W sierpniu 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała list do waszyngtońskiej Rady Muzeum Holocaustu w sprawie bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz. Trzy dni temu w serwisie Facebook powstała strona pt. „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”. Zaproszenia do odwiedzenia strony trafiły do kilkudziesięciu instytucji z całego świata, które kultywują pamięć o zagładzie narodu żydowskiego.
To kolejne przedsięwzięcie w ramach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Wspomniana strona dostępna jest pod adresem:
http://pl-pl.facebook.com/pages/Bring-Witold-Pilecki-to-Holocaust-Museums/276335655736394
A oto polskie tłumaczenie tekstu, który można tam znaleźć:
Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948) był jedyną w historii osobą, która dobrowolnie dała się uwięzić w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Pilecki był założycielem konspiracyjnej organizacji więźniów w KL Auschwitz – Związku Organizacji Wojskowej (ZOW). Po II woj nie światowej, Pilecki został zamordowany przez komunistów w okupowanej przez Stalina Polsce.
Od stycznia 2008, polska NGO – Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi kampanię obywatelską „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Jednym z celów tej akcji społecznej jest upowszechnienie na świecie niezwykłego świadectwa o Auschwitz i Holocauście, tzw. „Raportu Witolda”.
30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum – wysłała list polecony do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, zwracając się o upamiętnienie Witolda Pileckiego w Muzeach Holocaustu, których ekspozycje wcale nie wspominają ( ! ) o Pileckim.
Od wysłania listu minął ponad rok, a nadawca nie doczekał się jakiejkolwiek odpowiedzi. Amerykańskie Muzea Holocaustu wciąż przemilczają czyny Pileckiego.
Wesprzyjmy wniosek Fundacji Paradis Judaeorum do Rady Muzeum Holocaustu, dotyczący Witolda Pileckiego!
Zachęćmy ważne instytucje na całym świecie do uczenia prawdy o tragicznej historii tych, którzy starali się zatrzymać Holocaust na samym początku i w samym jądrze piekła na ziemi Auschwitz!
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
1) „Raport Witolda” po angielsku:
www.witoldsreport.blogspot.com
2) List Fundacji Paradis Judaeorum do US Holocaust Memorial Council:
3) Kartka pocztowa akcji “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (“Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):
4) Artykuł „Ochotnik do Auschwitz” w amerykańskim “The Catholic Messenger”:
http://www.catholicmessenger.org/articles/2010/08/25/features/doc4c6c2c25464fc909590640.txt
5) Polish profil akcji społecznej “Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w Facebooku:
Zaproszenia do lektury angielskiego przekładu „Raportu Witolda” i odwiedzenia strony „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums” zostały zamieszczone między innymi w profilach takich instytucji, jak:
A) Australijskie:
Jewish Holocaust Centre
Sydney Jewish Museum
B) Austriacka:
KZ-Memorial -Mauthausen
C) Francuska:
Mémorial de la Shoah
D) Niemiecka:
Buchenwald Memorial
E) Brytyjska:
Imperial War Museum London
F) Amerykańskie:
Dallas Holocaust Museum/Center for Education and Tolerance
Vancouver Holocaust Education Centre
Illinois Holocaust Museum & Education Center
Holocaust Memorial Center w Michigan
Los Angeles Museum of the Holocaust
USC Shoah Foundation Institutew Los Angeles
Simon Wiesenthal Centerw Los Angeles
Holocaust Memorial Resource and Education Center of Florida
Anne Frank Center USA
Museum of Jewish Heritage - A Living Memorial to the Holocaust
Virginia Holocaust Museum
Florida Holocaust Museum
CANDLES Holocaust Museum and Education Center w Indianie
The Holocaust Museum and Study Center
Holocaust, Genocide, and Human Rights Project
Remembering the Holocaust
6,000,000 Jews were murdered during the Holocaust by the Nazis - let's reach to 6 million people who remember them
oraz, naturalnie:
United States Holocaust Memorial Museum
Zaproszenie do zapoznania się z zawartością strony „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums” pojawiło się nie tylko w wymienionych wyżej 24 miejscach w Sieci. Wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” od trzech dni zamieszczają linki w rozmaitych grupach, profilach i stronach.
Tym samym wiedza o Witoldzie Pileckim dotarła do bardzo licznej rzeszy nie-Polaków, co ważne - osób, które żywo interesują się historią Holocaustu. To kolejny ważny krok na drodze realizacji celów naszej akcji społecznej. Jak wielokrotnie powtarzałem, nie da się opowiadać historii zagłady narodu żydowskiego, bez uwzględnienia świadectwa bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz. Nie w sposób sensowny i uczciwy, w zgodzie z prawdą historyczną i szacunkiem dla ofiar niemieckich zbrodni.
Wszystkich, którzy czują się dłużnikami Bohaterów, którzy zdają sobie sprawę z wagi Sprawy o którą walczymy, zachęcam do włączenia się w nasze „przypominanie o Rotmistrzu”. Dziś, gdy w światowych mediach nadal powtarzają się znieważające brednie o polskich obozach koncentracyjnych, samo „pamiętanie o Rotmistrzu” to za mało! O Witoldzie Pileckim i jego towarzyszach broni ze Związku Organizacji Wojskowej trzeba przypomnieć. I stale o nich przypominać!
Dlatego gorąco zachęcam do propagowania naszej nowej, anglojęzycznej strony. Zachęcam do odwiedzenia wskazanych wyżej profilów instytucji kultywujących wiedzę o Holocauście. Być może wśród obecnych tam znajdą się chętni do dyskusji na temat dziedzictwa Związku Organizacji Wojskowej.
Na wdzięczną pamięć mieszkańców globalnej wioski zasługują nie tylko ofiary niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu. W sposób szczególny zasługują na nią Bohaterowie, którzy stawili czoła totalitarnym potworom.
Pozdrawiam Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Dokumentacja akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w materiałach (i linkach) publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie:
www.michaltyrpa.blogspot.com
Zob. także:
http://mementomori.salon24.pl/posts/
MICHAŁ TYRPA
prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), pomysłodawca ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, autor listu do Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Witolda Pileckiego.
29 komentarzy
1. P.S.
Nie mam pojęcia, dlaczego podczas edycji tekstu doszło do takich "efektów specjalnych", jak zmiana formatu czcionki. Uprzejmie proszę P.T. Administrację o - jeśli to możliwe - ujednolicenie (pomniejszenie tych wielkich) liter.
2. Warszawski pomnik płk.
Warszawski pomnik płk. Pileckiego najwcześniej w 2016 r.
W związku z opóźnieniami,
w maju bieżącego roku Aleksandra Grajewska, warszawska radna PO,
wystosowała interpelację do stołecznego ratusza. W odpowiedzi
wiceprezydent Warszawy poinformował, że trudno jest określić końcowy
termin budowy pomnika, ze względu na trudności dot. sprowadzenia surowca
do jego budowy.
Zastanawiam się, czy rzeczywiście chodzi o to – komentuje dr Jerzy Bukowski.
Konkurs na budowę monumentu płk. Witolda Pileckiego rozstrzygnięto już w grudniu 2014 r.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. 75 lat temu Rotmistrz Pilecki
75 lat temu Rotmistrz Pilecki trafił do Auschwitz. Dał się złapać w łapance w Warszawie
Pilecki przez trzy lata pobytu w obozie
Auschwitz zorganizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w
których opisywał szczegółowo zbrodnicze funkcjonowanie obozu.
Dnia 19 września 1940 roku godzinie 6.00 rano szedłem sam i na rogu Alei Wojska i Felińskiego stanąłem w „piątki” ustawiane przez esesmanów z łapanych mężczyzn. Potem załadowano nas na Placu Wilsona do aut ciężarowych i zawieziono do koszar Szwoleżerów
— tak zaczyna się relacja Witolda Pileckiego pochodzącą z tzw. Raportu „W”, który rotmistrz spisał wkrótce po ucieczce z Auschwitz w kwietniu 1943 roku
Po spisaniu danych personalnych w zorganizowanym tam prowizorycznie biurze i odebraniu ostrych przedmiotów (pod groźbą zastrzelenia, jeśli się potem u kogoś bodaj żyletka znajdzie) wprowadzono nas na ujeżdżalnię, gdzie pozostawaliśmy przez 19 i 20 września… W tym czasie niektóre rodziny wykupywały swych najbliższych, płacąc ogromne sumy esesmanom. W nocy spaliśmy wszyscy pokotem na ziemi. Ujeżdżalnię oświetlał ogromny reflektor, stojący przy wejściu. Po czterech stronach umieszczeni byli esesmani z bronią maszynową.
Było nas tysiąc osiemset kilkudziesięciu. 21 września rano wsadzono nas do aut ciężarowych i w towarzystwie eskortujących motocykli z bronią maszynową, odwieziono na dworzec zachodni i załadowano do wagonów towarowych. W wagonach tych przedtem widocznie musieli wieźć wapno, gdyż cała podłoga była nim wysypana. Wagony zamknięto. Wieziono dzień cały. Pić ani jeść nie dali. Zresztą jeść nikt nie chciał. Mieliśmy, wydany dnia poprzedniego, chleb którego wtedy ani jeść ani cenić nie umieliśmy. Chciało się nam tylko bardzo pić. Wapno pod wpływem wstrząsów rozdrabniało się w pył. Unosiło się w powietrzu, drażniło nozdrza i gardło. Pić nie dali. Przez szczeliny desek, którymi zabite były okna, widzieliśmy, że wiozą nas gdzieś na Częstochowę. Około 10 wieczór pociąg się zatrzymał w jakimś miejscu i dalej już nie jechał. Słychać było krzyki, wrzask, otwieranie wagonów, ujadanie psów. Zgiełk i jazgot głosów zbliżał się stopniowo. Nareszcie gwałtownie otwarto drzwi naszego wagonu. Oślepiły nas reflektory skierowane we wnętrze. „Heraus! Rrraus! Rrraus!” - padały wrzaski, a kolby esesmanów spadały na ramiona, plecy i głowy kolegów.Pędzono nas przed siebie, ku większej ilości skupionych świateł…. Zbliżaliśmy się do bramy, umieszczonej w ogrodzeniu z drutów, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”.
Pełniejszy raport Rotmistrz Pilecki napisał w 1945 roku we Włoszech, po opuszczeniu obozu jenieckiego, do którego trafił po Powstaniu Warszawskim.
W 1940 roku Witold Pilecki przedstawił swoim przełożonym z konspiracji plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miał tam zdobyć informacje na temat funkcjonowania obozu oraz zorganizować ruch oporu. 19 września za zgodą Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej, gen. Stefana Roweckiego „Grota”, jako Tomasz Serafiński wszedł w kocioł łapanki w bloku przy al. Wojska Polskiego 40. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tak zwanym drugim transportem warszawskim. Został więźniem Auschwitz z numerem 4859.
Pilecki przez trzy lata pobytu w obozie Auschwitz zorganizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w których opisywał szczegółowo zbrodnicze funkcjonowanie obozu. Po ucieczce przedstawił szczegółowy raport o zbrodniach popełnianych w Auschwitz oraz - nigdy niezrealizowany - plan akcji zbrojnej w celu uwolnienia więzionych w obozie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. „Rotmistrz Witold Pilecki
„Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem polskiej wolności”. Prezydent na pokazie filmu „Pilecki”
–
To bardzo ważny i znamienny moment. Film o może największym bohaterze
Rzeczypospolitej połowy XX wieku – rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
To człowiek, który dla Polski, dla polskiego społeczeństwa, dla
polskiego narodu poczynił wielkie zasługi i za te swoje zasługi zamiast
odebrać honory wojskowe i odznaczenia państwowe został przez komunistów
brutalnie i zdradziecko z pogwałceniem wszelkich zasad zamordowany –
powiedział o rotmistrzu Witoldzie Pileckim prezydent.
Jak dodał, rzeczą niezwykle znamienną jest to, że życiorys, który pewnie
mógłby spokojnie stać się fabułą niejednego hollywoodzkiego filmu
pewnie byłby przebojem kinowym, gdyby rotmistrz Witold Pilecki był
bohaterem Stanów Zjednoczonych.
– Przez tyle lat, po 1989 roku, nie doczekał się żadnego zobrazowania.
Kiedy wreszcie znaleźli się ludzie, którzy postanowili to dzieło
przeprowadzić, to polskie władze nie były zainteresowane tym, aby ten
film wspomóc, aby to dzieło było w sposób należyty finansowane. Chcę to
mocno zaakcentować, bo to dla mnie bardzo znamienne, kiedy widzę napis
25 lub 26 lat wolności. Cóż to za wolność, w której państwo nie widzi
potrzeby upamiętnienia bohatera. Cóż to za wolność, w której państwo nie
widzi potrzeby budowania postaw obywatelskich na tak bohaterskich
ludziach – pytał prezydent.
Rotmistrz Pilecki człowiekiem niezłomnym
Jak podkreślił Andrzej Duda, szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego do
dzisiaj nie zostały odnalezione. – Wierzymy w to głęboko, że zostaną
odnalezione w trakcie dalszych prac na warszawskiej Łączce, gdzie
dzisiaj wydobywa się ciała pomordowanych bestialsko przez komunistów
żołnierzy wyklętych, rzeczywistych bohaterów polskiej wolności.
Żołnierzy, którzy w walce o wolną, niepodległą i suwerenna Polskę nie
poddali się nigdy, mimo że wiedzieli, że to jest walka beznadziejna i że
przeciwnik jest tak potężny, że nie mają z nim żadnych szans, a jednak
trwali. Byli niezłomni i takim właśnie największym przykładem
niezłomności, obok pięknej postaci Inki, był właśnie rotmistrz Witold
Pilecki – powiedział prezydent.
Podziękowania dla autorów i darczyńców filmu
Prezydent podziękował wszystkim, którzy pomogli w powstaniu filmu o
rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Obraz powstał dzięki ofiarności osób,
które wsparły projekt dobrowolnymi datkami. Andrzej Duda podziękował
zarówno autorom, jak i darczyńcom.
– Chciałbym oddać hołd rodzinie rotmistrza, która przez lata komunizmu
tyle wycierpiała. To smutne, że w III Rzeczpospolitej dopiero dzisiaj
możemy zobaczyć film i to nie stworzony za środki państwowe, tylko ze
środków prywatnych. Dzięki ofiarności zwykłych ludzi, a nie dzięki
przyzwoitości polskiego państwa – dodał prezydent.
Chcę to mocno zaakcentować, bo to dla mnie bardzo znamienne, kiedy widzę napis 26 lat wolności. Cóż to za wolność, w której państwo nie widzi potrzeby upamiętnienia bohatera. Cóż to za wolność, w której państwo polskie nie widzi potrzeby budowania postaw obywatelskich na tak bohaterskich przykładach?
— powiedział prezydent, co zgromadzeni na pokazie przyjęli oklaskami.
Duda przypomniał, że szczątki rotmistrza do dzisiaj nie zostały odnalezione.
Wierzymy głęboko, że zostaną odnalezione podczas dalszych prac na warszawskiej Łączce, gdzie dzisiaj wydobywa się ciała pomordowanych bestialsko przez komunistów żołnierzy wyklętych, rzeczywistych bohaterów polskiej wolności. Którzy w walce o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę nie poddali się nigdy, mimo że wiedzieli, że jest to walka beznadziejna i że przeciwnik jest tak potężny, że nie mają z nim żadnych szans. A jednak trwali, byli niezłomni
— podkreślił Duda.
I takim właśnie największym przykładem niezłomności obok pięknej postaci +Inki+ był rtm. Witold Pilecki. Chciałbym oddać hołd rodzinie rotmistrza, która przez lata komunizmu tyle wycierpiała. To smutne, że w III Rzeczpospolitej dopiero dzisiaj możemy zobaczyć film i to nie stworzony za środki państwowe, tylko ze środków prywatnych. Dzięki ofiarności zwykłych ludzi, a nie dzięki przyzwoitości polskiego państwa
— dodał prezydent.
Film „Pilecki” to fabularyzowany dokument przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 r. Film wyreżyserował Mirosław Krzyszkowski.
Chcemy opowiedzieć historię uniwersalną o człowieku, którego ukształtowały wartości, który pozostał im wierny. Pilecki nie był bohaterem jednego czynu, ale przede wszystkim pracował nad sobą, kształtował swój charakter, był oddany rodzinie, ojczyźnie, służbie
— mówi Krzyszkowski.
Jak podkreśla reżyser, twórcy chcieli „zrobić film o Pileckim, będąc jak najbliżej samego Pileckiego”.
Dlatego sięgaliśmy do wszelkiego rodzaju tekstów naszego bohatera: wspomnień, raportu, poezji
— dodał.
W filmie wystąpił syn rotmistrza Pileckiego, Andrzej. Opowiada on o ojcu, którego zapamiętał z dzieciństwa, o zabawach, które Pilecki wymyślał dla dzieci, obrazach, które malował w wolnym czasie, pasji, z jaką oddawał się gospodarowaniu w majątku Sukurcze koło Lidy.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w maju ub.r. W główną role wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie wystąpili również Piotr Głowacki, absolwentka krakowskiej PWST Małgorzata Kowalska oraz członkowie rodziny Witolda Pileckiego. Przez plan zdjęciowy przewinęło się ok. 150 osób; zawodowych aktorów, ale także członków zespołu teatralnego „Czwarta Ściana” z Brzeszcz oraz grup rekonstrukcyjnych z Nowego Targu, Bielan i Nawojowej Góry.
Sceny plenerowe zrealizowano m.in. w dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu, którego wnętrza posłużyły za rodzinny majątek Pileckich, pod Krzeszowicami, w Oświęcimiu, Brzezince i Brzeszczach.
Film powstał dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej, bez udziału i wsparcia instytucji państwowych. Na budżet - ok. 250 tys. zł - złożyły się darowizny ponad 2 tys. osób oraz dotacja nowojorskiego okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i wkład Auschwitz Memento.
„Mimo rozkazu opuszczenia kraju, został”. Syn rtm. Pileckiego przerywa milczenie o ojcu
Był nie tylko uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej,
ochotnikiem do Auschwitz i walki w Powstaniu Warszawskim. Rtm. Witold
Pilecki w czasie pokoju założył mleczarnię, straż...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. "Pilecki nie trafi do szkół" - informuje wczorajsza "Rzeczpospol
Ministerstwo Edukacji Narodowej odrzuciło piąty z kolei wniosek o umieszczenie "Raportu Witolda" w kanonie lektur szkolnych. Tymczasem Kancelaria Prezydenta RP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego... gubią listy polecone. Dobra zmiana?
Link do artykułu z "Rzeczpospolitej" na stronie głównej akcji społecznej
https://www.facebook.com/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-...
A w dyskusji pod linkiem, między innymi rozmowa z dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkena oraz komentarz przysłany już po publikacji przez rzecznika Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pozdrawiam,
Michał Tyrpa
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Bohaterski ochotnik do
Bohaterski ochotnik do Auschwitz. 19 września 1940 roku Witold Pilecki pozwolił schwytać się w łapance, by…
„Zbliżaliśmy się do bramy, umieszczonej w ogrodzeniu z drutów, na której widniał napis: Arbeit macht frei”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Ostrów Mazowiecka: Powstaje
Ostrów Mazowiecka: Powstaje nowe muzeum - Dom Rodziny Pileckich
Narodowego zostanie podpisana umowa o współprowadzeniu muzeum - Domu
Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Minister kultury podpisał
Minister kultury podpisał umowę. Muzeum–Dom Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Milion złotych od resortu na prowadzenie placówki. więcej
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Jest oświadczenie ambasadora
Jest oświadczenie ambasadora RP w Waszyngtonie odnośnie słów, które padły na antenie CNN. Dyrektor Ligi Przeciwko Zniesławianiu stwierdził, że Polska zalicza się do krajów, które negują, że celem Hitlera była eksterminacja Żydów.
Jonathan Greenblatt na antenie CNN mówił, że wiele krajów, m.in. Iran, Rosja, Polska i Węgry w szczególności odmawiają przyznania faktu, że Hitler dążył do pełnej eksterminacji Żydów. Do tego stwierdzenia odniósł się ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, który podkreślił, że „takie wypowiedzi są nie tylko fałszywe, ale szkodliwe dla narodu polskiego”.
„Holocaust był systemową eksterminacją europejskich Żydów, prowadzoną przez nazistowskie Niemcy. Polska uznała to na długo przed innymi narodami, a nawet przed tym, jak termin >>Holocaust<< zaczął być powszechnie stosowany” – napisał w oświadczeniu Piotr Wilczek odnośnie słów dyrektora Ligi Przeciwko Zniesławianiu.
Ambasador RP w Waszyngtonie przypomniał też, że w 1942 roku, polski rząd na emigracji uznał, że prowadzone działania zmierzają do eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce. Wilczek podkreślił również, że nasz kraj regularnie uczestniczy w wydarzeniach, których celem jest upamiętnienie ofiar Holocaustu.
Treść całego oświadczenia opublikowano na stronie Ambasady RP w Waszyngtonie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Sprofanowali pomnik rtm.
Sprofanowali pomnik rtm. Pileckiego, internauci namierzają ich w sieci
Za znieważenie pomnika grozi kara ograniczenia wolności.
Stanisław Janecki
Witold Pilecki: "Bo choćby mi przyszło postradać me życie –
tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę".
Dzicz nic nie wie o tym przesłaniu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. 75 lat temu rtm. Witold
75 lat temu rtm. Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. 70. rocznica śmierci
70. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Warszawskie uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci Witolda
Pileckiego rozpoczną się przed południem złożeniem przez szefa Urzędu
do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka
kwiatów przed pomnikiem rotmistrza znajdującym się na warszawskim
Żoliborzu. Monument jest w pobliżu miejsca, gdzie we wrześniu 1940 r.
Pilecki został aresztowany.
Później prezydent Andrzej Duda złoży
wieniec przy ścianie straceń na terenie dawnego Aresztu Śledczego
Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej. Następnie na terenie
znajdującego się tam obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów
Politycznych PRL zaplanowano odsłonięcie nieznanego dotąd portretu
Witolda Pileckiego. Ma on być eksponowany na więziennym murze.
W uroczystości mają uczestniczyć dzieci rotmistrza - córka Zofia
Pilecka-Optułowicz i syn Andrzej Pilecki.
Po południu w Muzeum
Żołnierzy Wyklętych odbędzie się msza św. w intencji Witolda Pileckiego.
Później zapowiedziano występ chóru szkolnego Szkoły Podstawowej
nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz koncert pt.
„Rotmistrz” w wykonaniu zespołu Forteca. Następnie zaplanowano wspólne
przejście pod Ścianę Śmierci i o 21.30 - w godzinę śmierci Witolda
Pileckiego - oddanie mu hołdu. Wieczorem w X Pawilonie przy celi
rotmistrza ma mieć miejsce czytanie fragmentów „O naśladowaniu
Chrystusa” Tomasza a Kempis. Uroczystości mają się zakończyć ok.
godz. 23.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu.
Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r.
W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940
r. wszedł w „kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu
Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał
udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli
niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył
do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił
do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
W maju
1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in.
o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji,
w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany
na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul.
Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione
przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono
do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza
Wojskowego na Powązkach.
Do 1989 r. wszelkie informacje
o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold
Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu
Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany
do stopnia pułkownika.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Premier złożył w KPRM wieniec
Premier złożył w KPRM wieniec pod tablicą rtm. Pileckiego
Premier
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz
szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk złożyli w piątek wieniec pod
tablicą w Kancelarii Premiera upamiętniającą rotmistrza Witolda
Pileckiego w 70. rocznicę jego śmierci – podała KPRM.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. W encyklopedii internetowej
Virtual Library pojawiło się nazwisko rotmistrza Witolda Pileckiego.
Problem w tym, że zaprezentowano go jako… niemieckiego żołnierza
walczącego z nazizmem! W sprawie zainterweniowała ambasada Polski w USA.
— napisano na Twitterze ambasady Polski w USA.
Po tym wpisie dokonano korekty i „przesunięto” rotmistrza
Pileckiego do działu… żydowskich żołnierzy. Warto byłoby, aby
administratorzy Jewish Virtual Library zorientowali się,
że uwzględniając rotmistrza Pileckiego powinni utworzyć kategorię
„polish fighters”. Mogliby w niej umieścić m.in. także Jana Karskiego.
https://wpolityce.pl/polityka/446533-rtm-pilecki-uznany-za-niemca-w-zydo...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych
— mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Na terenie
placówki będzie można zobaczyć więzienną celę Rotmistrza, inscenizację
walk z okresu Powstania Warszawskiego, prezentację współczesnego sprzętu
wojskowego; można będzie uczestniczyć w Mszy św., a także obejrzeć
pierwszy film dokumentalny o Rotmistrzu i koncert raperów. Całość
zakończy wspólny hołd pod Ścianą śmierci o godz. 21.30.
— zachęca dyrektor Pawłowicz
Wstęp na uroczystości jest wolny.
PROGRAM:
71. ROCZNICA ŚMIERCI RTM. WITOLDA PILECKIEGO
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
25 maja 2019 r.
12:00 – 15:00
— zwiedzanie więziennej celi rtm. Witolda Pileckiego i innych
historycznych przestrzeni Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów
Politycznych PRL
13:00 — spotkanie wokół albumu
„Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948” z udziałem: Zofii
Pileckiej-Optułowicz oraz autorów Jacka Pawłowicza i Pawła Kurtyki
(Biblioteka im. Janusza Kurtyki - Rakowiecka 37)
15:00 – 16:00 — prezentacja i pokaz sprzętu 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
16:00 – 17:00
— inscenizacja walk Powstania Warszawskiego „Obrona Reduty Witolda”,
przygotowanej przez Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”
17:30 – 18:00 — powitanie uczestników Warszawskiego Marszu Pileckiego
18:00 – 19:00 — uroczysta Msza Święta w intencji rtm. Witolda Pileckiego i jego podkomendnych
19:00 – 20:00
— pokaz odnowionej cyfrowo wersji pierwszego filmu dokumentalnego
o Witoldzie Pileckim pt. „Witold” z 1990 r. w reż. Tadeusza Pawlickiego,
po filmie wspomnienie dzieci rtm. Witolda Pileckiego o Ojcu
20:00 – 21:15
— koncert „W hołdzie Rotmistrzowi” Tadeusza „Tadka” Polkowskiego
i kwintetu fortepianowego, który poprzedzi występ „Myczkinsa” i „Karata”
21:30 — (godzina śmierci Witolda Pileckiego) – złożenie kwiatów pod Ścianą śmierci
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. 71 lat temu komunistyczne
71 lat temu komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na rtm. W. Pileckim
71 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści
stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny
polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera ZWZ-AK, więźnia
Auschwitz. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez
komunistyczne władze.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Powstanie film o rtm.
Powstanie film o rtm. Pileckim! PFN podpisała umowę: "Ten film powinien zobaczyć każdy Polak. To będzie olbrzymia produkcja"
na realizację filmu historycznego o Witoldzie Pileckim, rotmistrzu
kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzu Armii Krajowej, jednego
z żołnierzy wyklętych, walczących w powojennym podziemiu
niepodległościowym. Jak podkreślił szef PFN, „to film, który powinni
zobaczyć nie tylko uczniowie polskich szkół, ale tak naprawdę
każdy Polak”.
— powiedział Filip Rdesiński.
Jak
dodał, budżet filmu jest jednym z największych w polskiej
kinematografii. Jednak film o Pileckim to nie wszystko. PFN i WFiD
podpisały także umowę na film o Szmulu Zygielbojmie. Być może uda się
także stworzyć serial - powiedział Rdesiński.
— stwierdził Rdesiński.
Prezes
PFN zaznaczył także, że film „pokaże prawdę historyczną, przez
kilkadziesiąt lat zakłamywaną w Polsce i poza jej granicami”.
Rdesiński
pytany o plany PFN na najbliższe miesiące, dotyczących m.in. obchodów
rocznicy powstania warszawskiego i wybuchu II wojny światowej zdradził,
że w najbliższym czasie do Polski przylecą przedstawiciele zagranicznych
mediów. Fundacja organizuje także wystawę w Grecji, pokazującą, jak
Polacy ratowali Żydów. Będzie ona połączona z promocją książki
o archiwach Żegoty.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Biografia rotmistrza
Biografia
rotmistrza Pileckiego podbiła światowe media. WSJ: Niewiele książek
oczarowało mnie, rozdrażniło i zaniepokoiło tak, jak…
brytyjskiego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera przy współpracy
Instytutu Pileckiego, odniosła sukces na amerykańskim i brytyjskim rynku
wydawniczym - poinformował w piątek PAP Grzegorz Mazurowski z
Instytutu Pileckiego.
Rzecznik prasowy Instytutu Grzegorz Mazurowski podał, że obszerne
i bardzo pozytywne recenzje opublikowały m.in. w USA „The Wall Street
Journal”, a w Wielkiej Brytanii - „The Times”, „The Spectator”
i radio BBC.
—
napisał Neal Bascomb w recenzji pt. „A Noble Hero in a Savage New
World” („Szlachetny bohater w Okrutnym Nowym Świecie”) w „The Wall
Street Journal” (12 lipca 2019).
— ocenił
Robbie Millen w tekście „The fighter who chose to enter Auschwitz”
(„Wojownik, który zdecydował się wejść do Auschwitz”), który opublikował
w dzienniku „The Times” (12 lipca 2019).
—
podkreśliła w swojej recenzji pt. „The „rumours” we chose to ignore”
(„Pogłoski, które zdecydowaliśmy się zignorować”) Caroline Moorehead
w „The Spectator” (13 lipca 2019).
— oceniła,
dodając, że „choć może zdawać się, że nic już nie pozostało do odkrycia
na temat Holokaustu, porywająca książka Fairweathera dowodzi,
że jest inaczej”.
Książka „The Volunteer” ukazała się
na przełomie czerwca i lipca, jednocześnie po dwóch stronach oceanu.
Wersję brytyjską opublikowało wydawnictwo Penguin Random House,
a amerykańską - Harper Collins. Obecnie powstaje 7 przekładów biografii
pióra Jacka Fairweathera.
— poinformował Mazurowski.
— napisano w komunikacie.
Mazurowski
zwrócił uwagę, że dzięki międzynarodowej popularności książki
Fairweathera „najnowsza historia Polski i Polaków oraz ich oporu wobec
dwóch okrutnych totalitaryzmów wreszcie trafia do świadomości
czytelników anglojęzycznych”.
Fairweather mieszka obecnie
w stanie Vermont. Ukończył Uniwersytet Oksfordzki i był korespondentem
„The Washington Post” i „The Daily Telegraph” w Iraku. Został wyróżniony
British Press Award (brytyjski odpowiednik nagrody Pulitzera). Jest
autorem książek „A War of Choice” i „The Good War”.
Premiera
książki miała miejsce 24 czerwca w polskim konsulacie w Nowym Jorku,
a następnie autor wyruszył we współorganizowaną przez Instytut
Pileckiego trasę promocyjną obejmującą Waszyngton, Chicago, Londyn
i Warszawę, w której uczestniczył również dyrektor Instytutu Pileckiego
dr Wojciech Kozłowski.
Instytut Pileckiego jest instytucją
badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania
nad historią XX w., a także tworzyć archiwum cyfrowe gromadzące
dokumenty z Polski i archiwów zagranicznych. Instytut służy
upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX w., ze szczególnym
uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.
To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej
refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX-wiecznych totalitaryzmów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Specjalne przesłanie
Specjalne przesłanie skierowała do uczestników wtorkowej uroczystości
córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz. List od niej odczytał
dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Karol Nawrocki. Autorka
pisma podziękowała „wszystkim ludziom dobrej woli, którzy czczą pamięć
jej ojca w tak ważnym dla Polaków mieście, jakim jest Gdańsk”.
— napisała.
— napisała też córka rotmistrza.
Zwróciła
się także do „dziennikarzy, komentatorów oraz wszystkich innych,
by przyjęli ten pomnik bez salonowych sporów”, by „uznać go za nasze
wspólne polskie dzieło”.
— podkreśliła córka rotmistrza.
— dodała.
Własny
list skierował też do uczestników uroczystości marszałek Senatu
Stanisław Karczewski. Przypomniał on, że odsłonięcie pomnika „odbywa się
w dniu szczególnym”.
— zaznaczył w liście marszałek.
Obecny
na uroczystości wiceminister kultury Jarosław Sellin zaznaczył,
że „nazwisko Pileckiego bez wątpienia powinno się znaleźć
w kilkuosobowym panteonie Polaków, którzy powinni być odznaczeni
szczególnie” w Muzeum II Wojny Światowej.
— podkreślił Sellin.
Prezes
IPN Jarosław Szarek, w liście odczytanym w czasie uroczystości,
napisał, że „postać Pileckiego jest szczególnie ważna dla kierowanego
przez niego instytutu, zwłaszcza dla jego działalności
w sferze edukacyjnej”.
— podkreślił Szarek
dodając, że dziś nazwisko Pileckiego „stało się symbolem, a jego postać
wzbudza podziw i wdzięczność także poza granicami naszego kraju”.
Odsłonięty
we wtorek pomnik autorstwa Anety i Macieja Jagodzińskich–Jagenmeer,
stanął przed głównym wejściem do Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawia
on kroczącą postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Na cokole znajduje się
wykonana z brązu figura mierząca około 2,8 m wysokości. Rotmistrz
przedstawiony został w mundurze. W jednej z dłoni trzyma on czapkę
nawiązującą kształtem do tych, jakie nosili więźniowie
obozów koncentracyjnych.
Jak przypomniał Aleksander Masłowski,
rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej, odsłonięcie pomnika
Pileckiego zakończyło organizowane przez tą placówkę obchody 80.
rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu uroczystości
zaprezentowano też aplikację mobilną pn. „Kompas wartości”, stworzoną
z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Na kompasie
pojawiającym się w grafice oprogramowania, zamiast stron świata
umieszczono hasła „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność”. Aplikacja
ma być pomocna przy zwiedzaniu Muzeum II wojny Światowej. Wskaże ona
gościom placówki specjalną trasę zwiedzania m.in. wystawy głównej tak,
by poznali oni historię wybranych historycznych bohaterów, w tym
rtm. Pileckiego.
https://wpolityce.pl/historia/464323-w-gdansku-odslonieto-pomnik-rtm-pil...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Dzień śmierci rtm. Pileckiego
Dzień śmierci rtm. Pileckiego zostanie Świętem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami? PE zajmie się symboliczną rezolucją
Ribbentrop-Mołotow dla historii Europy znalazł się zapis wzywający
do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walczących
z Totalitaryzmem. Miałby on przypadać 25 maja, w dniu śmierci rtm.
Witolda Pileckiego - informują służby PE.
Rezolucja ma przypominać m.in. o znaczeniu paktu
Ribbentrop-Mołotow dla historii Europy. Inicjatywa ma być odpowiedzią
na rosyjskie działania, rewidujące znaczenie tego aktu.
W środę
wieczorem europosłowie przeprowadzą debatę „o znaczeniu pamięci
przeszłości Europy dla jej przyszłości”, a na czwartek zaplanowane jest
przyjęcie rezolucji.
Inicjatywa rezolucji zrodziła się na Litwie przy okazji
międzynarodowej konferencji pod patronatem byłego prezydenta Litwy
Valdasa Adamkusa. Pomysł litewskich eurodeputowanych Europejskiej Partii
Ludowej, wspierany przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów nie
zyskał jednak poparcia na ubiegłotygodniowym spotkaniu prezydium PE.
Dopiero w poniedziałek, po szerszej akcji informacyjnej wśród
europosłów, udało się dopisać ten punkt do porządku obrad. Z Polski,
poza Fotygą, w przygotowanie tekstu zaangażowany był też Radosław
Sikorski (PO).
Wcześniej grupy polityczne przygotowywały własne projekty rezolucji.
— napisał na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba.
— zauważyła Fotyga.
Na początku
września ministerstwo obrony Rosji opublikowało zestaw dokumentów
archiwalnych z czasów II wojny światowej, które - jego zdaniem -
„zmieniają całkowicie tradycyjne wyobrażenia o nadciągającej +burzy+
i przyczynach podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow”. Rosja uważa,
że stosowanie analogii między ZSRR i nazistowskimi Niemcami
jest niedopuszczalne.
Anna Fotyga - Biuro Poselskie
@AnnaFotyga_PE
Z inicjatywy europosłów z państw bałtyckich oraz Anny Fotygi Parlament Europejski upamiętni 80. rocznicę paktu #Ribbentrop - #Mołotow debatą oraz specjalną rezolucją.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. PE za świętem bohaterów
Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walczących z Totalitaryzmem, który
przypadałby 25 maja. Właśnie tego dnia jest obchodzona rocznica
egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego.
paktu Ribbentrop-Mołotow, potępili wszystkie formy negowania Holokaustu,
mowy nienawiści i przemocy, a także złożyli hołd ofiarom stalinizmu,
nazizmu oraz innych reżimów totalitarnych i autorytarnych. PE zaznaczył
też, że na UE leży odpowiedzialność poszanowania demokracji i rządów
prawa.
Rezolucja „w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla
przyszłości Europy” została przyjęta 535 głosami za, przy 66 przeciw i
52 wstrzymujących się.
– To jest światełko nadziei, że Europa jest zdolna do wspólnej pamięci,
do opisania wydarzeń historycznych, wyciągania wniosków, oddawania czci
wszystkim ofiarom totalitaryzmów, ale również uhonorowania tych
bohaterów, którzy stawali przeciwko straszliwym reżimom – mówiła w
debacie poprzedzającej głosowanie europosłanka PiS Anna Fotyga.
Europosłowie wskazali, że wybuch II wojny światowej był bezpośrednim
skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku i jego tajnego
protokołu dodatkowego, na mocy którego dwa dążące do podboju świata
totalitarne reżimy, III Rzesza i ZSRR, podzieliły Europę na dwie strefy
wpływów.
– Reżimy nazistowski i komunistyczny dokonały masowych mordów,
ludobójstwa i deportacji oraz doprowadziły do utraty życia i wolności w
XX wieku na skalę niespotykaną w historii ludzkości – podkreślili
eurodeputowani.
faktycznego zakazu działalności organizacji neofaszystowskich,
neonazistowskich i innych gloryfikujących wszelkie formy totalitaryzmu. W
dokumencie przypomniano, że UE opiera się na wartościach poszanowania
godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak
również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do
mniejszości.
Eurodeputowani wyrazili szacunek dla każdej z ofiar reżimów
totalitarnych, wzywając przy tym wszystkie instytucje i podmioty UE do
dołożenia wszelkich starań, by zbrodnie totalitarne przeciwko ludzkości
oraz systemowe rażące naruszenia praw człowieka były zachowywane w
pamięci i osądzane przez wymiar sprawiedliwości.
PE potępił też rewizjonizm historyczny i gloryfikowanie nazistowskich
kolaborantów w niektórych państwach członkowskich UE, a także
postępującą akceptację radykalnych ideologii oraz powrót do faszyzmu,
rasizmu, ksenofobii i innych form nietolerancji w UE.
Europarlamentarzyści wyrazili głębokie zaniepokojenie z powodu działań
władz Rosji nakierowane na wypaczenia faktów historycznych i
zatuszowania zbrodni popełnionych przez sowiecki reżim totalitarny.
„Rosja pozostaje największą ofiarą komunistycznego totalitaryzmu i
dopóki rząd, elita polityczna i propaganda polityczna będą nadal
tuszować zbrodnie komunistyczne i gloryfikować sowiecki reżim
totalitarny, przemiany demokratyczne w tym kraju będą utrudnione” –
podkreślono.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Rosja reaguje na rezolucję
Rosja reaguje na rezolucję europarlamentu: To przykład fałszowania historii
dokument to "fałszowanie historii" i "zestaw twierdzeń
rewizjonistycznych" - tak rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa
skomentowała uchwaloną w czwartek w Parlamencie Europejskim rezolucję
dotyczącą pamięci historycznej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. Ostrów Mazowiecka:
Ostrów Mazowiecka: wicepremier P. Gliński odebrał klucze do Muzeum – Domu Rodziny Pileckich
Wicepremier,
minister kultury Piotr Gliński odebrał w niedzielę w Ostrowi
Mazowieckiej z rąk prezesa firmy ZKM-ASIS Konrada Trzeszczkowskiego
klucze do Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Będzie to miejsce, gdzie
będzie prezentowana prawda historyczna – podkreślił Piotr Gliński.
W uroczystości przekazania kluczy do pierwszej instytucji muzealnej w
Ostrowi Mazowieckiej – utworzonej staraniem miejscowego samorządu przy
współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego –
uczestniczyli również m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, starosta
powiatu ostrowskiego Zbigniew Chrupek, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej
Jerzy Bauer, przedstawiciel Muzeum – Dom Rodziny Pileckich Tadeusz
Łuniewski, projektanci Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj z BDR
Architekci.
Wicepremier Piotr Gliński ocenił, że to jest dzień „znamienny i
wzruszający”, ponieważ jest to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone
rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, historii jego rodziny i historii
miejsca.
Dodał, że muzeum będzie miało „walory edukacyjne, kulturotwórcze, tożsamościowe”.
Jak mówił, muzeum poświęcone rtm. Pileckiemu będzie się wpisywało w
ciąg instytucji, na północnym Mazowszu, na Mazowszu, które prezentują
polską narrację historyczną.
Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej zwrócił uwagę, że od podpisania listu intencyjnego ws. budowy muzeum minęło 3,5 roku.
Wicepremier Gliński oraz burmistrz Ostrowi dziękowali także
nieobecnej na uroczystości wiceminister kultury Magdalenie Gawin, która
jest inicjatorką powstania placówki.
W trakcie uroczystości minister kultury symbolicznie otworzył drzwi do muzeum.
W maju 2016 r. Ostrów Mazowiecka zakupiła nieruchomość wraz rodzinnym
domem żony rtm. Witolda Pileckiego, Marii Pileckiej (z Ostrowskich).
Muzeum zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka z dnia 20
kwietnia 2016 roku. Tą samą uchwałą Rada Miasta nadała statut Muzeum.
W grudniu 2016 r. zakupiona nieruchomość została nieodpłatnie
przekazana Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. 27 grudnia 2016 r. umowę o
wspólnym prowadzeniu Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi
Mazowieckiej podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa
narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy
Bauer.
W lipcu 2017 roku został ogłoszony konkurs na koncepcję
architektoniczną siedziby Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Autorami
zwycięskiego projektu została spółka BDR Architekci. W wyniku postępowań
przetargowych wykonawcą realizującym zwycięską koncepcję
architektoniczną muzeum została spółka ZKM-ASIS z Białegostoku.
Obecnie na mocy aneksu z 11 lipca 2019 r. muzeum zostało wpisane do
rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego, a umowa z Ministrem w sprawie współprowadzenia
Muzeum – Domu Rodziny Pileckich została przedłużona do 2030 roku.
***
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu w północno-wschodniej
Rosji, po wybuchu rewolucji bolszewickiej wraz z rodziną przedostał się
do Polski, jako ułan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i
dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań
wojennych rozpoczął studia rolnicze, przez pewien czas studiował także
sztuki piękne. W latach 30. administrował rodzinnym majątkiem w
Sukurczach k. Lidy.
Zmobilizowany w czasie kampanii wrześniowej, walczył w szeregach
armii „Prusy”, a w październiku 1939 r. przeszedł do konspiracji; był
współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. We wrześniu 1940 r. dał się
aresztować w obławie na Żoliborzu – była to część jego planu
przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w celu zebrania
informacji wywiadowczych na temat funkcjonowania obozu oraz
zorganizowania wśród więźniów komórek ruchu oporu i nawiązania ich
współpracy z organizacjami konspiracyjnymi poza obozem.
Po wykonaniu zadania Witold Pilecki wraz z dwoma towarzyszami
zorganizował ucieczkę z Auschwitz i dotarł do Warszawy, wziął udział w
Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku wraz z innymi powstańcami dostał
się do niewoli. Zakończenie wojny zastało Witolda Pileckiego w oflagu w
Murnau – po krótkim pobycie w szeregach 2. Korpusu, został przerzucony
do kraju, gdzie odtwarzał struktury konspiracyjnej organizacji NIE.
Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w maju 1948 r., został oskarżony o
szpiegostwo i przygotowywanie zamachów na funkcjonariuszy państwowych –
skazany po krótkim pokazowym procesie na karę śmierci, został
zastrzelony 28 maja 1948 r. w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w
Warszawie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. W Polsce, na Litwie i w
W
Polsce, na Litwie i w Brukseli uczczono rtm. Pileckiego. Internauci:
"Jesteśmy winni oddania hołdu za to, co zrobił dla Polski"
Wideokonferencja o rotmistrzu Pileckim
Widekonferencję
na temat rotmistrza dla europosłów, dyplomatów i urzędników instytucji
unijnych zorganizowała europosłanka PiS Anna Fotyga (EKR) oraz litewska
deputowana Rasa Juknevicziene z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
Data
dyskusji zbiegła się z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym
Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który został ustanowiony przez
Parlament Europejski w minionym roku. Juknevicziene podkreślała,
że gloryfikacja stalinizmu czy przeszłości sowieckiej jest sposobem
Rosji na usprawiedliwianie obecnych agresywnych działań przeciwko
sąsiednim krajom.
— podkreśliła europosłanka.
— mówiła z kolei Fotyga.
Polska i Litwa mogą pokazać, że historia łączy
Juknevicziene zaznaczyła, że Polska i Litwa mogą pokazać, że historia ich nie antagonizuje, a przeciwnie - łączy.
— mówiła litewska polityk.
Podkreśliła, że los Pileckiego w pewnym stopniu przypomina jej los litewskich bojowników o wolność.
— mówiła była minister obrony Litwy.
Fotyga
podkreślała, że Pilecki, rotmistrz kawalerii, był jednym
z najodważniejszych żołnierzy podczas II wojny światowej. Była minister
spraw zagranicznych jeszcze przed rozpoczęciem konferencji złożyła
kwiaty pod pomnikiem Pileckiego w Gdańsku. Z kolei Juknevicziene złożyła
kwiaty pod domem w Wilnie, w którym przed wojną na mieszkała rodzina
Pileckich. W uroczystości w stolicy Litwy wzięła udział także ambasador
RP Urszula Doroszewska.
Rotmistrz Pilecki w oczach historyków
Młody
litewski historyk Simonas Jazavita opowiadał, że by zszokowany, gdy
dowiedział się, że rotmistrz zgłosił się na na ochotnika do Auschwitz.
Wspominał swoje niedowierzanie, które - jak mówił - przerodziło się
w chęć dowiedzenia się więcej o Polaku. Jak zaznaczył, w czasie, gdy
Pilecki podjął decyzję, nikt nie wiedział, co działo się w obozie,
a jedynymi informacjami na ten temat były plotki, które krążyły w czasie
okupacji po Warszawie.
— zaznaczył litewski historyk.
Również
prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej
w Gdańsku, podkreślał, że Pilecki należał do kategorii ludzi, którzy
nigdy się nie poddawali.
— zaznaczył.
Doświadczenia dwóch totalitaryzmów
W trakcie konferencji odtworzono film o doświadczeniach dwóch totalitaryzmów.
—
mówiła w jego trakcie Wanda Półtawska, członkini ruchu oporu
i więźniarka KL Ravensbrueck, na której prowadzono eksperymenty
medyczne. Z kolei Irena Godyń, obrończyni Grodna, opisywała, jak Sowieci
mścili się na polskiej młodzieży, która przez trzy doby stawiała opór
Armii Czerwonej.
W nagranych przesłaniach wideo o swoim ojcu opowiadali Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Andrzej Pilecki.
— opisywała córka rotmistrza okres pobytu w Sukurczach koło Lidy, gdzie rodzina mieszkała przed wojną.
Internauci pamiętają o rotmistrzu Pileckim
O bohaterze pamiętali również użytkownicy mediów społecznościowych.
— przypomniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. UDSKiOR upamiętni 120.
UDSKiOR upamiętni 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego
urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza Armii Krajowej,
uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia i organizatora ruchu oporu w
KL Auschwitz, represjonowanego i zamordowanego po II wojnie światowej
przez komunistów.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Cześć i Chwała Bohaterowi
i wieczny wstyd ,
tym,
którzy dowiedzieli się i NIC nie zrobili
ROTMISTRZU
serdeczna Modlitwa dla Ciebie
gość z drogi
27. W Petersburgu odnaleziono akt
W Petersburgu odnaleziono akt chrztu rtm. Witolda Pileckiego. "Jest to bardzo mocny dokument potwierdzający datę urodzin"
W dniu 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego w mediach społecznościowych Instytutu zostanie zaprezentowana cyfrowa kopia oryginalnej metryki chrztu Witolda Pileckiego, odnalezionej w rosyjskim archiwum.
Instytut Pileckiego zajmuje się m.in. pozyskiwaniem archiwów z różnych stron świata dotyczących polskiej historii II wojny światowej, ale także rozmaitych innych tematów związanych z wiekiem XX. Witold Pilecki jest symbolem oporu przed sowieckim i niemieckim totalitaryzmem
— mówił dyrektor Instytutu.
Jak dodał, Pilecki urodził się w Ołońcu nad jeziorem Łagoda w republice Karelii niedaleko granicy z Finlandią. Co ciekawe, choć odległość między Ołońcem a Petersburgiem jest znaczna, to Ołoniec należał do parafii św. Katarzyny w Petersburgu, gdzie Witold Pilecki został ochrzczony”.
Odnaleziony akt chrztu potwierdza ostatecznie datę urodzenia Pileckiego, w tej kwestii były spory wśród badaczy
— powiedział Stefanek.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
28. piękny upominek
na urodziny
pozdr
gość z drogi
29. W 73. rocznicę śmierci rtm.
W 73. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego w wielu polskich miastach zapłoną znicze pamięci
Pamięci Narodowej oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu
73 lata temu w mokotowskim więzieniu. We wtorek, 25 maja br., o godz.
21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z
rotmistrzem zapłoną znicze pamięci.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl