Podsumowanie kongresu "Polska - Wielki projekt" - dokonaliśmy diagnozy, czas działać.
Zakończył sie kongres "Polska - Wielki projekt" , który na portalu największej stacji informacyjnej TVN24 (!!) nazwany jest Kongresem PiS. Cóż, takich mamy funkcjonariuszy zatrudnionych w polskjęzycznych mediach, że nawet jak juz coś muszą pokazać, to zawsze mijaja się z prawdą.
Nazwa Kongresu - "Polska Wielki projekt", to podkreślenie dumy z ojczyzny?
Tak. Akceptujemy to, że jesteśmy obywatelami naszego kraju. To przywilej ale i obowiązek. Trzeba go podnieść i ponieść jak piękną, kochaną kobietę za rękach. Musimy sami podjąć wyzwanie naprawy naszego kraju, nie zrobią tego za nas ani wielkie ponadnarodowe firmy, ani Unia Europejska, ani żadni oni. To nasz obowiązek.
Paweł Szałamacha, prezes Instytutu Sobieskiego, organizatora kongresu: Instytut Sobieskiego działa już od ponad pięciu lat, organizowaliśmy w międzyczasie zorganizowaliśmy wiele spotkań, a to jest największe. Więc na pewno nie możemy mówić o ruszaniu, bo działamy aktywnie cały czas. Ale fakt - to spotkanie jest najambitniejsze z dotychczasowych.
Zapraszamy wszystkich tych, dla których Polska jest naszym wspólnym wielkim projektem.
www.wielkiprojekt.sobieski.org.pl
Kaczyński: dokonaliśmy diagnozy, czas działać
KONGRES PIS W WARSZAWIE
- Udało nam się przeprowadzić dyskusję, dokonać pewnego rodzaju diagnozy tego, co w Polsce się dzieje, ale także - i to jest najważniejsze - zarysować drogi wyjścia, drogi, którymi można pójść, aby Polskę zmienić, aby to wszystko, co w naszym kraju wygląda nie tak, jak wyglądać powinno, zaczęło się poprawiać. My chcemy, nie dzielić - jak niektórzy twierdzą - ale jednoczyć Polaków wokół tego wielkiego zadania - powiedział Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z dziennikarzami.
W ocenie prezesa PiS "nic samo się nie załatwi" i nie ma mechanizmów społecznych, które pozwalają rozwiązać problemy, przed którymi stoimy. - I musimy stać, ponieważ w 1989 r. mieliśmy za sobą 50 lat sytuacji nienormalnej(...) brutalnej, czy później złagodzonej niewoli. I chociaż pod wieloma względami w ciągu tych 20 lat nie wykorzystano szans, to nigdy nie jest tak, żeby było za późno i trzeba po prostu próbować te szanse wykorzystać. To, co różni czas obecny od tego sprzed 20 lat to jest to, że ta wiedza została zgromadzona, że wiele spraw, które wtedy nie były przedmiotem analiz, także w środowiskach intelektualnych, dzisiaj już jest zanalizowane, opisane i są wyznaczone drogi - podkreślił szef PiS.
Jak zaznaczył, zależy mu na przekazaniu tych wniosków społeczeństwu i zwrócił się do mediów o pomoc w wykonaniu tego zadania. Przekonywał, że "to nie jest tak, że możemy iść tylko jedną drogą, tą która jest w tej chwili wyznaczana przez rządzących". - Sądzę, że doszło do pewnej konfrontacji, bo ostatnio mieliśmy do czynienia ze spotkaniami premiera z jego zapleczem, z celebrytami, którzy miotają bardzo brzydkie słowa na przeciwników politycznych premiera, choćby na mnie. I to jest jakby jedna propozycja dla Polski - stwierdził Kaczyński.
Lepsza propozycja
Zdaniem prezesa PiS podczas kongresu przedstawiono inną propozycję, merytoryczną, pod wieloma względami bardzo krytyczną, ale pokazującą, jak zmienić Polskę, "jak uczynić ją silniejszą, a przede wszystkim bardziej przyjazną zwykłym Polakom". - Właściwie pod każdym względem, bo przecież rozmawialiśmy i o transporcie, i o miastach i o energetyce i o polityce zagranicznej, o oświacie, kulturze, o tym wszystkim, czym zajmuje się władza. I chcemy, by z tej dyskusji naprawdę coś dla naszego kraju wynikło. (...) Tego rodzaju spotkania będą odbywały się nadal - zaakcentował prezes PiS.
Odnosząc się do planowanego przedstawienia nowej wersji programu swojej partii mówił, że znajdzie się w nim nowa ocena rządów PO. - W naszym programie był rok rządów liberalnych, teraz to już będą cztery lata rządów. Nie będziemy ich nazywali liberalnymi, tylko po prostu rządami Platformy Obywatelskiej, bo trudno to określić jako rządy liberalne, są to po prostu rządy pełnej bezradności - tak to można chyba w największym skrócie opisać - powiedział.
mn\mtom
- Zaloguj się, by odpowiadać
12 komentarzy
1. w Kościele św. Krzyża w Warszawie odbyła się Msza św.
regionalnych oraz komisje, których zadaniem będzie przygotowanie
jesiennego kongresu Ruchu. Liderzy Ruchu zapewniają,...
Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego powołał koordynatorów regionalnych oraz komisje, których zadaniem będzie
przygotowanie jesiennego kongresu Ruchu. Liderzy Ruchu zapewniają, że nie
jest on – i nie będzie – partią polityczną.
Ruch Społeczny imienia Lecha Kaczyńskiego
oficjalnie zainaugurowano w Sali Kongresowej w pierwszą rocznicę
katastrofy smoleńskiej.
– Musimy wykonywać testament tych, którzy zginęli a stwierdzenie
„warto być Polakiem" - powinno stać się podstawą życia publicznego – mówił 10 kwietnia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – My musimy dalej iść po tej drodze, a pierwszy na niej krok, to prawda o Smoleńsku – oznajmił wtedy.
Kilar z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego
Kompozytor Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę honorową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę wręczono w warszawskim
Kościele św. Krzyża; w uroczystości uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wręczenie nagrody poprzedziła msza święta. Uroczystości te zakończyły trwający od środy kongres ”Polska - Wielki projekt”.
Odbierając nagrodę Kilar podkreślił, że odbywa się to w warunkach niezwykłych. –
Z jednej strony smutek, pamięć o zmarłych. Z drugiej strony nadzieja
związana także z tą nagrodą, że być może będzie ona utrwalać pamięć
o świętej pamięci prezydencie Lechu Kaczyńskim – mówił.
Podczas uroczystości w Kościele św. Krzyża poinformowano o tym, że w
piątek 13 maja o godz. 14 członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 odbierze z MSZ tablicę upamiętniającą
ofiary katastrofy smoleńskiej, która została usunięta z kamienia w
Smoleńsku.
(video)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. organizator kongresu i prelegenci
http://wielkiprojekt.sobieski.org.pl/main/prelegenci#content
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. podczas kongresu
podczas kongresu przedstawiono inną propozycję, merytoryczną, pod wieloma względami bardzo krytyczną, ale pokazującą, jak zmienić Polskę, "jak uczynić ją silniejszą, a przede wszystkim bardziej przyjazną zwykłym Polakom". - Właściwie pod każdym względem, bo przecież rozmawialiśmy i o transporcie, i o miastach i o energetyce i o polityce zagranicznej, o oświacie, kulturze, o tym wszystkim, czym zajmuje się władza. I chcemy, by z tej dyskusji naprawdę coś dla naszego kraju wynikło. (...) Tego rodzaju spotkania będą odbywały się nadal - zaakcentował prezes PiS.
Odnosząc się do planowanego przedstawienia nowej wersji programu swojej partii mówił, że znajdzie się w nim nowa ocena rządów PO. - W naszym programie był rok rządów liberalnych, teraz to już będą cztery lata rządów. Nie będziemy ich nazywali liberalnymi, tylko po prostu rządami Platformy Obywatelskiej, bo trudno to określić jako rządy liberalne, są to po prostu rządy pełnej bezradności - tak to można chyba w największym skrócie opisać - powiedział Kaczyński.
Jak podkreślił sytuacja się zmieniała, co wpłynie na modyfikację niektórych elementów programu. - Kiedy pisaliśmy ten projekt nie było np. bardzo niedobrych zmian w oświacie, które musimy wycofać. Musimy np. przywrócić nauczanie historii do matury, przywrócić tę rolę szkoły, która została w bardzo poważnym stopniu zaniechana przez ministerstwo pod kierownictwem pani Hall - mówił szef PiS.
- Myśmy pisali ten projekt, kiedy kryzys dopiero dawał pierwsze sygnały, natomiast w tej chwili jesteśmy w sytuacji wielkiego kryzysu całej gospodarki światowej i ten kryzys (...) dotarł także do Polski. I my też musimy tutaj znaleźć odpowiedź, nad którą pracują lub będą pracować najwybitniejsi specjaliści - zaznaczył Kaczyński.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. 9 maja 2008 roku
W naszym kraju istnieje deficyt debaty publicznej
Prezydent RP Lech Kaczyński wziął udział w otwarciu konferencji naukowej „Polskie wyzwania: państwo – tożsamość – rozwój”
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Kongres "Polska Wielki Projekt"
"Moje posty od IV 2010"
6. Kongres "Polska Wielki Projekt"
"Moje posty od IV 2010"
7. Kongres "Polska Wielki Projekt" (video: części 1-5)
"Moje posty od IV 2010"
8. Laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego: Wojciech Kilar
"Moje posty od IV 2010"
9. Rebelya.TV: prof. Zdzisław Krasnodębski "Polska Wielki Projekt"
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Zatroszczą się o polską
Zatroszczą się o polską kulturę
Na
Kongresie „Polska – Wielki Projekt”, jaki kilka dni temu odbył się w
Warszawie, swoją działalność rozpoczęło „Stowarzyszenie Twórców dla
Rzeczpospolitej”. 7 maja pisarz Marek Nowakowski odczytał oświadczenie o
zainicjowaniu działania Stowarzyszenia.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. X Kongres Polska Wielki Projekt
https://dorzeczy.pl/kraj/156593/rozpoczal-sie-x-kongres-polska-wielki-pr...
Pod hasłem "Nowe pokolenie" w Warszawie rozpoczął się Kongres Polska Wielki Projekt. O godzinie 15.40 w panelu "Kultura, głupcze!" udział weźmie red. nacz. "Do Rzeczy" Paweł Lisicki. Zachęcamy do oglądania transmisji online!
Kongres obejmuje cykl debat i spotkań nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.
"Wyzwania te są gigantyczne, a stan naszego życia publicznego może budzić tylko przygnębienie. W tej sytuacji nie wolno nam ulec pokusie ucieczki w spokój życia prywatnego. Szybko bowiem ujawni się jego kruchość. W naszym wspólnym interesie leży podjęcie trudu odpowiedzialności za wspólne dobro, naszą Rzeczpospolitą. Jesteśmy głęboko przekonani, że podstawową powinnością stojącą dziś przed ludźmi, którym leży na sercu dobro Polski i kolejnych pokoleń Polek i Polaków jest stworzenie silnych ram przestrzeni politycznej, umożliwiających dyskusję o sprawach najwyższej wagi. Podtrzymanie tej kruchej więzi łączącej naszą wspólnotę polityczną jest nieodzownym warunkiem powodzenia wszelkich wysiłków modernizacyjnych" – tłumaczą organizatorzy Kongresu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. G. Górny: Polska Wielki
G. Górny: Polska Wielki Projekt. Czym jest, jakie miejsce zajmuje na intelektualnej mapie naszego kraju, dlaczego jest atakowany
W ostatnich dniach
w przestrzeni medialnej pojawiło się szereg wystąpień dezinformujących
opinię publiczną w sprawie Fundacji Polska Wielki Projekt. Poczucie
zobowiązania wobec osób, które obserwują od dawna Kongres Polska Wielki
Projekt i mogą być zdezorientowane tego typu głosami, zmusza
do przedstawienia prawdziwych informacji na temat działalności
tego środowiska.
Polskość to normalność
Środowisko
Kongresu Polska Wielki Projekt powstało samorzutnie w roku 2009. Jak
wspominał Dariusz Gawin, skupiało ono osoby, którym bliskie były
wartości patriotyczne, konserwatywne i propaństwowe, i które odwoływały
się do tradycji polskiej inteligencji, czyli poczucia odpowiedzialności
za ojczyznę jako całość. Byli to ludzie, którzy chcieli mieć wpływ
na życie publiczne, ale w inny sposób niż politycy. Mieli głębokie
przekonanie, że działalność intelektualna może inicjować zmiany
społeczne, tworząc podglebie pod przyszłe przeobrażenia.
Był
to czas, kiedy w kraju dominowała narracja, że żyjemy w okresie
„post-polityki”, gdy wszystkie najważniejsze wyzwania są już poza nami
i pozostaje nam tylko administrowanie ciepłą wodą w kranie. Tymczasem
ich łączyło przekonanie, że „post-polityka” jest złudzeniem, a przed
Polską stoją nowe wyzwania rozwojowe, które trzeba zdiagnozować
i udzielić na nie odpowiedzi. Uważali, że konieczna jest modernizacja
państwa, ale nie w sposób imitacyjny poprzez implementowanie gotowych
rozwiązań z zagranicy, lecz drogą organiczną i ewolucyjną, bez
odrzucania wartości i tradycji narodowej. Chodziło o ośmielenie polskich
elit do wybrania własnej, atrakcyjnej ścieżki rozwojowej poprzez
odrzucenie postkolonialnego kompleksu niższości oraz odwołanie się
do myślenia republikańskiego.
Z tych pobudek narodził się pomysł
zorganizowania Kongresu, który byłby swoistym laboratorium myśli,
miejscem burzy mózgów, debat i refleksji nad stanem państwa, narodu
i społeczeństwa, a także forum prezentacji nowych planów i idei. Nazwa
„Polska Wielki Projekt” – jak mówił profesor Zdzisław Krasnodębski –
wyrażała stosunek do polskości rozumiany jako zadanie pielęgnowania
dziedzictwa oraz tworzenia planów na przyszłość z myślą o „projekcie”,
który tysiąc lat temu stworzyli nasi przodkowie. Dobrze podsumowała
to profesor Ewa Thompson, mówiąc, że „polskość to normalność”
Według
pierwotnych planów Kongres miał się odbyć w maju 2010 roku pod
patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wszystko było dopięte
na ostatni guzik, jednak tragedia smoleńska sprawiła, że wydarzenie nie
doszło wówczas do skutku. Przedsięwzięcie udało się zorganizować dopiero
w 2011 roku. Zainteresowanie publiczności oraz medialna reakcja
na Kongres przekroczyły wszelkie oczekiwania inicjatorów. Okazało się,
że jest bardzo wiele osób, które zmęczone jałowością debaty publicznej
w Polsce, oczekiwały na podobne wydarzenie. Postanowiono więc,
by Kongres odbywał się cyklicznie każdego roku.
Najważniejsze takie wydarzenie w Polsce
Podczas
kolejnych edycji debaty kongresowe koncentrowały się na rzeczywistych
wyzwaniach stojących przed Polską w różnych wymiarach: geopolitycznym,
gospodarczym, społecznym, kulturalnym etc. Dyskutowano m.in. o tym, jak
uniknąć pułapki średniego rozwoju, przywrócić sprawczość państwa,
budować kapitał społeczny, walczyć z mechanizmami tzw. optymalizacji
podatkowej, prowadzić dyplomację historyczną czy politykę wizerunkową
kraju etc.
Wśród uczestników Kongresu znalazło się wiele
wybitnych osobistości nie tylko z Polski, lecz także z innych krajów
świata, m.in. amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w 2011 roku
Thomas John Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca Peter Sloterdijk,
angielski myśliciel Roger Scruton czy kandydat na prezydenta Francji
Eric Zammour.
Podczas ostatniej edycji w 2022 roku panelistami
byli m.in. profesor prawa konstytucyjnego na Harwardzie Adrian Vermeule,
profesor nauk politycznych Patrick J. Deneen z Uniwersytetu Notre Dame
w USA, profesor teologii Nigel Biggar z Uniwersytetu w Oxfordzie,
profesor prawa z Sorbony Bertrand Mathieu czy jeden z najwybitniejszych
współczesnych architektów na świecie Leon Krier ze Szwajcarii. Dzięki
licznym gościom z zagranicy można było spojrzeć na przebiegające
w Polsce procesy w perspektywie globalnej, porównując
je z doświadczeniami innych krajów.
Od 2011 roku zorganizowanych
zostało 12 edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Podczas ich trwania
ramach odbyły się łącznie 143 panele dyskusyjne (z udziałem 412
panelistów), które obserwowało 35.000 uczestników (nie licząc widzów
śledzących debaty przez internet). Można śmiało powiedzieć, że nie
ma w Polsce drugiego wydarzenia tej rangi, które odbywałoby się
cyklicznie przez tak długi czas. Na dodatek zmieniło ono klimat
intelektualny w Polsce, inicjując nowe debaty i otwierając drogę
do wielu zmian.
Projekty dla Polski
Część projektów
zademonstrowanych po raz pierwszy podczas kongresowych obrad została
później wcielona w życie. To podczas Kongresu Polska Wielki Projekt
Paweł Szałamacha po raz pierwszy zaprezentował plan budowy Centralnego
Portu Komunikacyjnego. Podczas Kongresu skonceptualizowano też ideę
Trójmorza, o której mówił m.in. Krzysztof Szczerski. W późniejszych
latach część z przedstawionych pomysłów udało się zrealizować, gdy
niektórzy z uczestników Kongresu zdecydowali się wejść do polityki.
Na przykład Paweł Soloch, który poruszał zagadnienia bezpieczeństwa
narodowego, później jako szef BBN miał okazję realizować przedstawioną
przez siebie wizję w praktyce. Z kolei Krzysztof Szczerski jako
sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP wspomagał Andrzeja Dudę
w tworzeniu Inicjatywy Trójmorza.
Na Kongresie nigdy nie
przedstawiano projektów dla konkretnych partii, lecz dla Polski, jak np.
w przypadku Inicjatywy Trójmorza czy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Ich realizacją rządzący zainteresowali się dopiero po 2015 roku.
Poza
tym udało się zorganizować kilkanaście regionalnych kongresów zarówno
w dużych, jak i mniejszych miastach Polski, takich jak np. Kraków,
Szczecin, Poznań, Chełm, Słupsk, Nowy Sącz, Piła czy Rybnik, a także
wydać szereg publikacji, analiz i raportów dotyczących takich kwestii,
jak np. soft power czy bezpieczeństwo niemilitarne Polski.
Po pierwsze: kultura
Organizatorzy
Kongresu za kluczową kwestię dla tożsamości narodowej oraz kształtu
polskości uważali zawsze sprawę kultury. Dlatego od 2013 roku podczas
kolejnych edycji wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają
się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji
i współczesności naszego kraju, przyznawana jest Honorowa Nagroda im.
Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jej dotychczasowymi laureatami byli
Wojciech Kilar, Lech Majewski, Jerzy Kalina, Marek Nowakowski, Michał
Lorenc, Jarosław Marek Rymkiewicz, Antoni i Andrzej Krauze, Antoni
Libera, Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein, Ludwika Ogorzelec
i Andrzej Nowak.
Poza tym od 2014 roku podczas Kongresu wręczany
jest Medal „Odwaga i Wiarygodność”, którym honorowane są osoby aktywnie
działające na rzecz promowania wizerunku Polski oraz jej obywateli
na świecie. Do tej otrzymali ją prof. Ewa Thompson z USA, sir Roger
Scruton z Wielkiej Brytanii, Irena Lasota z Francji, dr Anca-Maria
Cernea z Rumunii, maestro Fabio Biondi z Włoch, prof. George Weigel
z USA, prof. Gunnar Heinsohn z Niemiec i Taras Kompaniczenko z Ukrainy,
który w zeszłym roku na Kongres przyjechał prosto z frontu, gdzie służył
jako żołnierz.
Trójmorze Wielki Projekt
Jednym
z wątków, który powtarzał się często podczas kolejnych edycji Kongresu,
była idea stworzenia sojuszu państw Europy Środkowej rozumianej jako
polska racja stanu. Dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie przyznają rację
tej diagnozie. Dlatego wśród zapraszanych panelistów znajdowało się
wielu gości z krajów Trójmorza. Dzięki nawiązanym wówczas kontaktom
udało się zorganizować później szereg ważnych wydarzeń, np. w 2022 roku
polsko-czeską konferencję w Pradze poświęconą bezpieczeństwu
energetycznemu naszego regionu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Jeszcze
ważniejszym przedsięwzięciem okazał się ubiegłoroczny I Kongres
Trójmorze Wielki Projekt, w którym uczestniczyły m.in. takie postaci,
jak Dimitrij Rupel – pierwszy minister spraw zagranicznych niepodległej
Słowenii, sprawujący ten urząd przez 14 lat, Emanuel Zingeris – litewski
parlamentarzysta, jeden z sygnatariuszy deklaracji niepodległości Litwy
czy profesor Hermann Simon – najbardziej uznany ekspert w dziedzinie
strategii, zarządzania i marketingu w Europie.
Z wielu debat
dotyczących Trójmorza wyłaniał się wniosek, że nie da się zbudować
trwałego i stabilnego sojuszu między naszymi państwami i narodami bez
kapitału społecznego, którego podstawowym elementem pozostaje zaufanie.
Warunkiem koniecznym zaufania jest jednak wiedza o swoim potencjalnym
sojuszniku. Niestety, okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu
niewiele wiedzą o sobie nawzajem. Nie znamy swoich bohaterów narodowych,
pisarzy, reżyserów, kompozytorów etc. Nasze dzieci w szkołach więcej
uczą się o historii Francji, Anglii czy Ameryki niż znacznie bliższych
nam narodach – Słowakach, Czechach, Węgrach, Łotyszach, Rumunach czy
Chorwatach. Bez takiej wzajemnej wiedzy o sobie jesteśmy jednak bardziej
podatni na manipulacje, dezinformacje oraz fake newsy, mające na celu
rozbicie współpracy między naszymi krajami.
Dom Trójmorza
Z tej
konstatacji narodził się pomysł, by stworzyć Dom Trójmorza – pierwszy
w Polsce ośrodek dedykowany tej właśnie inicjatywie. Mają się w nim
odbywać różne konferencje, wykłady, seminaria, wystawy, warsztaty czy
prezentacje poświęcone tematyce krajów środkowoeuropejskich oraz ich
współpracy z Polską. Część tych wydarzeń będzie miała charakter
ekspercki i skierowana będzie do specjalistów, jednak większość będzie
miała wymiar edukacyjny i popularyzatorski, zaś głównym odbiorcą będzie
młodzież. Dom Trójmorza planowany jest bowiem jako miejsce integrujące
i umożliwiające nawiązywanie bliższych kontaktów między młodzieżą
z Polski oraz innych państw Europy Środkowej. W budynku funkcjonować
będzie także Studio Trójmorze, w którym nagrywane będą wykłady, rozmowy
oraz różnego rodzaju podcasty dotyczące problematyki naszego regionu,
umieszczane następnie w mediach społecznościowych.
Środowisko
związane z Kongresem Polska Wielki Projekt ma zresztą doświadczenie
pracy z młodzieżą nie tylko z tego powodu, że jest w nim wielu
wykładowców akademickich. Przez lata Fundacja zgromadziła wokół siebie
grono młodych wolontariuszy, dla których organizowane są wykłady,
seminaria czy konwersatoria. W 2022 roku we współpracy z Giełdą Papierów
Wartościowych odbyła się też konferencja Wielki Projekt dla Pokoleń
w ramach edukacji ekonomicznej dla licealistów i studentów. Novum
wydarzenia polegało na tym, że ostatni głos należał do młodzieży, która
podsumowywała dyskusje, w których uczestniczyli prezesi banków,
dyrektorzy przedsiębiorstw czy eksperci.
Wiadomo, że państwo
polskie kieruje się zasadą pomocniczości, która jest zapisana nawet
w Preambule Konstytucji RP. W myśl owej zasady po upadku komunizmu
państwo przekazało setki milionów złotych ogromnej liczbie różnych
instytucji pozarządowych, wspierając ich rozwój infrastrukturalny,
konkretne programy, a nawet gromadzenie kapitału żelaznego. Zgodnie
z panującą zasadą subsydiarności Fundacja Polska Wielki Projekt, mając
na względzie swój dotychczasowy dorobek, postanowiła pozyskać siedzibę
dla planowanego Domu Trójmorza. W tym celu wzięła udział w konkursie
Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczącym rozwoju potencjału
infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania –
i stała się jednym z beneficjentów tego konkursu.
Organy statutowe Fundacji
Po tym
wydarzeniu pojawiło się szereg medialnych wystąpień dezinformujących
opinię publiczną w sprawie tego, kto zasiada w ciałach statutowych
Fundacji. Warto więc przypomnieć, że Kongres Polska Wielki Projekt był
oddolnie stworzoną inicjatywą, która nie miała na początku żadnych form
instytucjonalnych. Jako pierwsza utworzyła się Rada Programowa Kongresu,
która miała charakter nieformalny i zajmowała się ustalaniem jego
merytorycznej agendy. Przez pierwsze lata oficjalnie organizatorem
całego przedsięwzięcia był Instytut Sobieskiego, zaś później Ośrodek
Myśli Politycznej z Krakowa.
W miarę, jak Kongres rozrastał się,
zaistniała potrzeba powołania oddzielnego podmiotu, który zajmowałby się
jego organizacją. Dlatego w 2016 roku powstała Fundacja Polska Wielki
Projekt, która wzięła na siebie ciężar pracy nad kolejnymi edycjami
Kongresu. W zarządzie zasiadły Anna Bielecka i Maryna Miklaszewska,
które pełniły swe funkcje społecznie, nie otrzymując żadnego
wynagrodzenia. W listopadzie 2020 roku we władzach Fundacji nastąpiła
zmiana pokoleniowa. Nowym prezesem zarządu został Grzegorz Górny,
a wiceprezesem – Michał Łuczewski.
Zgodnie ze statutem Fundacja
nigdy nie posiadała swojej rady programowej. Istniała natomiast i nadal
istnieje Rada Programowa Kongresu. Jest to ciało doradcze jednego
z wielu przedsięwzięć organizowanych przez Fundację (skład tego gremium
zmieniał się, ponieważ jednych osób zabrakło, jak np. śp. Izabelli
Galickiej, zaś inne dochodziły). Rada spotyka się zazwyczaj dwa razy
w roku, by przedstawiać swoje idee i pomysły dotyczące najbliższej
edycji Kongresu. Jej członkowie pełnią swe funkcje pro publico bono, nie
pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia ani nie czerpiąc
innych korzyści.
Z myślą o przyszłości
Fundacja Polska
Wielki Projekt za pieniądze uzyskane w ramach konkursu Ministerstwa
Edukacji i Nauki (5 mln zł) postanowiła zakupić siedzibę, w której
powstanie Dom Trójmorza. Wybór padł na nieruchomość położoną
na warszawskim Mokotowie, która od lat użytkowana była jako budynek
biurowy bez funkcji mieszkaniowych, m.in. bez żadnej łazienki. Jest
to opustoszały dom, który był wystawiony na sprzedaż przez Polski
Holding Nieruchomości od 2015 roku, jednak przez siedem lat nie zgłosił
się żaden chętny do zakupu budynku. Nieruchomość kupiona została
w ramach przetargu otwartego po rynkowej cenie (5.567.287 zł).
Pojawiające
się ostatnio próby ataku na Fundację i podważanie jej roli to element
walki politycznej, w której nie ma zamiaru ona uczestniczyć. Dla
ideologicznych przeciwników stała się celem napaści głównie z powodu
swego znaczenia i miejsca, jakie odgrywa Kongres Polska Wielki Projekt
na intelektualnej mapie naszego kraju.
Mamy nadzieję,
że po sfinalizowaniu wszystkich formalności oraz dokonaniu niezbędnego
remontu w Domu Trójmorza rozpocznie się działalność edukacyjna,
formacyjna i popularyzatorska skierowana do młodzieży z myślą
o budowaniu bliskich relacji między państwami i narodami naszego regionu
– ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy, którą chcemy włączyć do naszej
środkowoeuropejskiej inicjatywy.
Grzegorz Górny
Prezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl