Oświadczenie AKO w sprawie Konstytucji Węgier
Poznań, 2 maja 2011 r.
Oświadczenie
Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu
w sprawie Konstytucji Węgier i Rzeczypospolitej Polskiej
W przeddzień 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie konstytucji wolnego państwa – z wielkim uznaniem, radością i podziwem witamy uchwalenie nowej Konstytucji przez Zgromadzenie Narodowe bratnich Węgier. Akt ten kończy w ich życiu narodowym i państwowym długi, ponad dwudziestoletni i niejednokrotnie bardzo kosztowny, okupiony krwią okres zrywania z fatalnym dziedzictwem komunizmu. Nasze uznanie budzi determinacja, z jaką Węgry odrzucają to obciążenie, a także śmiałe, zgodne zarówno z tradycją tego słynącego z odwagi narodu, jak i demokratycznie wyrażoną wolą jego obecnych mieszkańców odniesienie do chrześcijańskich korzeni. Ugruntowane w wierze ojców, w wartościach, które ukształtowały tysiącletnie państwo i naród, zostają teraz przypomniane w Preambule do nowej Konstytucji jako podstawa odrodzenia życia politycznego dzisiejszych Węgier. W naszych oczach niezwykle cenny jest także fakt, że na datę ustanowienia aktu zasadniczego wybrano drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Nasz ogromny szacunek budzi jasność, z jaką dokument ten przedstawia najważniejsze dokonania kolejnych pokoleń Węgrów, poczucie dumy, która znajduje w nim swój czytelny wyraz, siła, z jaką wzywa do kontynuowania tego, co w dziejach kraju było najbardziej cenne, a także odrzucenia tego, co zgubne, narzucone przemocą, wywołane przez obcy dyktat i totalitarne zniewolenie.
Narodowi węgierskiemu i jego przywódcom z całego serca gratulujemy odwagi, dzieląc ich radość z uchwalenia przełomowego w skali europejskiej aktu i nadzieję na to, że szybko zacznie on przynosić pożądane owoce. Życzymy, by zgodnie z ustaleniami tej konstytucji i pod jej rządami wolne Węgry wspaniale się rozwijały, stając w przedniej straży tradycyjnych europejskich norm społecznych i państwowych. Pragniemy też, by słowa Preambuły Konstytucji Węgrów, które pozwalamy poniżej zacytować, zachęciły również inne narody Europy Środkowej i Wschodniej do ostatecznego wyzwolenia się z więzów komunizmu:
„Boże, pobłogosław Węgrów”.
Narodowe wyznanie wiary.
My, członkowie narodu węgierskiego, na początku nowego tysiąclecia, z odpowiedzialnością za każdego Węgra, wyznajemy co następuje:
Jesteśmy dumni, że nasz pierwszy król, święty Stefan przed tysiącem lat osadził węgierskie państwo na trwałych fundamentach, a naszą ojczyznę uczynił częścią chrześcijańskiej Europy.
Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy walczyli o przetrwanie naszego kraju, jego wolność i niepodległość.
Jesteśmy dumni z powodu wielkich dzieł duchowych Węgrów.
Jesteśmy dumni, że nasz naród przez stulecia bronił w walkach Europę, a swoimi talentami i pracowitością pomnażał jej wspólne wartości.
Uznajemy kluczową dla podtrzymania naszego narodu rolę chrześcijaństwa. Szanujemy różne tradycje religijne naszego kraju.
Obiecujemy, że zachowamy jedność duchową narodu, która w wichrach minionego stulecia rozerwana została na części. Narodowości i grupy etniczne żyjące na Węgrzech uważamy za część narodu węgierskiego.
Zobowiązujemy się, że będziemy chronić i pielęgnować nasze dziedzictwo, węgierską kulturę, niepowtarzalny język oraz wytwory natury i dzieła człowieka w rejonie Basenu Karpackiego.
Czujemy odpowiedzialność wobec naszych potomków, dlatego rozumnie korzystając ze źródeł materialnych, duchowych i naturalnych, chcemy dla tych, którzy przyjdą po nas, zachować godne warunki życia.
Wierzymy, że nasza kultura narodowa jest wkładem do różnorodnej jedności europejskiej.
Szanujemy wolność i kulturę innych ludów, staramy się o współdziałanie z każdym narodem świata.
Wyznajemy, że podstawą ludzkiego istnienia jest godność człowieka. Wyznajemy, że wolność człowieka może urzeczywistnić się tylko we współdziałaniu z innymi.
Wyznajemy, że najważniejszymi ramami naszego współistnienia są rodzina i naród, a podstawowymi wartościami naszej jedności pozostają wierność, wiara i miłość.
Wyznajemy, że podstawą siły wspólnoty i poszanowania każdego człowieka jest praca, dzieło ludzkiego ducha.
Wyznajemy obowiązek niesienia pomocy pokrzywdzonym i ubogim.
Wyznajemy, że wspólnym celem obywatela i państwa jest dobre życie, bezpieczeństwo, ład, sprawiedliwość, pełnia wolności.
Wyznajemy, że prawdziwe rządy ludu są tam, gdzie państwo służy swoim obywatelom i rozwiązuje ich problemy sprawiedliwie, bez nadużyć i stronniczości.
Szanujemy osiągnięcia naszej historycznej konstytucji oraz Świętą Koronę, która ucieleśnia konstytucyjną ciągłość państwową Węgier i jedność narodu.
Nie uznajemy czasowego zawieszenia naszej historycznej konstytucji spowodowanego obcymi najazdami.
Odrzucamy przedawnienie nieludzkich zbrodni dokonanych przeciwko narodowi węgierskiemu i jego obywatelom przez rządzące dyktatury: narodowych socjalistów i komunistów.
Nie uznajemy prawnej ciągłości komunistycznej „konstytucji” z 1949 roku, która była podstawą reżimu, dlatego ogłaszamy jej nieważność.
Zgadzamy się z posłami pierwszego wolnego Zgromadzenia Narodowego, którzy w swojej pierwszej uchwale stwierdzili, że nasza dzisiejsza wolność wyrasta z Powstania 1956 roku.
Uznajemy, że powrót samostanowienia państwowego naszej ojczyzny, utraconego 19 marca 1944 roku, nastąpił 2 maja 1990 roku – w dniu zawiązania się pierwszego Zgromadzenia Narodowego pochodzącego z wolnych wyborów. Ten dzień uznajemy za początek nowej demokracji i konstytucyjnego porządku naszej ojczyzny.
Uznajemy, że po dziesięcioleciach XX wieku, prowadzących do moralnej zapaści, istnieje niezbędna potrzeba duchowej odnowy.
Pokładamy ufność we wspólnie tworzonej przyszłości i w świadomości powołania młodych pokoleń. Wierzymy, że nasze dzieci i wnuki swymi talentami, wytrwałością i duchowymi wysiłkami na nowo uczynią Węgry wielkimi.
Nasza konstytucja jest podstawą naszego porządku prawnego – to umowa między Węgrami, tymi z przeszłości, z teraźniejszości i z przyszłości. Jest ona żywą ramą, która wyraża wolę narodu i określa formę, w jakiej chcemy żyć.
My, obywatele Węgier, jesteśmy gotowi budować ład naszego kraju na współpracy całego narodu.
Analogiczna Preambuła do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest marzeniem naszym i – jesteśmy o tym przekonani – zdecydowanej większości Polaków. Węgrzy dają nam przykład, że takie marzenia można zrealizować.
My, członkowie Akademickiego Klubu Obywatelskiego, zwracamy się więc do wszystkich patriotycznych środowisk w naszej Ojczyźnie, do każdego, kto chciałby, by Konstytucja naszej Rzeczypospolitej rozpoczynała się podobnym - zgodnym z naszą wiarą i nadzieją, z naszą tradycją i aspiracjami - wezwaniem, o podjecie wysiłku na miarę czasu i aktywne włączenie się w życie narodu, o śmiałość i żarliwość w głoszeniu ścisłego związku polskiej tradycji państwowej i narodowej z zachodnim chrześcijaństwem, jako że ono przede wszystkim formowało nasze wartości i pozwalało na współuczestnictwo w życiu całej chrześcijańskiej Europy. Chcielibyśmy, by w tym duchu trwały też pokolenia naszych dzieci i wnuków.
Od świętego Wojciecha który przez tysiąc lat był patronem naszego państwa i narodu w dobrych i złych chwilach, po błogosławionego Jana Pawła II, który jeszcze niedawno był naszym orędownikiem ziemskim, a teraz stał się niebieskim, pokolenia naszych rodaków zobowiązują nas do tego, byśmy i my podjęli ich wielkie dzieło, wyznając ich wiarę i odpłacając naszą miłością za ich miłość. Tylko w ten sposób będziemy mogli odnaleźć sens wolności i utrzymać ją dla dobra naszych dzieci i wnuków - jako pełnoprawnych obywateli europejskiej wspólnoty.
Przez długie lata zaborów i komunistycznej opresji naród polski miał tylko wiarę, a wolności pragnął. Dziś, dzięki tej niezwykłej, głęboko zakorzenionej w narodowej tradycji wierze, mamy wolność i wolne państwo. Teraz musimy zrobić wszystko, by było ono oparte na zasadach i normach moralności chrześcijańskiej, która ukształtowała demokrację europejską. Początek powinna wyznaczyć nowa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która trwale zakotwiczy nasze życie narodowe i państwowe w europejskim świecie wartości chrześcijańskich.
1. prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – UAM – Przewodniczący AKO
2. ks. dr Adam Adamski Cor - UAM
3. mgr Przemysław Alexandrowicz – KIK
4. dr Anna Andruszewska
5. mgr Krystyna Andrzejewska UAM
6. prof. dr hab. Marek Andrzejewski – USzczeciński
7. dr Roman Andrzejewski
8. dr hab. Bartłomiej Andrzejewski – PAN
9. dr Róża Antkowiak – UAM
10. prof. dr hab. Wiesław Antkowiak - UAM
11. dr Adam Babula – UAM
12. dr Lidia Banowska – UAM
13. dr Arkadiusz Bednarczuk – UAM
14. prof. dr hab. Czesław Błaszak – UAM
15. prof. dr hab. Jacek Błażewicz – PP
16. dr Paweł Binek – UP Kraków
17. prof. dr hab. Krystyna Boczoń – UMed
18. prof. dr hab. Władysław Boczoń – UAM
19. prof. dr hab. Mieczysława Irena Boguś – PAN Warszawa
20. dr Krzysztof Borowczyk - UAM
21. ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz – UAM
22. dr hab. Mariusz Bryl – UAM
23. Krystyna Celichowska – lekarz
24. doc. dr hab. Bogdan Celichowski – architekt
25. dr Remigiusz Ciesielski – UAM
26. prof. dr hab. Andrzej Cieśliński – UMed
27. dr Ewa Ciosek – UAM
28. dr Elżbieta Czarniewska – UAM
29. prof. dr hab. Janusz Czebreszuk – UAM
30. prof. dr hab. Jacek Dabert – UAM
31. dr Mirosława Dabert – UAM
32. mgr Jan Dasiewicz – UAM
33. dr Maria Dąbrowska-Bąk – UAM
34. mgr inż. Maria Dolata – architekt
35. inż. Józef Drausowski
36. prof. dr hab. Leon Drobnik – UMed
37. prof. dr hab. Edward Dutkiewicz – UAM
38. prof. dr hab. Maria Dutkiewicz – UAM
39. dr Tadeusz Dziuba – radny Miasta Poznania
40. mgr Sylwiana Firin – Gramowska
41. mgr Agata Fischbach
42. dr Jerzy Fischbach
43. prof. dr hab. Antoni Florkiewicz
44. Wojciech Foltyn
45. mgr Bogdan Freytag
46. dr hab. Jerzy Galina – PAN
47. mgr Witold Gedymin – UE
48. dr Grzegorz Gertig
49. prof. dr hab. Henryk Gertig – UMed
50. prof. dr hab. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz – UAM
51. prof. dr hab. Witold Grzebisz – UP
52. dr Michał Haake – UAM
53. dr Jolanta Hajdasz – naucz. akad .
54. prof. dr hab. Henryk Hudzik – UAM
55. prof. dr hab. Jacek Jackowski – PP
56. prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz – UAM
57. prof. dr hab. Dobrochna Jankowska – UAM
58. prof. dr hab. Artur Jarmołowski – UAM
59. prof. dr hab. Jarosław Jarzewicz – UAM
60. dr Teresa Jerzak-Gierszewska – UAM
61. mgr Jolanta Jasińska – nauczyciel
62. prof. dr hab. Tomasz Jasiński – UAM
63. mgr Andrzej Judek
64. prof. dr hab. Stefan Jurga – UAM
65. mgr Kazimierz Jósko-Wielgocki – radca prawny
66. dr Józef Kapusta – IBiA Warszawa
67. prof. dr hab. Janusz Kapuściński
68. dr Zofia Karaszkiewicz
69. dr Anna Kasprzyk – UAM
70. prof. dr hab. Andrzej Kaźmierski – UAM
71. mgr Iwona Klimaszewska – UAM
72. prof. dr hab. Bożena Klimczak – UE Wrocław
73. prof. dr hab. Zdzisław Kołaczkowski – AWF
74. mgr Izabela Komar-Szulczyńska – UAM
75. prof. dr hab. Aleksander Kośko – UAM
76. prof. dr hab. Maciej Kozak – UAM
77. prof. dr hab. Edmund Kozal – UP
78. prof. dr hab. Stanisław Kozłowski
79. prof. dr hab. Henryka Kramarz – UP Kraków
80. prof. dr hab. Marek Kraska – UAM
81. prof. dr hab. Tadeusz Marek Krygowski – UWarszawski
82. dr Henryk Krzyżanowski – UAM
83. dr Dariusz Kucharski – Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej
84. prof. dr hab. Mieczysław Kujawski
85. Maria Kujawska
86. mgr Ewa Kuleczka - Drausowska
87. dr Małgorzata Kulesza-Kiczka – lekarz
88. dr Katarzyna Kulińska – PAN
89. prof. dr hab. Tadeusz Kuliński – PAN
90. dr Krystyna Laskowicz – naucz. akad.
91. dr Przemysław Lehmann – PAN
92. mgr Elżbieta Leszczyńska – UAM
93. dr Maria Leśniewicz
94. prof. dr hab. Ignacy Lewandowski – UAM
95. dr Jarosław Liberek – UAM
96. mgr Jolanta Lisiak – architekt
97. mgr Rafał Lisiak – architekt
98. mgr Agata Ławniczak – dziennikarz
99. dr Eryk Łon – UE
100. mgr Małgorzata Łośko – UAM
101. dr Piotr Łukasiak – PP
102. prof. dr hab. Andrzej Maciejewski – UAM
103. dr hab. Przemysław Makarowicz – UAM
104. prof. dr hab. Andrzej Malinowski – UAM
105. prof. dr hab. Jerzy Marcinek – UP
106. prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak – UAM
107. prof. dr hab. Wojciech Markiewicz – PAN
108. mgr Jan Martini – artysta muzyk
109. mgr Barbara Materny – nauczyciel
110. mgr Ryszard Materny
111. mgr Maria Matysiak – UAM
112. inż. Janusz Matysiak – przedsiębiorca
113. dr Jerzy Michalik – UAM
114. dr Bożena Mikołajczak – UAM
115. prof. dr hab. Krzysztof Moliński – AMuz
116. mgr Celina Monikowska-Martini – artysta muzyk
117. prof. dr hab. Grzegorz Musiał – UAM
118. prof. dr hab. Czesław Muśnicki – UP
119. mgr Danuta Namysłowska
120. prof. dr hab. Andrzej Nowak – UJ Kraków
121. mgr Wilhelmina Nowak
122. prof. dr hab. Elżbieta Nowicka – UAM
123. dr Małgorzata Okulicz-Kozaryn – UAM
124. prof. dr hab. Radosław Okulicz-Kozaryn – UAM
125. Włodzimiera Pajewska – UAM
126. inż. Ryszard Paprzycki
127. prof. dr hab. Jan Paradysz – UE
128. prof. dr hab. Stanisław Paszkowski – UP
129. dr Andrzej Pawuła – UAM
130. prof. dr hab. Krystyna Pecold – UMed
131. dr Barbara Pelplińska – UAM
132. dr Ryszard Piasek – reżyser
133. mgr Mikołaj Pietraszak-Dmowski – Fundacja Rogalin
134. prof. dr hab. Barbara Piłacińska – UAM
135. dr Ryszard Piotrowicz – UAM
136. dr hab. Jan Prostko-Prostyński – UAM
137. mgr Maria Przybylska – UAM
138. prof. dr hab. Andrzej Przyłębski – UAM
139. prof. dr hab. Zdzisław Puślecki – UAM
140. dr Jacek Radomski – UAM
141. dr Wiesław Ratajczak – UAM
142. prof. dr hab. Lucyna Rempulska
143. prof. dr hab. Tadeusz Rorat – PAN
144. prof. dr hab. Grzegorz Rosiński – UAM
145. dr Lech Różański
146. mgr Wanda Różycka-Zborowska – reżyser
147. prof. dr hab. Wojciech Rypniewski – PAN
148. prof. dr hab. Jan Sadowski – UAM
149. prof. dr hab. Jerzy Samson-Zakrzewski – UMed
150. mgr Halina Aurelia Siwa – dziennikarz
151. prof. dr hab. Jan Skuratowicz – UAM
152. dr Andrzej Jan Skrzypczak – PP
153. prof. dr hab. Marian Smoczkiewicz – UMed
154. mgr Janusz Smólski
155. mgr Maria Sobańska-Liberek – UAM
156. prof. dr hab. Marek Sozański – PP
157. mgr Zygmunt Sporny
158. dr Teresa Stanek
159. prof. dr hab. Anna Stankowska – UAM
160. prof. dr hab. Wojciech Stankowski – UAM
161. mgr Piotr Stawicki – radca prawny
162. mgr Gabriela Stępczak
163. prof. dr hab. Kazimierz Stępczak – UAM
164. prof. dr hab. Wojciech Suchocki – UAM
165. prof. dr hab. Eugeniusz Szcześniak – UAM
166. prof. dr hab. Zofia Szczotka – UP
167. prof. dr hab. Andrzej Szpulak – UAM
168. prof. dr hab. Jacek Sztaudynger – U Łódź
169. mgr Maciej Szulc – przedsiębiorca
170. prof. dr hab. Roman Szulc – UMed
171. mgr Halina Szwarc-Hetmaniak – lekarz
172. dr Hanna Szweycer
173. prof. dr hab. Michał Szweycer
174. prof. dr hab. Zofia Szweykowska-Kulińska – UAM
175. dr Urszula Szybiak-Stróżycka – UAM
176. prof. dr hab. Henryk Szydłowski – UAM
177. mgr Stanisław Szymański – przedsiębiorca
178. ks. prof. dr hab. Jan Szymczyk – KUL Lublin
179. prof. dr hab. Wojciech Święcicki – PAN
180. prof. dr hab. Jerzy Tarajkowski – UE
181. prof. dr hab. Kazimierz Tobolski - UAM
182. mgr Grzegorz Tomczak – reżyser
183. prof. dr hab. Lech Torliński – UMed
184. prof. dr hab. Ryszard Vorbrich – UAM
185. prof. dr hab. Jerzy Bożydar Warchoł – UMed
186. dr Marek Wedemann - UAM
187. dr Maria Wejchan-Judek – PP
188. prof. dr hab. Józef Wieczorek – Niezależne Forum Akademickie
189. dr Jerzy Wierzchowiecki – Szpital Miejski Grodzisk Wlkp.
190. prof. dr hab. Michał Wierzchowiecki – UMed
191. dr Maria Wołuń-Cholewa – UMed
192. prof. dr hab. Barbara Wysocka – PAN
193. prof. dr hab. Zygmunt Zagórski – UAM
194. mgr Maria Zawadzka – nauczyciel
195. prof. dr hab. Stefan Zawadzki – UAM
196. mgr Tomasz Zdziebkowski – przedsiębiorca
197. dr Franciszek Zerbe – lekarz
198. mgr Małgorzata Zielonacka – adwokat
199. dr Andrzej Zielonacki – adwokat
200. dr Tadeusz Zysk – przedsiębiorca
201. Jerzy Żarnowski – em. HCP
202. prof. dr hab. Tadeusz Żuchowski – UAM
203. dr Jakub Żmidziński – PP
- Zaloguj się, by odpowiadać
7 komentarzy
1. z pelnym szacunkiem
Sporo "moherow"!
Im wiecej moherow, tym lepiej.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.
2. Prezydent Lech Kaczyński 3
Prezydent Lech Kaczyński 3 maja 2009 r.
Polsce potrzebna jest dzisiaj ciężka praca, bardzo ciężka, praca nad
uzdrowieniem państwa, które musi dawać ochronę słabszym i nie bać się
silnych. Bo wobec Rzeczypospolitej, wobec Polski wszyscy obywatele są
równi niezależnie od tego, czy mają miliardy, czy jak większość z nas
Polaków nie mają nic. Wszyscy są takimi samymi obywatelami. Wszyscy
muszą korzystać z ochrony państwa, a przede wszystkim muszą korzystać ci
słabsi. Także i ci, którym się powiodło muszą państwu służyć. To bardzo
dobrze, że wielu Polakom się powiodło w ciągu ostatnich 20 lat. To ich
sukces. To nasz wspólny dorobek, bo ich powodzenie składa się na
powodzenie całego narodu, ale czyjeś powodzenie w sensie materialnym,
czy prestiżowym nie może się przekładać na niezasłużone przywileje.
Jako prezydent Rzeczypospolitej dziś w dniu, który możemy nazwać dniem
naprawy Polski, dniem naprawy Rzeczypospolitej, chciałbym stwierdzić:
będę robił wszystko, żeby nasz kraj szedł drogą demokracji, aby polskie
państwo było silne, aby potrafiło chronić słabszych, aby traktowało
swoich obywateli równo, aby zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i
draństwo.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. @ Maryla
Powstaje pytanie co robic?
Otoz wg mnie powiem zwyczajnie "robic swoje".
Zastanawiam sie dlaczego Kaczynskiego zabili.
Przeciez polowa spoleczesntwa go nienawidzila i sie wstydzila.
media z niego szydzily.
Mozna bylo po nim ze sie wyraze "jezdzic" bezkarnie.
a mimo wszystko komus przeszkadzal, ktos sie go bal.
Dlaczego?
Odpowiedz jest prosta: dlatego, ze mowil to co powyzej.
Ze nalezy nam sie szacunek.
Ze silnijeszy nie ma prawa nas gwalcic, tylko dlatego, ze jjest silniejszy.
Ze bogaty nie jest wcale lepszy, bo jest bogaty.
Jak wiemy dzis jest inaczej.
Dzis uwaza sie czesto, ze bogaty jest lepszy, ze silny (wiekszosc przeciez) ma racje itd itd.
Ale to moze ulec zmianie.
Dwa - demontaz agentury.
to jest bardzo grozne dla wlodarzy.
co wiec mamy dzis robic?
Nic spektakularnego.
Nie dac sie wciagac w jakies gry bojowe.
robic swoje.
Zbierac fakty, przesiewac i isc do przodu
Uczyc dzieci, tworzyc elity.
Przyszle elity.
Uczyc milosci.
ale nie takiej tuskowej.
Tej prawdziwej.
A potem wybaczac ale odsuwac.
Precz.
Idz psuj swoj wlasy dom, a nasz wspolny zostaw.
10 kwietnia tego roku przerazil ich wlasnie dlatego, ze ludzie ci co wyszli nie dali sie sprowokowac.
Miejmy nadzieje, ze nie damy sie tez oszukac po raz kolejny.
Ja czasami wieszcze, ze sie damy znow orznac.
ale nadzieje mam, ze bedzie inaczej.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.
4. @spiskowy
słuchałam Bredzisława, czekam na publikację całego wystapienia.
On nam zabrania śpiewać "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" i używania symboli narodowych!
Ten, kto mu pisał to wystapienie musi byc chowu stalinowskiego.
Plac pusty, paru gapiów, napchali na Pl.Zamkowym pełno wojska, trybuna oficjeli z PO, kancelarii i PUSTKA.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @ Maryla
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezydent-powinnismy-byc-dumni-z-suwerenn...
"Komorowski: nikt nie ma Polski na wyłączną własność"
Zapomnial dodac, ze poza nimi oczywiscie.
Oni maja Polske tylko dla siebie.
Od 70 lat.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.
6. Matolcsy ocenił konfrontację z MFW jako "walkę na śmierć i życie
Na spotkaniu z ministrem obecny był też Elemer Redly, katolicki ksiądz z Gyor. Na początku kwietnia zaproponował powołanie specjalnego funduszu, na który Węgrzy wpłacaliby dobrowolnie datki przeznaczone na redukcję długu publicznego. Ksiądz jako pierwszy postanowił dać dobry przykład i wpłacił na fundusz milion forintów (3,7 tys. euro). - Poświęcenie ludzi może doprowadzić do moralnej odnowy społeczeństwa, bez której żadna reforma gospodarcza nie może odnieść sukcesu - powiedział i dodał, że jego inicjatywa nie ma charakteru politycznego.
http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,9536500,Matolcsy__Wegry_prowadza_w...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. @ Maryla
Korea tezs kiedys splacila dlug w ten sposob, ze spoleczenstwo sie zrzucilo.
Jak powiedzialem to jednemu mlodemu wyksztalconemu, to mi odpowiedzial:
- ale jak to zrobic, zeby kazdy dal uczciwie.
No to mu odpowiedzialem:
- daj ile uwazasz Polska jest warta i na ile cie stac i bedzie uczciwie. I nie patrz na innych.
Ale to poza ich orbita.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.