Bredzenie o koncepcji "otwartego rządu" - angażowanie się przeciw państwu, wydzieranie państwu informacji.
Prezydent Bronisław Komorowski wziął w czwartek udział w Belwederze w konferencji "Rzeczpospolita 2.0", podczas której zaprezentowano "Mapę drogową otwartego rządu w Polsce".
O "otwartym rządzie" ma być też mowa w nowej wersji rządowego raportu "Polska 2030".
Jest to raport przygotowany przez "Centrum Cyfrowe Projekt: Polska", niezależny think-thank zajmujący się m.in. kwestią tworzenia "otwartego rządu". Według założeń "otwartego rządu", państwo oraz administracja publiczna na wszystkich szczeblach powinny być w jak największym stopniu otwarte i dostępne do wglądu dla obywateli dzięki otwartości zasobów oraz procedur działania. Dotyczy to przede wszystkim swobodnego dostępu do dokumentów i danych wytwarzanych przez instytucje publiczne - czytamy w raporcie.
Występując podczas konferencji prezydent Komorowski podkreślał konieczność większego zaangażowania obywateli we własne państwo.
- Bez wiedzy, bez dostępności do informacji, trudno sobie wyobrażać angażowanie się ludzi inne niż angażowanie się przeciw państwu, wydzierania państwu informacji, niekoniecznie szlachetnego wykorzystywania tych informacji - mówił prezydent.
Prezydent zwrócił uwagę, że mówiąc na ten temat nie uniknie się pytania o granice otwartości, dostępności informacji.
- Nie uniknie się dyskusji o tym, gdzie trzeba - w imię uczciwości, mówiąc o otwartości i przejrzystości - powiedzieć obywatelom, że w ich interesie leży to, aby niektóre, ale dobrze zdefiniowane obszary pozostawały domeną odpowiedzialności, ale i wiedzy tych, którym powierzyli odpowiedzialność za swój własny los - mówił Bronisław Komorowski.
Według prezydenta, w dyskusji o budowie "otwartego państwa" warto mieć odwagę definiowania tej drugiej strony, czyli tego, co musi być objęte elementem tajemnicy.
Prezydent, odnosząc się do raportu podkreślił, że powinien on zostać opatrzony kalendarzem wdrażania w życie jego poszczególnych elementów.
- Chciałem wyrazić przekonanie, że ta mapa drogowa będzie również uzupełniona, w wyniku wspólnego myślenia o coś, bez czego mapa nie może funkcjonować, to znaczy na mapie muszą być podane kilometry, tu może nie w kilometrach, ale w miesiącach i latach warto byłoby określić ambitne zadania wdrażania nowych rozwiązań - powiedział prezydent.
(PAP)
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/dzialalnosc-kancelarii/art,833,prezydent-za-budowa-otwartego-rzadu.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Zgodzę się z powiedzeniem:
otwarty rząd i prezydent na wsadzanie do więzień niewinnych ludzi i robienie nienormalnych z ludzi z tytułami naukowymi,polityków opozycyjnych do aferałów
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Szanowny Panie Michale
państwo totalitarne z opresyjnym rządem i akceptującym ten stan prezydentem.
Zakneblować wszystkich.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. A praktyka wygląda tak...
...że prezydent nie udostępnia do publicznego wglądu własnych projektów ustaw - m. in. projektu ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa (dokładnie: projektu ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw).
http://prawo.vagla.pl/node/9447
Komentarz Vagli: "Poza wszystkim zastanawiam się, jak to możliwe, by projekt ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym przechodził "szybką ścieżką"?"