POP SDP ocenia "sposób bycia redaktora Jerzego Targalskiego" . Towarzysze żurnaliści w akcji.
Towarzyszka Iwona Śledzińska-Katarasińskia i towarzysz Stefan Bratkowski mogą być dumni ze swoich wychowanków i nastepców! Mumia Lenina się uśmiecha, bo doszły ją słuchy, że wysuwany przez Lenina postulat organizatorskiej roli prasy jest dziś w Polsce realizowany nie mniej ochoczo niż w samej Rosji.
Maciej Rybiński w "Rzeczpospolitej":
Doszły mnie słuchy z Moskwy, że tamtejsi uczeni głowią się, z jakiego powodu mumia Lenina w mauzoleum ostatnio się uśmiecha. Są na ten temat różne teorie: jest zadowolona z rezultatów wyborów prezydenckich, cieszy się, że Gazprom spłaca byłemu kanclerzowi Schröderowi pieniądze wyłożone przez cesarski sztab generalny na podróż sztabu bolszewików do Sankt Petersburga, raduje ją, że imperialiści nadal gotowi są na sprzedaż Rosji sznurka, na którym się ich powiesi, a wreszcie najprostsza: Lenin czuje wiosnę.
Ja mam własną teorię. Mumia się uśmiecha, bo doszły ją słuchy, że wysuwany przez Lenina postulat organizatorskiej roli prasy jest dziś w Polsce realizowany nie mniej ochoczo niż w samej Rosji.
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich atakuje Jerzego Targalskiego. Ocenia "sposób bycia redaktora"
Jak ustalił portal wPolityce.pl Oddział Warszawski SDP odmówił członkostwa w organizacji Jerzemu Targalskiemu, byłemu wiceprezesowi Polskiego Radia.
Poniżej uzasadnienie tej decyzji (pisownię i styl pisma pozostawiliśmy w całości oryginalne):
Pan Redaktor Jerzy Targalski,
Komisja Członkowska Oddziału Warszawskiego SDP podjęła jednogłośną decyzję o odrzuceniu Pana wniosku o przyjęcie do Stowarzyszenia.
Pana postawa moralno-etyczna w okresie gdy zajmował Pan stanowisko v-ce Prezesa Polskiego Radia /co zresztą zataił Pan w złożonym wniosku/, udział w weryfikacji pracowników, a przy tym obrażanie ich i poniżanie sprawie, że nie spełnia Pan wymogów statutowych SDP /& 13 i & 18/.
Przytaczamy kilka nazwisk spośród wielu osób, które w większości odwołały się do sądu: Joanna Dukaczewska - lektorka, Zofia Kruszewska-realizator dźwięku, Aleksander Opalski - red. niemiecka, Małgorzata Kolińska, Małgorzata Słomkowska, Maria Szabłowska - dziennikarki Pr. I PR.
Rozmowy prowadzone przez red. Targalskiego obfitowały w epitety, których nie należy chyba przytaczać.
Sądzimy że wymienieni "podsądni" mogą udzielić szczegółowych informacji.
Nic nie tłumaczy takiego sposobu bycia red. Jerzego Targalskiego - chociaż może warto zadać pytanie skad taki brak umiejętności współżycia z pracownikami ..... tez przecież nienajmłodszego człowieka.Przewodnicząca Komisja Członkoska
Łucja Klimas
Oto po raz pierwszy w wolnej Polsce ta zasłużona organizacja dziennikarska wkracza tak brutalnie w konflikty pomiędzy dziennikarzami. W skomplikowanym sporze zajmuje stanowisko jednej ze stron. Pomija na przykład zupełnie fakt, że relacje niektórych osób twierdzących iż były poniżane nie zostały dowiedzione.
Nie jest też jasne, czy dziennikarze zaczynający kariery w stanie wojennym, w czasie gdy rządziła naga siła komunistów, kiedy przeprowadzano brutalne weryfikacje, powinni dziś pracować w mediach publicznych, co Targalski kwestionował.
Jerzy Targalski odpisał komisji między innymi:
W dniu 4 marca br. odebrałem list polecony od Oddziału Warszawskiego SDP, w którym poinformowano mnie o:
1. Odmowie przyjęcia do SDP podjętej po przeanalizowaniu mego dorobku, złożonego wniosku i negatywnej opinii Komisji Członkowskiej w tej sprawie;
2. Otrzymaniu wyjaśnienia powodów w/w odmowy po zwróceniu się do Zarządu Głównego. Na razie bowiem, jak rozumiem, powody te pozostają tajne.
Niniejszym zwracam się zatem do Zarządu Głównego z wnioskiem o ujawnienie konkretnych przyczyn odrzucenia mego wniosku o przyjęcie do SDP oraz treści owej "negatywnej opinii" Komisji Członkowskiej.
Jak potoczy się ta sprawa? Czy dziennikarska organizacja, która chce łączyć środowisko, na pewno chce się zamienić w samozwańczego sędziego i kierować się tak subiektywną oceną "postawy moralno-etycznej"?
Cała nadzieja w tym, że zbliżający się Zjazd Stowarzyszenia odpowie poważnie na te pytania.
Poniżej życiorys Jerzego Targalskiego opisujący dokonania poza pracą w Polskim Radiu (za Wikipedią):
W 1976 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. W latach 1976–1979 był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW, a w okresie 1980–1981 pracownikiem naukowym IH UW. W 2007 uzyskał stopień doktora nauk historycznych na Akademii Humanistycznej w Pułtusku na podstawie pracy pt. Mechanizmy demontażu komunizmu w Jugosławii na przykładzie Słowenii i Serbii (1986–1991)[1].
W latach 1974–1979 należał do PZPR, jednak od 1976 współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a od 1977 z Głosem i Wydawnictwem "Krąg". Brał udział w zakładaniu czasopism Niepodległość oraz Obóz. W latach 1982]–1983 działał w podziemiu, a od 1983 do 1997 przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z Kontaktem i paryską Kulturą. W latach 1998–2000 dyrektor i redaktor naczelny PAI-Pressu, w 2000 dyrektor PAI-Internet, zwolniony z PAI w kwietniu 2001. 15 lipca 2006 wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, 10 stycznia 2009 odwołany ze stanowiska.
Zajmuje się naukowo problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. W swoich wypowiedziach publicznych wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i jej tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po 1989. Jest zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.
Obecnie współpracuje z Gazetą Polską i prowadzi ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współtwórcą portalu internetowego ABCnet[2] i Fundacji Orientacja. W publicystyce posługuje się pseudonimem Józef Darski.
- Zaloguj się, by odpowiadać
6 komentarzy
1. Sowiecka nomenklatura w organizacjach "dziennikarskich" —>
ma za co nienawidzieć Jerzego W. Targalskiego, ps. Józef Darski...
Andy — serendipity
2. Andy-aandy
Bardzo dobry tem zalinkowany wywiad. Wklejam jeszcze fragment:
"Obecnie większości mieszańców Polski jest absolutnie obojętne czy ktoś był czy nie donosicielem lub funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa zaborcy. To pokłosie relatywizmu moralnego zaszczepionego już przez Michnika i Kiszczaka. Polska stała się do niczego nie potrzebna, a nawet jest jedynie balastem przypominającym o przeszłości. Przeszłość, jak wiemy, nie istnieje. Jest tylko teraźniejszość i przyszłość."
3. A n.p. Kublik, albo Lis, albo Żakowski należą?
Jeśli należą, to organizację dziennikarzy trzeba dopiero stworzyć. Organizację dziennikarzy, bo ci dziennikarzami nie są tylko bolszewickimi funkcjonariuszami.
4. Jest jeszcze Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy
Lecz ze znacznie mniejszą liczbą członków...
Andy — serendipity
5. "Przeszłość nie istnieje"...chcieliby i jeszcze grubą krechę,aż
po tamten świat...........
ale nic z tego bo jesteśmy my i pan Józef Darski.............:)
"lekko,łatwo i przyjemnie....tu i teraz"
Pan Józef Darski chyba się nie przejmuje,ze "towarzystwo" GO nie chce........:)
serd pozdrowienia dla Potwora z Radia.....:)
Panie Jerzy, dzięki za przypomnienie o KINGACH.......:)
gość z drogi
6. Nagrody SDP 2018
Nagrody SDP 2018
FOTO: SDP - logo 2
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zawiadamia, że
do 11 lutego br. przedłużony został termin składania prac do konkursu o
Nagrody SDP na najlepsze publikacje w polskiej prasie, radiu, telewizji i
internecie, prowadzonego obecnie w 14 kategoriach tematycznych.
Główna Nagroda
Wolności Słowa dotycząca publikacji w obronie demokracji i
praworządności, ufundowana jest przez Zarząd Główny SDP w wysokości 20
tys. zł. Stowarzyszenie jest również fundatorem Nagrody Watergate z
zakresu dziennikarstwa śledczego. Pozostałe kategorie konkursowe:
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego – za publikacje o problemach i
wydarzeniach na świecie; Nagroda im. Macieja Łukasiewicza – za
publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz
popularyzację wiedzy; Nagroda im. Janusza Kurtyki – za publicystykę o
tematyce historycznej; Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – za
dziennikarstwo ekonomiczne; Nagroda im. Aleksandra Milskiego – dla
redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich
społeczności; Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce
społecznej; Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego skierowana do młodych
dziennikarzy (do 30. roku życia) – za wyróżniające się dokonania
dziennikarskie; Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o
tematyce sportowej; Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego dotycząca
problemów ochrony środowiska.
W tym roku pojawia się nowa kategoria – Nagroda im. Krystyny Grzybowskiej za publikacje o tematyce europejskiej.
Nagrody dla fotoreporterów i fotografów: Nagroda im. Erazma Ciołka –
za fotografię społecznie zaangażowaną oraz Nagroda im. Eugeniusza
Lokajskiego – za fotografię o tematyce sportowej.
Uroczystość wieńcząca konkurs odbędzie się 20 marca 2019 r.
Szczegółowe informacje na stronie: http://sdp.pl/s/regulamin-nagrod-sdp
Fundatorzy oraz sponsorzy
BP Europa SE Oddział w Polsce – www.bp.pl, Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu Dolnym – www.domdziennikarza.com, FAKRO Sp. z o.o. – www.fakro.pl, Fundacja Macieja Rybińskiego, Fundator Prywatny Nagrody im. Erazma Ciołka, Polska Agencja Prasowa – www.pap.pl, PGK Termy Uniejów Sp. z o. o. – www.termyuniejow.pl, Zarząd Główny SDP – www.sdp.pl.
Partnerzy i patroni
Fundacja Solidarności Dziennikarskiej – www.solidarnoscdziennikarska.pl, Instytut Pamięci Narodowej – www.ipn.gov.pl, Narodowe Centrum Kultury – www.nck.pl, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – www.parp.gov.pl, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. – www.totalizator.pl, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – www.zaiks.org.pl.
Partner gali
Agencja Rozwoju Przemysłu – www.arp.pl
Konkurs wspiera
Grupa Energa - grupa.energa.pl
Patroni medialni
Polska Agencja Prasowa – www.pap.pl, Tygodnik Do Rzeczy – www.dorzeczy.pl, Gazeta Polska – www.gazetapolska.pl, Tygodnik Sieci – www.wsieciprawdy.pl, Telewizja Polska – www.tvp.pl, Polskie Radio – www.polskieradio.pl, Portal wPolityce – www.wpolityce.pl, Portal Niezalezna.pl – www.niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie – www.gpcodziennie.pl, Telewizja Republika – www.telewizjarepublika.pl, TVP Historia – www.historia.tvp.pl, Amicus Media – www.amicusmedia.pl, Forum Dziennikarzy – www.sdp.pl/forum-dziennikarzy, Kurier WNET – www.wnet.fm.
KONTAKT:
Biuro ZG SDP
tel./fax 22 827 87 20
e-mail: sdp@sdp.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl