W dniu 24 maja 2010 roku minęło 466 lat od śmierci polskiego astronoma księdza Kanonika Mikołaja Kopernika, astronoma wszech czasów, gdyż jako pierwszy potrafił udowodnić metodami naukowymi, że to ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół słońca.
Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny, obecnie Kopernika. Ojciec, Mikołaj Starszy , był kupcem. Handlował metalami, miedzią. Pochodził ze wsi Koperniki, okolic Nysy, założonej przez Bolesława Krzywoustego w 1134 roku. Wedle poleceń Henryka IV Probusa, Prawego, Nysa była stolicą Księstwa Nyskiego. Księstwo Nyskie, to biskupie księstwo feudalne. Po śmierci Ojca, Mikołaj Kopernik był wychowywany przez brata swej Matki, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode.
Mikołaj Kopernik w 1491 zapisał się do Akademii Krakowskiej pod nazwiskiem Nicolaus Nicolai de Thuronia.
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Rok później jest studentem Uniwersytetu w Bolonii, jednym z najstarszych uniwersytetów. Uniwersytet został założony 1158 roku /1088 / z polecenia cesarza Fryderyka I Barbarossy;
Studiuje tam prawo w latach 1496- 1499. W Bolonii studiuje również pod okiem Dominika Marii Nowara. Studiuje sprzeczności ruchu księżyca opisanych przez Ptolemeusza Klaudiusza, greckiego uczonego pochodzącego z Tebaidy a żyjącego w II wieku naszej ery. Mikołaj Kopernik prowadzi w Bolonii obserwację gwiazd. To te obserwacje i rozważania nad Ptolomeuszem Klaudiuszem pozwalą mu później udowodnić swoją teorię heliocentryczną Świata.
W 1501 roku wyrusza na dalsze studia do Padwy,by kontynuować studia prawnicze i medycynę. Studia na Uniwersytetach w Krakowie, Bolonii, Padwie pozwolą mu uzyskać w dniu 31 maja 1503 roku w Ferrarze tytuł doktora prawa kanonicznego. W Ferrarze na książęcym dworze d'Este poznaje wielu sławnych ludzi, którzy później przyczynią się, że stanie się największym uczonym Świata tego okresu. W Padwie kończy studia medyczne, które dają mu prawo wykonywania zawodu lekarza.
W roku 1507 wraz z biskupem warmińskim Łukaszem Watzenrode, uczestniczy w koronacji Zygmunta I Starego. Uczestniczy w zyciu politycznym Rzeczypospolitej. Bierze udział w Sejmie Krakowskim, zjazdach stanów Prus Królewskich. W 1509 roku wydaje pierwszy zarys teorii heliocentrycznej Świata: "Nicolai Copernici de hypothestibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus"
W 1510 roku na swą siedzibę wybiera Frombork. W czasach pobytu we Fromborku aktywnie uczestniczy w zyciu politycznym państwa i Kościoła.
W 1514 roku we Fromborku rozpoczyna systematyczne prace związane z poznawaniem ruchu ciał niebieskich.Zajmuje się obronnością ziem mazurskich przed zakusami Krzyżaków. Robi to tak dobrze, że Krzyżacy omijają Olsztyn, który ufortyfikował Mikołaj Kopernik. Prowadzi rozmowy z Wielkim Mistrzem Krzyżackim Albrechtem Hohenzollernem o zwrot Braniewa.
W latach 1515-1530 powstaje dzieło Jego zycia: "De revolutionibus orbium coelestium" ; O obrotach ciał niebieskich. Jego dzieło zostaje wydane dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opracowana i udowodniona naukowo jego heliocentryczna teoria Świata był a sprzeczna z Biblią, nauką Kościoła.
W latach 1539 - 1541 przebywa we Fromborku profesor matematyki wittemberskiego uniwersytetu Jerzy Joachim von Lauchen, zwany powszechnie Retykiem. Opuszczając Frombork zabrał ze sobą odpis De Rovolutionibus celem wydrukowania go w Norymberdze.
Twórca rewolucji naukowej we wszechświecie zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku. Do dziś nie udało się odszukać miejsca pochówku tego uczonego człowieka.
Hipotez znamy wiele.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu, został odsłonięty w dniu 25 października 1853 roku. Na pomniku znajduje się napis w języku łacińskim Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo"
Odsłonięcia pomnika dokonał niemiecki profesor z Torunia Rudolf Brohm
4 komentarze
1. Szanowny Panie Michale
Jakże pokrzyżowane są losy pewnej kombinatorskiej nacji
Która w zakłamaniu oczekuje za to owacji
Bóg ich doświadczał za ich przekorne życie
A mimo to wiedli zakłamanie często odkrycie
Kopernik sprostował to co oni starannie zaplątali
Dlatego kościół przejął przeszłość ,którą mu dali
Do Kopernika się Niemcy z ochotą podszywali
Nawet o jego pochodzeniu kłam wszem podawali
Myślę że to nacje mające podobne podejście
W kłamstwie zapatrzeni i takie mający wejście
Kopernik jednak w Olsztynie rozwiał ich nadzieje
Kiedy chcieli zawłaszczyć kolejne Polskie ziemie złodzieje
On obronił Zamek Olsztyna i ziemię Warmińską
Przed zarazą niemiecką zawsze podstępną i świńską
Tu też na zamku prowadził swoje badania
Czego ślady zostały dla zwiedzających do pokazania
Wiele można zobaczyć na zamku w Olsztynie
Spuścizny po Koperniku ,który w Świecie słynie
Pozdrawiam
2. Szanowny Panie Michale
gdyby Mikołaj Kopernik wiedział, co z jego wizerunkiem zrobią samorządowcy Warmii, to by zostawił odpowiedni zapis "po łacinie" tym mędrkom .
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Rolą rządu jest dbać o wizerunek państwa, Jego obywateli, szczególnie tych, którzy Polskę wynieśli na szczyty.
Nasz rząd dba o interesy Misiaków, Drzewieckich, jednym słowem ludzi będących w kręgu podejrzeń o przestępstwa.
Warmia to specyficzny region, który powinien być pod szczególna opieka państwa.
Ukłony Moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Kolejne piękne strofy.
Co się tyczy Olsztyna, to Mikołaj Kopernik tak go ufortyfikował, że Krzyżacy nie szturmowali. Woleli napadać na bezbronne wsie, mordować ludzi
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz