tezy Józefa Darskiego o "kontroli strukturalnej" /TUTAJ/. Opowiedział także o zrealizowanym przez siebie dla telewizji holenderskiej filmie "List z Polski" o tragedii smoleńskiej. Padały też pytanie o finansowanie TVP. Dmochowski powiedział, że obecna władza chce chyba zniszczyć ją, bo właśnie zwolniono dyrektora ds. reklamy, który miał teraz negocjować umowy. Artur Dmochowski pracuje obecnie jako dziennikarz w "Gazecie Polskiej Codziennie". Gorąco namawiał wszystkich do kupowania tego pisma.
Dziś przyszło o wiele więcej ludzi niż tydzień temu. Było chyba ze 200 osób. Za tydzień, 09.12.2011 będzie można obejrzeć następna część "Historii III RP". Gościem będzie Paweł Milcarek, jeden z publicystów występujących w filmie. Ma mówić m. in. o Kościele w III RP. Miejsce - klub Hybrydy przy ul Zlotej w Warszawie, godz 18:00.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Relacja wideo z dyskusji z Dmochowskim
Jest tu: http://vod.gazetapolska.pl/786-spotkanie-z-arturem-dmochowskim