Instytut Piłsudskiego w Ameryce uruchomił nowy serwis internetowy, Kolekcje Archiwalne Online. Serwis ten daje pełny dostęp do wybranych zasobów archiwalnych Instytutu.
Archiwum Instytutu J. Piłsudskiego w Nowym Jorku jest już w sieci
Gdy państwo wybiera wodza, szuka ludzi silnych, ambitnych, wierzących w siebie.
- Józef Piłsudski
Kolekcje Archiwalne Online
Instytut Piłsudskiego w Ameryce uruchomił nowy serwis internetowy, Kolekcje Archiwalne Online dający pełny dostęp do wybranych zasobów archiwalnych. W chwili obecnej dostępne są cztery zespoły: Archiwum Józefa Piłsudskiego(częściowo), Poselstwo Rzeczypospolitej Polskiej w Rio de Janeiro, Kolekcja dotycząca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego oraz Rząd Polski na Emigracji.
Instytut pracuje nad przygotowaniem dalszych kolekcji. Udostępnione kolekcje zawierają ciekawe dokumenty, listy, artykuły i memoranda, niektóre o kapitalnym znaczeniu dla badacza przeszłości Polski
Strona i zbiory archiwalne Instytutu zorganizowane są w kolekcjach (zespołach), które podzielone są na teczki (jednostki). W jednostkach wyodrębniono dokumenty, które można oglądać w postaci oryginału cyfrowego. Działa także ogólna wyszukiwarka znajdująca słowa w tytułach, streszczeniach i innych elementach opisu dokumentu. Można wybrać dokumenty według indeksu osobowego i geograficznego, a także ograniczyć poszukiwanie do wybranego zakresu dat, języków lub typów dokumentów.
Kolekcje te zostały zdigitalizowane i opracowane przez pracowników i wolontariuszy Instytutu, przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz stażystów z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, których pobyt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2010 również Senat RP finansuje projekt digitalizacji za pomocą grantu koordynowanego przez Fundację SemperPolonia. Sprzęt został ufundowany przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową oraz przez indywidualnych darczyńców.
Organizacją zaplecza informatycznego i szkoleniem zajmują się dr Artur Kowalski i drMarek Zieliński. Dr Iwona Korga sprawuje opiekę merytoryczną i kontroluje wyniki pracy wykonawców digitalizacji. Kierownikiem programu jest Marek Zieliński. Stronę internetową przygotowała Justyna Dziuma, i jej firma 3W Serwisy Informatyczne w Gliwicach, a sfinansował ją w części Senat RP poprzez Fundację Semper Polonia.
Przed Instytutem jeszcze długa droga do zakończenia pracy. Liczymy na współpracę z polskimi instytucjami kultury i historii w Stanach Zjednoczonych, innych krajach i w Polsce, z którymi będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami. Instytut liczy na pomoc wszystkich tych, którym na sercu leżą losy źródeł dokumentujących naszą historię.
Biuletyn Instytutu Józefa Piłsudskiego
Nr 7-8/2011, Lipiec-Sierpień 2011
Kliknij, aby obejrzeć ten biuletyn w swojej przeglądarce
* * *
Sporo dokumentów jest już udostępnionych. Historycy oraz osoby zainteresowane historią Polski będą mogli zapoznać się z wieloma dokumentami żródłowymi.[i]
Z opublikowanych w sieci dokumentów przykładowo wybrałem list ministra spraw zagranicznych rządu londyńskiego Adama Tarnowskiego do Sekretarza Stanu USA Edwarda Stettiniusa. Tarnowski prosi o interwencję po aresztowaniu przez sowieckich zbrodniarzy “14 przywódców” polskiego państwa podziemnego, którym obiecano pomoc w wyjeździe do Londynu na konsultacje z rządem polskim.[ii]
Edward Stettinius "wsławił" się tym, że objęciu stanowiska Sekretarza Stanu USA (ministra sprawa zagranicznych) w 1943 roku — polecił oddać Stalinowi sowieckie książki kodowe zdobyte przez armię fińską w Finlandii. Spowodowało to znaczne opóźnienie w rozszyfrowaniu setek sowieckich telegramów wysyłanych przez siatkę sowieckich agentów w USA do Moskwy oraz zapobiegło odkryciu dużej penetracji administracji Roosevelta przez sowieckich szpiegów. Stettinius był także zwolennikiem dalszej współpracy USA z sowieckimi zbrodniarzami po zakończeniu II wojny światowej. Lecz tego min. Adam Tarnowski wiedzieć nie mógł.[iii]
Opis dokumentu w kartotece
Autor Tarnowski, Adam
Przedmiot Aresztowanie polskich przywódców
Typ Telegram
Opis Depesze wysłane na Konferencję w San Francisco w sprawie aresztowania polskich przywódców.
Osoby Witos, Wincenty; Ivanov; Pimenov; Tarnowski, Adam
Miejsca United States; London; Lublin; Poland; Washington; San Francisco
(Na ilustracji: Rozkaz operacyjny z 10 sierpnia 1920 roku z oryginalnymi podpisami m.in. J. Piłsudskiego, gen. Weyganda, gen. Hallera. Ze zbiorów Instytutu J. Pisłsudskiego w Nowym Yorku)
[i] W jednej z kolejnych notek napiszę o dokumentach rosyjskiej Ochrany na temat rewolucjonisty Piłsudksiego.
[ii] http://www.pilsudski.org/archiwa/dokument.php?nonav=0&nrar=701&nrzesp=9&sygn=15&handle=701.180/1216.
[iii] O opanowaniu gabinetu i administracji prezydenta F.D. Rosevelta przez szpiegów sowieckich pisałem m.in. w notce ”Sowieccy szpiedzy w administracji prezydenta F.D. Roosevelta”.
3 komentarze
1. Artykuł w czasopiśmie "Cenne, Bezcenne/Utracone"
* * *
Artykuł o zbiorach Instytutu w czasopiśmie "Cenne, Bezcenne/Utracone"
Ukazał się nowy numer (kwiecień-czerwiec 2011) magazynu Cenne, Bezcenne/Utracone wydawany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
W piśmie tym jest artykuł dyrektor dr Iwony Korgi pt. "Zbiory Instytutu Piłsudskiego w Ameryce".
Autorka ciekawie pisze o Instytucie - jego historii, zbiorach dokumentów archiwalnych, książek, prasy, map, medali, znaczków, monet, znaczków i kart pocztowych, mundurów, dzieł sztuki i innych.
Biuletyn Instytutu Józefa Piłsudskiego
Nr 7-8/2011, Lipiec-Sierpień 2011
*
Andy — serendipity
2. Instytut,
Zdjęcie z ostatnich dni.
Przysłał mi je Mirek Domińczyk.
Wejście do Instytutu.
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
3. Niezła rzecz. Akurat plan
Niezła rzecz. Akurat plan sieci wywiadowczej na Syberię jest niedostępny ale są i inne zabawki :)
http://www.pilsudski.org/archiwa/teczka.php?nonav=0&nrar=701&nrzesp=1&sy...
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'