Większość mieszkańców gmin Gniewino i Krokowa (Pomorskie) popiera budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu - poinformowali wójtowie obu gmin. Ich zdaniem potrzebne są jednak jeszcze konsultacje społeczne w tej sprawie.
Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska poinformowała we wtorek, że w rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie - Warta-Klempicz, a trzecie - Kopań.
Jeżeli elektrownia miałaby powstać w miejscu przerwanej w 1990 roku budowy elektrowni w Żarnowcu, to położona byłaby na granicy dwóch gmin: w Gniewinie i w Krokowej. Na północy województwa, nad jeziorem Żarnowieckim już w latach 1982-90 budowano elektrownię jądrową. Na skutek protestów ekologów i lokalnej społeczności, nasilonych zwłaszcza po awarii reaktora w Czarnobylu, przerwano budowę; nie było też pieniędzy na kontynuowanie inwestycji.Wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak powiedział we wtorek PAP, że powstanie elektrowni byłoby szansą dla regionu i mieszkańców, a także dla nauki.
Przedmiotowe procedury przetargowe uruchomione zostały przez PGE EJ 1 Sp. z o.o. zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji inwestycji – budowy dwóch pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce o łącznej mocy około 6000 MW, po około 3000 MW każda.
Ogłoszenia o zamówieniach zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 5 lutego 2011 r.
Przedmiot pierwszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego obejmuje świadczenie przez Doradcę Technicznego czyli Inżyniera Kontraktu (ang. Owner’s Engineer) usługo doradztwa technicznego w procesie inwestycyjnym. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 1 250 000 000 PLN (w ciągu 10 lat).
W ramach tego zamówienia wykonawca zobowiązany będzie do świadczenia kompleksowych usług w następujących obszarach:
- Przygotowania i realizacja inwestycji, zapewnienie odpowiedniej kadry, wiedzy i systemów zarządczych.
- Uzyskiwanie wszelkich uprawnień i pozwoleń niezbędnych dla realizacji inwestycji.
- Opracowanie i wdrożenie programów zapewnienia bezpieczeństwa i jakości.
- Wybór i kontraktacja dostawcy technologii.
- Nadzór nad dostawcami i realizowanymi przez nich pracami.
- Przygotowanie planów niezbędnych do testów, odbiorów, rozruchu i przekazania elektrowni jądrowej do użytkowania.
- Zarządzanie budową niezbędnej infrastruktury związanej z wybraną lokalizacją elektrowni jądrowej.
- Zarządzanie procesem inwestycyjnym.
DONALD TUSK POWIEDZIAŁ
Premier Donald Tusk ogłosił po posiedzeniu rządu, że do 30 czerwca 2011 roku we współpracy z parlamentem przyjęte zostaną wszystkie przepisy prawne potrzebne do realizacji inwestycji jądrowych w Polsce. Następnie, mówił premier, do grudnia 2013 roku potrwa ustalanie lokalizacji elektrowni jądrowej.
Działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz.1227 ze zm.), Ministerstwo Gospodarki rozpocznie od 30 grudnia 2010 r. proces udziału społeczeństwa w sporządzaniu Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował resort gospodarki.
Prognoza Oddziaływania na Środowisko projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej MG. Na potrzeby konsultacji zostanie uruchomiony adres e-mail, na który będzie można przesyłać uwagi i wnioski na jej temat.
Oczekuję na następne oświadczenia i deklaracji ze strony PGE i MG
Kejow
4 komentarze
1. Pytanie
Czy taka inwestycja jest optymalnym i najnowoczesniejszym rozwiazaniem problemow energetycznych, czy istnieja alternatywne rownie efektywne, lecz bardziej ekologiczne zrodla energi.
Polskie inwestycje obejmuja rowniez budowe wiatrakow energetycznych z pomoca EU, ktore sa bardzo krytykowane przez ekologow.
2. Moim zdaniem problemem bardziej
naglącym, by go rozwiązać, jest stan linii przesyłowych. Nawet przy zwiększonej podaży CZYM będzie my ten prąd dostarczać???
Budowanie atomówki w Żarnowcu to horror /w każdym sensie/ i mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.
3. Joanna
Uproszczona odpowiedż jest nie możliwa
- cena inwestycji porównanie wg. 1 MWh nakładów
- aspekt bezpieczeństwa energetycznego
Wiatraki są ważne w porównaiu do UE i tak mamy ich zbyt mało.
Kejow
4. Pan Kejow,
Szanowny Panie,
Wszyscy liczą na kasę i pracę.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz