Polska pamięta, Polska płacze, Polacy żądają prawdy. Obchody pierwszej rocznicy w całej Polsce.

avatar użytkownika Maryla

10 kwietnia 2011 r. w pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej, Polacy na całym świecie zbierają się na Mszach w intencji 96 ofiar katastrofy, po których w oddolnie zorganizowanych uroczystościach, konferencjach, koncertach, manifestują swoją pamięć, żałobę i żadanie wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego TU-154.

Mamy prawo do wyrażania poglądów, uczuć i wyznania , to jest fundamentalne dla demokracji i wolności. Zbyt dużo nas jest, by dało się zakrzyczeć nasze wołanie o prawdę. Więc wołamy o prawdę w Polsce i w świecie, od Paryża przez Londyn do Chicago. I będziemy wołać tak długo, aż dowiemy się prawdy.

Prosimy władze miast, wszystkich kierowców samochodów o włączenie syren i sygnałów dźwiękowych na  jedną minutę o 8.41 w dniu 10.04.

Centralne uroczystości, jak przed rokiem, zgromadzą setki tysięcy Polaków z całego kraju na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Warszawa

8 rano Msza Święta w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu 52/54 (obok Pałacu Prezydenckiego);

godz. 8:41 spotykamy się w miejscu Krzyża Pamięci, by uczcić ofiary tragedii. Jarosław Kaczyński i jego najbliżsi współpracownicy złożą wieniec pod Pałacem Prezydencki;

godz. 12 Anioł Pański w miejscu Krzyża Pamięci pod Pałacem Prezydenckim;

godz. 12:30 Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się program poetycko-muzyczny w wykonaniu aktorów scen warszawskich;

godz. 15:30 Przemarsz sprzed Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki pod Pałac Prezydencki uczestników Kongresu Założycielskiego Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;

godz. 16 pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński

godz. 16:15 koncert na Placu Zamkowym poświęcony pamięci Ofiar tragedii smoleńskiej;

godz. 19 Msza Msza Święta w archikatedrze Św. Jana. Po Mszy Świętej Marsz Pamięci.

Przez cały tydzień gromadzimy się na Krakowskim Przedmieściu.

9.04 - Warszawa
Warszawskie Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich uprzejmie informuje że w sobotę 9 kwietnia w kościele Św. Karola Boromeusza na Powązkach na Mszy św o godz 17.30 wspominać będziemy naszych zmarłych członków Rodziny Katyńskiej

Tydzień Pamięci Narodowej w Chicago 2-10.2011 r.

Londyn

10.04. na Trafalgar Square o godz. 14.00

Irlandia

W Dublinie w Polskim Społecznym Ośrodku Kulturalnym w sobotę o 18  polacy oddadzą Hołd ofiarom .

„Pochylmy głowy w milczeniu i uszanujmy powagę chwili”  mówią rodacy  z kraju koniczyny . W National Concert Hall o 19.30 zostanie wykonany utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Pieśń Rodzin Katyńskich” przez chór -National Chamber. W niedziele o godz  12 .30 rozpocznie się msza św w polskim Kościele St. Audoen’s , którą celebrował będzie Arcybiskup Dublina – Diarmuida Martina.

O godz 13 zostanie odprawiona msza św  w intencji pomordowanych ,   w Kościele

St Saviour’s

- Ojców Dominikanów  skąd po mszy ruszy marsz pamięci do

Gardens of Remembrance

.

Węgry

w dniu 10 kwietnia 2011 o godz. 15.00 przy posadzonym w ubiegłym roku Drzewie Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ( XI dzielnica Budapesztu plac Szombathelyi) odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Ofiarom katastrofy lotniczej polskiego samolotu prezydenckiego, która miała miejsce w dniu 10.IV.2010r. Szczegółowy program znajduje się na węgierskiej wersji naszej strony.

Z inicjatywy Ambasady Polskiej w Budapeszcie, w niedzielę, 10 kwietnia, o godzinie 12.00, w bazylice św. Stefana w Budapeszcie odprawiona zostanie msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Mszę celebrował będzie prymas Węgier, kardynał Péter Erdő.

Z inicjatywy Polonii msze święte w intencji ofiar tej katastrofy odbywały się będą również w Tata, Tiszaújváros i Miskolcu.

Rembertów
10 kwietnia br., o godz. 13.00 w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie przy ul. Grzybowej 1 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji gen. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych RP.

8-9.04. - Kielce

1) Msza św. godz.10:00 w Katedrze Kieleckiej

2) konferencja naukowa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego- w oparciu o prezentowane podczas niej materiały planowane jest wydanie książki o działalności Przemysława Gosiewskiego dla województwa Świętokrzyskiego

8.04-10.04 - Kraków
godz. 10:00 – Kościół Reformatów, ul. Reformacka 4

- msza święta w intencji śp. Janusza Kurtyki,

- odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w kościele,

18 kwietnia  Kraków

godz. 18:30 W Bazylice Mariackiej msza św. w intencji Pary Prezydenckiej i ofiar tragedii smoleńskiej.
Po Mszy św. koncert "10 kwietnia IN MEMORIAM", Bazylika Mariacka, Rynek Główny (telebimy). Po koncercie Marsz Pamięci pod Krzyż Katyński na placu im. ojca Adama Studzińskiego, złożenie wieńców, zapalenie zniczy, wiec.

Głównym punktem rocznicowych obchodów w Krakowie będzie msza św. o 10.00 pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystościach ma uczestniczyć córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili.

Rocznica katastrofy zostanie upamiętniona w wielu miejscowościach Małopolski. Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zwrócił się do prezydentów, burmistrzów i wójtów, by o godz. 8.41 na minutę włączone zostały syreny alarmowe.

Dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy w Krakowie planowany jest marsz z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński. Marsz objęła patronatem wdowa po prezesie IPN Zuzanna Kurtyka.

 


15 - 16.04 - Kraków - Konferencja poświęcona Januszowi Kurtyce

Tarnów

W Tarnowie o godz. 8.41 z ratusza odegrany zostanie utwór "Cisza". W Pasażu Tertila zostanie otwarta Izba Pamięci Ofiar Katastrofy w Smoleńsku, w której znajdą się zdjęcia wszystkich, którzy zginęli. W katedrze, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

9 - 10.04. Jasło - Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Nowy Sącz

Na budynku ratusza zostaną odsłonięte tablice upamiętniające tragicznie zmarłych prezydentów.  Na sądeckim rynku zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna przypominającą prezydenckie wizyty w Nowym Sączu, a o godz. 17 w Bazylice pw. św. Małgorzaty odprawiona zostanie msza św.

13.04. - 11.05 - Konstancin

2.04. - Kobyłka - Koncert Pamięci we wnętrzach Bazyliki Mniejszej w Kobyłce

9. - 11.04 - Toruń

Lublin

Msza św.w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy,odprawi ją w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski bp pomocniczy lubelski Artur Miziński. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, umieszczoną na
placu przy kościele. W południe na placu Litewskim w centrum Lublina zaplanowano
uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Kolejna msza święta w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawiona
wieczorem w kościele powizytkowskim w Lublinie. Przewodniczyć jej będzie
administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło.

W innym lubelskim kościele - pw. Świętej Rodziny - zaplanowano
wieczorem Koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Krasnystaw

Wieczorem w niedzielę mszą świętą rozpoczną się także uroczystości w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie. Przy tamtejszym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, po nabożeństwie, zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający ofiary katastrofy.


8-10.04. - Tczew

Limanowa

Uroczysta Msza św w intencji pomordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej

z udziałem pocztów sztandarowych szkól , instytucji, straży pożarnej , zakładów pracy

10 kwietnia 2011 r. godz. 12:00

Limanowa  Bazylika Matki Boskiej Bolesnej

Po mszy zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod ścianą katyńską gdzie znajdują sie urny z ziemią i prochami pomordowanych.

RADOM.  9-11.04.2011
 9 kwietnia

11.45 – Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na fasadzie gmachu UM ul. Żeromskiego 53

12.30 – Msza św. w Katedrze ONMP
 
10 kwietnia

12.30- Msza św. w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2011 pod
Smoleńskiem, koncelebrowana przez ks. bpa Henryka Tomasika w katedrze
radomskiej


poniedziałek, 11 kwietnia

19.00 - Koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, kościół o.o. bernardynów

BYDGOSZCZ

9 kwietnia Bieg Pamięci Aleksandra Fedorowicza, zbiórka 11.45 Bydgoszcz, skrzyżowanie ulic: modrakowej i Szpitalnej.

10 kwietnia 2011r.

Godz. 11.00 Modlitwa, złożenie kwiatów na grobie Aleksandra Fedorowicza, cmentarz przy kościele pw. Św. Józefa ul. Toruńska (naprzeciwko Tesco)

Godz. 1130 – 12.30 przemarsz na Stary Rynek, do katedry.

Godz. 12.30 -13.30 Msza Św. pod przewodnictwem biskupa Tyrawy

Godz. 13.30 – 14.00 wiec na Starym Rynku, ułożenie krzyża z kwiatów.

GNIEZNO

10.04.prymas Polski abp Józef Kowalczyk odprawi w gnieźnieńskiej archikatedrze mszę za ofiary katastrofy. Msza św.będzie też poprzedzała odsłonięcie w Poznaniu tablicy upamiętniającej
ofiary. Zostanie ona wmurowana w cokół pomnika Ofiar Katynia i Sybiru.

Tablice upamiętniające ofiary katastrofy zostaną odsłonięte także w Turku i Pleszewie.

Zgierz

Dla uczczenia ich pamięci, z inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza, dr Iwony Wieczorek, zgierskie uroczystości Dnia Katyńskiego odbędą się w niedzielę, 10 kwietnia 2011 roku. W tym dniu przypada również rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Historia spowodowała, że od ubiegłego roku mord dokonany na polskich jeńcach w 1940 roku będzie nierozerwalnie związany z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 Osób, m.in. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką.

W związku z tym w dniu 10 kwietnia 2011 roku:

    o godz. 11:30 w kościele p.w. Matki Bożej Dobrej Rady odprawiona zostanie msza św. w intencji pomordowanych oraz w intencji Osób, które zginęły rok temu w katastrofie pod Smoleńskiem. Po mszy św. uczniowie Szkoły Muzycznej wykonają koncert.
    o godz. 13.00 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą Zgierzan - Katyńczyków.

POZNAŃ

8.04. ulicami Poznania przejdzie Drugi Poznański Marsz Pamięci "Pod biało-czerwoną flagą". Uczestnicy marszu wezmą następnie udział w koncercie patriotycznym zorganizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Trójmiasto

10.04  mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawi w Bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Odsłonięte zostaną także tablice pamiątkowe ku czci Anny Walentynowicz, Arkadiusza Rybickiego i Macieja Płażyńskiego.

9.04. Uniwersytet Gdański zorganizuje konferencję naukową w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu, który był wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji tej uczelni.

Wieczorem w niedzielę dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu im. Dariusza Kobzdeja w Gdańsku wypuszczonych zostanie w niebo 96 lampionów.

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane są też w Gdyni, gdzie w niedzielę przy miejscowej kolegiacie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica oraz odprawiona msza św. Przed kościołem prezentowana będzie wystawa "Polegli w służbie Ojczyzny. Smoleńsk 2010", przypominająca sylwetki osób, które zginęły przed rokiem.

Rocznicę ubiegłorocznej tragedii uczci też Marynarka Wojenna. W niedzielę na cmentarzu w Baninie zostanie złożony wieniec na grobie admirała floty Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie samolotu, a w kościele garnizonowym w Gdyni-Oksywiu odprawione zostanie nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

 Gorzów Wlkp. (Lubuskie)

 10 kwietnia odbędzie się msza święta w katedrze za dusze wszystkich 96. ofiar tragedii; przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego ma zostać także zapalonych 96 zniczy. Fundatorami tablicy są Gorzowska Rodzina Katyńska i oddział Związku Sybiraków.

Zakopane

W Zakopanem w niedzielę o godzinie 11:00, w Kościele Świętej Rodziny zostanie odprawiona Msza święta . Władze miasta planują nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego parkowi przy ul. Kościuszki. Skwerowi przy ul. Kościeliskiej poświęcony zostanie Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie.

RABKA-ZDRÓJ

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza  10 kwietnia, do Galerii MOK „Pod Aniołem” na projekcje filmów „List z Polski” i „Mgła” - w rocznicę tragedii smoleńskiej.

Nowy Targ
Msza św. o godz. 18.00 w intencji Ojczyzny. Po niej przejście pod pomnik katyński i odmówienie modlitwy za zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Łódź

10 kwietnia 2011 r. o godz. 13:15 zostanie odprawiona uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności.
Po mszy św. nastąpi przemarsz ul. Piotrkowską do al. Schillera, gdzie złożymy hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

KRYNICA

W niedzielę 10 kwietnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Krynicy k. Suchożebr odbędą się obchody ku czci ofiar Katynia i Smoleńska. Uroczystość rozpocznie się o g. 11.30 w kościele parafialnym mszą św. w intencji ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy oraz zamordowanych w Katyniu.

Po mszy w uroczystej procesji na cmentarz parafialny zostanie przeniesiony krzyż wraz z ziemią z Katynia i Smoleńska. Krzyż stanie na cmentarzu tworząc miejsce pamięci ofiar i modlitwy.

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej o godz. 10:30 zostanie odprawiona Msza Święta za poległych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy dworcu). Po Mszy przewidziane jest przejście pod tablicę poświęconą ofiarom katastrofy, pod którą można będzie złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Katowice

O godz. 18 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy św., o godz. 19.00 rozpocznie się koncert dedykowany pamięci Ofiar „Śląskie -pamiętamy". Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka z udziałem solistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej wykona III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego: Symfonia pieśni żałosnych.

10 . 04. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Trójcy w Będzinie odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 12.30 w kościele pw. Świętej Jadwigi w Będzinie odbędzie się msza św. w intencji śp. Grzegorza Dolniaka (zamówiona przez rodzinę). 

Jastrzębie Zdrój
3 kwietnia po mszy w kościele św. Joachima w Sosnowcu została odsłonięta tablica w hołdzie ofiarom katastrofy; ufundowały ją tamtejsze organizacje związkowe Solidarności. 10 kwietnia podobna uroczystość odbędzie się w kościele Na Górce w Jastrzębiu Zdroju. Odsłonięcie tablic upamiętniających Krystynę Bochenek – absolwentkę katowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika planuje 8 kwietnia społeczność tej szkoły, zaś 10 kwietnia – społeczność Uniwersytetu Śląskiego – Bochenek była absolwentką filologii polskiej UŚ. W tym przypadku tablica zostanie odsłonięta na Wydziale Filologicznym W kościele Mariackim w Katowicach 10 kwietnia odbędzie się koncert z udziałem m.in. Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, podczas którego odbędzie się prawykonanie "Requiem" Andrzeja Siewińskiego, zmarłego przed 1726 r. Po raz pierwszy zabrzmi też specjalnie napisany na tę okazję przez Joannę Wnuk–Nazarową "Planctus"; utwór wykona Camerata Silesia i kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 

Częstochowa

Decyzją prezydenta Częstochowy o 8.41, w godzinę katastrofy, w mieście zostaną włączone syreny. W tym dniu flagi narodowe, wywieszone na placu Biegańskiego oraz przy Urzędzie Miasta, zostaną opuszczone do połowy masztów, a na autobusach i tramwajach MPK pojawią się biało-czerwone chorągiewki z kirem.

godz. 8.30 zbiórka przed bramą główną Cmentarza Kule.

Po uroczystościach na cmentarzu: symboliczne wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego uczestnicy przejadą na Plac Katyński. Tam złożą kwiaty i zapalą znicze ku czci ofiar Katynia z 1940 r., a przy tablicy upamiętniającej ubiegłoroczną katastrofę smoleńską oddadzą hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie.

 

W uroczystości na Placu Katyńskim uczestniczyć będzie warta honorowa 1. Pułk Specjalnego Komandosów z Lublińca oraz Straży Miejskiej w Częstochowie.

 

WROCŁAW

- 9 kwietnia,SOBOTA o godz. 19:oo, przemarszem ulicami Wrocławia. Wyruszymy spod Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej (przy Panoramie Racławickiej), by złożyć wieńce i znicze pod pamiątkowymi tablicami, poświęconymi śp. Władysławowi Stasiakowi (ul. Szewska 49) oraz śp. Aleksandrze Natalli-Świat (pl. Solny).

- 10 kwietnia NIEDZIELA o godz. 16:oo w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim rozpocznie się natomiast uroczysta Msza św., celebrowana przez Jego Eminencję Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza.
Od 18.30 na rynku Wrocławskim telebim z przekazem uroczystości w Warszawie!
 

 

Program obchodów na Jasnej Górze:

Pamięć i wdzięczność - I rocznica katastrofy katyńskiej

 

Niedziela 10 IV 2011 r.

 

Bazylika Jasnogórska

 

godz.16.15 Gorzkie żale



godz.17.00 Uroczysta Msza św. - przewodniczy O. Dariusz Cichor OSPPE Definitor Generalny Zakonu Paulinów w intencji śp.Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy katyńskiej.

/śpiew - Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata/

 

godz.18.00 Misterium pasyjne - pamięć i wdzięczność ofiarom katastrofy katyńskiej. Wykonawcy: Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata dyr. Jarosław Jasiura,

 

organy - Tadeusz Barylski

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w powyższych uroczystościach na Jasnej Górze, polecając Miłosiernemu Bogu w żarliwej modlitwie ofiary katastrofy katyńskiej oraz ich Rodziny.

 

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki./J 11,25-26/


 

Pomniki i tablice pamiątkowe po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku

 Na terenie Polski i poza granicami powstało wiele  pomników i tablic pamiątkowych poświęconych uczczeniu ofiar tragedii smoleńskiej 10 kwietnia 2011 r. Przybywa ich tym więcej, im głosniej odmawiają nam tego politycy partii rządzących i media.

Pełna lista miejsc pamięci jest umieszczona w internecie pod adresem : http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_i_tablice_pami%C4%85tkowe_po_katastrofie_polskiego_Tu-154_w_Smole%C5%84sku

 

Homilia JE ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, wygłoszona 3 kwietnia 2011 r. w kościele Chrystusa Króla w Wejherowie (FRAGMENT)

Patronuje waszej świątyni Chrystus Król
Umiłowani! W czytaniach dzisiejszego dnia rozbrzmiewa także głos przestrogi i upomnienia. Święty Paweł Apostoł przestrzega przed udziałem "w bezowocnych czynach ciemności". Nasze duchowe zbliżenie się do męki Chrystusowej niesie obrazy zła i nieprawości, jakich doświadczył Syn Człowieczy. Pytamy o korzenie zła, o uwikłanie człowieka, a czasem całych wspólnot, w niewolę grzechu, o mysterium iniquitatis, którym naznaczone są dzieje człowieka, także naszej Ojczyzny.
Ten czas - przeżywany w duchu wiary - pozwala także odkrywać zwycięską obecność krzyża. Znaku zwycięstwa - nad złem, nad nieprawością, nad zbrodnia, "śmiercią, piekłem i szatanem".
Krzyż stanowi znak waszej świątyni. Ten wejherowski dom Boga Żywego to poruszające sanktuarium męczeństwa. Trwa w nim pamięć o Piaśnicy - pomorskiej Golgocie czasu II wojny światowej. Miejscu śmierci, eksterminacji, zdrady człowieka. To tam, w pomorskim lesie, miała miejsce kaźń pomorskich i kaszubskich elit: księży, urzędników, nauczycieli, kupców, społeczników... Tych, którzy angażowali się w różny sposób w służbę i pracę dla swej Ojczyzny - Polski. Było to także miejsce kaźni wielu rodzin polskich osiadłych na terenie Rzeszy, także Niemców - przeciwników totalitarnego systemu, także pacjentów pomorskich szpitali psychiatrycznych.
Wejherowskie sanktuarium męczeństwa to dzieło ks. prałata Daniela Nowaka, organizatora i proboszcza - od 1987 roku - waszej parafii. Dzieło o wielkim wymiarze religijnym i patriotycznym, także artystycznym. Wyrosłe z chrześcijańskiego ducha, naznaczonego stygmatem miłości do pomorskiej ziemi, do jej trudnej drogi, do ofiary życia tak wielu jej synów i córek, stanowiącej cząstkę doświadczeń Narodu. Musimy o tej drodze pamiętać, jeśli chcemy pozostać dziećmi Ojczyzny - wiernymi i wdzięcznymi. "Wszystko, co stało się udziałem ludzi tej ziemi, wpisuje się w całość tragicznych wydarzeń czasów wojny" - przypomniał Jan Paweł II w Sopocie 6 czerwca 1999 roku. Nie trzeba tymi dziejami manipulować, nie wolno ich tragicznego wyrazu mierzyć miarą aktualnych politycznych zapotrzebowań...
Z jakąż siłą artystycznego przekazu przemawia ze ścian waszej świątyni tragedia Piaśnickiego Lasu, cząstka tego dziejowego martyrologium, który towarzyszy dziejom Kościoła. Także z pomnika Ecce Patria... To dzieło serca, wiary, miłości.
Czcigodny Księże Prałacie, pasterzu parafialnej wspólnoty, przyjmij od swego biskupa słowa wdzięczności za to dzieło kapłańskiego trudu. Trwać będzie jako pomnik twej miłości do Kościoła i do pomorskiej wspólnoty - cząstki polskiej Ojczyzny.
Patronuje waszej świątyni Chrystus Król. On króluje w ludzkich umysłach, woli i sercu. To dla Jego Imienia, to dla wierności Jego nauce i Jego drodze oddało życie wielu męczenników Piaśnicy.
Pośród nich siostra Alicja Kotowska, zmartwychwstanka, przełożona wejherowskiego konwentu i dyrektorka Gimnazjum i Liceum Żeńskiego. "Przez krzyż i śmierć do zmartwychwstania i chwały" - wedle tej dewizy Sióstr Zmartwychwstanek ułożyło się jej życie. Spopielono jej ciało wraz z innymi w Lesie Piaśnickim, aby ukryć zbrodnię. Ale bezowocne są czyny ciemności. Sześćdziesiąt lat później, 13 czerwca 1999 roku, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Jan Paweł II wyniósł tę Służebnicę Pańską, pierwszą spośród męczenników piaśnickich, do chwały błogosławionych, w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Do Błogosławionej Alicji - współpatronki waszej parafii - modlimy się o jej wstawiennictwo za waszą wspólnotą wiary, za Wejherowem, za Pomorzem Gdańskim...
Umiłowani! "Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną".
Ciemna dolina nieprawości, przez którą tylu synów i córek naszej Ojczyzny poszło drogą krzyża. W kwietniu przywołujemy pamięć Katynia. Tamtej zbrodni komunistycznego totalitaryzmu, o której świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Przez lata trwało katyńskie kłamstwo. Ale było też tak, że wbrew okolicznościom podejmowano z nim walkę - w imię prawdy, nie bacząc na okoliczności.
Rok temu minęło 70 lat od tamtej kainowej zbrodni. W sobotni poranek, 10 kwietnia 2011 roku, wyleciała do Katynia delegacja Narodu Polskiego na czele z prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim. Udali się tam w imię Polski, która pamięta, aby na mogiłach polskich oficerów zapalić znicze pamięci i wierności, uczestniczyć we Mszy Świętej, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego odmówić modlitwę, która każdego dnia obiega świat: "Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata"...
Niesiemy w sercach naszych pamięć tego tragicznego poranka smoleńskiej katastrofy, kiedy zastygło w bólu serce Ojczyzny i serce każdego z nas.
Za kilka dni pierwsza rocznica tragedii smoleńskiej. Pierwsza rocznica tamtych dni. Wpisanych na trwałe w dziedzictwo polskiej historii. Dni modlitwy, czuwania, pożegnań na drogę wieczności w różnych miejscach Ojczyzny. Jakże wiele w tamtych dniach było nadziei, że ta tragedia przyniesie jakąś zasadniczą odmianę i przemianę, wprowadzi ład w polskie życie polityczne i społeczne, ostudzi emocje. Także pozwoli zobaczyć tych, którzy zginęli - szczególnie prezydenta RP - w prawdzie ich życia, tak często niedostrzeganej, lekceważonej, wyszydzanej.
Pytaliśmy o znaczenie tej śmierci, także w wymiarze Ojczyzny, jej dziejowej drogi. W pasterskim słowie napisaliśmy - członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski - że oddali życie, "aby kłamstwo katyńskie zniknęło na zawsze z przestrzeni publicznej, aby prawda o ludobójstwie tysięcy bezbronnych jeńców polskich dotarła do świadomości świata". Przypominaliśmy słowa Zbawiciela o plonie obfitym, jaki przynosi pszeniczne ziarno, które obumiera, aby wydać plon życia (por. J 12, 24).
Oczekujemy z wiarą na ten plon. Oczekujemy na te pędy życia, których wzrostu - ku dobru, ku prawdzie, ku sprawiedliwości - nie przytłumi chwast cynizmu, oschłych, niesprawiedliwych, zapiekłych w niechęci serc. Życie polskie dalej trwa, stają nowe zadania, wyzwania. Ale nie można zamykać oczu na problemy - jakże ich wiele - które zrodziła tragedia smoleńska. Bo to nie są problemy generowane polityczną grą. Ich źródłem są wrażliwe sumienia, często zranione uczucia - także te o religijnym wymiarze, niepokój o jutro Polski.
Umiłowani! Miarą dojrzałości narodu jest jego troska o historyczną pamięć. Bez niej narody - znana to maksyma - tracą życie. Jeśli pamięć trwa - wiedzą, skąd przychodzą, na czym mają się wspierać, komu i za co mają dziękować.
Żywi wobec zmarłych mają obowiązek pamięci. Obowiązek ten wyrasta przede wszystkim z miłości. Jakże inaczej wyglądałyby polskie cmentarze, gdyby w naszej narodowej wspólnocie zgasło poczucie więzi z tymi, którzy tam spoczywają. Jakże inaczej wyglądałyby ulice naszych miast, gdyby nie przypominały - pomnikami, tablicami - o tym, co się zdarzyło - godnym uczczenia, pamięci, refleksji.
To z tego ducha wdzięcznej pamięci powstała ta tablica, którą dziś poświęcamy - upamiętniająca w waszej świątyni ofiary Smoleńska. Jedna z wielu, jakie w ciągu roku powstały w Ojczyźnie. Jedna z wielu wyrosłych z ducha miłości. Jedna z tych, które zostały umieszczone w świątyni. Dlatego nie napotkała przeszkód, sprzeciwu w realizacji, nie wywołała pseudodyskusji, że w czymś będzie komuś przeszkadzała. Niech trwa we wspólnocie wiary i pamięci w wejherowskim sanktuarium męczeństwa. Niech przypomina pokoleniom, które będą tu przechodzić, aby wielbić Boga, o ofierze ludzi prawych - ofierze w imię Polski, w imię prawdy, w imię pamięci o katyńskiej zbrodni.
Dusze sprawiedliwych są w ręku Pana. Niech ofiary smoleńskiej tragedii trwają w naszej pamięci, modlitwie, sercach - bo zasłużyli na to swoją życiową drogą, swoją pracą i służbą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Na drogach Wielkiego Postu wpatrujemy się w oblicze naszego Pana, Męża Boleści i Króla Wieków.
"Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata" (J 9, 2).
Idźmy za tą światłością. "Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus" (Ef 5, 14).
Amen.

 http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110408&typ=my&id=my04.txt

 

Etykietowanie:

66 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. PROŚBA O UZUPEŁNIANIE INFORMACJI

innych Mszy i obchodów w Waszych miastach.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Nico031

2. Zakopane

W Zakopanem w niedzielę o godzinie 11:00, w Kościele Świętej Rodziny również zostanie odprawiona Msza święta . Władze miasta planują nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego parkowi przy ul. Kościuszki. Skwerowi przy ul. Kościeliskiej poświęcony zostanie Ryszardowi Kaczorowskiemu, ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie.

Wybór miejsc nie jest przypadkowy. Park przy ul. Kościuszki znajduje się za pomnikiem majora "Ognia" Kurasia. Jest symbolem ludzi wyklętych. Pomnik ten odsłaniał Lech Kaczyński. Na skwerze przy ul. Kościeliskiej, na przeciwko Starego Kościółka znajduje się Drzewo Wolności. Prezydent Ryszard Kaczorowski podczas wizyt w Zakopanem często tam składał kwiaty. On przez całe życie walczył o wolność Polski.

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Nico031

3. Rabka Zdrój

RABKA-ZDRÓJ. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę, 10 kwietnia, do Galerii MOK „Pod Aniołem” na projekcje filmów „List z Polski” i „Mgła” - w rocznicę tragedii smoleńskiej.
Początek o godz. 16, szczegóły na zaproszeniu obok.

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Maryla

4. Spis treści [ukryj] 1

Spis treści

[ukryj]

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Nico031

5. Nowy Targ

Nowy Targ
Msza św. o godz. 1800 w intencji Ojczyzny. Po niej przejście pod pomnik katyński i odmówienie modlitwy za zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika Nico031

6. Krynica

KRYNICA: Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska

W niedzielę 10 kwietnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Krynicy k. Suchożebr odbędą się obchody ku czci ofiar Katynia i Smoleńska. Uroczystość rozpocznie się o g. 11.30 w kościele parafialnym mszą św. w intencji ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy oraz zamordowanych w Katyniu.

Po mszy w uroczystej procesji na cmentarz parafialny zostanie przeniesiony krzyż wraz z ziemią z Katynia i Smoleńska. Krzyż stanie na cmentarzu tworząc miejsce pamięci ofiar i modlitwy.

Wierni wraz z ks. proboszczem Sławomirem Sulejem serdecznie zapraszają do udziału w obchodach.

"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska

Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/

avatar użytkownika kazef

7. Katowice, Częstochowa - Jasna Góra

O godz. 18 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy św., o godz. 19.00 rozpocznie się koncert dedykowany pamięci Ofiar „Śląskie -pamiętamy". Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka z udziałem solistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej wykona III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego: Symfonia pieśni żałosnych.

10 . 04. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Trójcy w Będzinie odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 12.30 w kościele pw. Świętej Jadwigi w Będzinie odbędzie się msza św. w intencji śp. Grzegorza Dolniaka (zamówiona przez rodzinę). 
 
3 kwietnia po mszy w kościele św. Joachima w Sosnowcu została odsłonięta tablica w hołdzie ofiarom katastrofy; ufundowały ją tamtejsze organizacje związkowe Solidarności. 10 kwietnia podobna uroczystość odbędzie się w kościele Na Górce w Jastrzębiu Zdroju. Odsłonięcie tablic upamiętniających Krystynę Bochenek – absolwentkę katowickiego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika planuje 8 kwietnia społeczność tej szkoły, zaś 10 kwietnia – społeczność Uniwersytetu Śląskiego – Bochenek była absolwentką filologii polskiej UŚ. W tym przypadku tablica zostanie odsłonięta na Wydziale Filologicznym W kościele Mariackim w Katowicach 10 kwietnia odbędzie się koncert z udziałem m.in. Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, podczas którego odbędzie się prawykonanie "Requiem" Andrzeja Siewińskiego, zmarłego przed 1726 r. Po raz pierwszy zabrzmi też specjalnie napisany na tę okazję przez Joannę Wnuk–Nazarową "Planctus"; utwór wykona Camerata Silesia i kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Publiczną działalność znanej dziennikarki i senator przypomni wystawa fotograficzna pt. "Obrazy życia Krystyny Bochenek" w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wystawę będzie można oglądać od 10 kwietnia do 9 maja.

-------------

Decyzją prezydenta Częstochowy o 8.41, w godzinę katastrofy, w mieście zostaną włączone syreny. W tym dniu flagi narodowe, wywieszone na placu Biegańskiego oraz przy Urzędzie Miasta, zostaną opuszczone do połowy masztów, a na autobusach i tramwajach MPK pojawią się biało-czerwone chorągiewki z kirem.

godz. 8.30 zbiórka przed bramą główną Cmentarza Kule.

Po uroczystościach na cmentarzu: symboliczne wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego uczestnicy przejadą na Plac Katyński. Tam złożą kwiaty i zapalą znicze ku czci ofiar Katynia z 1940 r., a przy tablicy upamiętniającej ubiegłoroczną katastrofę smoleńską oddadzą hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie.


W uroczystości na Placu Katyńskim uczestniczyć będzie warta honorowa 1. Pułk Specjalnego Komandosów z Lublińca oraz Straży Miejskiej w Częstochowie.


 Program obchodów na Jasnej Górze:

Pamięć i wdzięczność - I rocznica katastrofy katyńskiej

Niedziela 10 IV 2011 r.

Bazylika Jasnogórska

godz.16.15 Gorzkie żale

godz.17.00 Uroczysta Msza św. - przewodniczy O. Dariusz Cichor OSPPE Definitor Generalny Zakonu Paulinów w intencji śp.Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy katyńskiej./śpiew - Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata/

godz.18.00 Misterium pasyjne - pamięć i wdzięczność ofiarom katastrofy katyńskiej. Wykonawcy: Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata dyr. Jarosław Jasiura,
organy - Tadeusz Barylski

Serdecznie zapraszamy do udziału w powyższych uroczystościach na Jasnej Górze, polecając Miłosiernemu Bogu w żarliwej modlitwie ofiary katastrofy katyńskiej oraz ich Rodziny.

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we mnie, nie umrze na wieki./J 11,25-26/


Ostatnio zmieniony przez kazef o czw., 07/04/2011 - 20:59.
avatar użytkownika Maryla

8. @kazef

dziękuję, uzupełniam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

9. Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej o godz. 10:30 zostanie odprawiona Msza Święta za poległych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy dworcu). Po Mszy przewidziane jest przejście pod tablicę poświęconą ofiarom katastrofy, pod którą można będzie złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Ostatnio zmieniony przez kazef o czw., 07/04/2011 - 21:04.
avatar użytkownika Maryla

10. PAP


PAP


Dwie trzecie Polaków uważa, że katastrofa smoleńska
nie została rzetelnie wyjaśniona; prawie tyle samo badanych wątpi, by
były na to szanse w najbliższej przyszłości. W wyjaśnienie wierzy 21
proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP.

Trzy czwarte badanych (76 proc.) jest zdania, że katastrofa i jej ofiary
zostały odpowiednio upamiętnione; przeciwnego zdania jest 19 proc.
badanych.

Dwie trzecie badanych (68 proc.) jest jednak zdania, że katastrofa nie
została rzetelnie wyjaśniona; przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych.
Co więcej, prawie tyle samo (65 proc.) badanych uważa także, że
katastrofa ta nie będzie rzetelnie wyjaśniona w najbliższej przyszłości;
w wyjaśnienie wierzy 21 proc. badanych.

Dwie trzecie badanych (69 proc.) uznało, że z tej katastrofy polscy
politycy nie wyciągnęli takich wniosków, jakie powinni; przeciwnego
zdania jest 21 proc. badanych.

Analitycy TNS OBOP zwracają uwagę, że badanie to ujawniło wyraźne pęknięcie w opinii społecznej: ofiary katastrofy smoleńskiej
zostały odpowiednio upamiętnione, ale katastrofa ani nie została, ani
nie zostanie rzetelnie wyjaśniona, a politycy nie wyciągnęli z niej
takich wniosków, jakie powinni.

Opinie te zależą od podstawowych sympatii politycznych, wyrażających się w deklarowanych preferencjach partyjnych.

Sympatyków Prawa i Sprawiedliwości wyróżnia wyraźnie rzadsze
przekonanie, że katastrofa została odpowiednio upamiętniona (64 proc.),
że nie została rzetelnie wyjaśniona (90 proc.) i że politycy nie
wyciągnęli z niej właściwych wniosków (87 proc.). W każdej z tych spraw
sympatycy PO znajdują się bardzo daleko od potencjalnych wyborców PiS
(kolejno: 89 proc., 52 proc. i 56 proc.).

Sympatyków tych partii różni także wiara, że katastrofa smoleńska będzie
rzetelnie wyjaśniona: wierzy w to 32 proc., a nie wierzy 57 proc.
zwolenników PO, wśród zwolenników PiS natomiast w rzetelne wyjaśnienie
wierzy 20 proc., a nie wierzy 62 proc. badanych; różnica w proporcji
jest więc wyraźna i zgodna z odpowiedziami na poprzednie pytania.
Różnice między stanowiskami polityków PiS i PO mają więc swoje
odpowiedniki w społeczeństwie.

Sondaż zrealizowano w dniach 3 – 6 marca na ogólnopolskiej losowej
reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski powyżej 15 roku
życia.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. W Trójmieście 10 kwietnia o

W Trójmieście 10 kwietnia o godzinie 8.41 odezwą się syreny alarmowe. "Ciągły, trzyminutowy sygnał"

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski zwrócił się do prezydentów
Gdańska, Gdyni i Sopotu o włączenie syren alarmowych dla uczczenia
pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ciągły, trzyminutowy sygnał
rozbrzmi w Trójmieście 10 kwietnia o godzinie 8.41.

W sobotę 9 kwietnia wojewoda pomorski Roman Zaborowski i wicewojewoda
Michał Owczarczak, w imieniu Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i
własnym złożą wieńce na grobach ofiar katastrofy.

godz. 09.00    Bazylika Mariacka, sarkofag Macieja Płażyńskiego.

godz. 09.30    Cmentarz Srebrzysko, groby: Anny Walentynowicz, Arkadiusza Rybickiego, Leszka Solskiego.

godz. 10.30    Cmentarz w Baninie, grób admirała Andrzeja Karwety.

W niedzielę 10 kwietnia o godz. 11.00 Wojewodowie wezmą udział we
Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo w Bazylice
Mariackiej odprawi Metropolita Gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Warszawa 8.04.

* Godz. 10, Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128 - sadzenie dębu pamięci i otwarcie sali dydaktycznej im. generała i doktora nauk medycznych Wojciecha Lubińskiego, prezydenckiego lekarza, który zginął w katastrofie. Udział zapowiedział szef MON, Bogdan Klich.

* Godz. 12, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego. Obecność zapowiedzieli kombatanci, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

* Godz. 13, Cytadela - odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Tadeusza Buka, dowódcy sił lądowych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Powstańcy upamiętnili Lecha

Powstańcy upamiętnili Lecha Kaczyńskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Dziś, w piątek o godz. 18 w

Dziś, w piątek o godz. 18 w Katedrze Polowej WP na Długiej odbędzie się msza św. w intencji pana Janusza Zakrzeńskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Konferecja prasowa w sprawie

Konferecja prasowa w sprawie międzynarodowej komisji ws. Smoleńska

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Obchody 10 kwietnia w całej

Obchody 10 kwietnia w całej Polsce

Okręg nr 1 - Legnica

Lwówek Śląski

10 kwietnia

godz. 11.30 – msza św. w intencji Ś.P. Lecha Kaczyńskiego - Prezydenta RP, Jego Małżonki - Ś.P. Marii Kaczyńskiej oraz w intencji wszystkich pozostałych Ofiar Katastrofy w Kościele WNMP. Po Mszy Świętej pod Krzyżem Misyjnym przy Kościele WNMP zostaną zapalone znicze.

Okręg nr 2 – Wałbrzych

godz. 18.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy, a w szczególności śp. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w kościele Św. Aniołów Stróżów. Po nabożeństwie przemarsz na Plac Kościelny składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości.

Świdwin

10 kwietnia

godz. 10.30 - centralna msza święta w intencji Ofiar Katastrofy

11 kwietnia

godz. 17.00 - msza święta, podczas której odbędzie się poświęcenie i wmurowanie tablicy upamiętniającej katastrofę Pary Prezydenckiej

Świdnica

10 kwietnia

godz. 12.00 – otwarcie wystawy zdjęć wszystkich 96 osób i czuwanie na skwerze Lecha Kaczyńskiego

Jelenia Góra

8 kwietnia

godz. 18.00 – wieczór wspomnień w Hołdzie Ofiarom Katastrofy w Smoleńsku W Domu katechetycznym przy kościele św. Erazma i Pankracego, Plac Kościelny 1-2

W programie:
- wspomnienie o ofiarach katastrofy smoleńskiej
- prezentacja filmu dokumentalnego „Mgła”
- wspomnienia osób współpracujących z poległymi 10 kwietnia 2010r.
- dyskusja
- recital Małgorzaty Przybysz

10 kwietnia

godz. 8.41 – akcja „Przyjdź i zapal znicz! Upamiętnij ofiary!” pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość” przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Akcja rozpocznie się o godz. 8:41 dźwiękami syreny alarmowej i modlitwą. Przez cały dzień będzie można pod pomnikiem Wolność i Niepodległość zapalić znicz w hołdzie ofiarom. Ze zniczy zostanie ułożona lotnicza – biało–czerwona szachownica. Zaciągnięta będzie warta honorowa, odczytywane będą wiersze patriotyczne.

godz. 10.30 - uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele p.w. św. Erazma i Pankracego. Po mszy nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik „Wolność i Niepodległość” przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Okręg nr 3 - Wrocław

Wrocław

9 kwietnia

godz. 19:00 - przemarsz ulicami Wrocławia spod Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej (przy Panoramie Racławickiej), by złożyć wieńce i znicze pod pamiątkowymi tablicami, poświęconymi śp. Władysławowi Stasiakowi (ul. Szewska 49) oraz śp. Aleksandrze Natalli-Świat (pl. Solny).

10 kwietnia

godz. 16:00 - uroczysta Msza św., celebrowana przez Jego Eminencję Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza, z udziałem chóru Akademii Muzycznej z Wrocławia w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Po Mszy św. transmisja na żywo uroczystości z Krakowskiego Przedmieścia, wyświetlana na telebimie, usytuowanym na Wrocławskim Rynku

Okręg nr 4 Bydgoszcz

Bydgoszcz

10 kwietnia

godz. 11.00 - Spotkanie nad grobem Aleksandra Fedorowicza, prezydenckiego tłumacza, na cmentarzu św. Józefa, przy ul. Toruńskiej, naprzeciwko Wodociągów

godz. 11.30 - Uroczysty przemarsz do Katedry

godz. 12.00 - Msza św. w Katedrze celebrowana przez JE ks. Bpa Bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy ułożenie krzyża ze zniczy i kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku.

Złotów

10 kwietnia

godz. 16 - msza w intencji ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej w Kosciele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Złotowie

Dziechowo k. Sępólna Krajeńskiego

10 kwietnia

godz. 15.00 - poświęcenie dębu pamięci Lecha Kaczyńskiego

Mogilno

10 kwietnia

godz. 8.00 - uroczysta Msza św. Po mszy złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Wojny i Walk o Niepodległość na Rynku.

Żnin

10 kwietnia

godz. 10.30 - msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele św. Floriana

Nakło

10 kwietnia

godz. 15.00 - msza święta w nakielskiej Farze w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy
Po mszy nastąpi uroczyste złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Katyńskim przez delegacje oraz mieszkańców Nakła.

Świecie

10 kwietnia

godz. 9.00 - Suma parafialna w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu. Po mszy okolicznościowe modlitwy za dusze zmarłych i złożenie wiązanki kwiatów o barwach narodowych oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem poległych w 1920 roku.

Okręg nr 5 - Toruń

Rypin

10 kwietnia

godz. 8.30 - zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem parafii Św. St. Kostki.

godz. 08.41 – oddanie czci ofiarą katastrofy w Smoleńsku

godz. 9.00 - uroczysta msza święta

godz. 10.15 - przemarsz ulicami miasta

godz.11.00 koncert Lecha Makowieckiego w Rypińskim Centrum Promocji i Kultury

godz. 14.30 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy kościele parafii Św. Trójcy

godz. 15.30 - projekcja filmu „Mgła” w RCPiK

Bochnia

10 kwietnia

godz. 9:00 - Msza św. w intencji ofiar katastrofy w Bazylice pod wezwaniem św. Mikołaja w Bochni. Po mszy przejście pod pomnik katyński i złożenie wiązanek oraz kwiatów.

Toruń

8 kwietnia

godz. 18.00 – msza św. połączona z drogą krzyżową w Katedrze w Toruniu

10 kwietnia

godz. 9.00 msza św. w katedrze celebrowana przez biskupa w Katedrze w Toruniu

Włocławek

9 kwietnia

godz. 12.00 - marsz pamięci z Placu Wolności do Pomnika Żołnierza AK

10 kwietnia

godz. 12.30 - msza św. oraz poświęcenie i odsłonięcie tablicy

Okręg nr 6 - Lublin

Puławy

10 kwietnia

godz. 12.00 Msza Św. pod Urzędem Miasta w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki oraz 94 ofiar katastrofy. Po Mszy przejście pod tablicę poświęconą ofiarom Katastrofy złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

Okręg nr 7 - Chełm

Biała Podlaska

10. kwietnia

godz. 13.00 Koncert orkiestry wojsk powietrznych z Dęblina, na Placu Wolności

godz. 15.00 zaciągniecie warty honorowej przez żołnierzy przy tablicy przed Kościołem św. Antoniego

godz. 15.30 - Msza św. w intencji ofiar katastrofy w oprawie muzycznej OWP z Dęblina z udziałem pocztów sztandarowych miasta, szkół, urzędów w kościele św. Antoniego, przy ul. Reformackiej

godz. 16.30 - odsłonięcie tablicy przez rodzinę Barbary Maciejczyk (stewardessy która urodziła się i wychowała w Białej Podlaskiej) oraz rodzinę żony gen. Błasika zamieszkałej w Białej Podlaskiej w oprawie muzycznej OWP z Dęblina Łomazy k. Białej Podlaskiej

okręg nr 8 - Zielona Góra

Żagań

12 kwietnia

godz. 18.00 - msza Św. w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryji Panny.

Kamienna Góra

10 kwietnia

godz. 18 – msza św. w kościele pw. Świętego Piotra i Pawła w Kamiennej Górze. Pod biurem poselskim będzie wystawiona tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku, po mszy świętej porannej będzie można tam przyjść i zapalić znicz.

Łęczyca

10 kwietnia

godz 12 00 msza św. w kościele św. Andrzeja

Okręg nr 10 - Piotrków Trybunalski

Skierniewice

10 kwietnia

godz. 11.00 - msza święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (Garnizonowy), Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Hołdzie ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Tomaszów Mazowiecki

10 kwietnia

godz. 9.30 - msza święta w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie; w Kościele Św. Jadwigi Królowej Polski
godz. 10.30 - złożenie wiązanek przez delegacje pod tablicami pamiątkowymi odsłoniętymi jesienią ubiegłego roku, wystąpienia okolicznościowe, wspólna modlitwa

Piotrków Trybunalski

10 kwietnia

godz. 11.30 - Msza Święta z udziałem Posła na Sejm RP Antoniego Macierewicza w Kościele oo. Bernardynów

Radomsko

10 kwietnia

godz. 18.00 - msza święta w Kościele NMP Królowej Polski w Radomsku

Opoczno

10 kwietnia

godz. 11.45 msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Opocznie

okręg nr 9 - Łódź

Łódź

10 kwietnia

godz. 13.15 - msza św. celebrowana w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego na Placu Wolności. Po mszy przemarsz ul. Piotrkowską do Alei Schillera, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Okręg nr 13 - Kraków

10 kwietnia

godz. 7.30 zbiórka na rynku głównym (na placu między Kościołem Mariackim a Sukiennicami)

godz. 8.00 przejście ul. Grodzką pod krzyż katyński, na placu św. Idziego

godz. 8.41 minuta ciszy, złożenie przez parlamentarzystów PiS razem z Martą Kaczyńską kwiatów na grobie śp pary prezydenckiej

godz. 8.45 odczytanie listy ofiar, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.

godz. 9.00 wysłuchanie najważniejszych wypowiedzi śp Lecha Kaczyńskiego

godz. 10.00 msza św. na Wawelu pod przewodnictwem Kardynała Stanisława Dziwisza

Niepołomice

10 kwietnia

godz. 13.00 uroczysta msza święta w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników

godz. 14.00 odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na murach kościoła upamiętniającej ofiary katastrofy

okręg nr 16 - Płock

Płońsk

10 kwietnia

godz. 10.00 - msza św. w kościele św. Michała Archanioła. Po mszy przemarsz do parku im. Druha Czesława Markiewicza, posadzenie Dębów Katyńskich, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

Okręg nr 18 – Siedlce

Siedlce

10 kwietnia

godz. 8.41 - włączenie syren alarmowych w godzinie katastrofy, minuta ciszy, zapalenie zniczy.

godz. 09.00 - Msza Święta w kościele św. Stanisława BM

godz. 10.00 - Skwer Kościuszki - Apel Pamięci, złożenie kwiatów

godz. 19.30 - koncert dedykowany ofiarom katastrofy - „Requiem" W. A. Mozarta w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce i Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Mariusza w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego Orzełowskiego

godz. 21.00 - Apel Jasnogórski na Skwerze Kościuszki

Garwolin

godz. 10.00 uroczysta Msza święta za Ojczyznę i Ofiary Katastrofy Smoleńskiej w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Po Mszy przejście przed pomnik AK i tablicę upamiętniającą spotkanie Św. p. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z mieszkańcami Garwolina, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy

godz. 12.30 projekcja filmu „Mgła” w kinie „Wilga” w Centrum Sportu i Rekreacji w Garwolinie przy ul. Nadwodnej 1
godz. 8.00 Msza Św. w intencji śp. Pana Prezydenta i Jego Małżonki oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w Kościele pw. Św. Wojciecha W trakcie mszy z udziałem pocztów sztandarowych nastąpi odczyt dotyczący katastrofy. Po mszy złożenie wiązanek i kwiatów pod obeliskiem katyńsko-smoleńskim, znajdującym się obok kościoła.

Okręg nr 19 - Warszawa

godz. 11.00-18.00 – wystawa o tematyce katyńskiej, projekcja filmów Mgła, Krzyż, Solidarni 2010, List z Polski w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości Pragi Południe przy ulicy Waszyngtona 30/36

Okręg nr 20 - Warszawa II

Łochów

9 kwietnia

godz. 12.00 - uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym koncelebrowana przez JE ks. Biskupa Drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza połączona z poświęceniem i odsłonięciem tablicy w kościele parafialnym ku czci Pary Prezydenckiej oraz innych osób, które poniosły śmierć w Katastrofie Smoleńskiej.

Węgrów

10 kwietnia

godz. 18.00 - uroczysta Msza Św. w Bazylice Mniejszej. Po Mszy Św. występy artystyczne młodzieży szkół średnich.

godz. 8.41 włączenie syren oraz na zawieszenie flag przepasanych kirem na urzędach

okręg nr 21 - Opole

Opole

10 kwietnia

godz. 16:30 - pokaz filmu „Mgła” w salce przy Katedrze Opolskiej
godz. 18:10 - las Smoleński na Rynku Opolskim
godz. 18:30 - msza Św. w intencji Ofiar w Katedrze Opolskiej
godz. 19:30 - Apel Pamięci, pieśni, cześć artystyczna
godz. 19:50 - wielkie Układanie ponad tysiąca zniczy na Rynku Opolskim

okręg nr 22 - Krosno

Jasło

9 kwietnia

godz. 17 odbędzie się wieczornica wspomnieniowa, wystąpienie Andrzeja Dudy Ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wspomnienie o Stanisławie Zającu – film oraz koncert smyczkowy w Jasielskim Domu Kultury

10 kwietnia

godz. 9.30 - msza św. w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej w jasielskiej farze
godz. 10:50 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Golgota Wschodu
godz. 11:00 - złożenie kwiatów na grobie śp. senatora Stanisława Zająca

Krosno

8 kwietnia

godz. 9.00 - msza św. w kościele pw. Św. Piotra i Jana z Dukli, przy ul. Kard. Wyszyńskiego, przemarsz pod Starostwo Krośnieńskie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na pomniku katyńskim (treść tablicy wspomina Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Małżonkę Marię, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz Senatora Stanisława Zająca), spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem

Sanok

9 kwietnia

godz. 18.00 - msza Św. w kościele farny pw. Przemienienia Pańskiego, przy ul. J. Piłsudskiego, poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych w Smoleńsku, projekcja filmu „Mgła”

Okręg nr 24 - Białystok

Białystok

8 kwietnia

godz. 18:00 - msza święta celebrowana przez J.E. Ks. Abp Stanisława Szymeckiego z homilią Ks. Kanonik Roman Balunowski w Kościele p. w. Św. Kazimierza w Białymstoku, ul. Św. Kazimierza 2, poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej Ś.P. Krzysztofowi Putrze – Wicemarszałkowi Sejmu i Senatu, przemarsz na cmentarz Św. Rocha

9 kwietnia

godz. 18:00 - msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej celebrowana przez Ks. Prałata Henryka Żukowskiego w Kaplicy Ostrobramskiej Archikatedry Białostockiej
godz. 20:15 - Zgromadzenie pod Pomnikiem Marszała Piłsudskiego i przemarsz mieszkańców Białegostoku pod Pomnik Smoleński
godz. 21:00 - Apel Jasnogórski i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy Kościele
godz. 22:00 Czuwanie z muzyką i słowem

10 kwietnia

godz. 9:30 - msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej celebrowana przez J.E. Ks. Abp Stanisława Szymeckiego, homilię wygłosi Ks. Prałat Tadeusz Żdanuk w Kościele Św. Rocha w Białymstoku. Po Mszy Św. modlitwa i złożenie kwiatów przy Pomniku Smoleńskim.

godz. 11:00 - wyjazd do Warszawy na uroczystości rocznicowe autokarami z parkingu przy „Spodkach” - (ul. Św. Rocha). Zgłoszenia telefoniczne: 85 742 30 37, 85 743 50 25, tel. kom. 516 038 562 w godz. 9.00 – 15.00 (biuro: ul. Piłsudskiego 11/3 w Białymstoku)

godz. 19:30 - Koncert poświęcony pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kościele pw. Św. Kazimierza w Białymstoku ul. Św. Kazimierza 2

Okręg nr 25 - Gdańsk

Gdańsk

8 kwietnia

godz. 19.00 - koncert pieśni patriotycznych Tomasza Pasławskiego w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku Wrzeszczu ul. Sobótki 20

godz. 16.00 - uroczyste odsłonięcie Tablicy ku czci Ś.P. Anny Walentynowicz, Gdańsk Wrzeszcz, Al. Grunwaldzka 49

9 kwietnia

godz. 16.00 - spotkanie przy grobie Anny Walentynowicz na Cmentarzu Srebrzysko ul. Srebrniki 12

10 kwietnia

godz. 11.00 - w Bazylice Mariackiej w Gdańsku msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej odprawiona przez ks.abp Sławoja Leszka Głódzia

godz. 18.00 - w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1 Wieczornica dla uczczenia pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej: koncert pieśni patriotycznych i pokaz filmu „Mgła”

17 kwietnia

godz. 19.00 – wspólna modlitwa poświęcona śp. Annie Walentynowicz oraz pozostałym Ofiarom Tragedii Smoleńskie na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Srebrniki 12. Modlitwę poprowadzi ksiądz Jarosław Edward Piotrowski.

Sopot

godz. 17.00 - spotykanie przed domem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich, przy ul. Armii Krajowej 55 w Sopocie
godz. 18:00 - msza święta w intencji Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.w kościele pw. św. Bernarda, przy ulicy Antoniego Abrahama 41.

Okręg nr 26 - Gdynia

Słupsk

10 kwietnia

godz. 13.00 - msza św. w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele Mariackim

Lębork

10 kwietnia

godz. 8:41 - spotkanie przy obelisku Jana Pawła II, złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod tablicą.

godz. 10:00 - Msze św. za ofiary katastrofy smoleńskiej we wszystkich lęborskich kościołach, oprócz Kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, gdzie wmurowana zostanie tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej. Tam msza św. rozpocznie się o godz. 10.30

Gdynia

10 kwietnia

godz. 9.30 na ścianie Gdyńskiej Kolegiaty róg ul. Armii Krajowej i ul. Świętojańska uroczyste odsłonięcie Tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej na ścianie Gdyńskiej Kolegiaty róg ul. Armii Krajowej i ul. Świętojańska oraz otwarcie towarzyszącej temu wydarzeniu wystawy. Wystawa, przygotowana przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna nosi tytuł: „Polegli w służbie Ojczyzny. Smoleńsk 2010” i przypomina sylwetki osób, które zginęły w Smoleńsku.

godz. 10:00 - uroczysta msza z udziałem Abp Sławoja Leszka Głódzia.

Okręg nr 27 - Bielsko-Biała

Milówka

9 kwietnia

godz.15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego w Kościele Parafialnym w Milówce
godz. 15.20 - odsłonięcie i poświęcenie Tablicy upamietnającej katastrofę
godz. 15.45 - projekcja filmów „Mgła” i „List z Polski” kino Tęcza

10 kwietnia

godz. 10.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym
godz. 11.30 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym

Ślemień

godz. 9.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym

Żabnica

godz. 9.15 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym

Cięcina

godz. 10.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym

Ujsoły

godz. 8.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy w Kościele Parafialnym

Bielsko-Biała

10 Kwietnia

godz. 10.30 - uroczysta msza św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej
godz. 12.00 - uroczysta msza św. w Kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej

Cieszyn

10 kwietnia

godz. 17.00 - poświęcenie tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary w kościele św. Marii Magdaleny
godz. 18.00 - msza św. w kościele św. Marii Magdaleny

Okręg nr 28 – Częstochowa

Częstochowa

10 kwietnia

godz. 11.00 - msza św. w intencji poległych w katastrofie smoleńskiej na Jasnej Górze. Po uroczystościach przemarsz do ul. Polskiej Organizacji Wojskowej, w którym umieszczona została tablica poświęcona Sp. Januszowi Kochanowskiemu - Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

godz. 16.00 - msza św. polowa w Dolinie Dębów Katyńskich, po odprawieniu mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.

godz.18.00 - uroczysta msza św. w Kościele Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Częstochowie, przy ul. Michałowskiego 28. Po nabożeństwie spotkanie w Aulii Kościoła razem z Klubem Gazety Polskiej

Kłobuck

10 kwietnia

godz. 18.00 - msza św. w kościele św. Marcina w Kłobucku

Krzepice

10 kwietnia

godz. 11.00 - msza św. w kościele w Starokrzepicach

Lipie

10 kwietnia

godz. 8.00 - msza św. w kościele w Dankowie z pocztami sztandarowymi OSP i PiS

Wręczyca

godz. 18.00 - msza św. w Borze Zapilskim

Okręg nr 31 – Katowice

Katowice

10 kwietnia

godz. 19.30 - koncert poświęcony ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice - CAMERATA SILESIA w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, Pl. Ks. Emila Szramka.

godz. 19.30 - msza Św w Kościele Garnizonowym z udziałem ks.biskupa Gerarda Bernackiego, po mszy wyjście pod pomnik katyński i złożenie kwiatów i zniczy

Okręg nr 32 Sosnowiec

Sosnowiec

10 kwietnia

godz. 18:00 msza św w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Katedrze pw. WNMP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej. Mszę św odprawi Jego Ekscelencja Ks. Grzegorz Kaszak.

Zawiercie

10 kwietnia

Godz. 10.30 msza św.. w intencji Poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, która zostanie odprawiona przez ks. prałata Zenona Gajdę, w Bazylice św. Piotra i Pawła Ap.

Jaworzno

10 kwietnia

godz. 9.00 - uroczysta msza św. w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny

godz. 10.15 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości

Dąbrowa Górnicza

10 kwietnia

godz. 18 msza św. w intencji Ojczyzny o godzinie 18:00 w Bazylice Matki Boskiej anielskiej przy ul. Królowej Jadwigi

Okręg nr 33 - Kielce

Ostrowiec Świętokrzyski

10 kwietnia

godz. 9.00 – msza Św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w Kolegiacie Św. Michała. Eucharystię ubogaci śpiewem chór nauczycielski „Coro Cantorum” MCK. Po Mszy, marsz pamięci do kamienia katyńskiego na cmentarzu przy ul. Denkowskiej

Opatów

10 kwietnia

godz. 9:00 - msza św. w intencji ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem i śp Przemysława Gosiewskiego. Po mszy św. przemarsz na cmentarz i złożenie kwiatów pod krzyżem Katyńskim
Iwaniska

Starachowice

10 kwietnia

godz. 8.30 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Ofiar tragedii smoleńskiej w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach, przy ul. Świętej Barbary 1.

godz. 9.30 – Przejście uczestników uroczystości do Panteonu Pamięci Narodu Polskiego.

godz. 9.40 – Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię i wszystkie Ofiary tragedii smoleńskiej.

Okręg nr 33 - Kielce

Kielce

8 kwietnia

Godz. 11.30 seminarium, UJK
Godz. 16.00 uroczystości w klasztorze o. Franciszkanów
Godz. 18.00 wystawa poświęcona Przemysławowi Gosiewskiemu w galerii Winda KCK

Ostrowiec Świętokrzyski

9 kwietnia

godz. 9:00 msza św w Kolegiacie Św. Michała

Okręg nr 34 - Elbląg

Elbląg

10 kwietnia

godz. 18.00 - w kościele pw. Wszystkich Świętych w Elblągu (ul. Agrykola) odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy odbędzie się koncert poświęcony ofiarom smoleńska 2010, a następnie przemarsz i złożenie kwiatów, oraz zapalenie zniczy pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Agrykola w Elblągu.

Okręg nr 35 - Olsztyn

10 kwietnia

godz. 11.00 - msza św. w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej sprawowana pod przewodnictwem J.E . Metropolity Warmińskiego ks. Abp. Wojciech Ziemby . Po mszy przejazd do Bałat o godz. 13 odsłonięcie głazu poświeconego bp. Tadeuszowi Płoskiemu.

Okręg nr 36 - Kalisz

Pleszew

10 kwietnia

godz. 9.00 - prezentacja multimedialna w Kościele pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela z uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie
godz. 9.30 – uroczysta Msza Święta w intencji Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz wybitnych Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po mszy świętej, przy murze pamięci, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Uczestnikom uroczystości będą rozdawane flagi państwowe

Okręg nr 37 - Konin

Gniezno

Godz. 18 Uroczysta Msza św. w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskich Winiarach. Premiera filmu dokumentalnego autorstwa Bogumiła Bieleckiego (gnieźnieńskiego dokumentalisty) pt. „Prezydent Polski Lech Kaczyński w Gnieźnie” w wieczerniku parafialnym pw. bł. Radzyma Gaudentego.

Okręg nr 38 - Piła

Piła

9 kwietnia

godz. 18.30 - Apel Poległych na pl. Zwycięstwa
godz. 19.00 - Msza Św.

Msze Św. w intencji Pary Prezydenckiej i innych poległych katastrofie; wszystkie msze niedzielne

Nowy Tomyśl: Parafia Serca Pana Jezusa, Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Parafia w Jastrzębsku, Parafia w Borui Kościelnej, Parafia w Wyrzysku – godz. 11.30,Parafia Św. Krzyża w Szamotułach – godz. 11.00, Trzcianka Parafia Jana Chrzciciela – godz. 6.30, składanie kwiatów przy krzyżu i zdjęciu Pary Prezydenckiej, Oborniki - 9.04,Parafia WNMP - 18.00, uroczystość na Rynku.

Okręg nr 41 - Szczecin

Police

10 kwietnia

godz. 11.00 - uroczysta msza św. w kościele, podczas której zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Ofiary Katastrofy Smoleńskiej

http://www.pis.org.pl/article.php?id=18612

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. W Zduńskiej Woli 10 kwietnia

W Zduńskiej Woli 10 kwietnia rozpocznie się zbiórka środków na budowę obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. OBOP dla TVP INFO co piąty (17 proc.) wywiesi flagę narodową.

Ponad połowa ankietowanych (60 proc.) deklaruje, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej obejrzy telewizyjną relację z uroczystości; 4 proc. deklaruje, że weźmie w nich udział - wynika z sondażu TNS OBOP

Przeprowadzono go dla programu "Forum" w TVP Info.

39 proc. Polaków oświadczyło, że uczci rocznicę katastrofy w inny sposób, np. zapali znicz, pomodli się, a blisko co piąty (17 proc.) wywiesi flagę narodową.

17 proc. nie zamierza w żaden sposób obchodzić rocznicy, a 3 proc. jeszcze nie wie, co będzie robić.

Respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź, dlatego procenty nie sumują się do 100.

TNS OBOP przeprowadził sondaż telefoniczny w dniach 6-7 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Na Krakowskim stanął Krzyż

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. OJCZYZNO, GDZIE JEST TWOJA SIŁA

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Śp. Krzysztof Putra W

Śp. Krzysztof Putra

W kościele pw. Św. Kazimierza w Białymstoku - w parafii śp. Krzysztofa Putry - odsłonięta zostanie w piątek przez jego żonę Elżbietę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poświęcona mu tablica. Upamiętni ona najwybitniejszego polityka w powojennej historii Białegostoku i regionu. Polityka z krwi i kości, a nie będącego tworem pudru i rad ekspertów od wizerunku. Polityka, którego życiorys nierozerwalnie związany jest z przemianami w naszym kraju, jakie zaszły w ostatnim 30-leciu wraz z powstaniem „Solidarności".

http://www.wpolityce.pl/view/9969/Laczyl_ludzi__Wspomnienie_o_sp__Krzysz...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Trzy najważniejsze osoby w

Trzy najważniejsze osoby w kraju uczczą w sobotę wieczorem w Pradze pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Po zakończeniu części muzycznej prezydent Czech Vaclav Klaus wygłosi
przemówienie, w którym wspomni ofiary tragedii sprzed roku. Z pewnością
wiele miejsca poświęci prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

– Straciłem prawdziwego przyjaciela – wyznał kilka godzin po katastrofie smoleńskiej wstrząśnięty Klaus.

– Natomiast w niedzielę w południe odbędzie się na Starym Mieście
msza święta w kościele św. Idziego odprawiana po polsku przez
arcybiskupa praskiego

Klaus wspomni przyjaciela

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Jak Polska uczci ofiary

Jak Polska uczci ofiary tragedii

W intencji ofiar tragedii w niedzielę modlić się będą wierni w
kościołach w całym kraju. Będą też koncerty, marsze i spotkania
wspomnieniowe.

W Krakowie można wziąć udział w „Biało-czerwonym marszu pamięci".
Zbiórka o godz. 7.30 na Rynku Głównym. Stamtąd przejście ulicą Grodzką
przed Krzyż Katyński.

Uroczystą mszę w gdańskiej bazylice Mariackiej o godz. 11 odprawi abp
Sławoj Leszek Głódź. A o godz. 17 w Sopocie odbędzie się spotkanie
przed domem Marii i Lecha Kaczyńskich przy ul. Armii Krajowej.

W bazylice archikatedralnej w Szczecinie w niedzielę o godz. 12
odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Zostanie wtedy poświęcona tablica
upamiętniająca ofiary, którą ufundowała diecezja. A o godz. 19 Chór
Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego z muzykami Baltic Neopolis
Orchestra wykona w bazylice nieszpory za zmarłych. – Psalmy i hymny
według tekstów liturgii godzin będą wykonane w języku łacińskim –
zapowiada rzecznik kurii ks. Sławomir Zyga.

W Poznaniu o godz. 17 spod Starego Browaru wyruszy pokojowy przemarsz
pamięci przed pomnik Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Po
jego zakończeniu w budynku PAN przy ul. Wieniawskiego odbędzie się
koncert Jana Pietrzaka.

Z kolei na opolskim Rynku w ramach akcji „Las smoleński – na przekór
mgle" w kierunku nieba zostanie wypuszczonych 96 balonów zawierających
karteczki z intencją (około godz. 18), a przed godz. 20 odbędzie się
wielkie układanie zniczy.

Na Jasnej Górze w Częstochowie zaplanowane jest misterium pasyjne
(godz. 18). Koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy odbędzie się też
w Łodzi o godz. 15 przy alei Schillera.

Szczególnym momentem będzie godz. 8.41, o której przed rokiem doszło
do katastrofy. W wielu miastach zatrzymają się wtedy tramwaje i
autobusy.

Główne obchody rocznicy w Lublinie rozpoczną się w niedzielę o godz. 10
mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej.
Potem uroczystości przeniosą się na plac Litewski.

W Białymstoku początek obchodów po godz. 8 przy pomniku ofiar katastrofy
(przed kościołem św. Rocha). W samo południe w cerkwi św. Mikołaja
odbędzie się panichida – nabożeństwo żałobne w intencji zmarłych. A o
godz. 19.30 w kościele św. Kazimierza Królewicza – koncert w wykonaniu
orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Lista spraw niezałatwionych

Lista spraw niezałatwionych jest długa. Obejmuje ustawy, których nie
udało się uchwalić, i pomysły wciąż w trakcie realizacji. Póki żyli,
mieli w sobie potrzebę naprawiania świata lub choćby jego kawałka.
Potrafili skrócić urlop, zarwać noc, odwołać spotkanie ze znajomymi. Po
to, żeby pracować.

Specjalny dodatek "Rz" w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Lista spraw osieroconych

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Lech Kaczyński honorowym

Lech Kaczyński honorowym obywatelem Radomia

Radomscy radni przyjęli uchwałę o nadaniu prezydentowi
Lechowi Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa miasta Radomia. Z
inicjatywą tą wystąpili radni z klubu PiS i to głównie za ich sprawą
uchwała została przyjęta.

Za przyjęciem uchwały głosowało 15 z 27 obecnych na sali
radnych: 14 radnych z PiS i jeden z PSL. Przeciw byli radni PO, w
głosowaniu nie wzięli udziału m.in. radni SLD.

Były prezydencki minister Jacek Sasin dziękował władzom Radomia w
imieniu rodziny, współpracowników i przyjaciół Lecha Kaczyńskiego.

- Radom był w życiu Lecha Kaczyńskiego niezwykle ważnym miastem, bo
to Radom ukształtował jego karierę polityczną - powiedział Sasin,
nawiązując do historycznego protestu robotników w czerwcu 1976 roku,
który - jak zaznaczył Sasin - stanowił przełom w karierze młodego
wówczas naukowca Lecha Kaczyńskiego.

W uzasadnieniu uchwały radni napisali, że tragiczna śmierć Lecha
Kaczyńskiego w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej,
"stała się ofiarą życia dla umiłowanej Ojczyzny, Prezydenta RP oraz
wszystkich innych 95 osób, które zginęły w tej tragedii".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Ob.Serwator

26. Także tu (maj 2010):

"Większość ludzi jest zbyt ostrożna, żeby nabrać się na prawdę." Hugo Steinhaus

avatar użytkownika Maryla

27. 8:41 rekwiem polskie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. UKSW uczcił ofiary

UKSW uczcił ofiary tablicą

Tablica wykonana przez prof. Jana Szczypkę upamiętnia byłego rektora
uczelni ks. prof. Ryszarda Rumianka, jej wykładowcę prezydenta Lecha
Kaczyńskiego, dwóch doktorów honoris causa: prezydenta Ryszarda
Kaczorowskiego i biskupa polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana
Osińskiego - doktoranta uczelni.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Rocznica katastrofy

Rocznica katastrofy smoleńskiej w Trójmieście

2011-04-09,
Aktualizacja:
dzisiaj
20:19

Naszemiasto.pl

red.

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej zorganizowano w
Trójmieście liczne uroczystości. W piątek odsłonięto pamiątkowe tablice.
W sobotę zostaną złożone kwiaty na grobach tych, którzy zginęli w
katastrofie samolotu. Zaplanowano też konferencję naukową o Lechu
Kaczyńskim i msze święte.
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/856342,rocznica-katastrofy-smolensk...


10 kwietnia w Trójmieście uczczą ofiary katastrofy smoleńskiej

http://gdansk.naszemiasto.pl/serwisy/smolensk_rocznica/853270,10-kwietnia-w-trojmiescie-uczcza-ofiary-katastrofy,id,t.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Wrocław: Marsz Pamięci

Wrocław: Marsz Pamięci Katyń-Smoleńsk
Ok. 200 osób przeszło w Marszu Pamięci "Katyń-Smoleńsk" we Wrocławiu. W
uroczystościach upamiętniających ofiary smoleńskie wziął udział m.in.
Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej posłanki PiS Aleksandry
Natalli-Świat.

Manifestanci najpierw odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" pod Pomnikiem
Ofiar Zbrodni Katyńskiej i złożyli tu kwiaty. Tu też wspominał żonę
Jacek Świat, który opowiadał, że "Ola leciała do Katynia, aby pokłonić
się pomordowanym tam Polakom" ale i miała przywieźć ziemię pod "Dęby
Pamięci" zasadzone przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Dęby zostały
posadzone, ale ziemia nie została dowieziona" - mówił Świat.

Świat namawiał też zgromadzonych do aktywnego udziału w życiu
publicznym, do zakładania stowarzyszeń i aktywnego udziału w
zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Później manifestanci śpiewając pieśni patriotyczne przeszli ulicami
miasta pod tablice upamiętniające tragicznie zmarłych: Władysława
Stasiaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego pod Instytutem Historii
Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie studiował oraz Aleksandry
Natalli-Świat posłanki PiS pod dolnośląską siedzibą partii.

PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. KONTROWERSYJNY BANNER

KONTROWERSYJNY BANNER PRZEFORSOWANY

Zakrwawiona czaszka zawisła

Zakrwawiona czaszka zawisła

Pochlapana krwią czaszka z ekshumacji polskich oficerów pomordowanych w Katyniu oraz biało-czerwona szachownica z samolotu -...czytaj dalej »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. Polonia w Kanadzie pamięta o

Polonia w Kanadzie pamięta o Smoleńsku

Polonia w Toronto w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu
prezydenckiego pod Smoleńskiem organizuje liczne uroczystości
upamiętniające tamto...

Polonia w Toronto w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu
prezydenckiego pod Smoleńskiem organizuje liczne uroczystości
upamiętniające tamto tragiczne wydarzenie oraz 71. rocznicę wymordowania
polskich oficerów w Katyniu.




Prawie milion z 33 mln mieszkańców Kanady to Kanadyjczycy polskiego
pochodzenia, a miasto Mississauga na zachód od Toronto jest jednym z
największych skupisk kanadyjskich Polaków.



Część bardziej kameralnych spotkań zaczęła się już w sobotę. Parafia
Matki Boskiej Królowej Polski w Scarborough oraz Polska Szkoła w Vaughan
(na północy Toronto) przygotowały na sobotni wieczór spektakl
poetycko-muzyczny złożony z wierszy i materiałów historycznych. Z kolei
Związek Narodowy Polski organizował w miniony czwartek pokaz filmu
dokumentalnego o prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w
katastrofie smoleńskiej.



Jednak większość wydarzeń upamiętniających oficerów zamordowanych w
Katyniu oraz katastrofę polskiego samolotu przewidziano na niedzielę.



W parafii św. Kazimierza w Toronto zostanie odprawiona msza w intencji
Polaków zamordowanych w Katyniu oraz 96 ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Podczas tej mszy zostanie poświęcona ikona Matki Bożej Smoleńskiej,
wykonana w Toronto na prośbę polskiego Senatu oraz Rodzin Katyńskich. Po
mszyn zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, mieszczącym się
nad jeziorem Ontario, nieopodal "polskiej" ulicy w Toronto -
Roncesvalles Avenue. Te uroczystości organizuje Kongres Polonii
Kanadyjskiej.



Po południu w niedzielę w kościele Our Lady of Sorrows w zachodniej
części Toronto odbędzie się koncert, na który zaprasza Konsulat
Generalny RP w Toronto. W programie koncertu są m.in. utwory organowe
Jana Sebastiana Bacha oraz polskich kompozytorów w wykonaniu Witolda
Zalewskiego, głównego organisty katedry na Wawelu, a także fragmenty
Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.



Również w niedzielę organizowany jest wiec żałobny pod polskim
konsulatem w Toronto. Na niedzielę zaplanowano też koncert w Hamilton
(na południowy zachód od Toronto), organizowany przez Polską Szkołę
Średnią w tamtejszym Domu Polskim, oraz Wieczornicę Smoleńską w jednej z
restauracji w Etobicoke (zachód Toronto).



Po ubiegłorocznej katastrofie w Smoleńsku 15 kwietnia był w Kanadzie
dniem żałoby narodowej. We mszy w polskim kościele w Mississauga wziął
udział premier Kanady Stephen Harper. Premier Kanady miał uczestniczyć w
uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony
Marii na Wawelu, ale wybuch wulkanu na Islandii uniemożliwił te plany,
podobnie jak wielu innym przywódcom. W kwietniu ubiegłego roku odbyły
się też uroczystości w kanadyjskim parlamencie w Ottawie, a flaga na
Peace Tower, czyli wieży zegarowej budynku parlamentu w Ottawie, była w
dniu żałoby narodowej opuszczona do połowy masztu, od wschodu do zachodu
słońca. Tę flagę oraz księgi kondolencyjne premier Kanady przekazał
kilkanaście dni później marszałkowi polskiego Senatu Bogdanowi
Borusewiczowi podczas jego wizyty w Kanadzie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Setki osób na Marszach

Setki osób na Marszach Pamięci

Pamięć ofiar uczciły setki osób w Białymstoku, Wrocławiu i
Płocku. Już jutro odbędą się centralne, niezależne od władz uroczystości
w Warszawie.




Kilkaset osób uczestniczyło wieczorem w Marszu Pamięci, zorganizowanym w
Białymstoku w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jego uczestnicy
przeszli przez centrum miasta, pod pomnik upamiętniający ofiary
katastrofy, gdzie po modlitwach zapalono znicze.



To nawiązanie do podobnego marszu, zorganizowanego w Białymstoku 17
kwietnia 2010 r., gdy do miasta dotarła trumna z ciałem wicemarszałka
Sejmu Krzysztofa Putry.



Wówczas miejscem spotkań mieszkańców i oddawania hołdu zmarłym był plac
przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W sobotę to stamtąd
uczestnicy marszu wyruszyli, by zakończyć go przy pomniku
upamiętniającym ofiary, odsłoniętym w styczniu tego roku przy kościele
św. Rocha.



"Pamiętamy" to jedno z haseł, które mieli na transparentach uczestnicy
sobotniego marszu, zorganizowanego przez społeczny komitet upamiętnienia
pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyło w nim ok. 600
osób.



Na czele niesiono zdjęcie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich,
byli harcerze z pochodniami i flagi narodowe przepasane kirem. Część
uczestników miała opaski z napisem "Solidarni 2010". Były hasła, m.in.
"Bez pamięci się pokręci" czy "Kto robi obce porządki w naszym domu". W
marszu niesiono również mniejsze tablice z napisami: "Smoleńsk - chcemy
prawdy", "Dlaczego źle naprowadzano samolot?", "Dlaczego nie mamy
czarnych skrzynek?" i "Dlaczego nie ma międzynarodowego śledztwa?".



Modlono się w czasie marszu i przy pomniku smoleńskim.



Ok. 400 osób przeszło też w Marszu Pamięci "Katyń-Smoleńsk" we
Wrocławiu. W uroczystościach upamiętniających ofiary smoleńskie wziął
udział m.in. Jacek Świat, mąż tragicznie zmarłej posłanki PiS Aleksandry
Natalli-Świat.




Manifestanci najpierw odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" pod Pomnikiem
Ofiar Zbrodni Katyńskiej i złożyli tu kwiaty. Tu też wspominał żonę
Jacek Świat, który opowiadał, że "Ola leciała do Katynia, aby pokłonić
się pomordowanym tam Polakom" ale i miała przywieźć ziemię pod "Dęby
Pamięci" zasadzone przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Dęby zostały
posadzone, ale ziemia nie została dowieziona" - mówił Świat.



Świat namawiał też zgromadzonych do aktywnego udziału w życiu
publicznym, do zakładania stowarzyszeń i aktywnego udziału w
zbliżających się wyborach parlamentarnych.



Pod Smoleńskiem zginęli Polacy, których łączyło umiłowanie
Ojczyzny i gotowość służby polskiemu państwu - powiedział w Płocku poseł
PiS Wojciech Jasiński podczas zorganizowanych przez tę partię obchodów
rocznicy katastrofy smoleńskiej.




W uroczystościach wzięło udział około 500 osób. Ich uczestnicy po mszy
odprawionej w kościele św. Dominika w intencji ofiar katastrofy przeszli
w marszu ulicami miasta. Pod tablicą odsłoniętą w 2010 r. na ścianie
kościoła św. Stanisława Kostki, upamiętniającą prezydenta Lecha
Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz 94 pozostałe ofiary katastrofy,
złożono kwiaty.



Uczestnicy marszu nieśli zapalone znicze, biało-czerwone flagi z kirem i
transparenty z napisami: "Smoleńsk 2010 - Pamiętamy" oraz "Jan Paweł II
też żądałby prawdy".



"Tych, którzy zginęli, nie można zastąpić, ale można i trzeba o nich
pamiętać. Elementem tej pamięci jest domaganie się wyjaśnienia
wszystkich przyczyn katastrofy" - powiedział na zakończenie marszu
Jasiński, szef okręgu płockiego PiS, wiceminister sprawiedliwości w
okresie, gdy w rządzie Jerzego Buzka resortem tym kierował Lech
Kaczyński.



Jasiński podkreślił, że "godność i dobro Polski były dla prezydenta
Lecha Kaczyńskiego najwyższym nakazem w sprawowaniu urzędu głowy
państwa". Dodał, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej należy przypominać
m.in. testament polityczny Lecha Kaczyńskiego, że "służba Polsce jest
nie tylko dziedzictwem minionych pokoleń, ale także naszym obowiązkiem".



W kazaniu wygłoszonym podczas mszy świętej w kościele św. Dominika
proboszcz parafii ks. Tadeusz Łepkowski powiedział, że katastrofa
smoleńska "zgarnęła nagle wyjątkowych i wielkich Polaków, patriotów".
"Niech ich ofiara dla naszej Ojczyzny nie będzie nadaremna" - dodał.
Wspomniał też słowa Jana Pawła II: "Uzdrówcie rany przeszłości miłością,
niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje
cud pojednania".



W nawie kościoła św. Dominika na tle dwóch brzozowych krzyży i złamanego
śmigła samolotu ustawiono zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy
smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. W Krakowie zabrzmiał dzwon

W Krakowie zabrzmiał dzwon Zygmunta

Marta Kaczyńska weszła do krypty w towarzystwie brata prezydentowej Marii Kaczyńskiej, płk. Konrada Mackiewicza oraz Jana Tomaszewskiego - kuzyna prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Najbliżsi pary prezydenckiej zeszli do krypty ok. g. 8. Przez chwilę modlili się przy sarkofagu pary prezydenckiej.

REKLAMA

Następnie dołączyli do nich przedstawiciele PiS m.in. wiceprezesi partii Beata Szydło i Zbigniew Ziobro oraz Andrzej Duda,
b. minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W krypcie była
też delegacja stoczniowców gdańskich, którzy chcieli oddać hołd zmarłej
tragicznie parze prezydenckiej.

Marta Kaczyńska po opuszczeniu krypty nie chciała rozmawiać z mediami.
Następnie do krypty weszli przedstawiciele innych rodzin ofiar
katastrofy smoleńskiej.

O g. 10. w Katedrze na Wawelu rozpocznie się msza św. w intencji
wszystkich ofiar katastrofy celebrowana przez metropolitę krakowskiego
kard. Stanisława Dziwisza. W uroczystości mają uczestniczyć rodziny ofiar katastrofy oraz żona prezydenta Gruzji Sandra Saakaszwili.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Anioł Pański o 12.00

Politycy PiS przed Pałacem, tłum gęstnieje


Tłum przed Pałacem Prezydenckim, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Tłum przed Pałacem Prezydenckim, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski


Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się dzisiaj przed
południem przed Pałacem Prezydenckim, by uczcić pamięć ofiar katastrofy
smoleńskiej. Parlamentarzyści PiS pośredniczą w zapalaniu przed pałacem
zniczy, przekazywanych im przez zgromadzonych. Występuje kapela
góralska.

Powiewają przepasane żałobnym kirem narodowe flagi; jest wiele transparentów PiS i NSZZ "Solidarność".

O postawienie pomnika ofiar katastrofy na Krakowskim Przedmieściu w
Warszawie dopominają się autorzy petycji, zbierający pod nią podpisy.
Mowa jest w niej o "pomniku światła" przedstawiającym 96 słupów
świetlnych ustawionych w szeregu przed dziedzińcem Pałacu
Prezydenckiego. O takim właśnie pomniku mówił niedawno prezes PiS
Jarosław Kaczyński.

Ludzie z całej Polski, chcący uczcić pamięć ofiar katastrofy, gromadzili
się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od wczesnych godzin
porannych. Pojawiają się coraz to nowe transparenty. "Panie Prezydencie
Lechu Kaczyński! Wolna Polska upomni się o Pana" - głosi jeden z nich.
Na innym napisano: "Panie generale Błasik, wnukowie żołnierzy
Rzeczypospolitej meldują się na rozkaz". Jeszcze inny głosi: "Od
powietrza, głodu, ognia, wojny, TVN i Platformy - wybaw nas Panie".

O godz. 8, jak co miesiąc, w sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim
kościele seminaryjnym odprawiono mszę św. z udziałem polityków PiS, w
tym prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie przed Pałacem
złożono wieńce.

Od strony Krakowskiego Przedmieścia Pałac jest odgrodzony barierkami
wraz z przyległym chodnikiem; w bliskie otoczenie Pałacu nie można
podejść.

Teren wokół stojącego przed Pałacem Prezydenckim pomnika księcia Józefa
Poniatowskiego wysypany jest piaskiem, na którym ustawiane są znicze.
Nie można tego zrobić osobiście - znicz trzeba podać jednej z kilku
wyznaczonych osób, które zanoszą je przed pałac i tam ustawiają. Obecnie
rolę pośredników zanoszących znicze na przygotowane miejsce, pełnią
posłowie PiS - m.in. Karol Karski i Mariusz Błaszczak.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. Szczecin oddaje hołdNa

Szczecin oddaje hołd

Na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zebrało się około stu osób.
Mieli ze sobą biało-czerwone flagi z czarnymi wstążkami, a na kurtkach i
płaszczach naklejki "Smoleńsk 2010. Pamiętamy". O 8:41 w mieście zawyły
syreny alarmowe, zatrzymały się autobusy i tramwaje.
W południe w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się msza
w intencji ojczyzny. Podczas nabożeństwa poświęcona zostanie tablica
upamiętniająca ofiary, ufundowana przez diecezję. O godzinie 19, także w
szczecińskiej katedrze, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego z
muzykami Baltic Neopolis Orchestra wykonają uroczyste nieszpory za
zmarłych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Goethe

37. Serc ludzkich nie da się zagłuszyć...

Serce nie potrzebuje wrzasku i rozgłosu ...ONO wie i czuje swoje.
Warszawscy kierowcy pokazali HGW i reszcie czym jest PAMIĘĆ..
O 8.00 stanął ruch i rozbrzmiały klaksony...na przekór radnym PO którzy byli przeciwni włączeniu syren w mieście...( jak by oddane hołdu poległym miało ich ...)
Byłem wzruszony postawą większości (bo przecież nie wszyscy - wiadomo) POLAK to takie dziwne coś co nie podlega zadnym schematom, i im bardziej GO zagłuszają tym bardziej myśli po swojemu i niezależnie... a teraz na Krakowskie...będę chłonął i pamięć i nastrój i atmosferę... może się spotkamy... - zapraszam.

Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG

avatar użytkownika Maryla

38. Zdjęcia ofiar katastrofy na


 Zdjęcia ofiar katastrofy na transparentach przed Pałacem Prezydenckim, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Zdjęcia ofiar katastrofy na transparentach przed Pałacem Prezydenckim, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski


Dzisiaj przed 8.41 rano przed Pałacem Prezydenckim
zgromadziło się już ponad tysiąc osób z flagami narodowymi przepasanymi
kirem, wciąż dochodzą nowe. Otoczenia Pałacu pilnuje policja i straż
miejska. Rozlegają się okrzyki: "Chcemy prawdy". Na jednym z
transparentów znajduje się napis: "Jaki prezydent, taki patriotyzm".

Od strony Krakowskiego Przedmieścia Pałac jest odgrodzony barierkami
wraz z przyległym chodnikiem, więc w bliskie otoczenie Pałacu nie można
podejść.

Według przewidywań osób zgłaszających w stołecznym ratuszu trzy
zaplanowane na niedzielę zgromadzenia, weźmie w nich udział, w ciągu
dnia, ok. 10 tys. osób.

Około godziny 7.00 było przed Pałacem Prezydenckim około stu osób, ale
przez godzinę tłum zgęstniał i ludzi jest już ponad tysiąc. Traktem
Królewskim wciąż dochodzą kolejne osoby. Mają przepasane kirem flagi,
powiewają też flagi i transparenty NSZZ "Solidarność" oraz PiS z różnych
regionów.

Tłumy przed Pałacem. "Chcemy prawdy"

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

39. przeor Jasnej Góry: to nóż wbity w serce narodu

Jako "jeszcze jeden nóż wbity w serce narodu" i "rosyjską prowokację" określił podczas dzisiejszej mszy świętej na Jasnej Górze w Częstochowie zamianę tablicy upamiętniającej miejsce katastrofy przy lotnisku Siewiernyj przeor sanktuarium o. Roman Majewski.

Dodał, że słowa "ludobójstwo" i "Katyń" nie podobają się "ludziom o mentalności sowieckiej". Jak mówił, prawdy historycznej "boją się nie tylko Rosjanie, boją się jej również niektórzy Polacy, którym bliżej do Moskwy, aniżeli do Warszawy".

- Któż z nas mógłby się spodziewać, że w samą rocznicę smoleńskiej katastrofy będziemy mieli jeszcze jeden wbity nóż w serce narodu? Bo jak inaczej określić rosyjską prowokację: zmianę tablicy i treści napisu, który od pięciu miesięcy widniał na tym miejscu – powiedział podczas mszy w intencji Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, podczas której modlono się też za wszystkich uczestników delegacji, którzy zginęli w katastrofie.

- Czy my żyjemy w jakimś amoku narodowym? Czy my jesteśmy narodem, który został zaczarowany, nie potrafi myśleć, wyciągać wniosków, wspólnie zastanawiać się nad tożsamością narodu i bronić tej tożsamości narodowej? Czy my żyjemy w jakiejś totalnej smoleńskiej mgle, na której rozwianie nie widać nadziei, bo zachowujemy się jak ludzie we mgle? – pytał przeor Majewski.

Odczytał też list, napisany przez Janusza Kochanowskiego dzień przed katastrofą – 9 kwietnia 2010 roku - do jego rosyjskiego odpowiednika, Władimira Łukina. Kochanowski przypominał w nim, że obchodzona jest właśnie 70. rocznica zbrodni katyńskiej i że były wydarzenia, które przez dziesięciolecia wywierały wielki wpływ na relacje między Polakami i Rosjanami, stanowiąc przeszkodę w ułożeniu dobrosąsiedzkich stosunków.

- Jako rzecznicy wiemy, że zbrodni i pogwałcenia elementarnych praw człowieka nie dokonuje naród. Czynią to konkretne instytucje, ludzie owładnięci szaleńczą ideologią, czynią to zbrodnicze systemy polityczne – napisał Kochanowski.

Jak jednak ocenił, nadszedł czas, by spojrzeć na sprawę z nowej perspektywy, bliższej prawdy i otwierającej szansę na lepszą wspólną przyszłość. Apelował, by pracować nad odsłonięciem całej prawdy historycznej, zło nazywać złem, a ludobójstwo ludobójstwem. Jednocześnie jednak – by wyciągnąć wnioski z historii i dać szansę przyszłości, czyniąc z Katynia "miejsce spotkania".

Nie podoba się współczesnym ludziom o mentalności sowieckiej słowo "ludobójstwo", razi ich słowo "Katyń". Stąd tablica została zmieniona w nocy, przed uroczystościami, które miały miejsce wczoraj – mówił o. Majewski.

- Panie Januszu Kochanowski – to jest też odpowiedź na ten list, w którym prosi pan o prawdę historyczną. Tej prawdy boją się nie tylko Rosjanie, boją się jej również niektórzy Polacy, którym bliżej do Moskwy, aniżeli do Warszawy – dodał.

Podczas homilii przeor przypomniał też o symbolicznym pomniku katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze. W sukni Jezusa Chrystusa, na cudownym obrazie, umieszczono kawałek skrzydła samolotu, który spadł pod Smoleńskiem.

- Jeśli kłócą się Polacy o pomniki, również i pomnik ofiar smoleńskiej katastrofy, to my pokazujemy obraz Matki Bożej Królowej Polski, w której ten kawałek samolotu jest wymowniejszy od najwymowniejszych pomników, które jednak ofiarom się należą. Tak jest w naszej mentalności: słowiańskiej, polskiej i nie tylko – mówił.

(kdp)

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/ostre-slowa-przeora-jasnej-go...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

40. Gorzowianie uczcili pamięć


Gorzowianie uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

41. 10 kwietnia 2010 r. nigdy nie

10 kwietnia 2010 r. nigdy nie zapomnimy, będziemy pamiętać o ludziach, którzy reprezentowali Rzeczpospolitą - powiedział we Włocławku ordynariusz bp Wiesław Mering podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Po mszy na murze katedry została poświęcona i odsłonięta tablica poświęcona pamięci ofiar tragedii sprzed roku - prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i 94 innych osób, które zginęły w katastrofie.

- Pytamy siebie, jak to mogło się wydarzyć, gdzie tkwiły błędy, jakie były przyczyny. Te braki odpowiedzi na te pytania ciągle nas bolą. Człowiek ma bowiem niezbywalne prawo do tego, żeby poznać prawdę. Za jej poznanie gotów jest zapłacić wielką cenę. Bez niej czuje się kaleką. Daj Bóg, by czas przyniósł nam jak najwięcej prawdy o 10 kwietnia 2010 r. Jak dotąd zbyt wiele trapi nas niedomówień, niepewności, krętactw - mówił w homilii bp Mering.

Ordynariusz włocławski podkreślił, że Polacy w szczególnie trudnych chwilach szukają dróg do świątyń, czasami nawet podświadomie. - Tu jesteśmy wspólnotą, tu jesteśmy zarówno blisko siebie, jak i blisko Boga. Tutaj udaje się nam zrozumieć najbardziej bolesne ciosy. Tak było przed rokiem, tak jest i dzisiaj - dodał duchowny.

Bp Mering zaapelował do władz Włocławka, aby imię zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nadać ulicy, placowi lub skwerowi w mieście.

Zaznaczył, że na miejsce umieszczenia tablicy pamięci ofiar wybrano mur katedry, jako najpiękniejsze i najgodniejsze miejsce.

- Ta tablica jest wyrazem dobrych uczuć i znakiem pamięci najróżniejszych środowisk, jest wyrazem czci i szacunku dla tych, których życie zostało tak niespodziewanie, gwałtownie, dramatycznie przerwane. Zawsze już będzie ich nam przypominała, ich ideały, ich straszną śmierć, ale też nadzieję, której źródłem jest Jezus Chrystus - mówił biskup.

Przed rokiem we Włocławskiej katedrze prawdopodobnie została odprawiona pierwsza w Polsce msza pontyfikalna z licznym udziałem wiernych w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. przypadała liturgiczna siódma rocznica święceń biskupich i ingresu bp. Meringa. Na mszę, zaczynającą się o godzinie 11 przybyło stu kilkudziesięciu kapłanów oraz bardzo wielu wiernych. Na wieść o katastrofie biskup poprosił wszystkich, aby intencją modlitwy stało się zbawienie dla ofiar.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

42. Kielce

Obelisk z epitafium poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej został odsłonięty w Kielcach. We wnętrzu głazu - ustawionego obok 96 symbolicznych dębów smoleńskich - umieszczona została urna z ziemią przywiezioną z miejsca tragedii.

"Zginęli w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Lecieli, by upomnieć się o prawdę, by świat pamiętał" - głosi napis na ufundowanym przez kielczan obelisku, postawionym przy wzgórzu Karczówka.

Sekretarz miasta Janusz Koza powiedział, że uczestnicy tragicznego lotu oddali życie w służbie ojczyzny, chcieli spełnić swoją powinność - "oddać hołd Polakom bestialsko zamordowanym na nieludzkiej ziemi" - mówił.

- Naszym obowiązkiem jest kontynuowanie dzieła tych, którzy tam zginęli przed rokiem i przypominanie o tej strasznej katastrofie, bo +nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych - podkreślił sekretarz miasta.

W intencji ofiar katastrofy odprawiona została polowa msza święta. Uczestnicy uroczystości złożyli przed obeliskiem kwiaty i zapalili znicze.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

43. Łódź: Wszyscy lecimy Tu-154

Ponad 500 osób przeszło główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - w Marszu Milczenia i Pamięci w rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Marsz zorganizowały m.in. Klub Gazety Polskiej, Ruch Odbudowy Polski, Stowarzyszenie Forum dla Ojczyzny i PiS.

Marsz poprzedziło nabożeństwo w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego na pl. Wolności. Później jego uczestnicy przeszli w milczeniu Piotrkowską.

Na czele marszu niesiono transparent "Wszyscy lecimy Tu-154 tylko nie wszyscy o tym jeszcze wiemy".

- To hasło mówi o tym, w jakiej rzeczywistości się znajdujemy. Dopóki ta katastrofa nie zostanie wyjaśniona, cały czas lecimy tym samolotem - mówił młody człowiek niosący transparent.

Uczestnicy marszu nieśli także tabliczki ze zdjęciami wszystkich 96 ofiar katastrofy i transparenty m.in. "Dość medialnej nagonki na bezbronnych", "Nie będzie MAK pluł nam w twarz". Wiele osób niosło też narodowe flagi przepasane kirem. Marsz zakończył koncert; wystąpił zespół rockowy i czytano wiersze poświęcone parze prezydenckiej i katastrofie smoleńskiej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

44. jak zwykle zniżono ilość

Około 7 tys. osób zebrało się przed Pałacem Prezydenckim - szacują służby porządkowe. O godz. 17.30 w powietrze wypuszczone zostały białe i czerwone balony - każdy z nazwiskiem jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
est bardzo spokojnie. Nie doszło do żadnych incydentów - mówił rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

Najwięcej osób zebrało się przed Pałacem w chwili, gdy po godz. 16.00 dotarli tam przedstawiciele "Ruchu społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego", z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na czele. Po jego przemówieniu, tłum zaczął się przerzedzać, część osób wyruszyła na Pl. Zamkowy, gdzie odbył się koncert pamięci ofiar katastrofy.

W zgromadzonym przed Pałacem tłumie widać było dziesiątki flag, niektóre z nich przepasane kirem. Były też transparenty z napisami: "Żądamy zwrotu krzyża", "Pętaki, hańbicie cześć zamordowanego Prezydenta, generała Błasika i pilotów", "To był zamach", "Boże chroń Polaków", "Chcemy prawdy", "I tak wszyscy wiedzą o zamachu".

Zgromadzeni skandowali m.in. "Jarosław, Jarosław", "Wolna Polska", "Lech Kaczyński". Po przemówieniu prezesa PiS, odśpiewali hymn; wcześniej odmówili modlitwę za ofiary katastrofy.

O ok. godz. 17.30 odbył się happening "Las Smoleński". W powietrze wypuszczono kilkaset, białych i czerwonych balonów wypełnionych helem. Do każdego z nich przyczepiona została kartka z nazwiskiem jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na telebimach ustawionych na Krakowskim Przedmieściu przez cały dzień wyświetlane są filmy o katastrofie m.in. "Mgła" Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej oraz "Lista Pasażerów" - Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego. Trwa również zbieranie podpisów pod petycją w sprawie budowy pomnika ofiar katastrofy, a stojący za barierkami ochronnymi posłowie PiS, składają przed Pałacem podawane im kwiaty i zapalone znicze.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

45. Białystok

Uroczystość przy pomniku ofiar katastrofy

Czyżew: odsłonięto tablicę pamięci Lecha Kaczyńskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

46. Bydgoszcz

Hierarcha zaznaczył, że ofiara życia pasażerów lotu do Smoleńska może nauczyć, że w życiu nie liczy się tylko zasada "sapere aude" - odważ się być mądrym, ale także "pati aude" - odważ się cierpieć.

- Wydaje się, że w tej pajacowatości, banalizacji życia, jaką dziś obserwujemy, mówienie, a tym bardziej wezwanie do cierpienia, wydaje się tak niezrozumiałe, że zredukowane do nic nie mówiącego szumu w uszach. Ale, jeśli uświadomimy sobie, że do natury wychowania należy samoograniczenie, jako nieustanne przekraczanie siebie wzwyż, to odkryjemy, że już to jest jakieś cierpienie, ale cierpienie z sensem - powiedział bp Tyrawa.

Przed nabożeństwem w katedrze bydgoskiej zapalono znicze na grobie Aleksandra Fedorowicza, prezydenckiego tłumacza, który zginął w katastrofie smoleńskiej i został pochowany na cmentarzu swojej rodzinnej parafii w Bydgoszczy.

W niedzielę odprawiono także nabożeństwo w intencji ppor. Marka Uleryka, funkcjonariusza BOR ochraniającego Marię Kaczyńską, który został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Dziewierzewie koło Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie). W rocznicę jego śmierci, na ścianie miejscowej szkoły podstawowej, odsłonięto i poświęcono w niedzielę tablicę upamiętniającą postać funkcjonariusza.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

47. Olsztyn

Arcybiskup warmiński Wojciech Ziemba podczas mszy św. odprawionej w niedzielę za ofiary mordu w Katyniu i 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej rok temu, wyraził żal, że w Olsztynie "nie ma pomnika wszystkich, którzy zginęli".

Podczas homilii arcybiskup Ziemba wspominał związane z regionem Warmii i Mazur ofiary katastrofy smoleńskiej: posłów Grażynę Gęsicką, Macieja Płażyńskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygłę.

Szczególnie wyróżnił jednak urodzonego w Lidzbarku Warmińskim i związanego z Olsztynem bp. Tadeusza Płoskiego, któremu w niedzielę poświęcono głaz w alei biskupów warmińskich w Bałdach k. Olsztyna (historyczny trakt, którym przez wieki na Warmię wjeżdżali biskupi). Dziękując marszałkowi województwa za ufundowanie głazu upamiętniającego bp. Płoskiego, arcybiskup warmiński powiedział: "szkoda, że w Olsztynie nie ma pomnika wszystkich, którzy zginęli".

Po nabożeństwie ponad sto osób przeszło pod halę Urania w marszu pamięci zorganizowanym przez Ruch Patriotyczny w Olsztynie. Uczestnicy przemarszu nieśli flagi przepasane kirami i tablice z hasłami m.in. "Ratujmy Polskę". Pod Uranią zmówiono modlitwy i apelowano do mieszkańców miasta, "by od rad osiedli i samorządowców domagali się nadania jakiejś ulicy w Olsztynie nazwy Lecha Kaczyńskiego".

Rano na olsztyńskiej starówce odbył się apel poległych, a o godz. 8.41 olsztyńscy radni zapalili znicze na rondzie, które ma nosić nazwę ofiar katastrofy smoleńskiej.

Uroczysty apel poległych odbył się także na lotnisku Wilamowo pod Kętrzynem, gdzie już w maju ub. roku ustawiono pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej - był to pierwszy taki pomnik w kraju.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

48. Jasło

Film "W drodze", poświęcony senatorowi PiS Stanisławowi Zającowi, który rok temu zginął w katastrofie smoleńskiej, to główny punkt wieczornicy wspomnieniowej zorganizowanej wczoraj w Jaśle w związku z pierwszą rocznicą tragedii.

W trwającym prawie godzinę filmie senatora Zająca wspominają bliscy i znajomi, m.in. syn, siostra, były marszałek sejmu Wiesław Chrzanowski, ks. biskup ordynariusz diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, dziennikarze. Uzupełnieniem tych wspomnień są archiwalne zdjęcia senatora.

W programie sobotnich obchodów znalazło się także wystąpienie byłego ministra Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wspominał m.in. prezydenta Kaczyńskiego, pierwszą damę, senatora Zająca i innych, którzy także zginęli w katastrofie.

Na zakończenie wieczornicy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. senatora Stanisława Zająca, zaplanowano koncert kwartetu smyczkowego. Wśród muzyków wystąpi krewny zmarłego tragicznie senatora.

W ramach podkarpackich obchodów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w Jaśle i Mielcu w niedzielę odbędą się msze święte, po których zostaną złożone kwiaty na grobach parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie: w Jaśle senatora PiS Stanisława Zająca i w Mielcu posła PSL Leszka Deptuły.

Ponadto w Jaśle wiązanki kwiatów zostaną złożone też pod pomnikiem Golgota Wschodu. Jak wyjaśnił PAP Wojciech Piękoś, skarbnik Stowarzyszenia im. Stanisława Zająca, pomnik ten powstał z inicjatywy senatora i miał upamiętniać pomordowanych w Katyniu. Miał być odsłonięty w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednak po katastrofie smoleńskiej stał się równocześnie pomnikiem ku czci tych, którzy w niej zginęli. Na jednym z trzech kamieni, wchodzących w skład pomnika, umieszczono tablicę z nazwiskami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

49. Opole

Władze Opola, wojewoda i samorząd regionu zdecydowały się nie organizować oficjalnych uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską. Mimo to opolanie będą mieli okazję uczcić rocznicę 10 kwietnia- informuje Radio Opole.

Na 16:30 w Sali Katedralnej koło Katedry Opolskiej zapowiedziano emisję filmu "Mgła".

Prawo i Sprawiedlowość na 18:10 zapowiedziało wypuszczenie 96 balonów z intencjami. O 19:30 ma być odczytany apel pamięci.

– Zaraz potem ułożymy ze zniczy napis – mówi Patryk Jaki, radny Opola z Prawa i Sprawiedliwości.

O 18:30 ma się odbyć msza w intencji Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

50. Płock

Pod Smoleńskiem zginęli Polacy, których łączyło umiłowanie Ojczyzny i gotowość służby polskiemu państwu - powiedział w sobotę w Płocku poseł PiS Wojciech Jasiński podczas zorganizowanych przez tę partię obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach wzięło udział około 250 osób. Ich uczestnicy po mszy odprawionej w kościele św. Dominika w intencji ofiar katastrofy przeszli w marszu ulicami miasta. Pod tablicą odsłoniętą w 2010 r. na ścianie kościoła św. Stanisława Kostki, upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz 94 pozostałe ofiary katastrofy, złożono kwiaty.

Uczestnicy marszu nieśli zapalone znicze, biało-czerwone flagi z kirem i transparenty z napisami: "Smoleńsk 2010 - Pamiętamy" oraz "Jan Paweł II też żądałby prawdy".

- Tych, którzy zginęli, nie można zastąpić, ale można i trzeba o nich pamiętać. Elementem tej pamięci jest domaganie się wyjaśnienia wszystkich przyczyn katastrofy - powiedział na zakończenie marszu Jasiński, szef okręgu płockiego PiS, wiceminister sprawiedliwości w okresie, gdy w rządzie Jerzego Buzka resortem tym kierował Lech Kaczyński.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

51. Gdańsk

Kilka tysięcy osób uczestniczyło we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawionej w niedzielę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku przez abp. Sławoja Leszka Głódzia.

W nabożeństwie wzięły udział m.in. rodziny ofiar a także przedstawiciele władz samorządowych, wojska, ministrowie, parlamentarzyści i mieszkańcy Trójmiasta.

Msza była główną uroczystością kościelną w Trójmieście związaną z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił w homilii, że rok temu zginęło 96 osób "w drodze do katyńskiego lasu; w służbie prawdy, miłości, pamięci (...), oddali swoje życie za swą przyjaźń z Ojczyzną, za swoje miejsce we wspólnocie narodu, za służbę w szeregach obrońców polskiej wolności".

- Przed rokiem, w dniach, kiedy tak mocno i przejmująco dała o sobie znać duchowa wspólnota porażonego nieszczęściem narodu, byliśmy przekonani – takie było powszechne odczucie – że ich tragiczna śmierć w służbie ojczyzny coś w naszym życiu – politycznym, społecznym, wspólnotowym – odmieni (...) targnie sumieniami wielu, wyzwoli dobro, uczciwość, prawość, spod nalotu bylejakości, egoizmu, rugowania praw i sumienia – powiedział hierarcha.

Jak zaznaczył, "oczekujemy z wiarą na ten plon; że wzrośnie, że odmieni ludzkie serca. Pohamuje ducha niechęci, potwarzy, małości, którego niestety tak wiele w życiu publicznym. Oskarżeń. Naciąganych racji. Programowej niechęci zrozumienia drugich, dostrzeżenia w nich partnerów wspólnej drogi, a nie wrogów i przeciwników... Zatracania umiaru w malowaniu ciemnego obrazu jednych, wybielaniu drugich".

Abp mówił w homilii, że "oczekujemy ducha prawdy w życiu publicznym, w relacjach między obywatelami, a tymi, którzy odpowiadają za dziś i za jutro ojczyzny. Także w wyjaśnieniu przyczyn tragedii smoleńskiej – w prawdzie, uczciwości".

Po mszy uczestnicy nabożeństwa w procesji przeszli do znajdującej się w Bazylice Mariackiej kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, w której znajdują się sarkofag byłego marszałka Sejmu, Macieja Płażyńskiego i Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W procesji uczestniczyli przedstawiciele m.in. rodzin pomorskich ofiar, władz, duchowieństwa, kościołów innych wyznań. W kaplicy złożono wieńce i zapalono 96 zniczy.

W imieniu rodzin za uroczystość podziękowała żona zmarłego tragicznie byłego marszałka Sejmu, Elżbieta Płażyńska. - Chciałabym wyrazić słowa wdzięczności za miniony rok, za okazane nam wsparcie a przede wszystkim – co jest może najważniejsze – za modlitwę w intencji naszych bliskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – powiedziała.

- Tu w sercu Gdańska, w Bazylice Mariackiej na pomniku wyrytych jest 96 nazwisk Wielkich Polaków. Pasażerowie lotu Tu-154 pragnęli złożyć hołd pomordowanym Polakom w Katyniu, teraz my im złożymy hołd za ich godne życie i patriotyzm- dodała Płażyńska.

Po mszy w pobliżu Bazyliki Mariackiej z inicjatywy Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, były i obecny metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski i Sławoj Leszek Głódź wypuścili 96 gołębi symbolizujących 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Tuż przed mszą w śródmieściu Gdańska została odsłonięta tablica upamiętniająca b. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Tablica zawisła na budynku przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie Płażyński urzędował jako poseł i senator.

Wcześniej, o godz. 8.41 na cmentarzu w Baninie (Pomorskie) przedstawiciele Marynarki Wojennej oddali hołd Admirałowi Floty Andrzejowi Karwecie, tragicznie zmarłemu w katastrofie dowódcy MW.

Przed południem także przy Kolegiacie Gdyńskiej została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Autor: NZ Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

52. Bielsko Biała

Wspominamy wydarzenie, które uczyniło głęboką ranę w sercu każdego Polaka. Na wieść o tragedii naród zapłakał, zblakły różnice – mówił prałat Krzysztof Ryszka podczas niedzielnej mszy świętej w 1. rocznicę katastrofy w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Duchowny podkreślił, że zgoda narodowa trwała ledwie kilkanaście dni. „Oto przeżywamy dziś 1. rocznicę śmierci prezydenta i elity politycznej kraju skupionej przy nim, podzieleni, skłóceni, z czego cieszyć się mogą tylko moce piekielne i zapiekli wrogowie Polski mocnej” - powiedział prałat.

Ksiądz Ryszka przypomniał, że 96 Polaków zginęło w drodze do Smoleńska, gdzie mieli oddać hołd polskim oficerom, "którzy historię narodu znaczyli krwią i okrutną śmiercią zadaną im przez Rosjan na rozkaz Stalina". - To wydarzenie sprzed roku nagle i niespodzianie przerwało życie ludziom, do których mieliśmy zaufanie, że będą wierni polskiej racji stanu, że nie zapomną o chrześcijańskich korzeniach narodu i o historii, z której czerpali mądrość - mówił.

Duchowny podkreślił, że Polska w katastrofie straciła Polaków, którzy nawiązywali do wizji Jagiellonów silnej wspólnoty w Europie środkowo-wschodniej. - Nasz prezydent, mimo kampanii wyśmiewania go i pomawiania o różne sprawy, z powodzeniem tę wizję realizował. Żal nam, że ci, co doszli do władzy dzięki katastrofie smoleńskiej zaczęli realizować całkiem inną linię - wasalizmu wobec Zachodu i Wschodu, i to za cenę prawdy o katastrofie - powiedział ksiądz prałat.

Apelował, by nad grobami ofiar katastrofy smoleńskiej podjąć postanowienie o realizacji ideałów przyświecającym ofiarom. Podkreślał potrzebę wychowania nowych pokoleń na fundamencie wartości chrześcijańskich. Zwracał uwagę na poznanie prawdy o katastrofie, którą próbuje się "zamieść pod dywan historii i wyciszyć".

Po mszy świętej setki bielszczan złożyło kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Tablica na ścianie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej została odsłonięta w przededniu ubiegłorocznego Święta Niepodległości.

Tablica powstała z inicjatywy młodzieży z Bielska-Białej i Warszawy. Na granitowej, kwadratowej płaszczyźnie widnieje napis: "Pamięci Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, oraz 95 ofiar tragedii smoleńskiej. Polegli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w drodze do Katynia, gdzie chcieli oddać hołd zamordowanym przez Sowietów polskim oficerom. 10 listopada 2010 roku".

Znicze oraz wieńce bielszczanie złożyli także przed niewielkim pomnikiem poświęconym pomordowanym polskim oficerom w Katyniu, a także ofiarom katastrofy. W kwietniu stanął on w bielskim parku Słowackiego. Ufundowała go młodzież z pobliskiego liceum, którego dwaj absolwenci: kapitan Stefan Sułkowski i porucznik Franciszek Luranc, zostali zamordowani w Katyniu. Na tablicy widniały dwie daty: "Katyń 1940 - Smoleńsk 2010" oraz inskrypcja: "W hołdzie pomordowanym i ofiarom katastrofy lotniczej". Została rozbita przez nieznanych sprawców; krótko przed 1 listopada ponownie odsłonięta, ale już przy szkole.
Autor: NZ Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

53. Kraków

Około 600 osób - według szacunków policji - uczestniczyło w niedzielnym Marszu Pamięci, zorganizowanym w Krakowie w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Manifestanci przeszli z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński.

Marsz był inicjatywą społeczną. Honorowym patronatem objęła go wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka.

Uczestnicy marszu nieśli transparenty z napisem w kilku językach: "Rosjanie oddajcie Polsce prezydencki samolot". Niektórzy skandowali "Podnieś głowę i chodź z nami, Rosja gardzi lizusami".

O godz. 8.41 pod Krzyżem Katyńskim minutą ciszy uczczono 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, których nazwiska odczytał syn Janusza Kurtyki - Paweł. W Krakowie dokładnie w godzinę katastrofy włączone zostały syreny alarmowe.

Zebrani pod Krzyżem Katyńskim składali tam kwiaty i zapalali znicze.

- Dopóki o prawdę o Katyniu będziemy musieli walczyć, dopóki o prawdę o Smlońsku będziemy musieli walczyć, nie łudźmy się, że zrealizujemy tak popularne dzisiaj w mediach polsko-rosyjskie pojednanie. Jak Rosjanie to pojednanie widzą, dali nam przykład w dniu wczorajszym, zabierając nasza tablicę - mówiła Zuzanna Kurtyka, nawiązując do zamiany tablicy na miejscu katastrofy samolotu TU-154 M.

W sobotę na lotnisku Siewiernyj okazało się, że przed uroczystością z udziałem rodzin ofiar i żony prezydenta RP Anny Komorowskiej, strona rosyjska zmieniła tablicę umieszczoną tam wcześniej z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń 2010. Na nowej, dwujęzycznej tablicy nie ma mowy o tym, że polska delegacja leciała w kwietniu 2010 r., aby uczcić ofiary zbrodni w Katyniu ani o tym, że była to sowiecka zbrodnia ludobójstwa.

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski mówił, że modlimy się dzisiaj za zmarłych, którzy zginęli na służbie Rzeczypospolitej i za ofiary ludobójstwa dokonanego przez system stalinowski 70 lat temu, za pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, na Syberii, Wołyniu, Podolu i w wielu innych miejscach.
Autor: NZ Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

54. Zielona Góra

Na Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze została odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszę celebrował biskup diecezjalny Stefan Regmunt - informuje Radio Zielona Góra.

Uczestniczą w niej przedstawiciele władz, służb mundurowych, harcerze, kombatanci, działacze społeczni, szkolna młodzież i mieszkańcy.

Dziś zostanie także odsłonięty obelisk upamiętniający 96 ofiar lotu do Smoleńska.

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem został odsłonięty w rocznicę tego wydarzenia w niedzielę w Zielonej Górze. Monument ma formę skrzydła samolotu ustawionego w pozycji pionowej.

Pomnik ufundowało miasto, by w ten sposób uczcić ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na czele z parą prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi oraz ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, który był honorowym obywatelem Zielonej Góry.

Autorką monumentu jest zielonogórska rzeźbiarka Małgorzata Bukowicz. Wyryto na nim napis "Zginęli pod Smoleńskiem w służbie ojczyźnie. Ofiarom katastrofy lotniczej 10.04.2010 r."; jest też biało-czerwona szachownica - symbol polskiego lotnictwa wojskowego.

Pomnik stanął na cmentarzu w miejscu, które nazywane jest "Zielonogórską Golgotą". - To symboliczne miejsce, w którym upamiętnieni są Polacy walczący o niepodległość ojczyzny, a teraz także ofiary katastrofy smoleńskiej - powiedział prezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej Włodzimierz Bogucki.

Podczas mszy św. celebrowanej na zielonogórskiej nekropolii pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego ks. Stefana Regmunta mieszkańcy modlili się w intencji ofiar katastrofy.

13 kwietnia na cmentarzu odbędzie się religijno-patriotyczna droga krzyżowa, która będzie nawiązywać do zbrodni katyńskiej z 1940 roku, a także tragedii pod Smoleńskiem z 2010 roku.

Wcześniej, w niedzielę uroczystości rocznicowe odbyły się w Gorzowie Wlkp., z którego pochodziła Anna Maria Borowska i jej wnuk Bartosz. Rok temu 10 kwietnia w Katyniu mieli reprezentować gorzowskie środowisko Rodziny Katyńskiej. W gorzowskiej katedrze odprawiono mszę św. w intencji 96 osób, które zginęły w wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, a pod tablicą z ich fotografiami, przy białym krzyżu Solidarności, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Autor: POg Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

55. Poznań

Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej odsłonięto w Poznaniu. Stała się ona elementem stojącego w centrum miasta pomnika Ofiar Katynia i Sybiru.

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich i związkowych oraz mieszkańcy miasta.

Tablica poświęcona jest prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu jego żonie, prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej. Jak napisano, wszyscy oni w 70. rocznicę katyńskiego ludobójstwa zdążali, by oddać cześć pomordowanym polskim oficerom.

- Ci wybitni Polacy (...) ponieśli na lotnisku śmierć tak samo niespodziewanie, jak oficerowie z Kozielska w dołach katyńskich. Miejsce ich kaźni dzieli nie tak wielka odległość. Tego dnia słowo Katyń dla wszystkich Polaków nabrało podwójnego znaczenia - powiedział w trakcie uroczystości prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu Tadeusz Patecki.

Tablica została umieszczona na granitowej płycie stanowiącej podparcie cokołu pomnika Ofiar Katynia i Sybiru. Pod tym pomnikiem przez miniony rok odbywały się spotkania osób, które oddawały cześć ofiarom katastrofy. Instalacja tablicy została uzgodniona z autorem pomnika, Robertem Sobocińskim.

Stworzenia tablicy epitafijnej podjął się społeczny komitet powołany przez Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu, Związek Sybiraków w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

Uroczystość była kulminacją obchodów związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej w Poznaniu. Rano kilkanaście osób pobiegło w pierwszym półmaratonie imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Przed południem w katedrze poznańskiej mszę św. w intencji ofiar katastrofy odprawił bp. Zdzisław Fortuniak.

Wieczorem pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru ma przejść marsz pod hasłem "Smoleńsk – Pamiętamy".
Autor: NZ

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

56. Szczecin

W rocznicę katastrofy smoleńskiej mieszkańcy Szczecina uczestniczyli w uroczystej mszy św. i Marszu Pamięci ulicami miasta. W archikatedrze poświęcono tablicę pamięci osób, które zginęły rok temu w katastrofie prezydenckiego samolotu.

Punktualnie o 8.41 w całym mieście zawyły syreny. Kilkaset osób zgromadzonych na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej złożyło kwiaty i małe, drewniane krzyże, zapaliło znicze i odmówiło modlitwy. Wieńce składali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, delegacja przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Szczecińskie PiS przygotowało dla uczestników uroczystości biało-czerwone naklejki ze słowami "Smoleńsk 2010. Pamiętamy".

W południe w szczecińskiej archikatedrze odprawiono mszę świętą w intencji ofiar. - Potrzeba, by te wartości, które były reprezentowane przez te osoby, zwłaszcza przez zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były kontynuowane – zwłaszcza potrzebujemy zgody – powiedział ks. biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który przewodniczył liturgii.

Ks. Piotr Leśniak, który wygłaszał kazanie, zwrócił uwagę na spowszednienie obrazu śmierci, która na co dzień jest obecna w mediach. - Człowiek nie jest jednak Bogiem, nie panuje nad śmiercią - podkreślał. - Ze śmierci został zrobiony fast food. Z tą śmiercią obcujemy na co dzień – ale jak ona następuje, jesteśmy wobec niej bezradni - mówił ks. Leśniak.

Po mszy poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, ufundowaną przez kurię szczecińską. Następnie, spod katedry wyruszył Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta na Placu Ofiar Katynia. Niesiono portret zmarłej pary prezydenckiej i transparenty z napisami "Prawda to wolność. Kłamstwo to zniewolenie". Na placu odczytano nazwiska tych, co zginęli rok temu pod Smoleńskiem, odmówiono modlitwy w ich intencji, modlono się również w intencji polskich oficerów pomordowanych w 1940 r., złożono kwiaty.

Wieczorem w katedrze, zaplanowano uroczyste nieszpory za zmarłych w języku łacińskim, według tekstów Liturgii Godzin, w wykonaniu Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego oraz muzyków Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.
Autor: NZ Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

57. na Wyspach i w Irlandii

W parafii św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie odprawiono w niedzielę uroczystą mszę św. i uczczono pamięć ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który jest jedną z 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich poświęcona jest sześciu prezydentom RP na uchodźstwie w Londynie, a druga proboszczowi parafii św. Andrzeja Boboli prałatowi Bronisławowi Gostomskiemu, który także był na pokładzie prezydenckiego samolotu Tu-154M - poleciał z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim.

Prezydenci RP na uchodźstwie działali w Paryżu (od 30 września 1939 roku), Angers (od 3 grudnia 1939) oraz w Londynie (od 21 czerwca 1940 do 22 grudnia 1990). Urząd ten sprawowali: Władysław Raczkiewicz (1939-47), August Zaleski (1947-72), Stanisław Ostrowski (1972-79), Edward Raczyński (1979-86), Kazimierz Sabbat (1986-89) oraz Ryszard Kaczorowski (1989-90).

Władze RP na uchodźstwie działały na podstawie konstytucji kwietniowej z 1935 r., dającej urzędującemu prezydentowi prawo wyznaczenia następcy w nadzwyczajnej sytuacji, gdy nie można zorganizować demokratycznych wyborów.

Londyn był przez 50 lat politycznym centrum życia polskiej emigracji, choć w latach 70. wzrosło znaczenie Polonii w USA i w innych państwach, jak Kanada i Australia, a w latach 80. we Francji i Niemczech, gdzie osiadła tzw. emigracja posolidarnościowa.

W Londynie przechowywano insygnia suwerennej władzy prezydenta RP, m.in. oryginał konstytucji kwietniowej, tłoki pieczęci prezydenckich, flagę zdjętą z warszawskiego zamku we wrześniu 1939 r., która towarzyszyła w ostatniej drodze premierowi i Wodzowi Naczelnemu gen. Władysławowi Sikorskiemu po katastrofie gibraltarskiej.

We mszy w kościele św. Andrzeja Boboli uczestniczyła m.in. wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina, wdowa po prezydencie Kazimierzu Sabbacie - Anna, córki prezydenta Edwarda Raczyńskiego, harcerska młodzież, kombatanci, Polacy mieszkający w Londynie, przedstawiciele ambasady RP.

Mszę św. w intencji ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej odprawiono też w polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze. Po mszy modlono się na Cmentarzu Północnym przy pomniku ofiar Katynia. Żałobne nabożeństwa rocznicowe zorganizowano też w Birmingham, Edynburgu, Glasgow, Nottingham, Coventry, Bristolu i Luton.

W Irlandii niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem abp. Dublina Diarmuida Martina w polskim kościele (St. Audoen's Church).

Mszę św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odprawiono również w innym dublińskim kościele - ojców dominikanów pod wezwaniem św. Zbawiciela. Po mszy sprzed kościoła wyruszył uroczysty "Marsz Pamięci".

W sobotę w sali koncertowej (National Concert Hall) w Dublinie chór National Chamber wykonał a capella utwór Henryka Mikołaja Góreckiego "Pieśń Rodzin Katyńskich".
Autor: NZ Źródła: PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

59. Wrocław

Oddali życie, żeby kłamstwo katyńskie ujrzało światło dzienne (...) Cel został osiągnięty - mówił podczas mszy św. za ofiary tragicznie zmarłe pod Smoleńskiem ks. proboszcz Adam Drwięga w Kościele św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim

W mszy św. zamówionej przez członków Prawa i Sprawiedliwość wzięli udział m.in. poseł PiS Dawid Jackiewicz, mąż tragicznie zmarłej posłanki Aleksandry Natalli-Świat - Jacek Świat, radni miejscy i Sejmiku Dolnośląskiego oraz licznie zgromadzeni wierni. Mszę odprawił ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, b. metropolita wrocławski; kazanie wygłosił ks. infułat Adam Drwięga, proboszcz Katedry Wrocławskiej.

Na wstępie ks. Drwięga zaznaczył, że msza św. celowo odprawiana jest w Kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, bowiem krzyż oznacza cierpienie. Podczas kazania ks. proboszcz przypomniał, że pod Smoleńskiem zginęli "wybitni Polacy", którzy zmierzali do Katynia w 70. rocznice "strasznego mordu na polskich oficerach". - Oddali życie, aby kłamstwo katyńskie ujrzało światło dzienne (...) Cel został osiągnięty - mówił ks. Drwięga.

Przypomniał słowa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział, że "sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale i sztuką jest dobrze dla niej żyć". Tymczasem tragicznie zmarli pod Smoleńskiem - mówił ks. proboszcz - sprawili, że świat poznał "sprawę katyńską". "Potrzebna była ofiara smoleńska, by świat poznał prawdę (...) Ich ofiara nie poszła na marne - pamiętajcie" - mówił ks. Drwięga.

Dalej ks. proboszcz pytał, "co z tą Polską?". Odpowiadając, zaznaczył, że Polska to nie PiS, PO, SLD czy PSL. - Polska to my wszyscy - Polacy - mówił ks. proboszcz i apelował o zaprzestanie nienawiści i podziałów. Wierni za kazanie dziękowali brawami.

Wcześniej o godz. 8.00 została odprawiona msza św. w intencji ofiar w Kościele św. Elżbiety na wrocławskim rynku. W tym nabożeństwie wzięli udział m.in. wojewoda dolnośląski Marek Skorupa i marszałek dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, o 8.41 w całym mieście zawyły syreny.

Uroczystości związane z upamiętnieniem tragedii smoleńskiej we Wrocławiu rozpoczęły się już w piątek, kiedy to pod tablicą poświęconą wicemarszałkowi Sejmu Jerzemu Szmajdzińskiemu, która znajduje się przy stadionie piłkarskim na ul Oporowskiej, złożone zostały kwiaty. Uroczystość przypadła w przeddzień urodzin b. ministra obrony narodowej, który był wielkim fanem piłki nożnej i często kibicował wrocławskiej drużynie.

Natomiast wczoraj spod pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej ruszył przygotowywany przez PiS marsz ulicami miasta "Marsz Pamięci Katyń-Smoleńsk". Pochód zatrzymywał się pod tablicami poświęconymi byłemu szefowi kancelarii prezydenta Władysławowi Stasiakowi przy Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie studiował i posłance Aleksandrze Natalli-Świat pod siedzibą dolnośląskiej PiS; złożono tam wieńce i kwiaty.

PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

60. tym razem i TVN24 zauważył, choć liczyć dalej nie potrafią

Ocean świateł pod Pałacem. Żałoba w sercach tłumów

12:17

JAK WYGLĄDAŁA POLSKA W PIERWSZYCH DNIACH PO KATASTROFIE

Ocean świateł pod Pałacem. Żałoba w sercach tłumów
Pierwszych kilka zniczy i kwiatów w różnych miejscach Polski błyskawicznie zamieniało się w prawdziwy ocean świateł. W tych...czytaj dalej »

Pierwszych kilka zniczy i kwiatów w różnych miejscach Polski
błyskawicznie zamieniało się w prawdziwy ocean świateł. W tych
pierwszych dniach po katastrofie smoleńskiej Polacy zjednoczyli się w
smutku i żałobie po ofiarach 10 kwietnia. Przypominamy, jak wyglądał
jeden z najsmutniejszych tygodni w historii Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

61. W Gostyninie pod Płockiem

W Gostyninie pod Płockiem (Mazowieckie) odbyła się uroczystość
poświęcenia kamiennego obelisku, krzyża i zasadzonego specjalnie lasu
około 4 tys. drzew, które upamiętniają ofiary katastrofy smoleńskiej.


Wierzę, że dobra pamięć o wszystkich, którzy polegli pod Smoleńskiem,
przetrwa na dalsze pokolenia, nie tylko dzięki takim wspaniałym
inicjatywom, ale także dzięki setkom i tysiącom pomników, jakie istnieją
w sercach i pamięci wielu Polaków - powiedziała podczas uroczystości
Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku.

- Rok żałoby minął, ale w sercu jest żal - mówiła z kolei Janina
Cywińska, wspominając swego męża, który także zginął w katastrofie
smoleńskiej, Czesława Cywińskiego, prezesa Światowego Związku Żołnierzy
AK.

W uroczystości, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Gostynin i
miejscową parafię Miłosierdzia Bożego, uczestniczyło około 100 osób, w
tym również: Ewa Kochanowska - wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich
Januszu Kochanowskim, Jan Dusyn - ojciec posłanki PiS Grażyny Gęsickiej
oraz Włodzimierz Fetliński - mąż senator PiS Janiny Fetlińskiej.

Ewa Błasik przyznała, że w obliczu "bezpodstawnych oskarżeń" wobec
męża, takie uroczystości jak ta w Gostyninie, przywracają jej wiarę w
ludzi, są "lekiem na ból i cierpienie, które towarzyszą jej każdego
dnia", dają też "siłę do życia i pozwalają na nowo odnaleźć jego sens".

Janina Cywińska podkreśliła, że ziemia gostynińska jest jej
szczególnie bliska, gdyż wiele razy odwiedzała ten region ze swoim
mężem.

Jan Dusyn zapewnił, że jego córka "chciała budować piękną Polskę dla
wszystkich ludzi". Przyznał, że chociaż nie była ona związana wcześniej z
Mazowszem, wybrała to miejsce, by zamieszkać na stałe niedaleko Słubic
koło Płocka.

- Postanowiła do końca życia tu zostać. Sprowadziła mnie, żebyśmy
mieszkali razem. Tak los chciał, że zginęła w katastrofie. Zostałem sam.
Ona tak kochała te swoje miejsce, że postanowiłem tam pozostać do końca
życia - powiedział Dusyn.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

62. Toronto

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Wojciech Kozlowski

63. Brawo Toronto

Troche dalej od Ambasady "Polskiej", to i Polonia lepsza. I kombatanci i panie i harcerze.

Wojciech Kozlowski

avatar użytkownika Maryla

64. Polonia australijska więcej o obchodach

http://celejewskapolonia.blogspot.com/2011/04/odsoniecie-tablicy-ku-czci...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

65. Zdjęcia z 10 kwietnia przesłane przez Jolę z Londynu (1)



http://naszeforumdodyskusji.wordpress.com/2011/04/17/zdjecia-z-10-kwietn...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Deżawi

66. Szczecin 10-04-2011 (video)

Ulotka z inicjatywy szczecińskiego PiS 










Ostatnio zmieniony przez Deżawi o pon., 09/05/2011 - 15:49.

"Moje posty od IV 2010"