Janek Bytnar "Rudy", bohater mego pokolenia z Szarych Szeregów,
Dziś, 30 marca 2011 roku mija sześćdziesiąt siedem lat od przedwczesnej śmierci jednego z największych bohaterów II Rzeczypospolitej, Warszawy.
harcmistrza, porucznika AK Janka Bytnara pseudonimy : Rudy, Jan Rudy
Cudowna gawędziarka, pisarka, autorka przepięknych opowieści o bohaterach naszego pokolenia / Jej, mego / o bohaterskich harcerzach Szarych Szeregów, Basia Wachowicz, napisała przepiękną powieść " "Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach "Kamieni na szaniec" O Aleksandrze Kamińskim, członku ścisłego kierownictwa "Pasieki" Szarych Szeregów pisałem i pisać będę, bo to postać wielka. Kamyk Aleksander Kamiński swe "Kamienie na Szaniec"napisał w czasie Powstania Warszawskiego.
Dziś przypomnę, jednego z najwybitniejszych harcerzy, żołnierza, oficera Armii Krajowej, bohatera powieści "Kamyka" i "Basi"
Był synem Legionisty i nauczycielki, żołnierza Armii Krajowej. Jan Bytnar "Rudy" był najmłodszym, który otrzymał tytuł harcerza Rzeczpospolitej. Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty Rezerwy "Agricola" Harcerzem, słynnej "Pomarańczarni" / nazwa,od pomarańczowego koloru chust / 23 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. Mając stopień Harcerza Orlego w 1938 roku uzyskał najwyższy stopień młodzieżowy w harcerstwie, harcerza Rzeczypospolitej.
W dniu 23 marca 1943 r o godzinie 4;40 aresztowany wraz z Ojcem, przez Gestapo w mieszkaniu przy Alejach Niepodległości 159. Odbity przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów w najsłynniejszej akcji, zwanej do dziś Akcją pod Arsenałem dnia 26 marca 1943 r.
Zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku poniesionych tortur w więzieniu przy Alei Jana Christiana Szucha
Bezpośredni sprawcy tortur, SS-Oberscharführer Hubert Schulz, został zabity w wyniku Wyroku Podziemnego Państwa Polskiego. Wyrok wykonał 3 maja 1943 r.przyjaciel Rudego, ppor. Tadeusz Zawadzki "Zoska". Dwa tygodnie później 22 maja 1943 r.około godziny 8 rano, ppor. Andrzej Góral ps. “Tomasz” wykonał śmierci na drugim kacie "Rudego" SS-Rottenführer Ewaldzie Lange. Wyrok wykonano na Placu Trzech Krzyży.
"Akcja pod Arsenałem". miała miejsce 26 marca 1943 roku, na rogu ulic Bielańskiej i Długiej. Pod kryptonimem "Meksyk II" Celem akcji było odbicie z rąk niemieckich "Rudego" - hufcowego PD, aresztowanego przez Gestapo w nocy 22/23 III 1943 roku. Akcją dowodził komendant Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów "Orsza",Stanisław Broniewski. Autor był na jego pogrzebie w towarzystwie swego kuzyna, Ryszarda Kaczorowskiego, herbu Jelita, ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.
Grupą "Atak" dowodził porucznik Armii Krajowej "Zośka",Tadeusz Zawadzki, sekcją "Ubezpieczenie" dowodził przyboczny "Orszy" - "Giewont", Stanisław Cieplak. Łącznie w akcji wzięła udział rekordowa liczba 28 uczestników.W czasie akcji, odbito z rąk Gestapo, harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 24 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha do więzienia na Pawiak.
Jan Bytnar,"Rudy" Uczestniczył w Akcji "Wieniec II" - akcja ta była pierwszym wystąpieniem bojowym OS "Jerzy" i polegała na wysadzeniu torów kolejowych pod Kraśnikiem. Akcją pod Kraśnikiem dowodził "Zośka W noc sylwestrową 31 XII 1942r oddziały "Motoru" wysadziły mosty w Radomiu i Chotyłowie, uszkodziły urządzenia kolejowe na stacjach w Minkowicach, Ruskich Piaskach i Werbkowicach, wysadzono tory kolejowe w Kraśniku, Skierniewicach, w tunelu warszawskim i na stacji Zamość, W Akcjach brał udział "Rudy"
Ojciec - Stanisław Bytnara - zginął w czasie "marszu śmierci", ewakuacji niemieckiego obozu koncentracyjnego i śmierci, KL Auschwitz, w styczniu 1945 roku, jako więzień nr 121 389.
Zdzisława Bytnarowa "Sława" de domo Zdzisława Rechulówna"Matula Polskich Harcerzy" , w okresie Powstania Warszawskiego jako podporucznik Armii Krajowej w Pasiece",Kwaterze Głównej Armii Krajowej, kierowała placówką Harcerskiej Poczty Polowej. Zmarła 13 sierpnia 1994 roku, 18 sierpnia żegnały Ją na warszawskich Powązkach tłumy warszawiaków.
Druga kompania Batalionu Szturmowego "Zośka", została nazwana imieniem "Rudy" W dniu 15.VIII.1943 Jan Bytnar"Rudy" został pośmiertnie mianowany harcmistrzem ,Rozkazem Naczelnika Harcerzy nr 5 a następnie podporucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych.
W dniu 26 września 2009 za wybitne zasługi dla Polski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Śpijcie mężni, niezwyciężeni !
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
10 komentarzy
1. Jest
Patronem Gimnazjum nr 55 na Żoliborzu
http://www.gim55.pol.pl/podstr/patron.html
basket
2. Panie Michale
errata- czy nie powinno być "pseudonimy konspiracyjne"? Czy nie zaszła jakaś pomyłka w dacie akcji Wieniec?
Pozdrawiam
3. Szanowny Panie Michale
Bohaterów mamy tak dużo, że moglibyśmy się nimi dzielić
Inni nam tego zazdroszczą i chcieli by ich powielić
Robią więc krecią robotę i zacierają ślady naszych bohaterów
Oni powinni się uginać od zasłużonych dla nich orderów
Co nie dostali na ziemi dostali w domu Boga
Dlatego zawiść tak ogarnia każdego naszego od wieków wroga
Honor i Ojczyzna to zaszczytne są słowa dla Polaka
Kto ich nie uznaje pochodzi od zdrajcy , czerwonego buraka
My wciąż będziemy jak nasi przodkowie z tymi hasłami
Bo Polska jest dla nas matką często zalana łzami
Mimo cierpienia musimy być ciągle sobą w jednym działaniu
By po ziemi pożegnaniu nikt nie mówił o zaniedbaniu
Pozdrawiam
4. Pan Basket,
Szanowny Panie,
Bardzo dziękuję za informację.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Bardzo dziękuje za piękne strofy.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Pani Barbara Witkowska,
Szanowna Pani Basiu,
Proszę wybaczyć, ma Pani rację.
Jan Bytnar zmarł 30 marca 1943 roku. Nie mógł uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim.
Akcja Wieniec II w której uczestniczył Jan Bytnar miała miejsce 31 grudnia 1942 roku.
Nie na darmo jest Pani Wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Panie Michale
to takie drobne przeoczenia nie warte uwagi, napisałam tylko po to, żeby nie narobić wiatru młodym, jeżeli nas czytają.
Warszawa to moja miłość, razem z całym dobrodziejstwem inwentarza, swojego czasu nie wyjechałam w ciepłe kraje , chociaż kusili karierą, tylko po to ,żeby móc sobie chodzić do woli po tych samych ulicach. Nigdy nie żałowałam.
Pozdrawiam
8. Pani Barbara Witkowska,
Szanowna Pani Basiu,
Ja bardzo się cieszę, że Pani znalazła błędy. Moim zdaniem bardzo ważne. To czytają nie tylko blogerzy.
Bardzo dziękuję
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. Bohater „Kamieni na szaniec”
Bohater „Kamieni na szaniec” – Jan #Bytnar ps. „Rudy”
Harcmistrz Szarych Szeregów, podporucznik Armii Krajowej, odznaczony Krzyżem Walecznych, zmarł 3️⃣0️⃣ marca 1943 roku w wyniku obrażeń doznanych podczas przesłuchań w katowni Gestapo.
Po wybuchu wojny włączył się w działalność konspiracyjną Szarych Szeregów. Jedną z jego akcji było namalowanie znaku Polski Walczącej na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej. 23 marca 1943 r. został aresztowany przez Niemców. W czasie śledztwa był okrutnie torturowany, ale nie wydał nikogo. Jego przyjaciele postanowili go odbić. Szanse powodzenia akcji w środku okupowanej Warszawy były niemalże zerowe, a „Rudy” nie był ani pierwszym ani ostatnim konspiratorem schwytanym przez Niemców. Chęć uwolnienia kolegi była jednak silniejsza. Został odbity przez żołnierzy Grup Szturmowych Szarych Szeregów w ramach Akcji pod Arsenałem.
Tego samego dnia na wieczną wartę odszedł Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”, raniony podczas tej akcji. Losy bohaterów - opisane przez Aleksandra Kamińskiego w „Kamieniach na szaniec” - symbolizują pokolenie wychowane w odrodzonej Polsce, skłonne do ponoszenia największych ofiar w walce o Ojczyznę
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. 6 maja 1921 roku urodził się Jan Bytnar „Rudy”
Jan Bytnar „Rudy”, harcmistrz, członek Szarych Szeregów, dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych, podporucznik Armii Krajowej. Jedne z bohaterów książki autorstwa Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl