Odpowiedź z KG Policji na nasz wniosek w sprawie zatrzymań kibiców za hasła na banerach.

avatar użytkownika Redakcja BM24

Publikujemy odpowiedź z KG Policji na nasz wniosek w sprawie zatrzymań kibiców za hasła na banerach.

Niezrozumiale  wygląda to pismo w świetle udzielonych nam informacji przez RPO i HFPC, które monitorują sprawy zatrzymań, o czym nas informują w swoich pismach.

Listy do RPO i HFPC w sprawie zatrzymania osób z antyrządowymi transparentami

tu odpowiedź HFPC

Odpowiedź Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na nasz list w sprawie zatrzymań kibiców

 

 

Dzień Dobry

W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej nadesłany w formie listu elektronicznego z dnia 26 maja br. uprzejmie informuję, co następuje.

Na wstępie warto zaznaczyć, że z uwagi na wielowątkowość tematów przedstawionych we wniosku oraz brak jednoznacznie przedstawionych pytań, nie jest możliwe precyzyjne udzielenie informacji w oparciu o ustawę z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej.

Niemniej, dokładając starań by możliwie dokładnie odnieść się do poruszonych kwestii, stosownie do wniosku złożonego w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, uprzejmie przekazuję następujące informacje.

W zakresie kwestii dotyczącej „decyzji o zatrzymywaniu i karaniu ludzi ” należy wskazać, że zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji, policjanci, wykonując czynności określone w powyżej wspomnianej ustawie, mają prawo m.in. zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw np. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Osobę zatrzymaną informuje się o fakcie zatrzymania i wskazuje się jej przepisy prawne, które uprawniają policjanta do dokonania tej czynności oraz m.in. informuje się o przysługujących osobie prawach w związku z zaistniałym faktem.

Odnosząc się do kwestii karania osób należy podkreślić, że Komendant Główny Policji nie wydawał rozkazu mającego polegać na stosowaniu jakichkolwiek represji względem „ludzi działających w ramach wolności słowa i wyrażania opinii”. Komendant Główny Policji nie wydawał również rozkazu policjantom, polegającego na „zatrzymywaniu codziennie młodych ludzi z transparentami uznawanymi przez funkcjonariuszy za obraźliwe o treści „Copacabana”, „Tu jestem mamo”, „Wolna Białoruś, wolne stadiony”, „Tola ma Donalda, Donald ma Tole”.

Niezależnie od powyższego, odnosząc się do zasad dotyczących „karania” sprawców wykroczeń (a więc spraw będących w zakresie właściwości Policji), warto dodać, że postępowanie mandatowe jest szczególnym postępowaniem podejmowanym przez Policję jako organ pozasądowy, o charakterze zastępczym zamiast postępowania o wykroczenia prowadzonego przed sądem, warunkowym, uzależnionym w zakresie swego rozstrzygnięcia od zgody sprawcy wykroczenia. Funkcjonariusz Policji podejmuje decyzję o rodzaju zastosowanego wobec sprawcy wykroczenia środka bez potrzeby wydawania „odgórnego rozkazu” w tym zakresie. Policjant wymierza karę w granicach przewidzianych przez ustawę za dane wykroczenie, oceniając stopień społecznej szkodliwości czynu i biorąc pod uwagę cele kary w zakresie społecznego oddziaływania oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do ukaranego.

Wymierzając karę, policjant bierze pod uwagę także m.in. rodzaj i rozmiar szkody wyrządzonej wykroczeniem, stopień winy, pobudki, sposób działania, jak również właściwości, warunki osobiste i majątkowe sprawcy, jego stosunki rodzinne, zachowanie się po popełnieniu wykroczenia.

W odniesieniu do poruszonej kwestii ochrony praw człowieka warto wspomnieć, że organem stojącym na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych aktach normatywnych, w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania jest Rzecznik Praw Obywatelskich.

W sprawach o ochronę wolności i praw człowieka i obywatela Rzecznik bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej.

Rzecznik podejmuje przewidziane prawem działania, jeżeli poweźmie wiadomość wskazującą na naruszenie wolności i praw człowieka i obywatela.

Natomiast zadaniem ustawowym Policji jest ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wykonując powyższe zadnia, Policja ma obowiązek przestrzegać praw i wolności obywateli.

W przypadku zastrzeżeń co do działalności Policji istnieje możliwość złożenia skargi. Tryb rozpatrywania skarg i wniosków regulują przepisy Działu VIII Kodeksu postępowania administracyjnego (kpa) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków. Skargi na działalność Policji można kierować do kierowników jednostek Policji, jak również składać bezpośrednio do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Natomiast w przypadku uzasadnionego podejrzenia przestępstwa, należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji lub Prokuratury i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. W tym miejscu należy podkreślić, że Policja nie prowadzi ewentualnych postępowań karnych przeciwko swoim funkcjonariuszom, sprawy te należą do kompetencji Prokuratora.

Warto dodać, że w Policji funkcjonuje specjalistyczna komórka organizacyjna (Biuro Spraw Wewnętrznych) przeznaczona do przeciwdziałania przestępczości w Policji oraz wykrywania patologii i przestępstw popełnianych przez policjantów i pracowników Policji.

Nawiązując do poruszonego we wniosku zagadnienia przekazania przez Premiera RP do wiadomości Komendanta Głównego Policji swoich zastrzeżeń odnośnie „zatrzymań osób z tytułu znieważenie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej”, uprzejmie informuję, że z dokonanych sprawdzeń wynika, że nie wpłynęło pismo o takim temacie.

Z poważaniem,

Piotr Balcerzak, Wydział Analiz Gabinetu KGP

Etykietowanie:

9 komentarzy

avatar użytkownika Redakcja BM24

1. PYTANIE DO PREMIERA?

Nawiązując do poruszonego we wniosku zagadnienia przekazania przez Premiera RP do wiadomości Komendanta Głównego Policji swoich zastrzeżeń odnośnie „zatrzymań osób z tytułu znieważenie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej”, uprzejmie informuję, że z dokonanych sprawdzeń wynika, że nie wpłynęło pismo o takim temacie.

avatar użytkownika Maryla

2. odpowiedź

Pan Piotr Balcerzak
Wydział Analiz Gabinetu KGP

Szanowny Panie dziękujemy za obszerna odpowiedź.
Z korespondencji z HFPC i RPO wiemy, ze obie organizacje podjęły interwencje, oczekujemy na wyniki ich pracy :

"Informujemy, że HFPC monitoruje obecnie sprawę zatrzymania kibiców Jagielloni-Białystok. Badamy tę sprawę pod kątem ewentualnych naruszeń wolności słowa (art. 54 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej), wolności zgromadzeń (art. 57 Konstytucji RP) oraz wolności osobistej (art. 41
Konstytucji RP). Przygotowujemy obecnie pismo interwencyjne do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, w którym będziemy prosili o ustosunkowanie się do podniesionych wątpliwości.

HFPC monitoruje również sprawę zamknięcia dla kibiców, decyzją Wojewody Łódzkiego z dnia 13 maja 2011 roku, stadionu klubu RTS Widzew-Łódź.
Pragniemy dowiedzieć się, czy decyzja o zamknięciu stadionu miała rzeczywiste odzwierciedlenie w potrzebie ochrony zagrożonego porządku publicznego. W tej sprawie wystosowaliśmy pismo do władz klubu RTS Widzew-Łódź i oczekujemy obecnie na nawiązanie kontaktu.

Ponadto HFPC postanowiła o wystosowaniu pisma interwencyjnego do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. W piśmie tym zostaną poruszone kwestie związane z całokształtem działań organów państwa w tzw. „wojnie z chuliganami stadionowymi”. Pismo jest obecnie w przygotowaniu.

Dziękujemy również za zwrócenie uwagi na pozostałe sprawy. HFPC przyjrzy się im, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba, podejmie interwencję.Jędrzej Kupczyński
Program Interwencji Prawnej
Helsińska Fundacja Praw Człowieka"

Biuro RPO pismem z dnia 3 czerwca 2011 poinformowało nas również o podjęciu interwencji u Komendanta Głównego Policji. Sprawa nr RPO-675539/II/11/KM.

Oczekujemy na efekty ustaleń obu organizacji.

Z poważaniem

Prezes Zarządu

Elżbieta Szmidt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika poldek34

3. @Maryla

czytając to pismo od komendanta policji, mam wrażenie, że chce powiedzieć, "idźcie na drzewo". Jeśli macie jakieś problemy w związku z działaniami policji możecie się odwoływać do RPO, tudzież innych instytucji wskazanych w odpowiedzi.

Znaczy się, że komendant uważa, że wszystko zostało wykonane zgodnie z jego oczekiwaniami jako szefa.

*** w poszukiwaniu światła w szarej codzienności.. .
avatar użytkownika Maryla

4. Staszku

policja się broni, powołuje sie na przepisy prawa .
Ale te same przepisy były i wczesniej, a i banery na stadionach tez zawsze były.

Ciekawe jest ostanie zdanie :))
Czyli - pan premier "strasznie wkurzony" medialnie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

5. "Na wstępie warto zaznaczyć,

"Na wstępie warto zaznaczyć, że z uwagi na wielowątkowość tematów przedstawionych we wniosku oraz brak jednoznacznie przedstawionych pytań, nie jest możliwe precyzyjne udzielenie informacji w oparciu o ustawę z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej." Dlaczego? Co jest tajemnicą śledztwa? Działania operacyjne? Metody?
"dnosząc się do kwestii karania osób należy podkreślić, że Komendant Główny Policji nie wydawał rozkazu mającego polegać na stosowaniu jakichkolwiek represji względem „ludzi działających w ramach wolności słowa i wyrażania opinii”. Komendant Główny Policji nie wydawał również rozkazu policjantom, polegającego na „zatrzymywaniu codziennie młodych ludzi z transparentami uznawanymi przez funkcjonariuszy za obraźliwe o treści „Copacabana”, „Tu jestem mamo”, „Wolna Białoruś, wolne stadiony”, „Tola ma Donalda, Donald ma Tole”."
Komendant nie wydawał. OK. Kto zatem wydał polecenie? Ustne? Telefonicznie?
"Nawiązując do poruszonego we wniosku zagadnienia przekazania przez Premiera RP do wiadomości Komendanta Głównego Policji swoich zastrzeżeń odnośnie „zatrzymań osób z tytułu znieważenie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej”, uprzejmie informuję, że z dokonanych sprawdzeń wynika, że nie wpłynęło pismo o takim temacie."
Medialny pic?
Pismo jest i tak obszerne i pewne wnioski można wyciągnąć. Typowym przykładem olewania są ostatnie pisma RPO. Tutaj akurat daje do zrozumienia między wierszami, że musiał wykonać polecenie. Być może polityka. Przynajmniej ja tak odbieram.
Ciekawe jest coś innego- policja daje do zrozumienia, że ma dosyć bycia kozłem ofiarnym. Czują chyba przesilenie jesienne...

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika triarius

6. a co z pamiętnymi bannerami...

... "Giertych do wora, wór do jeziora!", że spytam?

I w dodatku angażowaniem w to dziatwy szkolnej, z tego co wiem, w godzinach obowiązkowych zajęć?


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

avatar użytkownika Maryla

7. Tygrysie :)

tamte banery były poprawne politycznie, a młodzi demokraci walczyli z rodzącym sie faszyzmem :)pod wodzą pani byłej v-ce minister z Unii Wolności.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika triarius

8. nie, jasne, tylko czy ta #$% milicja,...

... czy inna prokuratura, ma to zapisane w swoich regulaminach, czy też nie?


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

avatar użytkownika Maryla

9. Kibice z Lubina nękani przez policję

„Dzisiaj w Lubinie doszło do ogromnej ilości wezwań kibiców na
komendę w charakterze świadka w trybie natychmiastowym. Jest to kolejna
odsłona populistycznej kampanii rządu Donalda Tuska” – czytamy na
stronie kibiców Zagłębia Lubin Orange City Boys ’03
.



„Przyjście do domu i przy mojej żonie mówienie, że mam 10 minut żeby z
nimi pojechać na komendę w roli świadka. To jest normalne?” – pyta na
forum kibiców Zagłębia na internetowym forum.



„Ze względu na toczące się postępowanie w sprawie, nie możemy
przedstawić przebiegu przesłuchań, choć wg nas niektóre pytania były
wręcz absurdalne” – piszą w wydanym wczoraj oficjalnym oświadczeniu
kibice Zagłębia. I apelują: „W związku z tym, że mogą się pojawić
kolejne wezwania, wszystkich kibiców Zagłębia prosimy o cierpliwość i
zachowanie spokoju. Pełnomocnik Stowarzyszenia jest w kontakcie z
komendą oraz ze Stowarzyszeniem i podejmuje działania, by minimalizować
wszelkie potencjalne negatywne skutki tego procederu. Jednocześnie
pragniemy uświadomić kibiców, że policja została poproszona o
dostarczenie każdej wzywanej osobie wersji pisemnej wezwania do
stawiennictwa w charakterze świadka”.



Przypomnijmy, że przed jednym z ostatnich meczów policja skonfiskowała
kibicom Zagłębia Lubin transparent „Trybuna zamknięta na wniosek Donalda
Tuska”. Podczas innego kibice z Lubina zorganizowali oprawę „gówno
prawda”, parodiującą okładkę „Gazety Wyborczej” z olbrzymim tytułem
„Kibole odpalają race”.





Osobom zainteresowanym tematyką kibicowską polecamy miesięcznik
„Nowe Państwo”, którego najnowszy numer obecnie dostępny we kioskach
poświęcony jest kibicom i napisany przez samych kibiców, zarówno
aktywnych, jak i „pikników”. To zbiór publicystyki kibolskiej, jakiego
jeszcze w polskiej prasie nie było. Odtrutka na propagandę „Gazety
Wyborczej”, nagonkę rządu Tuska i bełkot telewizyjnych celebrytów.




Więcej informacji TUTAJ

http://niezalezna.pl/uploads/foto/2011/06/zaglebie16maj.jpg

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl