Godzina policyjna zamiast firewalla
sierp, czw., 18/08/2011 - 09:39
Połączone sejmowe komisje obrony, spraw zagranicznych oraz administracji i spraw wewnętrznych opowiedziały się za zarekomendowaniem Sejmowi projektu ustawy wprowadzającej poprawki do ustaw o stanie wojennym, stanie wyjątkowym oraz stanie klęski żywiołowej, przewidujący możliwość wprowadzenia tych stanów w następstwie działań w „cyberprzestrzeni”. Do przyjęcia projektu namawiał posłów szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisław Koziej, argumentując, że „zagrożenia [...]
- sierp - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. List do posłów ws. zmian w ustawach o stanie wojennym i wyjątkow
ten list wysyłalismy do posłów, teraz trzeba będzie powtórzyć akcję - bedzie kolejny list
List do posłów ws. zmian w ustawach o stanie wojennym i wyjątkowym
http://blogmedia24.pl/node/49787
Panie Posłanki, Panowie Posłowie,
Protestujemy przeciwko projektowi ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, skierowanego 28.06.2011 r. do I czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych , Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Projekt ten zawiera zapisy wprost zezwalające na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub wojennego z powodu działań w "cyberprzestrzeni".
Teoretycznie mogą być to takie działania, jak:
- ataki anonimowych (zwłaszcza działających z zagranicy) hakerów zakłócające działanie serwerów z rządowymi serwisami internetowymi (może być to interpretowane jako celowe działania zmierzające do zakłócenia wykonywania przez organy państwowe ich funkcji podejmowane przez podmioty zewnętrzne w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem, zgodnie z nowo wprowadzaną definicją, zewnętrzne zagrożenie państwa);
- działalność zagranicznych internetowych serwisów umożliwiających Polakom uczestnictwo w nielegalnym nieopodatkowanym w Polsce hazardzie (może być to interpretowane jako celowe działania godzące w ważny interes gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem, zgodnie z nowo wprowadzaną definicją, zewnętrzne zagrożenie państwa)
- masowe naruszanie praw autorskich lub znieważanie funkcjonariuszy publicznych na forach i blogach internetowych przez internautów ukrywających swą tożsamość przy pomocy skutecznych narzędzi anonimizujących (może to być interpretowane jako szczególne zagrożenie porządku publicznego, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych).
Ustawy o stanie wojennym oraz stanie wyjątkowym przewidują bardzo poważne ograniczenia konstytucyjnych wolności obywatelskich, takie jak wprowadzenie – w drodze rozporządzeń – cenzury prewencyjnej, kontroli treści korespondencji telekomunikacyjnej i sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych, zagłuszania, kontroli poczty, godziny policyjnej, ograniczeń w poruszaniu się ludności, zakazu zgromadzeń, nakazu zaniechania działalności określonych organizacji i zakazu tworzenia nowych, ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej i edukacyjnej, ograniczeń w dostępie do informacji publicznej, a w przypadku stanu wyjątkowego także odosobnienie (internowanie) osób, co do których zachodzi podejrzenie, że pozostając na wolności będą prowadziły działalność zagrażającą np. porządkowi publicznemu.
Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania w cyberprzestrzeni, które racjonalnie mogłyby być powodem do wprowadzenia takich ograniczeń. Uzasadnienie do nowelizacji nie podaje ani jednego konkretnego przykładu.
Ogólnikowe wskazywanie na "liczne ataki hakerów na różnego rodzaju instytucje o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa", które "mogą być niezwykle groźne, bowiem w ich efekcie może dojść do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu państwa, w tym jego struktur i gospodarki" nie przekonuje, dlaczego do walki z takimi atakami niezbędne są ograniczenia wolności obywatelskich w ramach stanu wojennego czy wyjątkowego.
W związku z tym jako zaniepokojeni obywatele domagamy się wycofania projektu.
(Podpis)
28 czerwca prezydencki projekt zmian w m. in. ustawie o stanie wojennym i ustawie o stanie wyjątkowym został skierowany do I czytania w komisjach spraw wewnętrznych, obrony narodowej oraz spraw zagranicznych:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4355.htm
Projekt ten zawiera zapisy wprost zezwalające na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub wojennego z powodu działań w "cyberprzestrzeni". Tu analiza zagrożeń: http://sierp.libertarianizm.pl/?p=644
Apel o zwrócenie się swoich lub znajomych posłów (jeśli są tacy) o to, by zgodnie z art. 70a Regulaminu Sejmu wnieśli do tych komisji wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w odniesieniu do tego projektu ustawy (z tym, że ewentualna uchwała o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może zostać podjęta dopiero po zakończeniu pierwszego czytania projektu, ale przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania): http://www.sejm.gov.pl/prawo/regulamin/kon7.htm
Oficjalne adresy mailowe posłów to:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Profesor nauk wojskowych
Profesor nauk wojskowych brzmi co najmniej jak docent marcowy ;-) Kiedyś wojskowi też "zdobywali" wykształcenie. Kto wie, czy nie jest teraz podobnie.
Ta ustawa może być pretekstem do blokady internetu w Polsce w przypadku zamieszek. Czyli chodzi o to, aby się nie kontaktowali czy zbierali za pomocą różnych społecznościówek m.in. Logiczne, że stan nadzwyczajny wymaga nadzwyczajnych środków- odstraszaczy, LRADów, taserów, strzelania do kobiet i terrorystów...
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
3. próbny stan wojenny czyli wojna pierogowa
Czy takimi metodami Państwo chce budować społeczeństwo obywatelskie?
pytają władze samorządowe : prezydentowi Komorowskiemu, premierowi Tuskowi, ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, a także wojewodzie warmińsko-mazurskiemu i marszałkowi województwa.
http://wpolityce.pl/wydarzenia/13314-co-sie-dzialo-na-v-warminskiej-uczc...
Przytoczmy fragment dokumentu Rady Miejskiej Biskupca:
Tegoroczna Uczta miała być szczególna nie tylko ze względu na mały jubileusz, ale również ze względu na zaproszonych gości. Obecni byli bowiem Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Wicemarszałek Województwa (...) Urszula Pasławska oraz Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch.
Po oficjalnym otwarciu, na uroczystość wkroczyli (uzbrojeni, ubrani w czarne mundury) funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Celnej, którzy podjęli czynności kontrolne chodząc między stoiskami, kontrolując i przesłuchując zarówno osoby sprzedające pierogi jak i organizatorów. Obecność umundurowanych funkcjonariuszy wprowadziła atmosferę niepokoju i podejrzeń, a u wielu płacz i zdenerwowanie.
Rada Miejska w Biskupcu mając na uwadze zaistniałe zdarzenie wyraża swój zdecydowany sprzeciw i ubolewanie wobec działań służb państwowych, które zniweczyły wysiłki społeczności Gminy Biskupiec. Jednocześnie Rada Miejska podkreśla, iż Państwo powinno wspierać lokalne, oddolne inicjatywy, a nie działaniami swoich służb budować atmosferę spisku i niepokoju. Powinny być granice ingerencji organów Państwa.
Przed nami okres dożynek organizowanych przez samorządy, ale również parafie, sołectwa i organizacje pozarządowe. Efekty przeprowadzonej akcji zapewne spowodują niechęć mieszkańców do działalności społecznej."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl