Oczekiwanie na nowego lidera (vide: tekst red. Janke w "RZ")

avatar użytkownika chinaski

W "Rzeczpospolitej", najpoważniejszym polskim dzienniku opinii, funkcjonują dwie redakcyjne linie: dominująca, której reprezentantami są wierni tytułowi od lat dziennikarze tzw. elastyczni: redaktor naczelny - P. Lisicki, wicenaczelny M. Magierowski, a także I. Janke, M. Szułdrzyński, czasem P. Gabryel i M. Subotić; druga grupuje ludzi, dla których praca dla Presspublicki jest tylko jedną z wielu - to ideowi konserwatyści, wolni strzelcy: B. Wildstein, R. Ziemkiewicz, ostatnio P. Zaremba.

Zjawisko to na polskim rynku prasy, stanowi swoisty ewenement. W żadnej innej redakcji (, zwłaszcza tej z ul. Czerskiej) takiego dualizmu, konsekwentnego podejścia do realizacji demokratycznej idei pluralizmu poglądów (, zwłaszcza politycznych) po prostu nie ma.

P. Lisicki, co jasno wynika z jego rozlicznych wypowiedzi (vide: ostatni wywiad udzielony blogerowi Bernardowi) jest niezwykle dumny z obecnego status quo. Chce go rozwijać - kategorycznie broni sensu współpracy z małżeństwem Kuczyńskich, I. Krzemińskim, T. Wołkiem. Chwali się sukcesem "Uważam RZE" i...nie wyciąga z tego ostatniego wniosków.

Dokonując oceny polskiej sceny politycznej analogiczną postawę prezentują najbliżsi współpracownicy redaktora naczelnego "RZ". Tak też czytam ostatni tekst I. Janke pt. "Efektowna kurtka premiera". Szef s24 delikatnie kpi z pseudopolityki obecnego premiera (opartej na PRze), ale konkluzja musi być "zaskakująco" ta sama:

"Wygrywa wyrazisty wizerunek, silne przywództwo i skuteczna, niepolityczna komunikacja. Coś, co wydawało się być chwilowym fenomenem, który potrwa tak długo, jak długo nie ma kłopotów, się utrwala. Także w Polsce będzie trwał, dopóki opozycja nie nauczy się równie skutecznie i atrakcyjnie komunikować ze społeczeństwem. Albo aż nie pojawi się nowy lider."

Środowisko skupione wokół P. Lisickiego od dłuższego czasu wyczekuje nowego lidera. Kogoś, kto zaniechałby deliberacji o smoleńskim zamachu, przeprowadziłby liberalne reformy, ale jednocześnie odżegnał się od postkomunistów. Formacji, która traktowałaby środowisko "miękkich", pragmatycznych konserwatystów (, a więc ich środowisko) co najmniej na równi z autorytetami/celebrytami z Czerskiej. Nie tworzyła nowych salonów, a jedynie umiejętnie wprowadziła do istniejących. Oczekują ulepszonej, nowej Unii Demokratycznej.

Sukces tygodnika "Uważam RZE", w którym nie ma miejsca dla żadnych wołkopodobnych, wziął się z ostentacyjnego braku zgody na realizację powyżej zakreślonej wizji nowego ładu politycznego. Wyniki wielu polskich elekcji powszechnych pokazały, że Polacy nie oczekiwali/oczekują na propozycje żadnej partyjki kanapowej, obrotowej, stricte centrystycznej. Dlatego też polityczna wizja P. Kowala, tak bliska Panom Lisickiemu i Janke, nie ma szans na sukces. Dlatego też PO z partii wydawałoby się konserwatywnej i prawicowej ("IV RP", "Nicea albo śmierć"), sprytnie przekształciła się w różową lewicę. Wszak żaden ideowy konserwatysta nie zagłosuje dziś na faceta, który obiecuje legalizacje partnerskich związków homoseksualnych, chce obciążyć każdego Polaka kosztami metody in vitro, wreszcie wypiera naukę historii ze szkół powszechnych.

Nowoczesne media muszą być wyraziste. Spójrzmy na telewizje CNN, FOX; dzienniki: The Daily Telegraph, Le Monde. Pluralizm medialny w dojrzałych demokracjach nie polega na "wpuszczeniu" do redakcji kilku przeciwstawnych sobie ideologicznie publicystów - niech się łoją pod jednym szyldem. Dziś każdy tytuł ma swój profil, dzięki temu jest autentyczny, wiadomo, o co mu właściwie chodzi.
Gdyby Lisickiemu chodziło wyłącznie o zaspokojenie popytu na myśl konserwatywną, o dopuszczenie do głosu publicystów/artystów/dziennikarzy w obecnej Polsce koncesjonowanych, za sukcesem "URZ", poszłaby zmiana obecnej linii "RZ". Czy warto dla złudnej wizji realizacji "pluralizmu opinii", legitymizować na łamach takich kłamców i publicystycznych trolli jak p. W. Kuczyński? A więc nie chodzi tylko o rynkową rywalizację (, kto więcej sprzeda); chodzi o akceptację (, choćby cichą i licencjonowaną, ale jednak) salonu, czynienie przygotowań dla przyjścia nowego wymarzonego lidera...

****

Wczoraj minister spraw zagranicznych rządu RP napisał na twiterze:

"Gospodarka się rozpędza, wpływy podatkowe rosną, deficyt maleje. Jak cierpieć muszą 'prawdziwi patrioci'! "


Ta wulgarna, bezwstydna kpina to kolejny dowód na morale R. Sikorskiego. W dzisiejszym "URZ" bracia Karnowscy rozmawiają z A. Fotygą, która sprawnie wykłada na stół dowody na przerażającą indolencję polskiego rządu w sferze polityki zagranicznej. Próżno szukać kilku słów prawdy na ten temat w innych mediach. Niestety coraz częściej także w "RZ".

Zapewne nigdy nie poznamy kulis przejmowania przez p. Hajdarowicza Presspubliki. Domyślam się jednak, że - jak każda transakcja - wymagała negocjacji i finalnego kompromisu. Także na linii nowy wydawca - redakcja. Czy kompromis ten będzie oznaczał światopoglądowe "rozejście się" (, najpierw delikatne) "URZ" i "RZ". Tygodnik Karnowskiego skieruje ofertę dla "prawdziwych Polaków", a dziennik Lisickiego dla .... no właśnie, dla kogo? Funkcjonuje, nie zawsze adekwatne, powiedzenie: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego"...

Oby za sprawą red. Lisickiego nie zyskało ono brutalnego potwierdzenia.

Etykietowanie:

7 komentarzy

avatar użytkownika Andy-aandy

1. Janke zawsze wykazywał dużo sympatii dla postbolszewików z PO

Janke napisał w Rzepie: "dopóki opozycja nie nauczy się równie skutecznie i atrakcyjnie komunikować ze społeczeństwem. Albo aż nie pojawi się nowy lider."

Janke zawsze wykazywał dużo sympatii dla postbolszewików z PO... Powyższe zdanie to potwierdza.

Jeżeli dla Janke "liderem" jest antypolska szumowina opierająca swoją władzę na tajnej agenturze sowieckich policji politycznych rodem z sowieckiej kolonii PRL, postsowieckiej kryminalnej mafii płacącej na PO oraz postkomunistyczno-trockistowskich mass mediach, dla których polski patriotyzm jest największym wrogie — to nie mamy o czym mówić. Jaki "lider" takiż i ten biedny propagandzista...

 Andy — serendipity

avatar użytkownika Maryla

2. @chinaski

zajmowanie sie pismakami to strata czasu. Na lidera dziennikarzy na pewno wybił się ostatnio Piotr Zaremba , który zaczął pisać wyraziście - TAK TAK NIE NIE.
Podciągają się bracia Karnowscy. Kto czyta , a co najważniejsze, uznaje opinię I.Janke?

Żarty :) Jeszcze na Salon24 na niektórych działa, zlecając im wypracowania na temat.
Najśmieszniejsze było ostatnie zlecenie dyletanta ekonomicznego o pisanie programu dla PO :))

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika chinaski

3. Maryla

Janke napisał ostatnio, że jego ambicją jest budowanie wielkich mediów, dlatego na salonie24 będzie miejsce dla Beresia i Skoczylasa...

rozwalił mnie tym.

Zapiski z jaskini lwa
avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan Chinaski,

Szanowny Panie,

Pani Maryla i ja pamiętamy czasy, kiedy Lisicki i Janke brali się za łby.
Dziś, kiedy I. Janke, nie może znaleźć swej dawnej tożsamości z czasów pierwszych dwóch lat S24, jest potrzebny Lisickiemu i Lisicki jemu, jak

hetka z pętelką .

Jednemu i drugiemu bliżej do czerwonych i różowych niż niezależnego dziennika

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

5. he he

Internauci pomogą Platformie napisać program



Platforma Obywatelska chce dać internautom możliwość
współtworzenia programu wyborczego partii. Partia ma już opracowane
potrzebne do tego funkcjonalności, które trzeba wprowadzić na stronie
internetowej partii. Ale czeka na rzecz, bez której ani rusz - program
napisany przez partię. - Na pewno głównym celem takich działań jest
jednak zyskanie rozgłosu medialnego i przebicie się do mediów
mainstreamowych - ocenia dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu
politycznego.

Oficjalny, poddany pod dyskusję, program partii ma zostać dostarczony
przez zespół, którego prace koordynuje minister Radosław Sikorski. Ale
nie będzie on ostateczny.

Jak zapewnia posłanka Agnieszka Pomaska (PO), która w Platformie
odpowiada za działania w sieci, "będzie można autentycznie współtworzyć
nasz program wyborczy". Podkreśla ona, że narzędzie oddane w ręce
internautów to nie będzie jedynie zwyczajne forum. - Czas, aby dyskusja
programowa przeniosła się do internetu - dodaje. Możliwość
współtworzenia programu PO ma się pojawić w sierpniu.

W rozmowie z Onet.pl dr Trzeciak wskazuje, że celem nowego projektu PO
jest też (oprócz zainteresowania telewizji) uatrakcyjnienie strony
internetowej partii, uczynienie jej bardziej interaktywną, co ma
przełożenie na popularność witryny. - Jest też trzeci element:
sondowania opinii odwiedzających stronę - dodaje ekspert.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

6. @chinaski

Najwyższa pora wyzbyc sie złudzeń co do Igora Janke. Ileż to juz było "akcji" z jego strony pozwalających rozpoznac jego intencje, ileż zaganiania blogerów na salonie24 do pozycji odpowiadających platformowej retoryce...
Ostatnio Janke napisał tekst w Rzepie, którego ukryte dno prawidłowo odczytała ucieszona swym domysłem Dominika Wielowieyska. Swój tekst na aborczej zatytułowała: "Janke wieszczy koniec ery Kaczyńskiego?"

Linków nie podam , bo szkoda czasu i atłasu.

avatar użytkownika kazef

7. @Maryla

"zyskanie rozgłosu medialnego i przebicie się do mediów
mainstreamowych"

:))) To czysta kpina. Media mainstreamowe prowadzą od lat kampanie nienawiści w stosunku do PiS i kampanie wyborcza Platformy równoczesnie. Widac dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. marketingu politycznego, to zwykły platformiaany "ekspert", czyli kolejny zadaniowy do robienai ludziom wody z mózgu.
Swoją drogą strasznei ich uwiera blogosfera i wolnośc wypowiedzi w internecie. Szukaja sposobu zeby to przełamac, ale nie dadza rady.