Społeczny komitet obchodów smoleńskich: bądźmy 10 kwietnia w Warszawie.
Organizatorzy społecznych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej apelują, by 10 kwietnia w hołdzie ofiarom przynieść na Krakowskie Przedmieście w Warszawie kwiaty i znicze. Proszą też, by w całej Polsce wywiesić flagi narodowe i zapalić w oknach świece
Społeczny komitet obchodów pierwszej rocznicy katastrofy w Smoleńsku organizuje uroczystości niezależnie od władz państwowych. "Niech na nowo połączy nas wspólnota bólu i żałoby, ale również siły i nadziei, których źródłem jest głębokie, duchowe przeżycie narodowego dramatu" - napisali organizatorzy w apelu.
Komitet prosi także, by 10 kwietnia o godz. 8.41 - czyli wtedy, gdy w Smoleńsku rozbił się samolot - "Polska zatrzymała się na minutę, a klaksony samochodów zasygnalizowały ból i pamięć".
Pod apelem podpisało się ponad 20 organizacji, m.in. Warszawski Klub "Gazety Polskiej", Komitet Katyński, komitet budowy pomnika ofiar katastrofy, Solidarni 2010.
- Naszym celem jest pomoc wszystkim tym, którzy będą tego dnia na Krakowskim Przedmieściu, w godnym uczczeniu i oddaniu hołdu ofiarom katastrofy - powiedziała na konferencji prasowej Anita Czerwińska, szefowa Warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej", głównego organizatora obchodów.
- Gdy najwyższe władze państwa, prezydent, prezydent Warszawy nie pamiętają o tych, którzy zginęli pod Katyniem 10 kwietnia 2010 r., taki obowiązek spoczywa na rodzinach i społeczeństwie - przekonywał z kolei Andrzej Melak, którego brat Stefan, przewodniczący Komitetu Katyńskiego, zginął pod Smoleńskiem. Melak, który jest także warszawskim radnym PiS, zapowiedział też, że nie weźmie udziału w państwowych obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej na Powązkach. Mówił, że przyjdzie tam wtedy, gdy nie będzie już tam prezydenta i oficjalnych uroczystości.
Plan społecznych obchodów 10 kwietnia w Warszawie przewiduje m.in., że
o godz. 8.41 hołd ofiarom katastrofy zostanie oddany przed Pałacem Prezydenckim w miejscu, gdzie stał krzyż.
O godz. 12 ma się tam odbyć modlitwa Anioł Pański.
Na godz. 16 zaplanowano koncert na Pl. Zamkowym. Natomiast
o godz. 19 w archikatedrze św. Jana będzie odprawiona msza św. za ofiary katastrofy, a po niej, jak co miesiąc, przed Pałac Prezydencki przejdzie "marsz pamięci".
W stołecznym ratuszu zgłoszone zostały cztery zgromadzenia publiczne zaplanowane na 10 kwietnia. Trzy z nich mają odbywać się przed Pałacem Prezydenckim w godzinach 6-12, 12-18 i 18-22. Ma wziąć w nich udział odpowiednio: 10, 30 i 20 tys. osób. Ponadto między godz. 20 a 22 zaplanowano przemarsz 5 tys. osób sprzed archikatedry na Krakowskie Przedmieście.
Dziś Czerwińska przyznała, że cztery osoby, które zgłosiły zgromadzenia, są związane z Warszawskim Klubem "Gazety Polskiej". Jak tłumaczyła, ponieważ klub nie ma osobowości prawnej, jego członkowie zgłosili zgromadzenia jako osoby prywatne. Organizatorem jednego ze zgromadzeń jest Czerwińska, innego - o czym napisała w ub. tygodniu "Gazeta Wyborcza" - Maciej Wąsik, b. wiceszef CBA i lider PiS w Radzie Warszawy.
Według zapewnień organizatorów zgromadzenia zostały zgłoszone po to, by nie zostawiać samym sobie ludzi, którzy i tak tego dnia przyjadą na Krakowskie Przedmieście. "Do tego właśnie była ta konieczność i potrzeba zgłoszenia tych zgromadzeń, bo tylko w ten sposób możemy legalnie zorganizować służbę porządkową i móc współpracować ze służbami miasta i policją" - powiedziała Czerwińska. Porządku przed Pałacem Prezydenckim ma pilnować ok. 200 wolontariuszy. Organizatorzy apelują też o spokój i "nieuleganie żadnym prowokacjom".
Natomiast państwowe obchody 10 kwietnia obejmują m.in. uroczystości przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Mają one rozpocząć się o godz. 10.30 i potrwać ok. godziny; zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta i przedstawiciela rodzin. O godz. 13 w Bazylice Archikatedralnej z udziałem rodzin odprawiona zostanie msza św. Na godz. 15 zaplanowano spotkanie rodzin z pierwszą damą. Wieczorem, o godz. 19 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Sławomir AdamiecMarch 30,
Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt tel. 048 362 50 32
SYMPATYCY PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI - RADOM
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. 10.04.2011
godz. 8.00Msza Święta w Kościele Seminaryjnym ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
(obok Pałacu Prezydenckiego);
godz. 8.41spotkanie przed Pałacem Prezydenckim w godzinie katastrofy;
godz. 12.00modlitwa Anioł Pański przed Pałacem Prezydenckim;
godz. 15.30przemarsz sprzed Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki pod Pałac Prezydencki (godz. 15.50)
i na Plac Zamkowy (godz. 16.00);
godz. 16.00Plac Zamkowy, koncert poświecony pamięci ofiar tragedii smoleńskiej;
godz. 19.00Msza Święta w Archikatedrze Św. Jana. Po Mszy Świętej Marsz Pamięci
SPOŁECZNY KOMITET OBCHODÓW PIERWSZEJ ROCZNICY KATASTROFY W SMOLEŃSKU
W skład komitetu weszły organizacje:
Warszawski Klub Gazety Polskiej, Komitet Katyński, Solidarni 2010, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej, Fundacja Republikańska, Rajd Katyński, Koliber, Grupy Oporu Solidarni, Krąg Pamięci Narodowej, Obrońcy Krzyża, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, „Solidarność Walcząca" Odział Warszawa, „Solidarność Walcząca" Odział Katowice, Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89, Porozumienie Organizacji Niepodległościowych, Wydział Wschodni „Solidarności Walczącej", Diaspora Gruzińska w Polsce, Stowarzyszenie „Nieprzejednani", Zrzeszenie organizacji młodzieżowych „Koalicja Na Rzecz Rozwoju", Fundacja Aurea Libertas, Fundacja Ius et Lex
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl