Rząd Tuska do młodych i wykształconych- stracone pokolenie (Zbigniew Kuźmiuk)

avatar użytkownika Maryla

1. Wczoraj minister Michał Boni przedstawił ponad 400 stronicowy rządowy raport pt. „Młodzi 2011” , którego autorka jest prof. Krystyna Szafraniec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Badania dotyczyły ludzi między 15 a 34 rokiem życia, a ich część diagnostyczna oparta została na danych z roku 2010. Jak z nich wynika, najważniejsze dla tego pokolenia Polaków są szczęście osobiste połączone z chęcią założenia rodziny, praca dająca odpowiednie dochody ale i poczucie stabilizacji, a także odpowiedni poziom konsumpcji i uczestnictwa w kulturze.

Chociaż raport zawiera aż 35 rekomendacji dla rządu, to są one raczej banalne, a interesująca jest diagnoza dotycząca tego pokolenia Polaków. A to co z niej wynika pokazuje dla nich dramatycznie złe perspektywy.

2. Mimo, że młodzi Polacy są coraz lepiej wykształceni, a studentów mamy obecnie 5 razy więcej niż na początku okresu transformacji, to ich sytuacja po ukończeniu studiów jest z roku na rok coraz gorsza.

Młodzi ludzie w wieku 18-34 lat stanowią ponad 50% wszystkich bezrobotnych co oznacza, że ponad 1 mln naszych obywateli, zaczyna swoje dorosłe życie od bycia bezrobotnym i trwa w tym stanie przez wiele miesięcy, co może oznaczać psychiczne wykluczenie z rynku pracy.

Podobnie jest z młodymi ludźmi, którzy kończą studia. Ponad 50% absolwentów wyższych uczelni, przechodzi bezpośrednio od statusu studenta do statusu bezrobotnego i dotyczy to także najbardziej atrakcyjnych kierunków studiów.

Wreszcie jeżeli już znajdą oni pracę, to ponad 60% z nich pracuje w oparciu o umowy tymczasowe, a więc umowy na czas określony, umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Tego rodzaju umowy wykluczają możliwość starania się o jakikolwiek kredyt, a nawet zakup dóbr trwałego użytku z odroczonym terminem płatności.

W związku z tym, że niezwykle trudno młodym ludziom się usamodzielnić, ponad 60% z nich w wieku 25-29 lat i aż 30% w wieku 30-34 lata (a więc nawet do 10 lat po studiach) mieszka ciągle z rodzicami bo nie stać ich ani na wynajęcie samodzielnego mieszkania, nie mówiąc o jego zakupie czy budowie.

Taka sytuacja ma miejsce po wyjeździe z Polski po roku 2004 do pracy w różnych krajach Unii Europejskiej i poza nią blisko 2 mln Polaków z czego większość stanowią ludzie do 35 roku życia.

3. Mimo tego, że te dane są znane ministrom rządu Donalda Tuska już od wielu miesięcy, to zdecydowali oni aby w budżecie na rok 2011 zabrać aż 4 mld zł z Funduszu Pracy i w związku z tym środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia zostały zmniejszone o blisko 2/3 w stosunku do roku ubiegłego.

Pozwala to wsparcie w różnych formach zaledwie 100 tys. bezrobotnych, podczas gdy w roku 2010 z tych form pomocy skorzystało blisko 500 tys. osób mających ten status.

Podobne decyzje są przygotowywane także na rok 2012, bo w projekcie budżetu na ten rok , znalazły się zapisy o zabraniu z Funduszu Pracy kolejnych 3 mld zł.

4. Mimo tych zatrważających danych, konkluzje raportu próbują za wszelką cenę osłonić rzeczywistość między innymi stwierdzeniami, że wielu krajach europejskich jest równie źle jak w Polsce. Tylko czy to może być dla nas jakiekolwiek pocieszenie.

Rządząca Platforma będzie zapewne chciała po raz kolejny odwołać się do tego młodego pokolenia, snując przed nim tym razem miraże „Polski w budowie”, która w przyszłości poprawi jego byt.

Ale skoro przez 4 lata, z szumnych zapowiedzi Platformy z poprzedniej kampanii wyborczej nie udało się zrealizować niczego(spektakularną klęską zakończyła się obietnica przygotowania programu dla powracających z zagranicy), a dramatyzm sytuacji w środowisku ludzi młodych podkreśla raport przygotowany przez ministra tego rządu, to należy mieć nadzieję, że młodzi ludzie wystawią rządzącym rachunek za 4 lata rządzenia.

Nie sądzę bowiem, że chcą być „straconym pokoleniem”, a takie określenie jest dla nich w raporcie zarezerwowane jeżeli w Polsce się nic nie zmieni.

http://zbigniewkuzmiuk.salon24.pl/337753,rzad-tuska-do-mlodych-i-wyksztalconych-stracone-pokolenie

 

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Połowa absolwentów szkół wyższych to bezrobotni. Ci co maja prace to na umowie szmacianej.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz