♦ Opozycja Ziemi Nowosolskiej
Zapowiadana przez nas Konferencja popularnonaukowa „Opór społeczny, opozycja demokratyczna i »Solidarność« na Ziemi Nowosolskiej w latach 1976–1989” – obdyła się w Muzeum Miejskim w Nowej Soli, 13 października 2011 r.
W listopadzie 2010 r. podobna konferencja odbyła się w Zielonej Górze i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie oraz dyskusje wśród uczestników wydarzeń lat osiemdziesiątych w tym województwie. Postanowiono więc zorganizować, tym razem w wymiarze lokalnym, podobna konferencję o wydarzeniach i ludziach Ziemi Nowosolskiej w latach 1976–1989. Została ona zorganizowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL Ziemi Lubuskiej i Muzeum Miejskie w Nowej Soli.
Wśród uczestników konferencji byli m. in. uczestnicy strajku w „Dozamecie” 25 czerwca 1976 r., działacze „Solidarności” z Nowej Soli, Kożuchowa i Zielonej Góry, działacze „Solidarności” Rolników Indywidualnych, Nowosolskiego Komitetu Samoobrony „Solidarności”, „Solidarności Walczącej” i uczestnicy Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli.
Celem konferencji było przedstawienie oporu społecznego, działalności NSZZ „Solidarność” oraz innych organizacji opozycyjnych (np. NSZZ „Solidarność” RI, organizacji młodzieżowych, komitetów obywatelskich „Solidarność”) na terenie Nowej Soli i rejonu dawnego powiatu nowosolskiego (Ziemia Nowosolska). Podczas konferencji wygłoszono referaty i dyskutowano o wydarzeniach w czerwcu 1976 r., specyfice sytuacji w Nowej Soli po Sierpniu 1980 r., przyczynach przyłączenia się największych komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” do Regionu Dolnośląskiego, relacjach ze strukturami Związku należącymi do MKZ/ZR NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze i we Wrocławiu, funkcjonowaniu struktur podziemia nowosolskiego po wprowadzeniu stanu wojennego, działalności kapucyna o. Ryszarda (Józefa) Ślebody, odbudowie jawnych struktur Związku w latach 1988–1989 oraz działaniach aparatu władz i aparatu bezpieczeństwa wobec „Solidarności” i opozycji.
Zaprezentowane zostały także publikacje wydane przez Instytut Pamięci Narodowej poświęcone opozycji i NSZZ „Solidarność”.
Szczagółowy program Konferencji:
Otwarcie konferencji
- dr Tomasz Andrzejewski – dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
- dr Rafał Reczek – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
- Andrzej Perlak – Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL Ziemi Lubuskiej
- Maciej Jankowski – przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Zielonej Górze
I. Solidarność i opozycja demokratyczna w perspektywie ogólnopolskiej i regionalnej
II. Prezentacja publikacji IPN
- dr Agnieszka Łuczak (naczelnik OBEP IPN w Poznaniu), Prezentacja publikacji IPN poświęconych opozycji i NSZZ „Solidarność”
III. Opór społeczny, NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna we wspomnieniach uczestników
Relacje uczestników wydarzeń
fragment wykładu p. Przemysława Zwiernika z IPN w Muzeum Miejskim w Nowej Soli 13.10.2011 roku zarejestrowany przez Marię Perlak
Patroni medialni:
- RTV Lubuska
- Tygodnik Krąg
- Gazeta Lubuska
- Telewizja Odra
Źródła:
Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Instytut Pamięci Narodowej
- wielka-solidarnosc.pl - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Dopóki jeszcze żyją świadkowie historii
którzy mogą świadczyć prawdę...
Ubywa nas, trzeba ocalić prawdę, zanim znów inni napisza za nas historię.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl