Święto Kawalerii Polskiej. Zniewaga pamięci, kompromitacja ludzi sprawujących najwyższe urzędy w państwie
Upamiętnia datę Bitwy Kawaleryjskiej pod Komarowem z 31 sierpnia 1920 r. i jest jednym z najważniejszych, choć dotąd nie obchodzonych, wojskowych świąt w naszym kraju. Święto Kawalerii Polskiej po raz pierwszy przeżywać będziemy 3-4 września w Warszawie.
Trzej ostatni żyjący oficerowie Kawalerii II RP nie otrzymali zaproszeń na rozpoczynające się dziś w Warszawie Święto Kawalerii Polskiej. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.
To skandal! Formuła otwarta? To jakaś kpina - mówi zbulwersowana Barbara Butler-Błasińska, córka jednego z trzech kawalerzystów. Jej ojciec Jan Błasiński, oficer służby stałej 25. Pułku Ułanów
Wielkopolskich, ma 98 lat i wciąż pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Kombatantów - Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej.
Dwóch kolejnych żyjących oficerów kawalerii to Włodzimierz Suchodolski,rotmistrz 2. Pułku Ułanów Grochowskich (skończył 99 lat) i Marian Michniewicz (98 lat) z 5. Pułku Ułanów. Byli promowani na oficerów w 1936 i 1937 roku przez Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego. - Z pewnością
nie mieliby sił na uczestnictwo w uroczystościach, ale nie o to przecież tu chodzi. Chodzi o ich uhonorowanie podczas takiego święta -podkreśla Butler-Błasińska.
Pani Barbara Butler-Błasińska wysłała w imieniu ojca pismo do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który objął honorowym patronatem Święto Kawalerii Polskiej, a także do dowódcy Garnizonu Warszawa, który w głównej mierze odpowiada za organizację uroczystości. Jak podkreśliła, brak zaproszenia na to święto ostatnich żyjących oficerów Kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej jest wyznacznikiem postawy wobec najwyższych wartości stanowiących istotę niepodległości. "Lekceważenie tej kwestii oznacza lekceważenie spraw dla państwa polskiego podstawowych - takich jak historyczna tożsamość i zobowiązania z niej wynikające. Apel pamięci - bez pamięci o ostatnich żyjących oficerach Kawalerii II RP, żołnierzach września i konspiracji.
Organizacja Święta Kawalerii przy ostentacyjnym pominięciu ostatnich żyjących absolwentów Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, żołnierzy niepodległości - co ma miejsce obecnie - oznacza zniewagę pamięci, kompromitację ludzi sprawujących najwyższe urzędy w państwie" -
czytamy w piśmie, na które nikt nie zareagował.
Święto ustanowione w dniu bitwy stoczonej 31 sierpnia 1920 r. przez 1 Dywizję Jazdy pod dowództwem Juliusza Rómmla z sowiecką konną armią Siemiona Budionnego, rozpocznie przemarsz pododdziałów kawaleryjskich ulicami Warszawy łącznie 130 koni, z Kompleksu Wojskowego przy ul. Kozielskiej na Plac Piłsudskiego. Tam bowiem podczas uroczystego capstrzyku odczytany zostanie Apel Pamięci dla uczczenia wkładu polskich kawalerzystów w walkach o wolność i niepodległość. Po nim zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Serdecznie zapraszamy wszystkich byłych kawalerzystów i ich rodziny do spotkania z okazji Święta Kawalerii Polskiej.
W szczególność żyjącym ułanom, strzelcom konnym i szwoleżerom, dzięki których odwadze, poświęceniu i patriotyzmowi, możemy teraz czcić najpiękniejsze karty Polskiej historii i kultywować tradycje kawaleryjskie.
http://www.dgw.wp.mil.pl/pl/index.html
"Strzeż się tego, co na przedzie,
Tam, na karym koniu jedzie,
Oficyjera, oficyjera,
Strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż!
Jeśli mu się wydam miła,
To nie będę się broniła,
Niech mnie zabiera, zabiera, zabiera!
Niech mnie zabiera, zabiera, zabiera!"
Tryptyk Bitwy pod Komarowem:
Rozgromienie konnej armii Budionnego 31 sierpnia 1920 roku.
Była to największa bitwa kawaleryjska w XX wieku, w wyniku której konna armia sowiecka została odrzucona za Bug.
Tryptyk został namalowany dla Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, gdzie znajdował się do września 1939 roku. Po wkroczeniu Niemców tryptyk został przez nich wywieziony w nieznanym kierunku i zaginął. Dzięki malowaniu przez Jerzego Kossaka licznych replik swoich obrazów zachowały się repliki lewego i prawego skrzydła tryptyku. Znajdują się one w zbiorach prywatnych w Polsce i w USA.
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kossak_Jerzy/Kossak_Jerzy_2.htm
Podziękowania - Komarów 2011
Komarów 2011 za nami. Ten rok był absolutnie wyjątkowy, był aktem wielkiego zaangażowania społecznego a tym samym pokazał jak wielka jest potrzeba tego co robimy. Udało nam się osiągnąć wymiar prawdziwie kawaleryjski. Trzy pełne dni zmagań pokazały, że pod Komarowem stanęli ludzie w sercach których brzmi etos polskiej kawalerii. Nie mając funduszy udowodniliśmy sobie nawzajem, że przede wszystkim potrzeba – ta nasza wspólna – ułańska, jest najważniejsza. W dzisiejszej dobie komercji gdy częstokroć próżny lans bryluje na salonach, tu pod Komarowem pokazaliśmy czyste i szczere oblicze. Dziękuję, że miałem zaszczyt z Wami w taki a nie inny sposób spotkać się w 91 rocznicę bitwy pod Komarowem. Jestem dumny, że mam takich przyjaciół, że mimo trudnych warunków byliście razem ze mną. Wiele osób zauważyło na mojej twarzy uśmiech, ja taką samą radość wydziałem na Waszych twarzach w czasie manewrów. Zdaję sobie sprawę z wielu niedociągnięć organizacyjnych, ale wciąż się uczymy i będziemy się starali w kolejnych latach dążyć do podwyższenia poziomu. Jak wszyscy wiecie zaszczycili nas swoją obecnością kawalerzyści z Niemiec i Austrii. Byli pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyli. Zarówno wyszkolenie, umundurowanie jak i wielka spontaniczność zachwyciły ich czego dowodem jest przyjęcie zaproszenia na kolejne lata. Bitwa pod Komarowem winna stać się świętem nie tylko polskiej kawalerii. jej wymiar zasługuje na miano święta całej kawalerii.
Pamiętajcie, że każdy ostatni weekend sierpnia to czas naszej kawaleryjskiej potrzeby, to czas Komarowskiej Potrzeby.
Szczególne podziękowania składam Sztabowi Komarowskiej Potrzeby, Jackowi Skoczylasowi, Wojtkowi Bryknerowi, Wojtkowi Bartyzel, Michałowi Czarneckiemu, kapelanowi ks. Błażejowi Górskiemu, Janowi Urbanowi, Łukaszowi i Joli Kaczor, Anusi Matejek. Dziękuję naszemu lekarzowi weterynarii Wojtkowi Kujawskiemu za opiekę nad końmi. Dziękuję naszym wspaniałym gościom, panu Lesławowi Kukawskiemu i majorowi Zbigniewowi Makowieckiemu.
Wielkie dzięki dla Przemka Bednarczyka z Radomia, bez którego klimat inscenizacji byłby nijaki !!!
Podziękowania składam również mieszkańcom Gminy Komarów za udostępnienie pól jak też gościnność bez której nie udałoby się stworzyć kolejnej rocznicy. To właśnie oni nas żywili i wspomagali karmienie koni. Dziękuję również Jednostce Strzeleckiej 2019 z Tomaszowa lub. za opiekę nad obozem oraz 3 batalionowi zmechanizowanemu z Zamościa za wsparcie kwaterunkowe i karetkę. Podziękowania składam Pani Wójt i Radzie Gminy Komarów.
Dziękuję serdecznie Zdzisłwie i Piotrowi Cyc, Małgorzacie Szymków z Komarowa za pomoc jakiej udzielają nam nieodpłatnie od wielu lat oraz wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować kolejny "Komarów".
W tegorocznym Święcie wzięli udział :
Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich i 1 Pułku Kawalerii KOP
reprezentacja barw 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
Szwadron Ziemi Radomskiej w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych
Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji 7 Dywizjon Artylerii Konnej
Stowarzyszenie Kawaleryjskie imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich
Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
Podkarpackie Towarzystwo Konne Szwadron Podkarpacie w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
Jazda Polska im. Jana III Sobieskiego w barwach 3 Pułku Ułanów Śląskich
8 Harcerska drużyna Jeździecka
Szwadron Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana
Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
Kona Grupa im. 2 Pułku Strzelców Konnych,
Roztoczańska Straż Ochrony Przyrody w barwach 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich
8 Pułk Piechoty Legionowej
Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa
Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza
Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Henryka Dobrzańskiego „Hubal” w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich
Szwadron Jazdy RP im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Poprawiony (piątek, 02 września 2011 15:39)
http://www.bitwapodkomarowem.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=217%3Apodzikowania-komarow-2011&catid=36%3Aaktualnoci&lang=pl
Rada Gminy Komarów , Wójt Gminy Komarów-Osada, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i 3 zamojski batalion zmechanizowany dziękują formacjom kawaleryjskim uczestniczącym w obchodach 91 Rocznicy Bitwy pod Komarowem za znaczący wkład wniesiony w uświetnienie uroczystości.
Oddziały kawalerii biorące udział w obchodach 91 rocznicy Bitwy pod Komarowem
- Jazda Polska im. Jana III Sobieskiego w barwach 3 Pułku Ułanów Śląskich
- Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich i 1 Pułku Kawalerii KOP
- 8 Harcerska drużyna Jeździecka
- Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji 7 Dywizjon Artylerii Konnej
- Podkarpackie Towarzystwo Konne Szwadron Podkarpacie w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego
- Szwadron Ziemi Radomskiej w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych
- Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich
- Szwadron Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
- Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego
- Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa
- Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza
- Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich
- Szwadron Jazdy RP im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
- Reprezentacja barw 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
- Łączona Grupa Kawalerii:
- Konna Grupa 2 Pułk Strzelców Konnych,
- Roztoczańska Straż Ochrony Przyrody w barwach 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich,
- 8 Pułk Piechoty Legionowej,
Dziękujemy za kultywowanie tradycji ułańskich będących żywą lekcją historii i patriotyzmu przypominającą o chwale oręża polskiego. Dziękujemy za Waszą obecność, życzliwość, zaangażowanie i za szarże pozostawiające niezapomniane wrażenia.
Słowa uznania i podziękowania kierujemy do: żołnierzy Wojska Polskiego z Zamościa i Żandarmerii Wojskowej z Lublina, Nieetatowej Orkiestrze Garnizonowej z Zamościa, policjantów z Zamościa, pracowników straży granicznej z Chełma i straży miejskiej z Zamościa, strażaków państwowej straży pożarnej i druhów ochotników z terenu gminy Komarów-Osada .
Dziękujemy mieszkańcom miejscowości: Krzywystok Kolonia, Krzywystok, Wolica Śniatycka, Ruszczyzna Dub, Zubowice, Komarów Wieś i Wolica Brzozowa za zrozumienie, życzliwość i okazaną pomoc.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji obchodów Rocznicowych Bitwy pod Komarowem.
Rada Gminy, Wójt Gminy Komarów-Osada,
Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”
3 zamojski batalion zmechanizowany.
- Zaloguj się, by odpowiadać
22 komentarzy
1. Żurawiejki
--------------
-----------------
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. POLECAM STRONĘ STOWARZYSZENIA
Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem"
ul. Rynek 15
22 - 435 Komarów Osada
tel. 601 385 430
e-mail:
darch15@wp.pl
Pomnik
W
1936 roku dla upamiętnienia wydarzeń spod Komarowa powstał Komitet
Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Inicjatorami tego
zamierzenia byli sami uczestnicy tej bitwy. Monumentalne
kilkunastometrowe husarskie skrzydła skierowane na wschód miały ocalić
od zapomnienia wydarzenia bitwy pod Komarowem.
Plany budowy pomnika przerwała II wojna światowa. Potem socjalizm, a wraz z nim cenzura i nakaz milczenia zrobiły swoje.
Idea pomnika odrodziła się na nowo.
Jest już gotowy model Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej
autorstwa profesora Janusza Kucharskiego. Teraz czas na budowę.
Niewykluczone, że w 90. rocznicę bitwy pod Komarowem pomnik stanie na
postumencie ku chwale kawalerii i artylerii konnej.
Tomasz Dudek - Pułkownik Komarowskiej Potrzeby
Poprawiony (poniedziałek, 17 maja 2010 11:58)
NIESTETY, POMNIK JESZCZE NIE STANĄŁ
Idea budowy pomnika
Idea budowy pomnika
W
1936 roku dla upamiętnienia wydarzeń spod Komarowa powstał Komitet
Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Inicjatorami tego
zamierzenia byli sami uczestnicy tej bitwy. Ogłoszony Konkurs na projekt
pomnika wygrał architekt Borys Zinserling. Monumentalne
kilkunastometrowe husarskie skrzydła skierowane na wschód miały ocalić
od zapomnienia wydarzenia bitwy pod Komarowem.
Plany budowy pomnika przerwała II wojna światowa. Potem socjalizm, a wraz z nim cenzura i nakaz milczenia zrobiły swoje.
Mimo wieloletnich poszukiwań, oryginalnego projektu nie odnaleziono.
Jednak dzięki moim staraniom i uprzejmości rodziny architekta wiemy jak
miał wyglądać pomnik. Zachowała się bowiem akwarela(!) przedstawiająca
salon w domu architekta i wiszący w nim szkic zaginionego projektu.
Idea pomnika odrodziła się na nowo! Traktując sprawę w sposób
szczególny poprosiłem o współpracę wiele zacnych osób w tym mojego
byłego profesora Wiktora Zina, który był konsultantem dla prowadzonych
prac projektowych. Weronika Kobylińska, wnuczka Szymona wykonała
niezbędne wstępne szkice. Nasze plany wspierał również prof. Ludwik
Maciąg oraz wielu innych wspaniałych ludzi.
Wyobraźnia każdego z
nas sama projektowała wizerunek skrzydeł. Jednak gdy odnalazłem
akwarelę salonu Zinserlingów, na której widniał szkic pomnika nie byłem
zbytnio zaskoczony. Monumentalizm i prostota tego okresu w architekturze
jest mi dobrze znana. Gdzieś w głębi duszy miałem nadzieję na formę
nieco bardziej złożoną a zastałem skromny detal, na czymś
przypominającym bardziej obelisk, co prawda silny w wyrazie,
monumentalny ale smutny i ponury.
Moje wątpliwości co do znacznej korekty przedwojennego kształtu
pomnika rozwiał prof. W. Zin potwierdzając, iż kierunek jaki
przedstawiłem jest słuszny. Podobne zdanie reprezentował prof. L.
Maciąg.
Nowa koncepcja obejmowała formę pomnika dynamicznego o
dużej ekspresji, z wizerunkiem chwały kawalerii każdego okresu Polski.
Wyzwolił się obraz skrzydeł husarskich rozwianych w cwale szarż a z
cokołu wyrywające się w ferwor walki sylwetki jeźdźców z różnych okresów
Naszej jazdy. Husaria, Księstwo Warszawskie i kawaleria lat
dwudziestych. Szable, lance skierowane na wschód miały być wyrazem
potęgi, która po wsze czasy miała przypominać o dumie Naszej kawalerii.
W chwili obecnej prace koncepcyjne są na tyle zaawansowane, że zasadnym
było przekazanie materiałów rzeźbiarzowi, który swa wyobraźnią stworzy
dzieło godne tej idei. Priorytetem jest również stworzenie nowej komisji
dla prowadzonych prac oraz pozyskanie odpowiednich środków na ten cel.
28 grudnia 2007 roku spotkałem się w Krakowie ze znanym i cenionym
rzeźbiarzem prof. Marianem Koniecznym. Profesor zasugerował możliwości
prowadzenia dalszych działań
poprzez ogłoszenie konkursu na wykonanie pomnika lub zlecenie jednemu
wybranemu przez komitet twórcy. W toku wstępnych rozmów jakie
przeprowadziłem z profesorem Koniecznym istnieje realna szansa na
powstanie modelu rzeźby w skali 1:5 lub 1:10 do sierpnia b.r.
Niemniej jednak w międzyczasie określone zostaną szczegółowe koszty zaprojektowania i wykonania pomnika.
Sprawa jest o tyle trudna, iż pomnik ma powstać na polach oddalonych od
aglomeracji czy znaczących traktów komunikacyjnych. Intencją
uczestników bitwy pod Komarowem było to, by pomnik powstał w miejscu
najbardziej krwawych walk w Wolicy Śniatyckiej.
Środki na
budową symbolu chwały naszej kawalerii i artylerii konnej będziemy
starali się pozyskać z kilku źródeł. Zbiórka pieniędzy i brązu poprzez
środowiska kawaleryjskie oraz rozpropagowanej medialne ogólnopolskiej
akcji. Od sponsorów instytucjonalnych, samorządów i programów
ministerialnych. Liczymy również na pozyskanie strategicznego sponsora
prywatnego. Ze względu na rozmiar prac budowlanych oraz konstrukcję
betonową skrzydeł będziemy starali się pozyskać sponsora z branży
budowlanej.
Mamy nadzieję, że zwieńczeniem naszych starań będzie godny wizerunek chwały polskiej jazdy.
Tomasz Dudek - Pułkownik Komarowskiej Potrzeby.
Poprawiony (poniedziałek, 17 maja 2010 11:57)
http://www.bitwapodkomarowem.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=78&lang=pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
25 Pułk Ułanów Wielkopolskich powstał w 1920 r. w Poznaniu jako 115 Pułk Ułanów Wielkopolskich.Stacjonował w Prużanie, Wchodził w skład Nowogródzkiej Brygady Kawalerii
Za wojnę obronną,pułk otrzymał krzyż srebrny orderu Virtuti Militari.
Odznaka pułkowa.
Święto Pułku obchodzono 19 lipca, w rocznicę powstania pułku.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
cześć i chwała bohaterskim Ułanom wszystkich formacji !
Na pohybel zdrajcom i tym łachmytom , co nie szanują Tradycji Oręża, niegodnym nosić munduru Wojska Polskiego.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Od godz. 13.40 w ich siedzibie przy Kozielskiej
Kawalerzyści świętują
i zapraszają na festyn
KOMENTARZY: 0
Kawalerzyści przejechali na plac Piłsudskiego, gdzie odbył się...
więcej »
festyn z atrakcjami. Od godz. 13.40 w ich siedzibie przy
Kozielskiej będzie mozna oglądać pokazy kawaleryjskie, w tym
kaskaderskie i zawody jeździeckie.
wojskowej oraz wystawy plenerowe. Nie zabraknie też typowego w takich
okolicznościach poczęstunku wojskową grochówką.
czekały atrakcje dla najmłodszych - konkursy i zabawy, ogródek sportowy,
trampolina oraz przejażdżki na kucykach.
mogli skorzystać ze specjalnego autobusu, który ma kursować na trasie
Metro Ratusz Arsenał – Anielewicza – Esperanto – Powązkowska kurował
będzie autobus specjalny. Tu sprawdzisz rozkład.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. na stronie "patrona" śladu ni popiołu o święcie
04-09-2011
Udział Prezydenta RP w Dożynkach Jasnogórskich
21-09-2011
Udział Prezydenta RP w 66. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych
Szukamy w patronatach:
Wrzesień 2011 r.
Konkurs na najlepszych polskich sportowców pierwszej dekady XXI wieku
wrzesień 2011 roku, Warszawa
Projekt Zakładajcie Komitety – 35-lecie powstania Komitetu Obrony Robotników
wrzesień – listopad 2011 roku
Obchody trzydziestolecia powstania niezależnych mediów audiowizualnych
wrzesień – październik 2011 roku, Gdańsk
XV Ogólnopolski Konkurs „Historia Bliska”
rozstrzygnięcie Konkursu – wrzesień 2011 roku, Warszawa
Obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej upamiętniające
obronę mostów na Wiśle w Tczewie przez polskich celników i kolejarzy
oraz żołnierzy Wojska Polskiego w dniu 1 września 1939 roku
1 września 2011 roku, Kałdowo – Szymankowo – Tczew
Obchody 72. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana
upamiętniające bombardowanie Wielunia przez lotnictwo niemieckie w dniu
1 wrześniu 1939 roku
1 września 2011 roku, Wieluń
Konferencja pn. „Prawdziwa Europa Regionów a rozwój Polski Wschodniej”
2 września 2011 roku, Białystok
oraz Pani Grażyny Winieckiej – Prezes Fundacji „Szarża pod Krojantami”
Obchody 72. rocznicy szarży pod Krojantami 1 września 1939 roku
upamiętniające szarżę 18. Pułku Ułanów Pomorskich na jednostki
niemieckie 1 września 1939 roku
3-4 września 2011 roku, Nowa Cerkiew - Krojanty
Obchody Święta Kawalerii Polskiej
3-4 września 2011 roku, Warszawa
III Kongres Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie
7-11 września 2011, Kraków
Lekarzy rodzinnych w Polsce i dr hab. med. Adama Windaka –
Przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji WONCA Europe 2011
Europejska Konferencja Lekarzy Rodzinnych – WONCA Europe 2011
8-11 września 2011 roku, Warszawa
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa „Granica 480”
10-11 września 2011 roku, Malhowice-Niżankowice k. Przemyśla
Komorowskiego oraz Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija
Miedwiediewa, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo
Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz
Agencję Rynku Rolnego
Polsko-Rosyjskie Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw Branży Rolno-Spożywczej
11-12 września 2011 roku, Poznań
Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Zastępcy Dyrektora Naczelnego i
Artystycznego Pana Edwarda Pałłasza
Obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Warszawskiej Opery Kameralnej
12 września 2011 roku – 26 lipca 2012 roku, Warszawa
65. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich
14-17 września 2011 roku, Łódź
i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii-Curie
Skłodowskiej w Lublinie
Obchody jubileuszu 20-lecia działalności Centrum Języka i Kultury
Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii-Curie
Skłodowskiej
15-18 września 2011 roku, Lublin
Obchody 72. rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu
1939 roku upamiętniające dwie bitwy z wojskami niemieckimi, które miały
miejsce w dniach 17-20 oraz 22-27 września 1939 roku
15-18 września 2011 roku, Tomaszów Lubelski – Dąbrowa Tomaszowska
Kampania „Sprzątanie Świata-Polska”
16-18 września 2011 roku, terytorium Polski
Obchody 50-lecia Grupy Bieszczadzkiej GOPR
17 września 2011 roku, Sanok
Obchody 190-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku
19-21 września 2011 roku, Płock
Konferencja ECOFORUM „Po pierwsze środowisko”
21-23 września 2011 roku, Lublin
Komitetu Honorowego Organizacji Ogólnopolskiego Forum Integracji
Społecznej oraz Pani Małgorzaty Domagały – Wiceprezes Zarządu Fundacji
Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM
Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej
21-25 września 2011 roku, Zakopane
Zjazd Stypendystów Programu Komisji Europejskiej Marie Curie Actions
26-27 września 2011 roku, Warszawa
Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja
Śniadeckich w Bydgoszczy
Obchody 60-lecia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
5 maja – 30 września 2011 roku, Bydgoszcz
--------------------------------------------------
wśród licznych znajdujemy dwa :
oraz Pani Grażyny Winieckiej – Prezes Fundacji „Szarża pod Krojantami”
Obchody 72. rocznicy szarży pod Krojantami 1 września 1939 roku
upamiętniające szarżę 18. Pułku Ułanów Pomorskich na jednostki
niemieckie 1 września 1939 roku
3-4 września 2011 roku, Nowa Cerkiew - Krojanty
Obchody Święta Kawalerii Polskiej
3-4 września 2011 roku, Warszawa
-----------------------------------------------------------------------
i co? I NIC !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami w dniu 1.09.193
zdjęcia: 131
– 20 MB
Publiczny w internecie
stu statystów, 140 jeźdźców, trzy wozy opancerzone, kilka motocykli
Sokół, dwa czołgi amerykańskie z 1920 roku, kilkadziesiąt motocykli
rosyjskich M-72 stylizowanych na niemieckie BMW i jeden samolot... Tak w
skrócie można podsumować tegoroczną inscenizację szarży 18 Pułku Ułanów
Pomorskich pod Krojantami na zmotoryzowany oddział Niemców, widowiska,
którego scenariusz spisała historia 1 września 1939 roku. Tegorocznymi
nowościami była inscenizacja bitwy pod Arcelinem z 1920 roku, kiedy to
szwadron szwoleżerów zwyciężył wojska bolszewickie. Organizatorzy w ten
sposób chcieli zaznaczyć 90 rocznicę zwycięskiej wojny
polsko-bolszewickiej
wydarzenia była postać Kazimierza Mastalerza, dowódcy szwoleżerów oraz
ułanów. Obie inscenizacje kończyły tradycyjne już obchody upamiętnienia
poległych w II wojnie światowej. Dodatkowo na polach pod Krojantami
można było zobaczyć szpital polowy czy obóz żołnierzy.
POLECAM WSPANIAŁY ALBUM Z 2010 ROKU.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. scena z Hubala szarża
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. migawka w TVP - dobre i to, w TVN24 NIE WIDZIELI Z BŁĘKITNEGO
http://tvp.info/teleexpress/reportaze/swieto-kawalerii-polskiej/5202352
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. ŁĄCZY SIE W BULU - jak zyć, panie Bronek?
KOMOROWSKI NA DOŻYNKACH NA JASNEJ GÓRZE
Prezydent: Dzięki rolnikom lżej w kryzysie
Polscy rolnicy przyczynili się do tego, że nasz kraj stosunkowo łagodnie przeszedł przez kryzys gospodarczy - mówił podczas...czytaj dalej »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Polska kawaleria - wczoraj i dziś...
***
@Maryla
Witam. Dziękuję za Ten Wpis...
Serdecznie Pozdrawiam.
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
12. Modlę się o Polskę
w której osoby na najwyższych stanowiskach będą tak pełne miłości Ojczyzny, szacunku dla Jej bohaterów oraz kultury i taktu, że w Dniu Święta Kawalerii Polskiej pójdą do domów kawalerzystów złożyć Im hołd. Po uprzednim - oczywiście dużo wcześniejszym - zapytaniu rodzin czy można...
Modlę się to, żeby ta Polska objawiła się nam już 9 października.
13. "Polska kawaleria - wczoraj i dziś..."
Mimo, iż dzisiaj są inne techniki...
Inne, walki zbrojnej rodzaje...
Niejeden wróg i dzisiaj
Może być przepędzony
Współczesnym UŁANEM...
Trzeba więc JAZDĘ odbudować
Nowe zastępy obronne formować...
Bo Polskie Wojsko rozbrajane...
Polskie nauki walki - zaPOmniane...
Nauki walki, która nie odnosiła klęski...
Gdy przyświecały w walce
BÓG HONOR OJCZYZNA...
A Polski Żołnierz, Ułan...
Był prawie zawsze zwycięski...
Dzisiaj TO jest kasowane...
Musimy Polski i Siebie bronić sami...
***
3-majmy się!
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
14. Udział Prezydenta RP w Dożynkach Jasnogórskich
Ciekawi mnie...
Czy sierp /żniwny...:).../ ma ukryty...
Czy widoczny, na czole wyryty...
Czy Wszyscy, którzy Tam są
Dobrze go rozpoznają...?
On przecież Tam POjechał,
Bo Nas wybory czekają...
" na stronie "patrona" śladu ni popiołu o święcie ..."
Dla niego nie ważna
Z dzisiejszą Datą Rocznica
Polskiej Historii zapisana...
Historia jest przez NICH
Zakłamywana...
On o przyszłość się uPOmina...
Walczy o elektorat...
O Historii Polski...zaPOmina...
***
3-majmy się!
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
15. PolskaŚwiatKulturaPolska
Święto Kawalerii Polskiej
fot. Tomasz Gzell/PAP
http://fakty.interia.pl/galerie/historia/swieto-kawalerii-polskiej/zdjec...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. ciąg dalszy represji- polityka historyczna HGW
Siedziba Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii wraz z licznymi pamiątkami po m.in. Armii Krajowej, wyląduje na bruku? Wszystko na to wskazuje, ponieważ wezwanie do eksmisji od władz Warszawy otrzymała Barbara Butler-Błasińska, która opiekuje się tym miejscem.
Aż około 2 tys. zł średnio kosztuje miesięczny czynsz użytkowników mieszkań w kamienicach komunalnych w Śródmieściu.
Członkowie środowisk Armii Krajowej nie są w stanie płacić tak wygórowanych stawek. Wezwanie do eksmisji otrzymała pani Barbara Butler-Błasińska, córka kpt. Ireny Błasińskiej ps. „Rena” (na zdjęciu), żołnierza Armii Krajowej i bohaterki Powstania Warszawskiego, oraz płk. Jana Błasińskiego, ostatniego oficera Pułku Ułanów Wielkopolskich, prezesa Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej w Warszawie. Pismo w tej sprawie, podpisane przez Małgorzatę Mazur, dyrektora zakładu gospodarowania nieruchomościami dzielnicy Śródmieście, trafiło do niej 17 marca. Miesiąc od tej daty powinna opuścić mieszkanie.
– Moja rodzina mieszkała w tym lokalu przez 67 lat. Wprowadziła się, kiedy Niemcy po upadku powstania spalili ich kamienicę przy ul. Służewskiej 3. Żadnej rekompensaty za utratę majątku nie otrzymała – zauważa w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl Butler-Błasińska.
– Otrzymałam też pismo od burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego, niezezwalające na umorzenie zadłużenia, które powstało nie z naszej winy – oznajmia.
Butler-Błasińska zwraca jednocześnie uwagę, że dawny burmistrz Jan Rutkiewicz nie pozwolił na wykup mieszkania, natomiast osobom z zewnątrz, które nie były lokatorami, sprzedawał lokale. – Kilka razy dawałam tę sprawę do prokuratury jako kontynuację zbrodni na żołnierzach Polski Walczącej. Już nie strzela się kulą w głowę, ale ekonomicznie jesteśmy zabijani i zmuszani do poniewierki – podkreśla.
Wskazuje, że jej rodzice przez 20 lat procesowali się w tej sprawie w sądach i składali doniesienia do prokuratury. – Władze dopuściły się złamania prawa. Decyzja burmistrza naraziła nas na wielkie straty finansowe. Prokuratura stwierdziła wprawdzie, że ten czyn jest karany 3-letnim więzieniem, ale nastąpiło przedawnienie. Zatem miasto Warszawa jest niewypłacalnym dłużnikiem naszej rodziny. Po 1990 r. wywodzący się ze środowisk komunistycznego aparatu represji urzędnicy popełniają na obrońcach Ojczyzny, żołnierzach Polski Walczącej i rodzinach żołnierzy niezłomnych czyny noszące znamiona komunistycznych zbrodni. To urąga normom cywilizowanego świata – zaznacza Butler-Błasińska.
Jej mieszkanie na ul. Noakowskiego 12 to ważne miejsce dla pamięci narodowej i tradycji polskiej kawalerii. Są tam przechowywane pamiątki także po powstańcach warszawskich.
– W ciągu miesiąca mam się wyprowadzić. Sytuacja jest taka, że w tym lokalu znajduje się siedziba i archiwum Stowarzyszenia Weteranów Kawalerii 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii oraz archiwa: Koła Pokoleń Akowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Niezależny Społeczny Ruch Kobiet (założonego pod patronatem gen. Marii Wittek, komendantki głównej Wojskowej Służby Kobiet AK), Szarych Szeregów i Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Pójdą na bruk m.in. sztandar 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który używany był w bojach 1920 i 1939 r., odznaczenia: Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Powstańcze – wymienia Butler-Błasińska.
Przypomnijmy, że to właśnie Stowarzyszenie Kombatantów – Duszpasterstwo Weteranów Kawalerii i Artylerii przekazało tradycję wojsk II Rzeczypospolitej współczesnemu Wojsku Polskiemu po upadku komunizmu. Odbyło się to na mocy rozkazu ministra obrony narodowej z dnia 2 stycznia 1991 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego. – Z mieszkania zostanie wyrzucona na ulicę cała tradycja i pamięć polskiej kawalerii. To ostatni rozdział jej dziejów, formacji najbardziej zasłużonej dla walki o niepodległość – zauważa.
Dodaje, że w tej kamienicy powstały Szare Szeregi, które współtworzyli jej bliscy, w tym mama, która była instruktorką m.in. Ratownictwa Sanitarnego i Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Szarych Szeregach oraz łączniczką batalionu „Zośka” – komórka ul. Radna 4 „Tadeusz”. – Dobrowolnie nas stąd nie wyrzucą. Na tym szańcu wolności bronić będziemy tych wartości, o które walczyła polska kawaleria. Żywej mnie stąd nie wyciągną – zapowiada.
Butler-Błasińska jest znaną działaczką antykomunistyczną. Była represjonowana w 1968 r. Jako nauczyciela akademickiego usunięto ją z Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1980-1983 organizowała i pracowała w Komitecie „Solidarności” w Meksyku. Od 1990 r. była członkiem Komisji Zakładowej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pracowała w „Solidarności” Krajowej Sekcji Kobiet. Jest prezesem Stowarzyszenia Niezależny Społeczny Ruch Kobiet, który dokumentuje obecność kobiet w walce o niepodległość. Przez 6 lat, do 2000 r., prowadziła Koło Pokoleń Akowskich okręgu warszawskiego ŚZŻAK. Jest członkiem zarządu Fundacji 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Niestety, nie otrzymaliśmy stanowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na temat sytuacji mieszkania Butler-Błasińskiej.
Jacek Dytkowski
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/28394,pamiatki-o-polskiej-kawaler...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Ta sprawa
jest straszna. To jest skandal nad skandalami. To tak, jaby w latach 20-tych ub. wieku pod podobnym pretekstem wyrzucać z domów Powstańców Styczniowych.
Coś podobnego nie powinno się nigdy zdarzyć. To jest probierz ICH podejścia do Polski i Jej obrońców. Do Tych, którzy bronili Polski w czase wojny i Tych, którzy Jej, Jej hstorii i pamiątek bronią dzisiaj.
Jasne, że to miejsce i te mieszkania to łakomy kęs, ale to wszystko po prostu w głowie się nie mieści. Ciekawe czy np. Adamowi Michnikowi też konsekwentnie odmawiano możliwości wykupu mieszkania ...
18. @guantanamera
spytamy urzędników , wyjdą pisma do
Małgorzaty Mazur, dyrektora zakładu gospodarowania nieruchomościami dzielnicy Śródmieście i
burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartelskiego.
Szkoda, ze Pani Barbara Butler-Błasińska nie informowała wczesniej o swoich problemach. Teraz są decyzje administracyjne, trudniej odkręcić.
Ale zapewne nie przyszło Jej do głowy, ze tak może zostac potraktowana w wolnej podobno Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. @Maryla
Oj, dobrze, że wyjdą pisma.
Czyn karalny ale "przedawniony". A ich plany zagospodarowania mieszkania p.Barbary Butler-Błasińskiej od lat się nie przedawniają...
20. z archiwum
Pożegnanie ostatniego oficera służby stałej 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich płk Jana Błasińskiego
Pogrzeb płk. Jana Błasińskiego odbył się , 7 grudnia 2011 r.
Na pogrzebie śp. płk Jana Błasińskiego obecna była delegacja Zespołu
Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie.
Szkoła ta była bardzo bliska śp. Panu Pułkownikowi.
http://www.zspkrasnobrod.edu.pl/
A oto hymn tej szkoły.
Dziecięca Rota” - Hymn szkoły
My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
Kiedy ktoś napadł nasz polski dom, bronili go dziadkowie,
Nad ich grobami śpiewał dzwon, niech książka nam opowie.
Żeby już wojny nie straszył huk.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
Kochajmy polski język nasz, biało-czerwoną flagę.
Spojrzeć każdemu można w twarz, ułańską mieć odwagę.
By nam ojczyzny nie zabrał wróg.
Tak nam dopomóż Bóg. (x2)
------------------------------------------------------------
Zacytujemy urzędasom ten hymn w pismach
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. wniosek w sprawie siedziby i archiwum Stowarzyszenia Weteranów
Prezydent m.st. Warszawy
Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
sekretariatprezydenta@um.warszawa.pl
Instytut Pamięci Narodowej
Prezes Łukasz Kamiński
ul. Towarowa 28,
00-839 Warszawa
sekretariat.ipn@ipn.gov.pl
Dotyczy: nakazu eksmisji lokalu przy ul. Noakowskiego 12 w Warszawie, w którym znajduje się siedziba i archiwum Stowarzyszenia Weteranów Kawalerii 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii .
Wniosek o udzielenie informacji publicznej
Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198), wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w sprawie informacji prasowej o wezwaniu do eksmisji, które otrzymała pani Barbara Butler-Błasińska, córka kpt. Ireny Błasińskiej ps. „Rena” , żołnierza Armii Krajowej i bohaterki Powstania Warszawskiego, oraz płk. Jana Błasińskiego, ostatniego oficera Pułku Ułanów Wielkopolskich, prezesa Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii Konnej w Warszawie, z lokalu przy ul. Noakowskiego 12 w Warszawie, które zajmował zmarły 28 listopada 2011 roku płk Jan Błasiński.
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/28394,pamiatki-o-polskiej-kawaler...
Informacja o wydaniu decyzji administracyjnej podpisanej przez Panią Małgorzatę Mazur, Dyrektor Zakładu Gospodarowania nieruchomościami dzielnicy Śródmieście o eksmisji z lokalu w którym Bohater Polski, oficer odznaczony Orderem Virtuti Militari, gromadził archiwum Stowarzyszenia Weteranów Kawalerii 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii oraz archiwum: Koła Pokoleń Akowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Niezależny Społeczny Ruch Kobiet (założonego pod patronatem gen. Marii Wittek, komendantki głównej Wojskowej Służby Kobiet AK), Szarych Szeregów i Przysposobienia Wojskowego Kobiet, zbulwersowało nasze Stowarzyszenie i środowisko zgromadzone wokół portalu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl .
Wnosimy o udzielenie informacji publicznej o przyczyny wydania tak bulwersującej decyzji administracyjnej w sprawie lokalu będącego siedzibą stowarzyszenia , w którym zgromadzone jest bezcenne archiwum . Uważamy, że obowiązkiem miasta stołecznego Warszawy jest wspieranie tego typu inicjatyw, a nie ich niszczenie.
Apelujemy do Prezydent Warszawy, żeby zweryfikowała decyzję swoich urzędników, znalazła wyjście z sytuacji i zaproponowała nową umowę i formę wsparcia dla utrzymania i zabezpieczenia bezcennej spuścizny narodowej.
Jednocześnie zwracamy się do Prezesa Instytut Pamięci Narodowej o podjęcie działań dla utrzymania obecnej lokalizacji Siedziby Stowarzyszenia Kombatantów – Duszpasterstwa Weteranów Kawalerii i Artylerii w Warszawie oraz pomoc merytoryczną w opisaniu i zabezpieczeniu archiwów, mając na względzie obowiązek IPN wyrażony w preambule Ustawy o IPN, a więc utrwalania w pamięci obywateli Polski czynów bohaterów dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a także opierając się na Art. 53 tej Ustawy, który mówi o funkcjach badawczych i edukacyjnych Instytutu Pamięci .
Ze względu na biegnący już termin wyznaczonej eksmisji 17 kwietnia 2013 r., wnosimy o pilną odpowiedź na nasz wniosek i podjęcie działań dla zatrzymania egzekucji tej decyzji .
Na pogrzebie śp. płk Jana Błasińskiego obecna była delegacja Zespołu
Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie.
Dziecięca Rota” - Hymn szkoły
My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg.
Kiedy ktoś napadł nasz polski dom, bronili go dziadkowie,
Nad ich grobami śpiewał dzwon, niech książka nam opowie.
Żeby już wojny nie straszył huk.
Tak nam dopomóż Bóg.
Kochajmy polski język nasz, biało-czerwoną flagę.
Spojrzeć każdemu można w twarz, ułańską mieć odwagę.
By nam ojczyzny nie zabrał wróg.
Tak nam dopomóż Bóg.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Elżbieta Szmidt
Do wiadomości:
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami
w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Dyrektor Małgorzata Mazur
00-464 Warszawa
ul. Szwoleżerów 5
sekretariat@zgn.waw.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. @Maryla
Marylu. Jesteś Wspaniała.