Gaz łupkowy w Polsce-piramidą finansową według schematu Ponziego w USA

avatar użytkownika kejow
Uzyskiwanie gazu ziemnego z łupków osadowych może nie być tak proste i tanie jak twierdzą firmy zajmujące się jego wydobyciem - donosi w niedzielę "New York Times", który dotarł m.in. do setek e-maili konsultantów i analityków branżowych.

Według gazety, poglądy wyrażane w e-mailach kontrastują z optymistycznymi prognozami firm zajmujących się pozyskiwaniem gazu łupkowego. Autorzy wiadomości ostrzegają przed "łupkową gorączką", tak jak "znawcy ostrzegali przed poprzednimi bańkami finansowymi" - dodaje dziennik.

"Inwestorzy "pompują pieniądze", choć gaz łupkowy jest "właściwie niedochodowy" - napisał w lutym analityk z firmy inwestycyjnej PNC Wealth Management w e-mailu do kontrahenta.

Analityk z firmy badawczej IHS Drilling Data w sierpniu 2009 r. porównał gaz łupkowy do "gigantycznych Schematów Ponziego", czyli piramid finansowych.

Dziennik przeanalizował także dane z ponad 10 tys. szybów łupkowych. "Choć istnieją bardzo aktywne szyby, są one często otoczone mniej wydajnymi szybami. W niektórych przypadkach przeprowadzanie tam odwiertów i utrzymanie szybów kosztuje więcej niż wart jest wydobywany z nich gaz" - ocenia gazeta.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

PAP/WNP.pl

Co to jest piramida Ponziego wg. Wikipedii

Piramida finansowa lub Schemat Ponziego (nazwana tak od Charlesa Ponziego); określana także jako sprzedaż lawinowa. Struktura finansowa, wzorowana na marketingu wielopoziomowym i często z nim mylona.

Piramida finansowa ma pozornie identyczną strukturę co piramida sprzedaży. Zyski węzła nie pochodzą jednak ze sprzedaży towarów lub usług, a praktycznie w całości z wpłat wpisowego wnoszonego przez nowych członków struktury, pozyskanych przez węzeł i węzły potomne. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. Olbrzymia większość uczestników piramidy na niej traci

 

Najostrzejsze komentarze z uwagi na sporą liczbę idiomów nietłumaczyłem - zbyt wiele uwag blogerów

link http://fivetownwatershed.wordpress.com/2011/06/26/the-shale-gas-play-another-enron-produced-ponzi-scheme/

Wiele prawnych i formalnych wątpliwości na amerynkańskim rynku gazu łupkowego

http://shareholdersunite.com/2011/06/26/shale-gas-doubts/

 

Rynek amerykański ma sukces w wydobyciu a inwestorzy giełdowi planują duże zakup akcji firm poszukujących gaz łupkowy. Jaki będzie finał czy podobny do typowych piramid finansowych. Oczywiście pieniędzy w Polsce nie znajdziemy na sfinansowanie poszukiwań i ekploatacji na tak dużą skalę.

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @kejow

instrukcja

I Polsko-Rosyjski Kongres Mediów: gaz to czysty biznes czy polityka? Jest realizowana, ale że Ty będziesz jej wykonawcą????

Tego to bym sie nie spodziewała.....

"Z kolei Iwan Preobrażeńskij z Agencji Rosbałt mówił o gazie łupkowym i jego wydobyciu. W jego opinii władze rosyjskie mało poważnie reagują na zapowiedzi wydobycia tego surowca w Polsce.
Zwracał także uwagę, że nikt nie bierze pod uwagę ekologicznych konsekwencji wydobycia gazu łupkowego. Według niego korzyści gospodarcze przeważają nad ochroną środowiska. Dlatego - jak przewiduje - za 10 czy 15 lat zobaczymy protesty wobec wydobycie tego gazu. Podobne do tych, które obserwujemy w stosunku do energetyki atomowej.

Michaił Krutichin z Russian Energy Weekly uważa, że Polska, jako członek Unii Europejskiej jest zainteresowana dialogiem energetycznym między Rosją a Wspólnotą. "Ten dialog trwa od wielu lat, ale bez sukcesu". Jego zdaniem, Rosja o brak sukcesu podczas tych rozmów obarcza Europę. Zaś Europie nie podoba się monopol gazowy w Rosji i jego zależność od państwa.

Ekspert zgodził się z tezą, że rosyjska polityka nie istnieje w oderwaniu od rosyjskich koncernów energetycznych. Stwierdził też, że obecnie rosyjski gaz ma dwa główne rynki zbytu: Europę i Rosję. "Chiny są w tej kwestii samowystarczalne" - dodał.

Mówiąc o współpracy Polski i Rosji w zakresie energetyki, podkreślił, że niektóre polskie kroki, Rosja może potraktować, jako nieprzyjazne. "Chodzi o budowę gazoportu w Świnoujściu oraz wsparcie projektu połączenia gazowego północy z południem Europy" - mówił Krutichin.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. @ Maryla

Twoja ocena sytuacji jest realna a działania Gazpromu i opinie ze strony rosyjskiej potwierdzają wyczekiwnie Gazpromu na ruch Polski i USA.

Finansowanie koncernów amerykańskich i brytyjskich obecnych w Poslce i poszukujących gazu łupkowego na razie nie przechyla czary goryczy dla Gazpromu.

Trzeba poczekać

Pozdrwiam

Kejow

kejow
avatar użytkownika Maryla

3. @kejow

USA ma najbardziej wolny rynek na świecie, tam nikt nie dopłaca do gazu, tylko zarabia.

Rosja jasno sprecyzowała zadania dla polskich pismaków - gaz łupkowy - be, gaz GAZPROM - cacy.


"Economist": Polska może mieć największe złoża gazu w Europie


Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie
Zachodniej - pisze w najnowszym wydaniu "Economist". Tygodnik dodaje, że
kilkanaście światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w
najbliższych latach nawet 120 próbnych odwiertów, by to sprawdzić.


Do 2020 roku USA trzykrotnie zwiększą wydobycie ropy łupkowej



Zdaniem ekspertów z firmy Purvin & Gertz, łączne wydobycie ropy
ze struktur łupkowych w trzech największych amerykańskich złożach ma
wynieść 900 tys. baryłek dziennie w 2015 i ponad 1,3 mln baryłek
dziennie w 2020 roku.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika basket

4. To jest kapitalne

stwierdzenie:"Michaił Krutichin z Russian Energy Weekly uważa, że Polska, jako członek Unii Europejskiej jest zainteresowana dialogiem energetycznym między Rosją a Wspólnotą. "Ten dialog trwa od wielu lat, ale bez sukcesu". Pan Krutichin dworuje sobie z Europy z charakterystycznym dla Rosjan wdziękiem. Ten "dialog", to jeden wielki sukces Rosji która
niezmiennie, od lat rozdaje karty jak chodzi o dyktat w zakresie zaopatrzenia naszego
kontynentu w gaz i częściowo ropę. Teraz Gazprom zaczyna dbać o interesy USA -
chce je chronić przed startami, które jak wiadomo są typowe dla amerykańskiego biznesu....
Po Schroederze nic nie może zadziwić, dokooptowanie naczelnego NYT do RN Gazpromu
nie powinno być niespodzianką..
Pozdrawiam

basket