"Dostrzec w rolnictwie polską rację stanu"

avatar użytkownika sgosia

Dzisiaj w siedzibie Episkopatu Polski podczas uroczystej gali już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2010. Otrzymała ją dr Barbara Fedyszak Radziejowska  - socjolog i etnograf, przewodnicząca Kolegium. Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator".

Nagrodę za "prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi”, a także za "obronę godności rolników i trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności" oraz za "odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi" wręczył prymas - senior kard. Józef Glemp.
Odbierając ją laureatka podkreśliła, że "sukcesem będzie to, jeśli polscy politycy, poza PSL, dostrzegą polskie rolnictwo, a nie tylko autostrady". Przypomniała niezbyt lubianą przez siebie postac Anrdzeja Leppera, który skutecznie bronił polskich rolników. Pani doktor uważa, że rodziny rolnicze są "fundamentem wolności i niezależności gospodarczej". Wyraziła też nadzieję, że jej publikacje przyczynią się do tego, iż "polscy ekonomiści dostrzegą w rolnictwie polską rację stanu". Trzeba pamiętać, że "czyniąc krzywdę rolnikom, czynimy przede wszystkim krzywdę samym sobie".
Kim jest dr Barbara Fedyszak Radziejowska? To bardzo aktywna kobieta po sześćdziesiątce.  Pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Publikuje m.in. w "Gościu Niedzielnym",  "Rzeczpospolita" i "Nowym Państwie".
W 2005 była członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i właśnie z jego ramienia od 4 września 2007 r. weszła w skład Kolegium IPN. Od kwietnia 2010 r. została wybrana na przewodniczącą tego Kolegium.
W badaniach dr Fedyszak-Radziejowska koncentruje się na procesie zmian zachodzących w społecznościach wiejskich pod wpływem integracji Polski z UE. Przedmiotem jej zainteresowań jest przedsiębiorczość wiejska i jej rola w rozwoju gmin wiejskich.
Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego (1938-2003), długoletniego krajowego duszpasterza rolników, ustanowiła w 2004 r. Fundacja "Solidarna Wieś". Sama fundacja powstała w 1997 r. z inicjatywy biskupa Andrzejewskiego. Podstawowym celem jej działania jest pomoc w kształceniu rolników oraz wspieranie rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi oraz małych miast - ze szczególnym uwzględnieniem działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i społecznych instytucji kształceniowych. Cele te realizowane są m.in. poprzez organizowanie i finansowanie nagród i stypendiów dla osób zajmujących się problematyką rozwoju wsi i miast, które również zostały wręczone podczas tej gali.


Jeszcze w zeszłym roku, ale i w poprzednich latach na takich galach obecna była ówczesna Pierwsza Dama – Maria Kaczyńska. Bardzo brakował jej życzliwości i uśmiechu podczas tej uroczystości.

zdjęcia W.Ł.

 

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Gratulacje dla Pani dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej

.."rodziny rolnicze są "fundamentem wolności i niezależności gospodarczej". Wyraziła też nadzieję, że jej publikacje przyczynią się do tego, iż "polscy ekonomiści dostrzegą w rolnictwie polską rację stanu". Trzeba pamiętać, że "czyniąc krzywdę rolnikom, czynimy przede wszystkim krzywdę samym sobie".....

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika sgosia

2. Uważam, że trzeba pisac o takich ludziach

Warto pamiętać, ze są wśród nas.

avatar użytkownika barbarawitkowska

3. To prawda

we wsi nadzieja

avatar użytkownika Maryla

4. Doktor Fedyszak-Radziejowska

Doktor Fedyszak-Radziejowska została uhonorowana za to, że „z wielką
konsekwencją poświęciła swoją aktywność zawodową, publicystyczną i
społeczną badaniom nad zmianami, jakie zachodzą na polskiej wsi w
związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej".

Doceniono również jej odwagę w obronie godności rolników i trwałości
rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności. Podkreślono
także jej odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit marginalizujących
problemy polskiej wsi.

– A ta postawa – podkreślała Siwek – jest dowodem powierzchownych ocen, a nie głębokiej analizy.

Laureatka, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że sukcesem jej
aktywności stanie się m.in. to, gdy profesorowie ekonomii zaczną
traktować polskie rolnictwo jako rację stanu. – Dostrzegać we wspólnej
polityce rolnej i w płatnościach bezpośrednich sens ekonomiczny,
społeczny, rynkowy. I to nie tylko wtedy, gdy płatności dostaje
europejski, ale także polski rolnik.

http://www.rp.pl/artykul/17,617747.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Robert Helski

5. P.RADZIEJOWSKA, P.WOJCIECHOWSKI...

Oby tych parę jaskółek, co widzą poza opłotki, uczyniło wiosnę.
Robert Helski

Są rachunki krzywd, których żadna dłoń nie przekreśli