Zabierzcie też sierp , młot i gwiazdę komunistom - echa wyroku TK
Umieszczając w tatrzańskim schronisku tablicę chcemy, aby krzyżyk niespodziany widniejący na Kamieniu Karłowicza przestał kojarzyć się nazizmem, i uświadomić turystom jego pierwotne znaczenie - stwierdziła Angelika Pawlikowska ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Nie karać za produkcję symboli nienawiści
Przepis przewidujący kary m.in. za produkcję i przechowywanie symboli m.in. komunistycznych i faszystowskich jest niezgodny z Konstytucją - uznał TK
Chcą odebrać swastykę nazistom
Tablica informująca o istnieniu w Tatrach Kamienia Karłowicza i wyjaśniająca historię i znaczenie wyrzeźbionej na nim swastyki, czyli krzyżyka niespodzianego, zostanie odsłonięta w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej
Kamień z inskrypcją "Non omnis moriar" i swastyką, zwaną na Podhalu krzyżykiem niespodzianym, znajduje się pod Małym Kościelcem w Tatrach, w miejscu gdzie w 1909 roku pod zwałami lawiny śnieżnej odnaleziono ciało wybitnego polskiego kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza.
Kamień Karłowicza znajduje się w pobliżu popularnego szlaku turystycznego prowadzącego z Doliny Gąsienicowej do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jest oglądany przez tłumy turystów, którym w oczy rzuca się znak swastyki.
W starych chałupach góralskich swastyka czyli krzyżyk niespodziany często występuje jako element zdobniczy na belkach stropowych lub starych narzędziach. Karłowicz często krzyżykiem niespodzianym oznaczał górskie szlaki, a nawet sygnował nim listy do przyjaciół.
Równoramienny krzyż o ramionach zagiętych pod kątem prostym znany jest niemal na całym świecie. Już w czasach starożytnych swastyka miała znaczenie magiczne i była symbolem szczęścia i powodzenia. Znak ten był również znany wśród Słowian na ziemiach polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym symbol swastyki pojawił się w umundurowaniu niektórych formacji Wojska Polskiego m.in. Pułku Strzelców Podhalańskich.
Starożytny symbol w latach 20-tych XX wieku zawłaszczyli naziści czyniąc swastykę najpierw godłem NSDAP, a później symbolem III Rzeszy.
Podhalańska korpusówka (do roku 1945)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelcy_podhala%C5%84scy
Krytycy rozszerzania kręgu odznaczonych wskazują, że i tak ranga gwiazdy uległa obniżeniu. Według informacji MON, wystosowano około 33 tys. wniosków o jej przyznanie, z czego dotychczas ponad 10 tys. żołnierzy otrzymało Gwiazdę Iraku, a ok. 8 tys. Gwiazdę Afganistanu.
Jakie jest podejście żołnierzy do tego honorowego odznaczenia, pokazuje fakt, że trafiają one na różnego rodzaju aukcje internetowe. Pół roku temu dziennikarze kupili Gwiazdę Afganistanu za 700 złotych.
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110719&typ=po&id=po03.txt
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Bez względu na pochodzenie swastyki, ona nam się kojarzy z germańskim Drang nach Osten, ludobójstwem niemieckim na nas, Polakach.
Precz z naszych oczu
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Jakby ktos nie wiedzial
nazisci to nie jacys tam Zydzi tylko Niemcy.
Przy tak zwanych gazetach polskich, to zawsze cos trzeba uscislic.
Wojciech Kozlowski