Ratowanie tonącej eurozony, a co z Polską?

avatar użytkownika Maryla

Nie wierzmy w miraże ministra Rostowskiego i europejskich decydentów. Grecja jest nadal bankrutem, a cała ta szopka to wyłącznie kupowanie czasu na urlopy  europejskich bankierów –  Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Już po wakacjach zgłosi się po pomoc pewnie Irlandia, Portugalia, Cypr, a niewykluczone, że i Hiszpania. Banki, spisały na straty jedynie 20 proc. greckiego długu, choć powinny były co najmniej 50 proc. i będą musiały być dokapitalizowane. Ucierpi na tym płynność sektora bankowego w UE, co może mieć konsekwencje negatywne dla bankowych spółek córek w Polsce.

W obliczu konieczności walki z kryzysem kraje strefy euro chcą przyspieszyć prace nad wspólnym zarządzaniem gospodarczym. W październiku może się odbyć się kolejny euroszczyt. Ekskluzywne
spotkania "17" mogą być budzić obawy przed Europą "dwóch prędkości".

Na zakończonym w piątek w Sopocie spotkaniu ministrów ds. europejskich UE pod kosztującą nas każdego dnia 2,3 mln złota prezydencją Tuska, Wlk. Brytania, Szwecja i Węgry odrzuciły propozycję budżetu UE na lata 2014-2020. Ministrowie finansów Francji i Niemiec, Francois Baroin i Wolfgang Schaeuble, opowiedzieli się we wspólnym artykule na łamach piątkowego "Financial Timesa" za wzmocnieniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).
"Będziemy bronić euro. Nie dopuścimy do zagrożenia gospodarczej i politycznej integracji Europy, która jest podstawą naszego własnego dobrobytu" , gdyż stabilne euro pozytywnie wpływa na gospodarkę, jak i na perspektywy polityczne Europy jako całości".

Polski przedstawiciel Dowgielewicz zaznaczył, że jako kraj sprawujący prezydencję Polska dba o "interes europejski" i powstrzymuje się od formułowania własnych postulatów ws. budżetu, dotyczących np.ambitnej polityki spójności.


Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna:Budżet państwa na 2012 r. będzie uchwalony na pewno w przyszłej kadencji Sejmu .

Resort finansów przewiduje w założeniach do projektu budżetu na 2012 r. m.in. wzrost PKB na poziomie 4 proc., średnioroczną inflację w wysokości 2,8 proc., przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na poziomie 3624 zł. Zapisano, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce
narodowej wzrośnie nominalnie o 5,8 proc., a realnie o 2,9 proc.  i zamrożenie płac w
budżetówce. 

Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych na najbliższe 12 miesięcy wyniosły w lipcu 4,7% wobec 4,2% miesiąc wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

Średnia krajowa cena benzyny Pb95 w ostatnim tygodniu osiągnęła poziom 5,29 PLN/l i jest on wyższy od poprzedniego rekordu z września 2005 roku.

Osoby niepłacące czynszu będą trafiać na bruk – alarmuje rzecznik praw obywatelskich. To efekt wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

[...]– Podjęte działania legislacyjne, których celem miało być usunięcie stanu niekonstytucyjności obowiązujących regulacji prawnych zapobiegających tzw. eksmisjom na bruk, nie odnoszą się całościowo do uwag i wytycznych zawartych w orzeczeniach TK – pisze w swoim wystąpieniu prof. Irena Lipowicz.

Jej zdaniem, jeżeli szybko nie zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie, to z dniem 17 listopada br. ponownie będzie można wyrzucać ludzi niepłacących czynszu, bez konieczności zapewnienia im lokali tymczasowych.

[...]

 

 

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Cypr odrzucił plan

Cypr odrzucił plan prywatyzacji, będący warunkiem pomocy

Parlament Cypru odrzucił w czwartek ustawę prywatyzacyjną konieczną
do otrzymania przez wyspę w marcu kolejnej transzy międzynarodowej
pomocy finansowej, niezbędnej do ratowania finansów publicznych.

Cypryjski parlament wróci do ustawy prywatyzacyjnej

   28/02/2014 -
Parlament Cypru będzie w przyszłym tygodniu ponownie głosował nad
odrzuconą w czwartek ustawą prywatyzacyjną, której uchwalenie jest
warunkiem otrzymania przez wyspę w marcu kolejnej transzy
międzynarodowej pomocy finansowej, ratującej kraj przed bankructwem.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl