Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, to kolejny wybieg okupujących Królestwo Polskie Regentschaftskönigreich Polen,  przez  II Rzeszę Niemiecką , Deutsches Reich . Reich, podnosiło prestiż Niemców, gdyż odnosiło się do Świętego Cesarstwa Rzymskiego narodu Niemieckiego, das Heilige Römische Reich Deutscher Nation. Stara Rzesza.  Monarchię Austro-Węgierską ,Osztrák-Magyar.

Regencyjne  Królestwo Polskie zostało utworzone, przez okupujących  nas Niemców  i Austriaków w dniu 5 listopada 1916 roku w wyniku tak zwanego "Akt 5 listopada", który miał gwarantować Polakom powstanie samodzielnego państwa, Królestwa Polskiego.

 Akt 5 listopada nie precyzował granic przyszłego Królestwa, jego  Rządu, władzy ustawodawczej. Ograniczał się do  stworzenia armii polskiej, która miała być darmowym mięsem armatnim  w I Wojnie Światowej, oczywiście na usługach Niemców i Austriaków. Na podstawie Aktu z 6 grudnia powstała Tymczasowa Rada Stanu Królestwa Polskiego Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen  na czele z Wacławem Józefem  Niemojowskim, herbu Wierusz, kaliszaninem, marszałkiem Wielkim Koronnym Tymczasowej Rady Stanu w 1917 roku i Józefem Piłsudskim, jako kierownikiem Komisji Wojskowej.


W skład Tymczasowej Rady Królestwa Polskiego weszli:
 
Wacław Niemojewski, noszący tytuł marszałka wielkiego koronnego. W jej skład weszli przedstawiciele aktywistów. Józef Mikułowski-Pomorski, Józef Brudziński,  Stanisław Bukowiecki,  Stanisław Dzierzbicki,  Ludwik Górski,  Józef Higersberger,  Marian Januszajtis-Żegota, Kazimierz Natanson,  Józef Piłsudski,  Franciszek Pius Radziwiłł,  Wojciech Rostworowski,  Eustachy Sapieha​,  Stanisław Chaniewski,  Stanisław Staniszewski,  Władysław Studnicki,  Artur Śliwiński.
 

Tymczasowa Rada Stanu  rozpoczęła działalność 14 stycznia 1917

Józef Piłsudski, podporządkował sobie i Tymczasowej Radzie Stanu Polską Organizację Wojskową, wchodząc w jej skład. Dla ciekawości kolegów związanych z Ruchem Monarchistycznym, podaje , iż Hrabia Wacław Józef Miemojowski, był związany z Ruchem Monarchistycznym w II połowie lat dwudziestych.W 1926 roku był prezesem Rady Naczelnej polskich monarchistów.

 Prerogatywy Rady ograniczały się tylko do doradztwa. Mimo to Hrabia Niemojowski  i Józef Piłsudski walczyli o poszerzenie uprawnień.

 Tymczasowa Rada Stanu Królestwa Polskiego, niem. Provisorische Staatsrat im Koenigreich Polen,  podała się do dymisji po tak zwanym kryzysie przysięgowym w 1917 roku. Kryzys przysięgowy, to odmowa składania drugi raz przysięgi przez Legiony polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.  W dniu 9 lipca 1917 roku I i III  Brygada Legionów, na polecenie Józefa Piłsudskiego odmówiły złożenia przysięgi na wierność Wilhelmowi II Hohenzollernowi, ostatniemu niemieckiemu  Cesarzowi i Królowi Prus. Zmuszony abdykować, w wyniku rewolucji komunistycznej z udziałem Róży Luksemburg, polskiej Żydówki z Zamościa.

Przysięgę złożyła II Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Hallera. Niemcy pokazali kolejny raz swoje prawdziwe, fałszywe oblicze wobec Polaków.

 Żołnierze Legionów mieli stworzyć Polnische Wehrmcht, pod niemieckim dowództwem.

Legioniści I i III Brygady Legionów, zostali internowani w Szczypiornie, dziś dzielnica Kalisza i Beniaminowie. Gwoli ścisłości w Szczypiornie i Beniaminowie byli internowani oficerowie i żołnierze, którzy byli poddanymi Rosji. Pozostali zostali wcieleni do armii Habsburgów

 Józef Piłsudski z Kazimierzem Sosnkowskim zostali aresztowani i osadzeni w Magdeburgu, via Gdańsk,Spandau,Wesel. W wyniku podania się do dymisji Tymczasowej Rady Stanu, powstała Komisja Przejściowa Tymczasowej Rady Stanu .

 Rada powołała Rząd pod przewodnictwem Jana Kucharzewskiego w dniu 26 listopada 1917.

Deklaracja Rady Regencyjnej przekazująca w ręce Józefa Piłsudskiego władzę nad wojskiem.
 
Warszawa, 11 listopada 1918 r.


Rada Regencyjna do Narodu Polskiego.


Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co potwierdza podpisaniem tej odezwy.

 

Aleksander Kakowski,
Józef Ostrowski,
Zdzisław Lubomirski,
Józef Piłsudski