Gdzieś na południowych krańcach Imperium Rzymskiego, w Północnych Karpatach nad przepięknym i modrym Dunajem Rzymianie pobudowali zamek warowny, który miał strzec Imperium przed bitnymi Słowianami. Którzy mimo potęgi rzymskiej na zamku w zakolu Dunaju urzędowali.
Mniej więcej od XI wieku, Wyszehrad został opanowany przez dzikie plemiona węgierskie.
Na wzgórzach mieścił się pałac Ludwika Węgierskiego i Macieja Korwina.
Węgrzy, którzy opanowali tę część Europy pozostawili starą Słowiańską nazwę zamku. Wyszehrad w językach Słowiańskich oznacza wysoko położony hrad, zamek.
Na zamku gościli bardzo często Polacy, Polscy Królowie. Kazimierz Wielki.
To tu w Wyszehradzie odbywało się wesele Karola Andegaweńskiego z Elżbietą Łokietkówną.
To tu została zawarta Unia odnośnie dziedziczenia tronu w wypadku braku potomka męskiego u Kazimierza zwanego później Wielkim.
To tu w Wyszehradzie były przechowywane insygnia królewskie w latach 1370-1412 .
Węgierski Wyszehrad stał się słynny w Europie, gdyż tu odbywał jesienią w październiku-listopadzie 1335 roku zjazd trzech królów. Polski, Kazimierza Wielkiego, Czech, Jana Luksemburga i Węgier, Karola Roberta. W kongresie wziął udział Książe Dolnej Bawarii Henryk IV, syn Judyty Świdnickiej, córki Bolka I z Dynastii Piastów
Na kongresie doszło do ugody króla Polski Kazimierza i Czech Jana Luksemburskiego I zwanego Ślepym. Być może mazowiecki krewniak króla Kazimierza ,Bolesław Jerzy II 'Trojdenowicz',
Królowie dokonali podziału spornych terenów.
W dniu 15 lutego 1991 roku prezydent Węgier Árpád Gönc zaprosił do historycznego Wyszehradu polskiego Prezydenta Lecha Wałęsę, Prezydenta Czechosłowacji Wacława Havla.
Prezydenci wraz z węgierskim premierem Józefem Antallem podpisali porozumienie o gospodarczej i politytycznej współpracy. Ustalono integrację ze strukturami europejskimi i NATO
W 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji, /1. I 1993 roku. / trójkąt Wyszehradzki stał się Czwórka Wyszehradzką.
Pierwsze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odbyło się 5 października 1991 roku w Krakowie. Podpisano w Krakowie Deklaracje Krakowską w dniu 6 października 1991 roku
Grupa Wyszehradzka przezywała swoje szczyty i upadki, była i jest ciałem polityków a nie społeczeństw.
Politycy czwórki uważali , że im lepiej będzie bronić własnych interesów niż wspólnie. Uwazają tak do dziś. Tyle, ze Polska na arenie międzynarodowej po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego nie odnosi żadnych sukcesów. Pan Premier Tusk, minister Sikorski to ludzie wyalienowani z rzeczywistych problemów kraju, Polski w której się urodzili
Sukcesem było powołanie 1 marca 1993 r. Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu CEFTA.
Dzisiejszy Szczyt Wyszehradzki odbywa się w Bratysławie. W szczycie biora udział:
Premierzy: Słowacji Iveta Radiczova Czech – Petr Neczas , Węgier – Viktor Orban i Polski – Donald Tusk
Szcut będzie podzielony na dwie części.
W pierwszej Panowie Premierzy będa rozmawiać o historii. Bo szczyt juz ma lat 20.
W drugiej w której weżmie udział I sekretarz KC Unii Angelika Merkel,kanclerz Austrii Werner Faymann oraz premier Ukrainy Mykoła Azarow.
Moim zdaniem głównym celem Niemców jest Partnerswo Wschodnie. To Niemcy bedą dyktowac Polsce warunki bycia lub nie bycia w Unii Europejskiej. Czechom i Słowakom, Czechom choć bliżej do Niemiec niż Polski i Węgier do Berlina i Moskwy na kolanach nie chodzą .
Jeszcze nigdy w ostatnim dwudzietoleciu nie mieliśmy tak złych stosunków z Białorusią i Ukrainą.
32 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
dziękuję za ciekawy esej.
Co zaś do "Jeszcze nigdy w ostatnim dwudzietoleciu nie mieliśmy tak złych stosunków z Białorusią i Ukrainą." - nie tylko z Białorusią i Ukrainą, z Litwą, Białorusią, a ostatnie artykuły pani Anny , zony ministra SZ Polski w sprawie Węgier, na pewno nie polepszyły naszych stosunków.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Szanowny Panie Michale
Poprzez wieki różnie z naszą Polską bywało
Nieraz w glorii chwały nasze Państwo stało
Stąd też szacunek był ze stron wszystkich
Często było ,że nie mieliśmy wielu bliskich
Jednak faktem jest ,że nas wtedy poważano
Także o sojusze z nami często dbano
Dzisiaj gdy rządzi naszym Krajem zwykła miernota
Któremu brakuje więzów, a przewodzi nim głupota
Wspiera się za to agenturą i zdrajcami
Mając krew na rękach bo są winowajcami
Za zbrodnię na naszym Prezydencie i elicie
Którzy marząc, działali o Polsce w rozkwicie
Teraz Polska tonie jak kiedyś niezatapialny Titanic
A gawiedź bawi się zdejmując publicznie stanik
Im w głowie namieszali porządnie Polski wrogowie
Najczęściej to się odbywa w kłamliwym słowie
Pozdrawiam
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Między Bogiem a prawdą ja nie znam kraju na Ziemi, który byłby nam przyjazny.
Przykre ale prawdziwe.
Polska polityka rządzi Pani o rodowodzie z Kobrynia, niegdyś nasze kresy.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Piękne i aktualne strofy:
"Dzisiaj gdy rządzi naszym Krajem zwykła miernota
Któremu brakuje więzów, a przewodzi nim głupota"
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Szanowny Panie Michale
no i poszczytowali :
premierzy podpisali deklarację współpracy
http://gazownictwo.wnp.pl/grupa-wyszehradzka-premierzy-podpisali-deklara...
kolejny plan, kolejne deklaracje.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Jeżeli wrócimy do historii, to Austria, Czechy, Słowacja do 1915 roku jedno państwo, Cesarstwo Habsburgów. Austriacy,Habsburgowie, przejęli Czechy i Słowację w wyniku układów dynastycznych po wymarciu Przemyślidów. Z Wegrami było podobnie.
Czasy Andegawenów już dawno minęły.
Dziś Angela Merkel chce powiększyć swe imperium o Trójkąt Wyszehradzki z ubogim krewnym jakim jest polska siła robocza.
Przykre ale prawdziwe
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Ondřej Soukup: „Czwórka Wyszehradzka” właściwie już nie istnieje
Antyrosyjskie sankcje skłóciły nie tylko zachodnich polityków, ale zakwestionowały sens istnienia regionalnej Grupy Wyszehradzkiej. A przecież idea ścisłej współpracy z sąsiadami ma swoje początki w XIV wieku. Pomysł przekształcenia jej w Grupę Wyszehradzką należy do byłego prezydenta Czechosłowacji Václava Havla, czego dokonano w 1991 roku.
Organizacja z powodzeniem pracowała, tworząc wspólną strefę wolnego handlu, unię energetyczną, jednolitą politykę tranzytową, zastanawiano się nawet nad stworzeniem wspólnych sił zbrojnych. W pewnym momencie Wyszehrad planował rozszerzenie, złożono wniosek o wstąpienie Słowenii. Jednak „czwórka” zdecydowała się nie powielać problemów Unii Europejskiej, utrzymać swój skład w dotychczasowym kształcie. Jednym słowem organizacja ta wydawała się być bardzo wytrwała. Co prawda analitycy zwracali uwagę, że w odniesieniu do Rosji WiFor(Four) (V4) nie opracowało wspólnego stanowiska. Dziś jest to czynnik, który może osłabić grupę czterech. „Współpraca Wyszehradzka wraz z kryzysem ukraińskim przeżywa swój własny”, podsumowuje popularny w Czechach portal iDNES.
Nic dziwnego nie widzi w tym stwierdzeniu praski politolog Ondřej Soukup. Uważa on, że Grupa Wyszehradzka nie jest już tym samym, czym była 5 lat temu. W krajach zmieniło się kierownictwo. Premierzy Węgier i Polski, na przykład, w wielu kwestiach zajmują przeciwstawne stanowiska, nie mogą dojść do porozumienia nawet w ramach WiFor (V4):
Węgierski premier Viktor Orbán posiada zupełnie inne poglądy niż powiedzmy Donald Tusk, każdy z nich uparcie broni swoich interesów narodowych, w sposób w jaki je rozumie. Wydaje się to być dziwne, przez ostatnie 40 lat kraje „czwórki” przeżywały wspólną historię, było w niej wiele podobieństw. Jednak nie zawsze tak było. Polacy od dawna byli w konflikcie z Rosjanami, walczyli o niepodległość. Ich stosunki z ZSRR, z Rosją w okresie powojennym były trudne. W ostatnich latach te relacje, od czasu do czasu osiągały wysoki poziom napięcia, co jak sądzę, określa szczególne stanowisko Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która nalega na coraz to nowe sankcje wobec Rosji. W tym samym czasie, gdy trzy pozostałe kraje opierają się jak mogą wobec dyskryminujących antyrosyjskich działań. Doszło do paradoksalnej sytuacji, w końcu Polacy najbardziej ucierpieli w związku z tymi sankcjami! Nie dają jednak za wygraną. Najwidoczniej taki charakter, szczególna mentalność...
Tymczasem mentalność Czechów i Słowaków zmusza ich do tego, aby martwić się przede wszystkim o miejsca pracy, które mogą stracić w związku z wojną handlową z Rosją. Jak Pan uważa, czy Grupie Wyszehradzkiej uda się przezwyciężyć brak jednomyślności, który pojawił się w jej szeregach?
Raczej nie. Ta regionalna organizacja już dawno utraciła swoje znaczenie. Nie posiada już wspólnego celu, jakim było wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO, obecnie między państwami członkowskimi jest więcej tego, co je dzieli niż łączy. W każdym z nich pojawiły się ambitne elity polityczne, zaniepokojone nie „wysokimi zadaniami” regionu, a swoimi własnymi interesami, popularnością wśród wyborców. Nie są oni w stanie myśleć strategicznie, co prowadzi do rozluźnienia „czwórki”.
Popieram naszego premiera Bohuslava Sobotkę, który oświadczył, że próby wpłynięcia na Rosję nie mają żadnego wpływu na jej politykę, a sankcje okazały się nieskuteczne i nieefektywne. Cała prawda! Tylko dlaczego nie proponuje się nic w miejsce wywierania nacisku na Rosjan? Gdzie wyjście z tego impasu? Nikt nie mówi o tym, jak przywrócić dobre stosunki na kontynencie. To mój główny zarzut wobec obecnych polityków! - powiedział praski politolog Ondřej Soukup.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_09_04/Ond-ej-Soukup-Czworka-Wyszehradzka-wlas...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Tu też o Grupie Wyszehradzkiej
http://www.eckardt.pl/grupa-wyszehradzka-przestala-wlasnie-istniec.html
Różnie to jest oceniane i wnioski komentujących też są różne...
9. @guantanamera
Grupa Wyszehradzka podobnie do Trójkata Weimarskiego nie funkcjonuje .
Polska oddała się cała Mrekel, to Niemcy prowadza za nas politykę zagraniczną.
Wyścig Pokoju reaktywacja, jak za PRL-u.
W co i z kim gra Sikorski? |
Wyszehradzki Rajd Kolarski, z metą 18 maja w Krakowie. ... Autorem pomysłu na wyścig łączący kraje V4 jest szef polskiej dyplomacji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Czy Grupa Wyszehradzka ma
Czy Grupa Wyszehradzka ma jeszcze rację bytu?
konflikt na Ukrainie. W 2010 r. po zmianie rządu na Węgrzech zmienił
się sposób myślenia o UE i Rosji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Szwecja i Turcja zamiast
Szwecja i Turcja zamiast Grupy Wyszehradzkiej? Gdzie Polska może szukać sojuszników
1989 roku wydawało się, że naturalnymi sojusznikami Polski – dzięki
wspólnocie losów i doświadczeń - będą kraje Grupy Wyszehradzkiej.
Tymczasem więcej wspólnych interesów związanych z bezpieczeństwem mamy
ze Szwecją i Turcją - uważa dr Jan Przybylski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie
spotkaniu będzie uczestniczył prezydent Francji Francois Hollande’a.
Polskę będzie reprezentowała premier Ewa Kopacz. Dziś rano ma spotkać się z głową francuskiego państwa.
Wśród najważniejszych
kwestii rozmów polityków będzie bezpieczeństwo regionalne w kontekście
sytuacji na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne i polityka
klimatyczna.
Premierzy czterech krajów omówią także
przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które planowane jest w
dniach 25-26 czerwca.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną
regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski,
Czech, Słowacji i Węgier.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Grupa Wyszehradzka: Polska
Grupa Wyszehradzka: Polska nie wykorzystuje potencjału współpracy gospodarczej
czasie spotkania omawiano kwestie m.in. polityki klimatycznej oraz
wzrostu gospodarczego. Jak dodaje Monika Kurtek z Banku Pocztowego, dziś trudno sobie
wyobrazić, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej stworzyły silny blok
polityczno-gospodarczy.
- Stworzenie kolejnego bloku w obecnej
sytuacji byłoby bardzo trudne, zwłaszcza że różnice zdań pomiędzy
państwami, jak się okazuje, występują. Sama Grupa Wyszehradzka też
przewiduje możliwość współpracy z innymi krajami, tak więc teoretycznie
ta mogłaby być ona jeszcze rozszerzana. Jednak na chwilę obecną chyba
nikt o tym nie myśli - mówi Monika Kurtek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. od dzisiaj będzie tylko V3
Grupa Wyszehradzka nieugięta. Nadal opowiada się przeciwko kwotom w sprawie migrantów
Dzień przed wtorkowym spotkaniem ministrów spraw
wewnętrznych państw UE członkowie Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się
przeciwko...
Jest decyzja w sprawie kwot uchodźców. Tylko cztery państwa przeciwko
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zawarli porozumienie w
sprawie podzielenia 120 tys. uchodźców między poszczególne państwa
Wspólnoty. .Przeciwko głosowała Słowacja,
Węgry, Czechy i Rumunia. Według nieoficjalnych informacji do Polski
miałoby trafić 7 tys. uchodźców.
Przyjęcie porozumienia potwierdziła luksemburska prezydencja. O
przebiegu głosowania napisał na Twitterze szef czeskiego MSW Milan
Chovanec. „My, Słowacy, Rumuni, Węgrzy przeciwko a Finlandia się
wstrzymała. Porozumienie zostało przyjęte” – poinformował. Oznacza to,
że również Polska zagłosowała za przyjęciem migrantów. Jeszcze w
poniedziałek po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (V4), składającej się z
Węgier, Czech, Słowacji i Polski informowano, że państwa te są przeciwko
narzucaniu obowiązkowych kwot. „Polska zrobiła sobie przerwę. Obawiam
się, że od dzisiaj będzie tylko V3” – napisał we wtorek po południu na
Twitterze Milan Chovanec.
– W imię europejskiej solidarności, jesteśmy bardzo wdzięczni naszym
polskim przyjaciołom za głosowanie razem z nami – powiedział po
zakończeniu spotkania szef niemieckiej dyplomacji Thomas de Maiziere
Zgodnie z ustaleniami najpierw rozmieszczonych ma zostać 66 tysięcy osób
ze 120 tysięcy ich ogólnej liczby, z których ok. 5 tysięcy trafić
miałoby do Polski. Wcześniej Warszawa zadeklarowała przyjęcie jeszcze 2
tys. uchodźców. W sumie nad Wisłę miałoby trafić zatem 7 tys. osób.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Waszczykowski o decyzji
Waszczykowski
o decyzji rządu: Przegraliśmy wszystko: jedność Grupy Wyszehradzkiej,
głosowanie w sprawie kwot. "Po co Kopacz stawała wcześniej obok
Orbana?".
"To oznacza precedens, który w przyszłości
może doprowadzić w następnych przypadkach Bruksela będzie odbierała
prerogatywy państwom narodowym. To bardzo niebezpieczny aspekt."
---------------------------------------
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
W czasie kryzysu migracyjnego Polska mogła odegrać rolę regionalnego lidera, ale z powodu działań Ewy Kopacz i Teresy Piotrowskiej spadła do roli niemieckiego klakiera. Obie polityczki rozwaliły przy tym Grupę Wyszehradzką, która dla Merkel była zawsze solą w oku.
Dzień 22 września 2015 r. przejdzie do historii polskiej dyplomacji. Smutnej historii. Premier Ewa "Ja, słaba kobieta" Kopacz i jej partyjna koleżanka, Teresa "Ja, kochana psiapsiółka" Piotrowska uległy całkowicie kanclerz Angeli "Ja, silny mężczyzna" Merkel. W czasie kryzysu migracyjnego Polska mogła odegrać rolę regionalnego lidera, ale z powodu działań obu pań polityczek, raczej amatorek, niż profesjonalistek, spadła do roli niemieckiego klakiera. Co więcej, rozwalona została Grupa Wyszehradzka, która dla Niemiec, dążących do objęcia niepodzielnych rządów w Europie, była zawsze solą w oku.
Na krótką metę taka uległość opłaci się obu paniom. Vide: profity jakie posiadł Donald "Ja, dyspozycyjny paź" Tusk, który o swoją posadę, jak i przyszłą emeryturę (wypłacaną w euro), raczej nie musi się martwić. Jednak na dłuższą metę straty dla kraju będą bardzo duże. Nie chodzi tu tylko o 7 000 tysięcy przymusowych osadników z Azji i Afryki, których liczba z pewnością szybko urośnie do dziesiątków tysięcy, ale o brak kręgosłupa moralnego ekipy rządzącej. Ten brak bowiem twarda Merkel, czyli król Fryderyk Hohenzollern i kanclerz Otto Bismarck w kobiecym wcieleniu, oraz inni przebiegli i cyniczni politycy zachodnioeuropejscy wykorzystają z pewnością na narzucania Polsce swojej woli w wielu innych sprawach. Dlatego też już od dziś na gmachu Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie można spokojnie obok polskiej i europejskiej flagi wywiesić także dumną i butną czarno-czerwono- złotą flagę niemiecką.
Co do Platformy Obywatelskiej, która wykreowała, nawiasem w sposób bardzo sztuczny, obie polityczki, jest to przysłowiowy gwóźdź do trumny. Formacja ta bowiem z powodu owego "hołdu polskiego" wobec Niemiec może zapomnieć o zwycięstwie w październikowych wyborach. Poza tym, kto z takim ugrupowaniem będzie chciał wejść do koalicji. Chyba tylko posłowie z mniejszości niemieckiej lub Ruchu Autonomii Śląska, o ile ich kandydaci dostaną wystarczającą ilość głosów.
A co z Grupą Wyszehradzką? Polacy w Europie nigdy nie mieli wielu sojuszników, ale na przyjaźń Węgrów oraz sympatię ze strony Czechów i Słowaków, nieraz mogliśmy liczyć. Dziś i to zostało w dużym stopniu zaprzepaszczone. No cóż, zostaje tylko pomarzyć, że o tym, aby we wspomnianym gmachu przy Alejach Ujazdowskich swoje rządy rozpoczął kiedyś polityk formatu Victor Orbana, prawdziwego męża stanu, który dba o interesy swojego kraju, a nie interesy Berlina czy Brukseli. Na takiego polityka czeka z utęsknieniem wielu polskich obywateli. Nawet, gdy znów miała to być osoba w szpilkach.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/hold-polski-wobec-niemiec/k27mkl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. "Działając wspólnie, państwa
"Działając wspólnie, państwa wyszehradzkie są w stanie wygrywać"
Źle się stało, że w sprawie podziału uchodźców Grupa Wyszehradzka
nie głosowała wspólnie, przy okazji jednak wyszło też na jaw, że
działając wspólnie, bylibyśmy w stanie wygrywać i przekonywać innych do
naszych racji – mówi prezydent w wywiadzie dla MTI.
Prezydent z V4 o polityce migracyjnej i współpracy strategicznej
Polityka migracyjna oraz współpraca strategiczna w ramach Grupy
Wyszehradzkiej m.in. w obszarze energetyki to tematy dwudniowego szczytu
przywódców państw V4 na Węgrzech. Spotkanie z udziałem prezydenta Dudy
rozpoczyna się w czwartek w Balatonfured.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. dobrze posłuchać nie raz GŁOSU z przeszłości
czyli Głosu śp Pana Michała...ku pamięci...na dzisiaj
6. Do Pani Maryli,
"Michał St. de Z..., śr., 16/02/2011 - 11:31
Szanowna Pani Marylo,
Jeżeli wrócimy do historii, to Austria, Czechy, Słowacja do 1915 roku jedno państwo, Cesarstwo Habsburgów. Austriacy,Habsburgowie, przejęli Czechy i Słowację w wyniku układów dynastycznych po wymarciu Przemyślidów. Z Wegrami było podobnie.
Czasy Andegawenów już dawno minęły.
Dziś Angela Merkel chce powiększyć swe imperium o Trójkąt Wyszehradzki z ubogim krewnym jakim jest polska siła robocza.
Przykre ale prawdziwe
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz"
gość z drogi
18. Premierzy V4 ostrzegają przed
Premierzy V4 ostrzegają przed eskalacją kryzysu migracyjnego
Uchwalona na
poniedziałek na praskim spotkaniu premierów czterech państw Grupy
Wyszehradzkiej i Bułgarii oraz prezydenta Macedonii deklaracja w sprawie
kryzysu migracyjnego ostrzega, że bez umocnienia zewnętrznych granic UE
sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Uczestnicy szczytu
„wyrazili pełne poparcie dla przedsięwzięć przyjętych na płaszczyźnie
Unii Europejskiej w celu skuteczniejszego chronienia (jej) granic
zewnętrznych, łącznie z bardziej intensywną współpracą z państwami
trzecimi, i jednocześnie potwierdzili swój negatywny stosunek do
trwałego mechanizmu relokacyjnego” – głosi deklaracja.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. MSZ: 25. rocznica powstania
Obchodząca dziś 25. rocznicę powstania Grupa Wyszehradzka w
minionych lata sprawdziła się jako ważny element architektury
europejskiej i format wspólnej reprezentacji interesów naszego regionu.
Polska uważa powołanie Grupy Wyszehradzkiej za wielkie osiągniecie w
polityce zagranicznej krajów regionu po odzyskaniu przez nie
suwerenności.
Grupa Wyszehradzka powstała w okresie rozpadu systemu jałtańskiego
jako wyraz solidarnego wspierania się naszych narodów i państw w
dążeniu do uczestnictwa w integracji europejskiej i euroatlantyckiej. To
wzajemne wsparcie było niezastąpione w procesie uzyskania członkostwa w
NATO i UE. Również obecnie w okresie rosnących napięć i wyzwań
międzynarodowych rola Grupy Wyszehradzkiej pozostaje bardzo istotna.
W ciągu 25 lat działalności Grupa Wyszehradzka rozwinęła wiele form
zaangażowania na rzecz zacieśniania wzajemnych relacji oraz współpracy
na forum międzynarodowym. Polska dąży do dalszego zwiększania
efektywności jej funkcjonowania, w szczególności w kwestiach o
priorytetowym znaczeniu, takich jak kształtowanie agendy europejskiej,
umacnianie obronności, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego czy
rozwój infrastruktury. Wspólnie staramy się rozwiązywać bądź wnosić
wspólny wkład w rozwiązanie spraw o zasadniczym charakterze, jak
ostatnio kryzys migracyjny.
W tym duchu podchodzimy także do kolejnej, piątej polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, którą obejmiemy 1 lipca br.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Konieczna kontrola granic UE
Konieczna kontrola granic UE i przepływu migrantów. Grupa Wyszehradzka jednym głosem ws. imigrantów
Grupa
Wyszehradzka oczekuje, że najpóźniej do marca wprowadzone zostaną
realne rozwiązania na rzecz zatrzymania napływu imigrantów do Europy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Ważne słowa polskiego
Ważne słowa polskiego dyplomaty: Premier Morawiecki odbudował siłę sprawczą jedności V4, zdemolowaną przez Kopacz w 2015 r.
przymusowej relokacji to sukces polskiego rządu, który konsekwentnie
prezentował w tej sprawie twarde stanowisko. Lecz istotny jest tutaj
również inny fakt. Ważny polski dyplomata w rozmowie z portalem
wPolityce.pl podkreśla: Premier Mateusz Morawiecki odbudował wiarę
w siłę sprawczą jedności V4, „zdemolowaną” przez Ewę Kopacz w 2015 r.
— powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli, komentując konkluzje szczytu UE.
Jednak w tej sprawie jest jeszcze jeden ważny aspekt. Chodzi o jedność Grupy Wyszehradzkiej.
— powiedział portalowi wPolityce.pl zastrzegający anonimowość ważny polski dyplomata.
— dodał nasz rozmówca.
Przypomnijmy
więc zobowiązania, jakie w 2015 r. przyjęła na Polskę ówczesna premier
Ewa Kopacz. Portal wPolityce.pl publikował materiały, które nie
pozostawiają złudzeń. Rząd PO i PSL, pod osobistym nadzorem premier Ewy
Kopacz, chciał za wszelką cenę sprowadzić do Polski rzesze uchodźców,
a oprócz krótkiego wahania w czerwcu 2015 roku, nie miał wobec unijnych
nacisków żadnych kontrpropozycji. Powrót do silnych relacji mogą potwierdzać słowa przywódców z państw V4. Zarówno premier Węgier Viktor Orban,
jak i szef czeskiego rządu Andrej Babisz nazwali ustalenia unijnego
szczytu właśnie jako „wielkie zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej”.
Poland in the EUKonto zweryfikowane @PLPermRepEU
2 godz.2 godziny temu
#V4 Prime Ministers exchange last remarks before going back to their capitals after a successful#EUCO summit@PremierRP_en@CzechMFA@SlovakiaMFAMaryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Szczyt przywódców państw
Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej
Duda bierze udział – razem z Prezydentami Węgier Jánosem Áderem, Czech
Milošem Zemanem oraz Słowacji Andrejem Kiską – w dwudniowym szczycie
przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej.
Prezydenci debatowali w czwartek na dwóch sesjach plenarnych:
„Aktualne wyzwania w Europie” i „Odpowiedzialna polityka społeczna”.
Piątkowa sesja poświęcona będzie postępowi technologicznemu w kontekście
wyzwań dla zatrudnienia i poziomu życia w krajach Grupy V4.
Jednym z dominujących wątków podczas sesji – mówił podczas briefingu
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski – był przyszły
europejski budżet. Jak poinformował prezydencki minister, przywódcy
państw V4 zgodzili się, że Grupa Wyszehradzka powinna walczyć o to, by
budżet UE był budżetem subsydiarnym i sprawiedliwym, by pozwalał każdemu
z państw maksymalnie wykorzystać możliwości rozwojowe. Jak zauważył,
Wyszehrad – ale także kraje Inicjatywy Trójmorza – są tą częścią Europy,
która wnosi do Unii entuzjazm, rozwój i dynamikę gospodarczą, ale
potrzebuje wciąż nadrobienia zaległości, zwłaszcza infrastrukturalnych.
Ponadto, Prezydenci państw V4 formułowali recepty na naprawę UE. – Jest
to głos w ramach Europy i na rzecz Europy – zaznaczył minister
Szczerski. Jak podkreślił, jako beneficjenci jedności UE oraz
przedstawiciele bardzo proeuropejskich społeczeństw głowy państw Grupy
Wyszehradzkiej mają „prawo i obowiązek” mówić o tym, co uważają za
mankamenty współczesnej integracji europejskiej.
– Jednym z takich mankamentów jest nadmierna ingerencja instytucji
europejskich w politykę wewnętrzną państw członkowskich. Wszyscy
wspólnie mówili o takich przykładach, jak właśnie ingerencja instytucji
europejskich w sytuację na Węgrzech czy w Polsce – powiedział
prezydencki minister. Ingerencja ta ma, według niego, charakter
pozatraktatowy i „powoduje, że mamy do czynienia z sytuacją, w której
instytucje same tworzą dla siebie kompetencje”.
– To jest coś, co powoduje, że Europa traci tę podstawę, która była u
jej zarania, czyli że wszystko to, co dzieje się w Europie, dzieje się
za zgodą państw, na rzecz narodów europejskich i przy szanowaniu ich
politycznych wyborów, przy szanowaniu ich politycznych opinii – dodał
Krzysztof Szczerski.
Innym tematem czwartkowej sesji była kwestia otwartości Europy.
Minister Szczerski podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są dzisiaj w
Unii adwokatem „niezamykania się Europy i nietworzenia Europy wielu
prędkości”. - My sami chcemy być ważną częścią integracji europejskiej,
chcemy także, żeby ta integracja objęła kolejne państwa - oświadczył.
Wymienił tu Bałkany Zachodnie, Ukrainę i Gruzję.
Minister, pytany przez dziennikarzy, czy grupa V4 uzgodniła wspólne
stanowisko w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2, odpowiedział: –
Polska i Słowacja są liderami, jeżeli chodzi o opinie na temat Nord
Stream 2. Pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjmują nasze
stanowisko do wiadomości i, nie działając w ramach projektu Nord Stream
2, wspierają nasze stanowisko krytyczne – zaznaczył. Podkreślił zarazem,
że żaden z krajów Grupy V4 „nie deklaruje uczestnictwa w projekcie Nord
Stream 2 i nie będzie jego beneficjentem”.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali
gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg o zdolności
przesyłowej 55 mld m sześc. gazu rocznie ma być gotowy do końca 2019 r.
Jedynym właścicielem Nord Stream 2 jest Gazprom, partnerami finansowymi w
przedsięwzięciu są europejskie firmy: Engie, OMV, Shell, Uniper i
Wintershall.
Zobacz także:
Prezydent weźmie udział w spotkaniu Prezydentów V4 na Słowacji
Jeszcze przed szczytem prezydencki minister zapowiadał, że podczas
paneli dyskusyjnych Andrzej Duda będzie zwracał uwagę m.in. na rosnący
potencjał gospodarczy i polityczny Europy Środkowej. — Współpraca
regionalna jest bowiem obecnie ważnym ogniwem działań prowadzących do
budowania jedności i solidarności całej UE — wyjaśnił Krzysztof
Szczerski.
Podczas szczytu Andrzej Duda ma też rozmawiać o najważniejszych
sposobach prowadzenia odpowiedzialnej polityki społecznej, która
uwzględnia rozwój technologiczny i związane z nim zmiany na rynku pracy.
— Musimy być świadomi potencjału, ale i konsekwencji społecznych
wynikających z rosnącej innowacyjności gospodarek i potrzeby
konkurencyjności. Odpowiedzią polityków powinno tu być m.in. poprawianie
poziomu funkcjonowania instytucji państwowych i rozwój kompetencji
poprzez efektywny system edukacji – mówił szef prezydenckiego gabinetu.
PROGRAM PRASOWY>>
Po zakończeniu drugiej sesji plenarnej Prezydenci odbyli lot
śmigłowcem nad Tatrami Wysokimi. Następnie odwiedzili Muzeum Wsi
Liptowskiej w Pribylinie.
Zobacz także:
Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji prasowej prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej
Poprzedni szczyt Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej odbył się rok
temu na Węgrzech. Przywódcy opowiedzieli się wówczas za szybszą
integracją krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.
Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną, regionalną formą współpracy
czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za
datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. V4 stanowi forum
wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach
istotnych dla przyszłości regionu i UE. Prezydencja w Grupie pełniona
jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca
2019 r. prezydencję w Grupie sprawuje Słowacja.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. Prezydent A. Duda na
Prezydent A. Duda na Słowacji: Swoją polityką zapobiegliśmy głębokiemu konfliktowi w UE
Swoją polityką zapobiegliśmy głębokiemu konfliktowi w Unii
Europejskiej – powiedział na Słowacji prezydent Polski Andrzej Duda.
Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odniósł się w ten sposób do
polityki migracyjnej, którą jeszcze niedawno lansował Zachód.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Słowacja: Spotkanie
Słowacja: Spotkanie przewodniczących parlamentów V4
W
Koszycach na wschodzie Słowacji rozpoczęło się spotkanie
przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z
tematów jest przyszłość Unii Europejskiej i międzyparlamentarna
współpraca w ramach Grupy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Morawiecki nie weźmie udziału
Morawiecki nie weźmie udziału w szczycie państw V4 w Izraelu
Mateusz Morawiecki poinformował swojego izraelskiego odpowiednika
Benjamina Netanjahu, że nie weźmie udziału w spotkaniu państw Grupy
Wyszehradzkiej w Izraelu; Polskę na szczycie reprezentował będzie minister Czaputowicz. Dworczyk zaznaczył, że "premier Morawiecki bardzo pryncypialnie
podchodzi do sprawy oskarżania państwa polskiego, narodu polskiego, o
czyny, których nie popełniliśmy w czasie drugiej wojny światowej". Jak
wyjaśnił, "wypowiedzi te wygenerowały kolejne dyskusje, gdzie padło
wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem Polski".
"Dlatego w konsekwencji taka, a nie inna, decyzja premiera Mateusza
Morawieckiego" – powiedział szef KPRM.
Wiceszef MSZ o nieobecności premiera na szczycie V4: Prawda historyczna jest dla Polski fundamentalna
premiera Mateusza Morawieckiego z uczestnictwa w szczycie państw grupy
V4 w Izraelu to sygnał, że prawda historyczna jest dla Polski sprawą
fundamentalną, a obrona dobrego imienia Polski jest i będzie zawsze
zdecydowana" - ocenił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Podjęto decyzję ws. szczytu
Podjęto decyzję ws. szczytu V4 w Jerozolimie. Premier Morawiecki: Polska nie weźmie w nim udziału
Wcześniej premier zapowiedział, że czeka na decyzję Izraela. Na szczyt miał pojechać szef MSZ Jacek Czaputowicz.
—podkreślił premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami.
Premier zapowiedział, że oczekuje zdecydowanej reakcji po stronie
Izraela. Jeżeli takiej nie będzie, to do Jerozolimy nie uda się również
Jacek Czaputowicz.
—stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
K. Szczerski: Organizowanie szczytu V4 w czasie kampanii wyborczej w Izraelu – obarczone ryzykiem
Pomysł organizowania posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej w
Jerozolimie w czasie szczytu kampanii wyborczej w Izraelu był obarczony
ryzykiem - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Haniebna wypowiedź szefa izraelskiego MSZ
Schetyna: "Szef MSZ Izraela musi przeprosić Polaków za obraźliwe słowa". Ale za chwilę okazuje się, że winny i tak jest... PiS
Wiceprezes IPN dla wPolsce.pl: Słowa Katza są niedopuszczalne. Ustawiają go na równi z autorami "Protokołu mędrców Syjonu"
To niedopuszczalne, by używać takich sformułowań. Minister Spraw
Zagranicznych, wypowiadając takie zdanie, widocznie musiał zrobić
to specjalnie. Nie chcę wnikać w intencję, ale mogę powiedzieć, że jeśli
izraelski dyplomata nie przeprosi za swoją wypowiedź, nie podejmie
refleksji, to ustawia się w rzędzie autorów Protokołu mędrców Syjonu,
w rzędzie tych, którzy prowadzili propagandę antyżydowską w Niemczech
od 1933 roku. Ustawia się w rzędzie tych, którzy byli wówczas nastawieni
na to, aby odhumanizowywać naród żydowski. — ocenił na antenie telewizji wPolsce.pl wiceprezes Instytutu Pamięci
Narodowej Mateusz Szpytma, odnosząc się do wypowiedzi szefa izraelskiego
MSZ, który stwierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm
z mlekiem matki”.
Dodał, że jeśli takie wypowiedzi mają na celu zwiększenie
popularności danej partii na izraelskiej scenie politycznej, to świadczy
to o tym, że „antypolonizm jest tym, o czym warto mówić, bo zbija się
przez to polityczny kapitał”.
— podkreślił wiceprezes IPN.
Przypomniał,
że Niemcy obawiali się tego, że Polacy będą wspierać Żydów i nie jest
przypadkiem, że w październiku 1941 roku zostało wydane prawo mówiące
o tym, że każdy Polak, który pomoże Żydowi może zostać
skazany na śmierć.
— powiedział Szpytma.
Zwrócił uwagę, że warto wrócić do pomysłu utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Nowym Jorku.
— mówił wiceszef IPN, przypominając o filmie „Paszporty z Paragwaju”.
— wyjaśnił Szpytma.
Pytany
o to, jak powinny zachować się polskie władze przyznał, że nie chce
wchodzić w nieswoje kompetencje, bowiem władze same najlepiej wiedzą,
jak mają się zachować.
— powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Słowa izraelskich polityków
Słowa izraelskich polityków zaszkodziły relacjom z Polską, ale też z V4
Wypowiedzi
czołowych izraelskich polityków o Polsce w odczuwalny sposób
zaszkodziły dwustronnym stosunkom polsko-izraelskim, ale także stosunkom
Grupy Wyszehradzkiej i Izraela – oceniła we wtorek prasa..
"Washington Post": Niedoszły szczyt V4-Izrael obnażył sprzeczność tego sojuszu
Grupy Wyszehradzkiej miał wzmocnić relacje Izraela i krajów Europy
Środkowo-Wschodniej, ale odwołanie go po wypowiedzi p.o. szefa MSZ
Izraela o udziale Polaków w Holokauście pokazuje, że sojusze te są...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. 30-lecie powstania Grupy
30-lecie powstania Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Duda w Juracie: Wyzwaniem jest pogodzenie rozwoju z dbałością o środowisko
Pogodzenie wzrostu
gospodarczego z dbałością o środowisko to jedno z najważniejszych wyzwań
stojących przed krajami Grupy Wyszehradzkiej, UE i światem - mówił
prezydent Andrzej Duda podczas szczytu V4 w Juracie. Transformacja
energetyczna to proces długotrwały, wymagający ogromnych kosztów
- dodał.
Prezydenci państw V4 podsumowują szczyt w Juracie: Współpraca Grupy Wyszehradzkiej będzie kontynuowana
Środa to drugi i ostatni dzień
jubileuszowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Węgry,
Słowacja) zorganizowanego w roku obchodów 30. roczny powstania V4.
Współpraca V4 wzmocnieniem skuteczności działań
Prezydent
Andrzej Duda mówił na środowej wspólnej konferencji prezydentów
po zakończeniu szczytu, że grupę V4 stworzono po to, by w szybszym
tempie współpracując dokonać przemian gospodarczych w swoich krajach
i zbliżyć się do Europy Zachodniej pod względem gospodarczym,
ekonomicznym, politycznym i wzmocnić swoje bezpieczeństwo poprzez udział
w NATO. Podkreślił, że choć te cele zostały zrealizowane, współpraca
w ramach Grupy trwa nadal, bo wzmacnia ona skuteczność działania
należących do niej krajów.
Andrzej Duda zaznaczył, że rozmowy zdominował temat walki z pandemią COVID-19.
— mówił prezydent Duda.
Ponadto
- mówił polski prezydent - dyskusja dotyczyła bezpieczeństwa
energetycznego i ochrony klimatu. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat
odbywały się „poprzez pryzmat jakości życia w naszych krajach
i odpowiedzialności naszej przed przyszłymi pokoleniami”.
— dodał.
Polski
prezydent mówił, że podkreślał w czasie obrad zasadę „sprawiedliwej
transformacji” energetycznej, która została przyjęta na szczycie COP24
w Katowicach w 2018 roku, a która obejmuje „uwzględnienie interesu
społecznego”, ochrony miejsc pracy.
Prezydent Duda wyraził satysfakcję, że udało się zorganizować szczyt pomimo pandemii i wynikających z niej obostrzeń.
— powiedział polski lider.
Dodał, że krajom V4 „zawsze udaje się znaleźć wspólną płaszczyznę,
na której mogą wspierać się, by osiągać cel najważniejszy, jakim jest
budowa pomyślności naszych społeczeństw i naszej części Europy”.
Czaputova: Celem jest wspieranie demokracji
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaznaczyła, że celami V4 jest wspieranie demokracji, wolności i zjednoczenia Europy.
— zaznaczyła Czaputova. Podkreśliła też wagę współpracy pomiędzy państwami Grupy.
Zaznaczyła, że współpraca ma także opierać się na jednolitym zewnętrznym komunikowaniu.
— podkreśliła prezydent Słowacji.
Czaputova wskazywała, że tematem debaty był wpływ pandemii na poszczególne kraje.
— zaznaczyła prezydent Słowacji.
Dodała, że w czasie debaty omówiono też kwestię odbudowy gospodarek
po pandemii z uwzględnieniem także unijnego Funduszu Odbudowy.
— powiedziała Czaputova.
Odnosząc
się do kwestii, jaka była tematem środowego panelu - bezpieczeństwa
energetycznego i polityki klimatycznej, Czaputova zaznaczyła,
że poinformowała partnerów o tym, w jaki sposób jej kraj zamierza
osiągnąć neutralność klimatyczną.
— wskazała.
Ader: Proces szczepień trzeba przyspieszyć
Prezydent
Węgier Janos Ader wskazywał, że wszystkie cztery państwa tworzące Grupę
Wyszehradzka doświadczyły mniejszego spowolnienia gospodarczego niż
średnia europejska czy też niż największe kraje UE.
— powiedział węgierski prezydent.
Ader podkreślił, że wszystkie kraje V4 zgadzają się co do tego, że należy zrobić wszystko, aby przyśpieszyć proces szczepienia.
—
apelował węgierki prezydent. Podkreślił, że każdy dzień przybliżający
kraje do odporności populacyjnej będzie ważny również dla odbudowany
ich gospodarek.
Relacjonował, że w obszarze energetyki prezydenci
państw Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się z celami UE, że wykorzystanie
węgla musi zostać zredukowane czy też w ogóle należy z niego
zrezygnować. Ale - jak mówił Ader - Równolegle, aby zaspokoić
zapotrzebowanie na energię, potrzebne są „elektrownie podstawowe,
zasadnicze, bazowe”.
— mówił prezydent Węgier. Zaznaczył, że kraje V4 będą podejmować wspólne wysiłki, by Unia Europejska finansowała te projekty.
Zapowiedział,
że na przełomie listopada i grudnia w Budapeszcie zostanie
zorganizowana specjalna wystawa Expo na rzecz zrównoważonego rozwoju.
— zapowiedział Ader. Wyraził nadzieję, że liderzy Polski, Czech i Słowacji wezmą udział w wydarzeniu.
Zeman: Wierzę, że współpraca V4 będzie kontynuowana
Prezydent Czech Milosz Zeman podkreślił, że „dyskutowane były bardzo głębokie tematy, a nie pobieżne kwestie”.
— mówił prezydent Czech.
Zwracał
uwagę na kwestie, w których Grupa Wyszehradzka osiągnęła swoje cele.
Jako przykład podał negocjacje dotyczące unijnego budżetu.
— podkreślił Zeman.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. 30 lat Grupy Wyszehradzkiej:
30 lat Grupy Wyszehradzkiej: współpraca pomimo różnicy interesów
Pomimo różnic interesów od 30 lat trwa współpraca między Polską,
Czechami, Węgrami a Słowacją, wzmocniona przez udane odrzucenie
przymusowej relokacji uchodźców w Unii Europejskiej w 2015 roku. Obecnie
polega ona głównie na koordynowaniu stanowisk w ramach Wspólnoty.
Słowacja: Premier Mateusz Morawiecki o V4: dziękujemy za trzy dekady współpracy
Słowacki dziennik "Hospodarskie Noviny" opublikował w środę artykuł
polskiego premiera Mateusza Morawieckiego poświęcony 30 rocznicy
powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4). "Dziękujemy za trzy dekady
współpracy" - pisze w nim premier RP Mateusz Morawiecki. Polska
przewodniczy obecnie V4.
Premier: Siła Grupy Wyszehradzkiej ujawnia się w jej współpracy
Morawiecki, dziękując w imieniu Polski i polskiej prezydencji w V4 za 30
lat współpracy wyszehradzkiej, w węgierskim dzienniku „Magyar Nemzet”.
Węgry: Tablica upamiętniająca powstanie Grupy Wyszehradzkiej w Wyszehradzie
odsłonięto w poniedziałek w Wyszehradzie z okazji 30. rocznicy powstania
Grupy Wyszehradzkiej. W uroczystości uczestniczyli ambasadorowie krajów
V4, w tym reprezentujący Polskę Jerzy Snopek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. Szczyt Grupy Wyszehradzkiej
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej
Węgier, Czech i Słowacji. W spotkaniu uczestniczyć będzie także szef
Rady Europejskiej. Przywódcy V4 podsumują 30-lecie działalności i
podpiszą deklarację o dalszej współpracy.
Premier RP: Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu i nowych wielkich ambicjach
działalności i podpisali deklarację o dalszej współpracy. Na szczyt V4
do Krakowa przybyli premierzy Węgier, Czech i Słowacji. W spotkaniu
uczestniczył także szef Rady Europejskiej.
M.
Maląg: Chcemy zainicjować dalsze wspólne działania, aby państwa V4
wnosiły w Europie pozytywne wartości i zmieniały mentalność mówienia o
rodzinie
Grupy Wyszehradzkiej były państwami, które w Europie wnoszą pozytywne
wartości, zmieniające mentalność mówienia o rodzinie, która jest
fundamentem i wyzwaniem. Wszystkie działania podejmowane prze rząd
powinny być skierowane na rodzinę - powiedziała dziś Marlena Maląg,
minister rodziny i polityki społecznej, przed rozmowami z ministrami
grupy V4.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Polska zakończyła prezydencję
Polska zakończyła prezydencję w V4
kolejne 12 miesięcy przewodnictwo będzie należeć do Węgier.
Premier Morawiecki: "Z V4 liczą się wszyscy". Orban odpowiada krytykom: UE nie będzie mówić, jak mamy wychowywać nasze dzieci
obywateli i walka o to, by w krajach Grupy Wyszehradzkiej bezrobocie nie
wzrosło i to zadanie udało się zrealizować znakomicie - mówił w środę
w Katowicach premier Mateusz Morawiecki po szczycie V4 podsumowującym
rok polskiej prezydencji.
—mówił szef polskiego rządu.
Podkreślał, że to nie był łatwy rok.
—powiedział Morawiecki.
Zaznaczył,
że jednym z głównych celów polskiej prezydencji było to, aby unijny
Fundusz Odbudowy po pandemii COVID-19 był funduszem dużym, znaczącym
i elastycznym dla gospodarki.
—powiedział Morawiecki.
„Mamy spójną, jednolitą pozycję”
Podczas
wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu szefów rządów państw Grupy
Wyszehradzkiej w Katowicach Morawiecki przypominając, że V4 powstała
30 lat temu podkreślił, że to także za jej sprawą przestaliśmy być „jak
gdyby częścią wschodu, a staliśmy się częścią europejskiej
rodziny na powrót”.
Jak podkreślił, polska prezydencja w V4 była bardzo aktywna w tych trudnych i pełnych turbulencji czasach Covid-19.
—podkreślił.
Jak wskazał z tego
powodu na spotkaniach Rady Europejskiej, niezależnie od tego,
że przywódcy V4 należą do różnych grup parlamentarnych w UE, „mamy tak
spójną, jednolitą pozycję”.
—zapewnił.
„Z każdym rokiem jesteśmy silniejsi”
—mówił podczas wspólnej konferencji premierów Morawiecki.
Dodał, że V4 jest „partnerem dla najważniejszych, partnerem, z którego zdaniem się liczą wszyscy”.
—powiedział
Morawiecki i przywołał dane gospodarczo-handlowe mówiące, że Grupa
Wyszehradzka jest dla Niemiec najważniejszym partnerem, ważniejszym niż
m.in. USA i Chiny.
—mówił
premier i stwierdził, że przykładem tych osiągnięć była reakcja
na bardzo trudną sytuację na Białorusi, czy w sprawie rosyjskiego
opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Morawiecki mówił także,
że „mamy dobry moment, żeby przekazać prezydencję naszym przyjaciołom
węgierskim, którzy na pewno będą w stanie rozwinąć teraz wiele polityk
gospodarczych przede wszystkim, ale i naszą pozycję
w Unii Europejskiej”.
„To jest pomyłka”
Nadrobienie
zaległości infrastrukturalnych, w tym budowa osi infrastrukturalnych
północ-południe będą priorytetem prezydencji Węgier w Grupie
Wyszehradzkiej - zapowiedział w środę w Katowicach premier Węgier Viktor
Orban, który przejął przewodnictwo w V4 od premiera
Mateusza Morawieckiego.
Premier Węgier pytany
o priorytety przewodnictwa węgierskiego w Grupie Wyszehradzkiej wymienił
wśród nich kwestie infrastrukturalne.
—podkreślił Orban.
Przypomniał,
że w okresie Zimnej Wojny połączenia infrastrukturalne były budowane
na osi wschód-zachód i do dziś brakuje połączeń północ-południe. Jak
ocenił, to połączenie na linii północ-południe będzie kluczowe dla
prezydencji Węgier. Wśród zaległości do nadrobienia Orban wymienił także
budowę szybkiej kolei między stolicami krajów V4.Wśród możliwości
finansowania tych projektów wymienił środki z UE.
Orban ocenił, że Europa Środkowa w UE ma silną pozycję gospodarczą, dlatego domaga się szacunku.
—oświadczył.
—dodał Orban.
Węgierska prezydencja
Orban
podkreślił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej wytyczyły sobie trzy główne
cele na ten rok. Pierwszym z nich - jak mówił - jest szybki restart
gospodarstw państw V4.
—oświadczył premier Węgier.
Według niego, państwa Grupy Wyszehradzkiej potrzebują poprawy infrastruktury.
—podkreślił Orban.
Kolejnym celem, o którym mówił premier Węgier, było bezpieczeństwo. Jak zapewnił, jest ono ściśle powiązane z migracją.
—stwierdził Orban.
Premier Węgier powiedział też, że kraje V4 będą chciały uczestniczyć w debatach na temat przyszłości Unii Europejskiej.
Wieńce przy pomniku Henryka Sławika i Jozsefa Antalla
Premierzy
Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban w środę
po południu w asyście wojskowej złożyli wieńce przy pomniku Henryka
Sławika i Jozsefa Antalla w Katowicach – bohaterów trzech narodów,
którzy podczas II wojny światowej uratowali kilka tysięcy Żydów.
Oddanie
hołdu Sławikowi i Antallowi przez Mateusza Morawieckiego i Viktora
Orbana było ostatnim punktem odbywającego się w Katowicach szczytu
szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli także
premierzy Czech Andrej Babisz i Słowacji Eduard Heger.
Pomnik
Sławika i Antalla w Katowicach odsłonili w 2015 r. prezydent Węgier
Janos Ader i ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Powstał
on na placu przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK),
w którym odbywał się w środę szczyt V4 - nieopodal hali Spodka i nowej
siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Stanowią
go dwie betonowe ściany otoczone drzewami. Wewnątrz są podobizny obu
postaci i informacja o ich dokonaniach. Autorami koncepcji pomnika
są Jan Kuka i Michał Dąbek. Rok po odsłonięciu pomnika obaj bohaterowie
zostali patronami placu, przy którym wybudowano MCK.
O Sławiku
(1894-1944) mówi się „śląski Schindler” albo „polski Wallenberg”,
Antalla (1896-1974) nazywano „ojczulkiem Polaków”. Połączyła ich
przyjaźń, choć dzieliło ich wiele - wykształcenie, pochodzenie
społeczne, poglądy polityczne, narodowość. Henryk Sławik urodził się
we wsi Szeroka, obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Przed 1914 r.
pracował jako robotnik m.in. w Altonie k. Hamburga, w czasie I wojny
światowej był żołnierzem armii niemieckiej i jeńcem w obozie na Syberii.
Po 1918 r. walczył w powstaniach śląskich i aktywnie uczestniczył
w kampanii przed plebiscytem mającym zadecydować o przynależności
państwowej tego regionu.
Po przyłączeniu części Górnego Śląska
do Polski został dziennikarzem w Katowicach. Działał w PPS, był m.in.
radnym miejskim, redaktorem naczelnym katowickiej „Gazety Robotniczej”,
pełnił też funkcję prezesa Syndykatu Dziennikarzy Polskich Śląska
i Zagłębia Dąbrowskiego, był członkiem wielu komitetów i towarzystw
społecznych. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Węgry.
Wkrótce został prezesem Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad
Uchodźcami Polskimi na Węgrzech, był jednym z reprezentantów polskiego
rządu na emigracji. Przy cichym poparciu władz węgierskich organizował
przerzuty Polaków do armii polskiej na Zachodzie.
Antall, który
jesienią 1939 roku został pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds.
Uchodźców Wojennych, poznał Sławika podczas wizytacji zgrupowań
uchodźczych. Szczególną troską otoczyli kilka tysięcy polskich dzieci
i młodzież, tworząc dla nich szkoły, w tym liceum
i gimnazjum w Balatonboglar.
Sławik wraz z Antallem, przy
współpracy kilku uchodźców żydowskich, zorganizowali też sierociniec dla
żydowskich dzieci w miasteczku Vac, oficjalnie nazwany Domem Sierot
Polskich Oficerów. Działało tam przedszkole i szkoła, w której
realizowano polski program nauczania. Jednocześnie jednak nie pozbawiano
dzieci ich tożsamości - po oficjalnym udziale w mszy świętej,
potajemnie uczono je hebrajskiego i objaśniano Stary Testament.
Dzięki
zaangażowaniu wielu ludzi umieszczone w Vacu dzieci udało się ocalić.
W maju 1944 r., a więc już podczas okupacji Węgier, zostały potajemnie
przewiezione do Budapesztu i tam, ukryte w kilku miejscach, wszystkie
dotrwały do końca wojny.
Organizując jawną i tajną opiekę nad
rzeszą wojennych uciekinierów, obaj przyczynili się do uratowania
tysięcy osób, w tym około 5 tys. polskich Żydów. Wyrabiano im fałszywe
dokumenty - na podstawie wystawianych przez duchownych fałszywych metryk
chrztu. Sławik zorganizował też, przy współpracy z duchowieństwem
sierociniec dla żydowskich dzieci.
Po wkroczeniu na Węgry Niemców
Sławik przeszedł do pracy w konspiracji. Został aresztowany w lipcu
1944 r. i poddany gestapowskiemu śledztwu w więzieniu w Budapeszcie.
Aresztowany został również Antall. Hitlerowcy chcieli zdobyć przede
wszystkim informacje o udziale Węgra w akcji przerzucania Polaków
na Zachód oraz jego roli w ratowaniu Żydów. Sławik całą odpowiedzialność
wziął na siebie, mimo brutalnego śledztwa nie zdradził przyjaciela.
Trafił wraz z najbliższymi współpracownikami z Komitetu Obywatelskiego
do obozu w Mauthausen. Tam został powieszony 23 sierpnia 1944 r.
Antalla,
któremu śledczy z gestapo nie udowodnili żadnych zarzutów, wypuszczono,
ale niepewny swego losu do końca wojny już się ukrywał. Do 1950 r. był
jeszcze prezesem Węgierskiego Czerwonego Krzyża, potem żył
w odosobnieniu aż do śmierci w 1974 roku. Jego syn, Jozsef Antall, był
pierwszym premierem demokratycznych Węgier.
Po wojnie władze PRL
skazały Sławika na niepamięć. W 1990 r., podobnie jak Antallowi,
pośmiertnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W Polsce pamięć o Sławiku przywróciła publikacja Grzegorza Łubczyka
z 2003 r. „Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku”. W 2010 r.
prezydent Lech Kaczyński odznaczył Sławika najwyższym polskim
odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Antall otrzymał wtedy pośmiertnie
najwyższe odznaczenie nadawane cudzoziemcom - Krzyż Wielki Orderu
Odrodzenia Polski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Spotkanie V4? Szef MON nie
Spotkanie V4? Szef MON nie pojedzie do Budapesztu. Taki krok podjęła wcześniej czeska minister obrony
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził
na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie
uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy
Wyszehradzkiej w Budapeszcie - powiedział w poniedziałek szef klubu
Lewicy Krzysztof Gawkowski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szefowa
czeskiego MON nie weźmie udziału w spotkaniu państw V4. Nie podoba jej
się polityka Orbana wobec Rosji. „Jest mi bardzo przykro”
Wcześniej
nieoficjalną informację o tym, że Błaszczak nie weźmie udziału
w najbliższym spotkaniu ministrów obrony narodowej państw
V4 w Budapeszcie, podała Informacyjna Agencja Radiowa.
W piątek minister obrony Czech Jana Czernochova powiadomiła, że nie
pojedzie na spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej
na Węgrzech, gdyż nie chce brać udziału w kampanii wyborczej
na Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny na Ukrainie,
zaatakowanej przez Rosję.
— napisała wówczas Czernochova na Twitterze.
Fidesz na ostatniej prostej. "Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła całkowicie dynamikę kampanii wyborczej"
O wyniku wyborów na Węgrzech rozstrzygnie kombinacja kilku czynników, głównie obyczajowego, gospodarczego i geostrategicznego. 3 kwietnia
na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Jeszcze 20 lat temu byłoby
to wydarzenie, do którego większość polityków i publicystów w Europie
nie przywiązywałaby raczej wagi. Dziś wywołują one na naszym kontynencie
większe emocje, niż wynikałoby to z rzeczywistego potencjału państwa
węgierskiego. Z jednej strony pokazuje to pozycję, jaką wypracował sobie
Budapeszt, z drugiej jest świadectwem zmian zachodzących wewnątrz Unii
Europejskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl