Apel w sprawie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli
Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!
W tym roku przypada 67. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej pragnie podzielić się radosną wiadomością z rodakami w kraju i zagranicą. Oto po 66 latach wytrwałych zabiegów i zmagań o przywrócenie narodowej pamięci tego szczególnego miejsca, przychodzi czas przełomu.
Wskutek porozumienia zawartego w tych dniach pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, Prezydentem m.st. Warszawy oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dokonana zostanie renowacja i modernizacja największej nekropolii powstańczej Warszawy. To tu bowiem na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, złożono prochy żołnierzy Powstania oraz cywilnej ludności Warszawy. W tym miejscu łącznie spoczywa 104 tysiące poległych i pomordowanych. Na mocy zawartego porozumienia prace wchodzą obecnie w etap realizacji. Powróci na to miejsce należna mu symbolika religijna i powstańcza, powstanie Ściana Pamięci.
Znamy imiona i nazwiska zaledwie 3,5 tysiąca osób spośród 104 tysięcy. Dlatego zwracamy się do osób i instytucji zarówno w Polsce, jaki i poza jej granicami z gorącym apelem o wszelką pomoc i współdziałanie w wielkim dziele przywracania tożsamości bohaterom dotąd bezimiennym. Wszelkie informacje, przekazy rodzinne, zachowane być może, a dziś bezcenne relacje naocznych świadków powstańczych pochówków lub ekshumacji, kierować należy na adres:
Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa z dopiskiem POWSTANIE WARSZAWSKIE.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Pomimo wszystko coś mi tu nie gra.
Co z pomnikiem przy ul.Górczewskiej na Woli?
Wskutek porozumienia zawartego w tych dniach pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, Prezydentem m.st. Warszawy oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dokonana zostanie renowacja i modernizacja największej nekropolii powstańczej Warszawy.
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. @natenczas
to inna sprawa - cmentarz na Woli, gdzie są złozone prochy , jest w stanie takim, jak go wybudowano za komuny.
Sprawa Krzyży Wolskich to uczczenie miejsca spalenia zwłok - kurhanu.
Obie sprawy wołają pomsty do nieba na POstkomunę i geszefciarzy, ale to dwie rózne sprawy uczczenia tej samej zbrodni .
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Maryla,
Dziękuję za w wyjaśnienie :)
Zobaczymy czy tak szybko dojdzie do porozumienia burmistrze Woli z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w sprawie dotacji.
pzdr.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
3. o cmentarzu wolskim
dałam tutaj materiał ten koment i cały artykuł poniżej.
http://blogmedia24.pl/node/50301#comment-192580
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl