Spółka Polskie LNG S.A. otrzymała Certyfikat Środowiskowy ISO 14001

14 marca 2011 roku w Warszawie Zbigniew Rapciak, Prezes Zarządu spółki Polskie LNG, odebrał kolejny już certyfikat ISO przyznany spółce. Tym razem  dotyczy on „Systemu zarządzania środowiskowego”, zgodnego z normą PN-EN ISO 14001:2005. Wdrożenie tego systemu potwierdza, że budowa terminalu LNG – kluczowej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – jest realizowana w harmonii z otoczeniem oraz zgodnie z wszystkimi wymogami prawa w zakresie ochrony środowiska. Spółka Polskie LNG jest jedyną firmą w Europie Środkowej posiadającą taki certyfikat w zakresie inwestycji budowlanych dotyczących terminali gazowych.

- Świnoujski terminal zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami. Jest on także budowany z zachowaniem wszelkich wymogów w zakresie jakości oraz z poszanowaniem komfortu życia mieszkańców i środowiska naturalnego. Będzie więc tak samo bezpieczny, także dla natury, jak inne najnowocześniejsze tego typu obiekty działające na całym świecie – powiedział Prezes Z. Rapciak.

ISO 14001 to norma ustanowiona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która określa wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskowego. Zasadniczym celem ISO 14001 jest wspieranie ochrony środowiska w myśl idei zrównoważonego rozwoju, przy uwzględnieniu potrzeb społeczno-ekonomicznych.

Zdobycie certyfikatu dla „Systemu zarządzania środowiskowego” pozwoliło zintegrować go z „Systemem zarządzania jakością”, który spółka wdrożyła na początku 2010 roku. W ten sposób Polskie LNG S.A. spełniło warunki uzyskania certyfikatu „Zintegrowanego systemu zarządzania” zgodnie z normami ISO 9001:2008 (PN-EN ISO 9001:2009) i ISO 14001:2004 (PN-EN ISO 14001:2005). Zakres certyfikacji objął obszar „Organizacji i nadzoru nad prowadzeniem inwestycji budowlanych w zakresie terminali gazowych”.

Certyfikat „Zintegrowanego systemu zarządzania” potwierdza stosowanie przez Zarząd spółki Polskie LNG S.A. najlepszych praktyk zarządzania przy budowie pierwszego w Polsce terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG). Audyt, certyfikujący działalność spółki przeprowadziła niemiecka jednostka certyfikująca TÜV Thüringen e.V. w grudniu ubiegłego roku. Potwierdził on zgodność funkcjonującego „Systemu zarządzania środowiskowego” ze standardami ISO. W raporcie poaudytowym Polskie LNG S.A. zostało wyróżnione za profesjonalny nadzór nad realizacją projektu, w tym wyjątkową dbałość o kwestie ochrony środowiska.


* * *
Budowa terminalu LNG została uznana przez Rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Terminal LNG powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3 (obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie). Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakończenie budowy terminalu planowane jest na 30 czerwca 2014 roku.



pozdrawiam ,
Justyna Bracha-Rutkowska

Rzecznik prasowy
Polskie LNG S.A.

System zarządzania środowiskowego dla tak dużej masy węglowodrów łato zapalnych to ważna rzecz.

Kejow