"negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego",
co orzekł na piśmie Wysoki Sąd w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej...
Remuszko v. Agora, "Gazeta Wyborcza", Michnik i okolice
PZPR stworzyła wszystkie warunki niezbędne dla sukcesu gazety Michnika
Wszystko co było niezbędne do wydawania dziennika: papier, druk, kolportaż, lokal, transport, łączność, kredyty. „Gazeta” dostała to wszystko za friko — ale przecież czerwoni nie przydzielili jej swojej prywatnej własności, tylko majątek państwowy, który należał do całego społeczeństwa, do wszystkich Polaków — mówi red. Stanisław Remuszko w wywiadzie dla portalu netbird.pl* o medialnej i sądowej ochronie Agory, Gazety Wyborczej i Michnika w Polsce. Remuszko wspomina także i swoją pracę w tej gazecie oraz przyczyny rozstania z nią.
Remuszko powiedział, że: „Dochodzą do tego absolutnie wyjątkowe i dosłownie bezcenne imponderabilia: znaczek-symbol „Solidarności”, szalony popyt milionowych rzesz czytelników oraz brak rynkowych rywali. W takich warunkach nie startowało żadne pismo na świecie. Żyć, nie umierać!“ W dodatku PZPR zapewniło tej gazecie roczny monopol na gazetową „opozycyjność”.
’GW’ = siły + środki + monopol + czytelnicy + redakcja
„Zapiszmy ten bilans w postaci arytmetycznej”, stwierdza Remuszko: “’GW’ = siły + środki + monopol + czytelnicy + redakcja.[i] Ile jest tych składników przyszłego fenomenalnego sukcesu medialnego? Pięć. Ale zachodzi oto znamienna asymetria: w takich cudownych, jedynych i niepowtarzalnych historycznych warunkach również słabi dziennikarze muszą odnieść sukces, natomiast grupa nawet laureatów Pulitzera (niechby i samych Michników) pozbawiona pozostałych elementów – na żaden sukces nie ma żadnych szans!”
Zamiast prawdy — zakłamanie
Jak stwierdziłRemuszko: „oczekiwaliśmy, że będzie to dziennik „nas wszystkich”. Pismo, w którym, po czterdziestu latach cenzury, zabierają głos ludzie prezentujący cały wachlarz poglądów demokratycznych – z prawa, z lewa i ze środka. W pierwszym numerze na pierwszej stronie uroczyście ogłoszono nawet (cytuję): Redakcja czuje się związana z „Solidarnością”, lecz zamierza przedstawiać poglądy i opinie całego niezależnego społeczeństwa, różnych opozycyjnych kierunków.
Jednak już jesienią 1989 ta deklaracja zaczęła tracić aktualność, a wiosną 1990 stało się jasne, że „Wyborcza” wyraża linię tylko jednego i coraz wyrazistszego politycznie „różowego” środowiska (zainteresowanym radzę wpisać do google zapomniane późniejsze skróty: ROAD, UD, UW...).”
Jedyne w Polsce, Europie i na świecie świadectwo narodzin i ewolucji “Gazety Wyborczej”
„W 2009 roku ta moja książczyna”, mówi Remuszko, „jest jedynym w Polsce, Europie i na świecie dokumentalno-publicystycznym świadectwem narodzin i ewolucji “Gazety Wyborczej”, świadectwem budowy po Okrągłym Stole nowego układu medialnego. Chodzi zatem o ważny i nie znany kawałek naszej historii najnowszej.”
Mimo tego, że rozeszły się już trzy wydania tej książki, sprzedano 20.000 egzemplarzy – żadne, czołowe polskie medium przez dziesięć lat nie pisnęło o tej książce ani słowa.
Próba zamieszczenia ogłoszeń o tej książce nie udała się, ich druku odmówiływszystkie redakcje, m.in. “Polityka”, “Nasz Dziennik”, “Wprost”, “Gazeta Polska” i “Rzeczpospolita”. Doszło do procesów o odmowy zamieszczenie takiegoogłoszenia.
Negatywne treści na temat Michnika są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
W wyniku tych procesów Remuszko uzyskał wyrok sądu w którym napisano:"negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego", "co właśnie tymi słowami orzekł na piśmie Wysoki Sąd w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej (sygn. III C 1225, sędzia przewodnicząca Agnieszka Matlak)."
Jak mówi red. Remuszko: "Jeszcze lepsze są pisemne odpowiedzi wyżej wymienionych REM, RPO, KH, SWS oraz SDP (wprost wierzyć się nie chce!), i w nowej książce z przyjemnością przytoczę je in extenso wraz z detalicznymi personaliami i didaskaliami."
"Za kilka miesięcy", zapowiada red. Remuszko, "ukaże się moja nowadokumentalno-publicystyczna książka. Oto jej tytuł i podtytuł: ‘Mafia. Medialna i sądowa ochrona Agory, Gazety Wyborczej i Michnika w Polsce w latach 2003-2009’. Opinia publiczna będzie mogła poznać dokumenty, od których jeży się włos na głowie."[ii]
Stanisław Remuszko autor zakazany
Stanisław Remuszko GAZETA WYBORCZA - POCZĄTKI I OKOLICE, program POD PRĄD 1/4
[i] W końcówce PRL "Zwykły papier drukarski był czymś w rodzaju broni, o którą boje toczyły się nawet między nomenklaturą [z PZPR — Andy]. Nie inaczej działo się z poligrafią czy kolportażem. Tego się nie kupowało, na to się dostawało 'przydział'. Bogu dzięki, ten straszny wyraz dawno wyszedł z powszechnego użytku, ale radzę podpytać rodziców..." Cytat za: "Tajemnice 'Wyborczej'", ze Stanisławem Remuszką rozmawia Robert Rusek, http://www.remuszko.pl/gw/?page=./teksty/wywiad_netbird.
[ii] Za: http://dzisiejsze-artykuly.netbird.pl/a/1115/19604,1. Strona już nie istnieje, a jeszcze niedawno link prowadził do… sklepu internetowego.
10 komentarzy
1. No ale np negatywne tresci na temat Lecha
czy Jaroslawa Kaczynskich sa jak najbardziej ok i w zadnym wypadku nie naruszaja zasad wspolzycia spolecznego.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.
2. Metoda na "Remuszkę", "Łysiaka"...
...zamilczeć na smierć!
Tyle, że... to se ne vrati!
Jak potęzny powstał już "rynek" podziemnej publicystyki, z dominacją internetu - ale przecież nie tylko (choć internet służy propagowaniu wydań papierowych, książek, linkowaniu do informacji o nich itd.) - najlepiej zdaje sobie sprawę "agorowa&Co kamaryla" - stąd marzenia, (albo MUS!) cenzury!
Co do sądów i ich orzeczeń - rzeka-temat. Pamiętam, że jak pierwszy raz przeczytałam ów kur(w)iozalny wyrok "sędziny inaczej" Matlakowej (o negatywnych treściach nt. Michtrixa i Agory....niezgodnych ze współżyciem społecznym) - to prawie oplułam monitor...ze śmiechu!!! W najśmielszych przypuszczeniach nie przyszłoby mi do głowy, że AŻ TAK się można SPSIĆ!
Wyglada na to, że Remuszko ma więcej takich "newsów" :))
BTW. Zawsze mnie zastanawiało, użycie przez dziada Bartoszewskiego akurat owego słówka: "bydło". Czy to nie to samo co..."goim"?
Selka
3. Remuszko o początkach Agory:
Remuszko o początkach Agory: Na rozruch „Gazety Wyborczej” peerelowska władza dała…
Notujemy ...
Oczekiwaliśmy, że będzie to dziennik „nas wszystkich”. Pismo, w
którym, po czterdziestu latach cenzury, zabierają głos ludzie
prezentujący cały wachlarz…
Dziennikarz Stanisław Remuszko, który pracował w „Gazecie Wyborczej” w 1989 i 1990 r., przypomina jej początki.
— mówi Remuszko w rozmowie opublikowanej na portalu Stefczyk.info.
Dziennikarz powiedział również o powodach rozstania z „Wyborczą” latem 1990 r.
— wspomina.
Całość wywiadu można przeczytać TUTAJ.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Stanisław Remuszko
Stanisław Remuszko
Tajemnice „Wyborczej”
Niedawno „Gazeta Wyborcza” poskarżyła się do
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na „Wiadomości” TVP, że brzydko
mówią o Adamie Michniku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. "Gazeta Wyborcza" ostro w
"Gazeta Wyborcza" ostro w dół. Wyniki sprzedaży dzienników
"Fakt" zostawił wszystkie dzienniki w tyle, a "Gazeta Wyborcza"
zanotowała najgorszy w historii wynik sprzedaży. Są już najnowsze dane o
czytelnictwie prasy codziennej w Polsce.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Z danych Związku Kontroli
Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w samych kioskach i salonikach prasowych w maju 2018 roku Fakt (Ringier Axel Springer Polska) sprzedawał się średnio w liczbie 246 070 egz. W porównaniu do analogicznego miesiąca 2017 roku średnia sprzedaż egzemplarzowa tego dziennika zmniejszyła się o 4,12 proc. W tym kanale dystrybucji rozchodziło się 98,83 proc. sprzedawanych egzemplarzy Faktuâ.
Wiceliderem był Super Express (ZPR Media) ze średnim wynikiem na poziomie 113 043 egz., notując spadek o 12,91 proc. Sprzedaż kioskowa tej gazety stanowiła 99,36 proc. sprzedaży ogółem SE, co jest najwyższym wynikiem w zestawieniu.
Podium uzupełnia Gazeta Wyborcza (Agora), której średnia sprzedaż egzemplarzowa wydań drukowanych zmalała najbardziej w zestawieniu - o 17,27 proc. i wyniosła 62 221 egz. Udział sprzedaży kioskowej GW w sprzedaży ogółem wyniósł 67,16 proc.
Wyniki ze stycznia2018:
Podium uzupełnia Gazeta Wyborcza (Agora). Jej średni wynik poszedł w dół najbardziej w zestawieniu - o 18,25 proc. do 96 668 egz. Jednocześnie dziennik ten zanotował najniższą miesięczną średnią sprzedaż ogółem w historii. Wynik tego dziennika po raz pierwszy w historii spadł poniżej 100 tys. egz.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Były wiceprzewodniczący
Były wiceprzewodniczący Porozumienia Centrum: Dziennikarz „GW” kłamie
Paweł Wroński stwierdził, że dawna partia braci Kaczyńskich uwłaszczyła się na majątku PZPR bez przetargu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Michnik wspomina początki
Michnik wspomina początki „Wyborczej”: „Porwaliśmy się z motyką na słońce". Zapomniał o zdradzie "Solidarności" i milionach z…
i solennie przyrzeka, że redakcja zawsze stać będzie po stronie
„konstytucji” i „solnych sądów”. W opowiastce Adama Michnika brakuje
jednak kilku „szczegółów”. Naczelny „zapomniał” więc o faktycznym
uwłaszczeniu się jego ludzi na podziemnym „Tygodniku Mazowsze”
i sprytnej wolcie, dzięki której jego ekipa zdradziła „Solidarność”.
– Michnik opisuje martyrologiczne dzieje powstawania organu prasowego III RP, zwanego dziś „Gazetą Wyborczą”.
Ani
słowa o „Solidarności”, bez której powstanie tego dziennika nie mogłoby
się udać? Jest o Lechu Wałęsie, który wsparł redakcję Michnika, a potem
„GW” odwróciła się od niego i de facto zdradziła.
– pisze Adam Michnik.
Adam
Michnik nie byłby sobą, by nie nawiązać do obecnej krucjaty swojej
redakcji, która pod płaszczykiem obrony demokracji, walczy o to, by III
RP miała się dobrze.
– pisze Adam Michnik.
– twierdzi redaktor naczelny „Wyborczej”.
Pan
Michnik chyba zapomniał jak bardzo ochoczo pracował, by podziały
w Polsce pogłębiały się przez te 30 lat i jak bardzo pogardzano
w „Wyborczej” światopoglądem innym niż ten wyznaczany w trakcie libacji
w Magdalence i przy Okrągłym Stole.
– zapewnia Adam Michnik.
Propagandyści
z dziennikarskiej stajni Adama Michnika i on sam codziennie „walczą”
o demokrację stojąc tylko po jednej stronie politycznej barykady
i dbając o niszczenie ludzi, którzy reprezentują inne poglądy.
Na szczęście jedno zmieniło się na lepsze. Do „Wyborczej” nie płynie już
nieprzerwany strumień publicznych pieniędzy.
Źródło” „Gazeta Wyborcza”
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Zależna od Agory spółka
Zależna od Agory spółka Foodio Concepts złożyła wniosek o upadłość
uchwałę o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego dla
Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XIV Wydział Gospodarczy do spraw..
Agora sprzeda Domiporta, dokona odpisów obciążających jej wynik za I kw. 2020 r.
rozpoczęła negocjacje dotyczące zbycia przedsiębiorstwa na rzecz spółki
Mieszkanie.pl, której wspólnikami są Piotr Przybysz oraz Sławomir
Gąsiorowski - członkowie zarządu Domiporta, podała Agora. W związku z
transakcją Agora dokona odpisu wartości udziałów w Domiporta w kwocie
59,5 mln zł, a Grupa Agora odpisu wartości aktywów związanych z jej
działalnością w kwocie 12,7 mln zł, które obciążą odpowiednio wynik
jednostkowy i skonsolidowany Agory w I kw. 2020 r.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Coraz głośniej o problemach w
Coraz głośniej o problemach w Agorze. Spółka korzysta z "tarczy antykryzysowej". Powstał też kolejny związek zawodowy
Dziennikarze i współpracownicy mediów Agory powołali drugi związek zawodowy przy spółce - Komisję Zakładową OZZ Inicjatywa Pracownicza. Zapowiadają walkę m.in. o likwidację umów śmieciowych, wypłatę należnych nadgodzin czy kontynuację zamówień dla freelancerów.
— piszą na Facebooku członkowie nowego związku.
"Gazeta Wyborcza" świętowała 31 urodziny. Redakcja pokazała pierwszy numer. Z okładki zniknęło... logo "Solidarności"
Z tej okazji redakcja udostępniła na Twitterze okładkę sprzed 31 lat.
Jednak pewien szczegół przykuł uwagę internautów. Zwrócono bowiem uwagę,
że zniknęło z niej logo „Solidarności”. Uczyniono to celowo? Czy też doszło do - symbolicznej - wpadki?
Agora stwierdziła, że doszło do zwykłego błędu.
Po kilku godzinach serwis wyborcza.pl skasował tweeta z nieprawidłową
okładką i pojawił się z nowy, z czerwonym logo „S”.
— powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzecznik prasowa spółki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl