Skala mistyfikacji i iluzji stosowana przez rząd Donalda Tuska jest niespotykana w cywilizowanym świecie” – powiedział Dawid Jackiewicz na konferencji gospodarczo-społecznej Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się dziś w Warszawie.
W hotelu Sheraton przy placu Trzech Krzyży w Warszawie, odbyła się dziś (tj. 31.01.2011 r.) konferencja gospodarczo-społeczna Prawa i Sprawiedliwości pt.: „O gospodarce, o Polsce, o nas”. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści PiS, ekonomiści, eksperci, doradcy gospodarczy oraz przedstawiciele przedsiębiorców.
Konferencję inicjującą cykl spotkań poświęconych postulatom programowym Prawa i Sprawiedliwości w sferze gospodarki oraz finansów publicznych, poprowadził Dawid Jackiewicz. „Wola realizowania interesów nas wszystkich jest podstawą. Żeby jednak komuś ufać, musi on być uczciwy” – mówił Jackiewicz – „Donald Tusk w swoim expose obiecywał, że nikomu niczego nie będzie odbierał, za nikogo nie będzie podejmował decyzji. Dziś postaramy się znaleźć odpowiedź, czy to mu się udało”.
Konferencję otworzyła prezentacja filmu dokumentalnego o stanie polskiego budżetu pt.: „Oferty Donalda Tuska”.
Jako pierwsza głos zabrała Beata Szydło. „Rząd od trzech lat mówi nam, że finanse publiczne mają się dobrze i możemy być spokojni” – mówiła odnośnie przyjętej przez Donalda Tuska polityki finansowej. „Rząd robi wszystko, abyśmy w propagandzie sukcesu nie zauważyli ani drastycznego wzrostu cen, ani podnoszenia podatków; twierdził, że jesteśmy zieloną wyspą. Styczeń 2011 rozpoczęliśmy jednak od podwyżek VAT, rezygnacji z ulg, zasiłków, uderzenia w najsłabsze grupy społeczne, w bezrobotnych, rodziny”.
W dalszej części wystąpienia Beaty Szydło dotyczącej reformy systemu emerytalnego („OFE albo ZUS”) padły propozycje, dające możliwość wyboru ubezpieczyciela w drugim filarze, wysokości składki oraz zmiany ubezpieczyciela po dwóch latach. System emerytalny, przypominała Beata Szydło, musi przede wszystkim stwarzać bezpieczeństwo emerytalne Polaków. Nie może być doraźnie wykorzystywany do rozwiązywania problemów finansowych państwa – a w taki właśnie sposób działa obecny rząd.
„Dlaczego PO decyduje się na sięganie po emerytury Polaków? Jest jedna odpowiedź – to dowodzi, że stan finansów publicznych w Polsce jest tak zły” – podkreśliła wykazując dalej, że w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości aż 75 % badanych opowiada się za dobrowolnością wyboru sposobu oszczędzania na przyszłe emerytury.
Na konferencji podniesiono problem: jak Platforma Obywatelska reprezentuje skarb państwa. Kazus prywatyzacji Grupy Lotos posłużył jako przykład nieudolnie prowadzonej polityki rządu Donalda Tuska. Zdaniem Wojciecha Jasińskiego sprzedaż Grupy Lotos jest całkowicie nieuzasadniona i szkodliwa dla polskiej gospodarki.
Przed zebranymi wystąpił również Andrzej Adamczyk. Odnosząc się do zaniedbań w dziedzinie infrastruktury, wskazywał na zaniedbanie w sferze polskich autostrad i kolei. Zdaniem Adamczyka rząd wraz z samorządami terytorialnymi powinien przygotować i realizować spójny program rozwoju sieci ok. 20 tys. dróg wysokiej klasy, kontynuować przyjęty w 2007 r. przez rząd PiS Program Budowy Dróg i Autostrad oraz utworzyć Krajową Agencję Drogową – instytucję odpowiedzialną za aktywne zarządzanie środkami finansowymi przeznaczonymi na utrzymanie, eksploatację oraz rozwój sieci dróg. Należy także wprowadzić Narodowy Program Modernizacji Dworców, poprzez giełdę sprywatyzować spółki kolejowe oraz wprowadzić w życie wszystkie regulacje chroniące rynek wewnętrzny, co gwarantują przepisy UE, szczególnie tzw. prawo wyłączne. Ze strony rządu, zdaniem Adamczyka, „widzimy tylko zadania doraźne, propagandowe”.
Na koniec do uczestników konferencji przemówił Jarosław Kaczyński. „Postawą, którą uznajemy za właściwą w sferze wartości” – rozpoczął Kaczyński – „jest patriotyzm. W polskiej tradycji patriotyzm utożsamiany jest z walką, z poświęceniem. Taka była nasza historia. Obecny czas nakazuje nam powiedzieć z całą mocą, że potrzebny jest dziś patriotyzm, który sytuuje się w sferze gospodarczej – patriotyzm gospodarczy”.
Patriotyzm gospodarczy powinien być, zdaniem prezesa PiS, partnerską relacją pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. „W tym zadaniu i projekcie jest ogromna siła, jeśli chodzi o możliwości rozwoju polskiej gospodarki. Należy nad tym myśleć, analizować, przekładać na realne projekty”.
„Jeśli mówimy o korzeniach patriotyzmu gospodarczego” – kontynuował – „musimy cofnąć się w głąb naszej historii, wymieniając jako przykłady działalność Stanisława Staszica, galicyjską kasę oszczędności, ruch gospodarczy w Wielkopolsce, ks. Wawrzyniaka. „Z okresu dwudziestolecia międzywojennego można czerpać bardzo wiele. Niewielu wie – mówił – że Polska po pierwszej wojnie światowej, była ogromnie zniszczona i w krótkim czasie odbudowała linie kolejowe, miasta, gospodarkę”.
Polska rozwijająca się okresie gospodarki globalnej ma na swoim koncie wybitne sukcesy i trzeba się do nich odwoływać. Według prezesa PiS, musimy tworzyć perspektywę rozwoju, ale nie możemy też zapominać o klęskach. Klęski powinny być przedmiotem analizy i mieć za cel działanie na rzecz poprawy polskiej gospodarki.
„Nie chcemy tłamsić lub za bezcen sprzedawać polskich zasobów” – powiedział Kaczyński. Jarosław Kaczyński podjął kwestię euro: po wprowadzeniu euro w wielu krajach UE mieliśmy do czynienia z ogromną łatwością importu, niezbyt dobrymi warunkami dla eksportu, tanim kredytem w euro, co powodowało podwyżki cen. Całość dawała wzrost PKB, a jednak doszło w tych krajach do kryzysu. „To nie są przesłanki do tego, aby uznać, że euro jest rozwiązaniem dobrym dla Polski” – konkludował.
Odnośnie struktury gospodarki, prezes PiS przypomniał, że gospodarka niemiecka, bardziej tradycyjna, radzi sobie wyraźnie lepiej. Dlatego też dążenie do tego, aby udział przemysłu był ograniczany, jest niewłaściwy.
„Polska gospodarka ma wiele rezerw, do których może się odwołać, trzeba tylko umieć i chcieć”
Potrzebny jest nam patriotyzm gospodarczy - tak podsumował priorytety polityki w sferze gospodarczo-społecznej według Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas". Wczorajsza debata rozpoczęła cykl spotkań poświęconych postulatom programowym głównej partii opozycyjnej w sferze gospodarki i finansów publicznych oraz miała naświetlić skalę zaniedbań i błędów trzech lat rządów Donalda Tuska. W zamyśle organizatorów konferencji Polska potrzebuje merytorycznej debaty na tematy ekonomiczne szczególnie dziś, w obliczu zapaści finansów publicznych.
Debata "O gospodarce, o Polsce, o nas" miała na celu w pierwszej kolejności zaprezentować plan naprawy gospodarki po trzech latach rządów Platformy Obywatelskiej według Prawa i Sprawiedliwości w trzech dziedzinach: reformy systemu emerytalnego, rozwoju infrastruktury oraz nadzoru właścicielskiego Skarbu Państwa. Propozycje PiS, jeśli chodzi o system emerytalny, przedstawiła wiceprezes Beata Szydło. Według niej, Polacy powinni mieć wybór pomiędzy OFE a ZUS. Jak zaznaczyła, mimo że rząd próbuje wmówić Polakom, że stan finansów jest dobry, jest dokładnie odwrotnie i to właśnie rząd się do tego przyczynił. W jej ocenie, rząd nie może łatać dziury budżetowej kosztem emerytur Polaków. Prawo i Sprawiedliwość proponuje system, który według Beaty Szydło stwarza Polakom bezpieczeństwo emerytalne, a nie jest doraźnym rozwiązaniem problemów finansowych państwa. - Aż 75 proc. obywateli opowiada się za wyborem pomiędzy OFE a ZUS i PiS proponuje, aby taki wybór został Polakom dany.
Wojciech Jasiński, minister Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, argumentując bezzasadność prywatyzacji spółki Lotos, przedstawiał, w jaki sposób Platforma Obywatelska rozumie interes Skarbu Państwa. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa opublikowało zaproszenie w sprawie nabycia akcji spółki Grupa Lotos SA, co według Jasińskiego nie powinno w ogóle mieć miejsca, ponieważ jest to spółka o znaczeniu strategicznym, poza tym odnotowała ona w trzech kwartałach 2010 r. zysk ze sprzedaży. - Istnieje ryzyko, że spółka zostanie przejęta przez rosyjski Łukoil - zauważył Wojciech Jasiński. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy spółkę Lotos przejmie jakiś światowy potentat, zrodzi się realne niebezpieczeństwo, że nie będą realizowane interesy zgodne z interesami Polski. Podkreślił, że Platforma nie ma planu prywatyzacyjnego. Andrzej Adamczyk, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Infrastruktury, ocenił, że nie dość wykorzystywane są środki na rozwój kolei oraz budowę dróg. - Prawo i Sprawiedliwość odbuduje szacunek do Polskich Kolei Państwowych i po czterech latach rządów Donalda Tuska przywrócimy kolei należne jej miejsce - zadeklarował poseł. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości, konieczne jest wprowadzenie w życie wszystkich regulacji chroniących rynek wewnętrzny dopuszczonych przez przepisy unijne, w tym zwłaszcza tzw. prawa wyłącznego. Prywatyzacja spółki kolejowej powinna być przeprowadzona poprzez giełdę, bez utraty kontroli publicznej nad nią, oraz poprzez emisję nowych akcji. Wystąpienia posłów PiS zostały podsumowane wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że bardzo ważny jest patriotyzm gospodarczy, osadzony również na tradycji. Ponadto zaznaczył, że polski złoty powinien zostać zachowany przez co najmniej 20 lat. - To, co dziś można nazwać turbokapitalizmem, upada, a polski rząd chce ten system obudować. My tego nie chcemy - zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości. Na koniec Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że to już ostatnie miesiące rządu, który doprowadził polską gospodarkę do stanu bardzo poważnego kryzysu.
6 komentarzy
1. @kejow
dziekuję, wrzucę dalej w sieć
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. SMG KRC dla "Faktów" TVN.
37 proc. PO, 29 - PiS, 16 - SLD reszta poza progiem wyborczym – taki wynik przynosi najnowszy sondaż telefoniczny SMG KRC dla "Faktów" TVN.
Zarówno PJN jak i PSL mają wyniki poniżej progu wyborczego - odpowiednio 4 proc. i 3 proc.
Sondaż potwierdza spadek Platformy (-1 proc.), wzrost PiS (+ 2 proc.) i SLD ( + 5 proc.).
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Na Politycznych jest pięciokrotnie więcej z tego przemówienia
http://www.polityczni.pl/kaczynski_o_gospodarce_na_konferencji_pis,audio,51,5610.html
michael
4. Konferencja gospodarczo-społeczna PiS
http://www.pis.org.pl/article.php?id=18308
Skala mistyfikacji i iluzji stosowana przez rząd Donalda Tuska jest niespotykana w cywilizowanym świecie” – powiedział Dawid Jackiewicz na konferencji gospodarczo-społecznej Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się dziś w Warszawie.
W hotelu Sheraton przy placu Trzech Krzyży w Warszawie, odbyła się dziś (tj. 31.01.2011 r.) konferencja gospodarczo-społeczna Prawa i Sprawiedliwości pt.: „O gospodarce, o Polsce, o nas”. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści PiS, ekonomiści, eksperci, doradcy gospodarczy oraz przedstawiciele przedsiębiorców.
Konferencję inicjującą cykl spotkań poświęconych postulatom programowym Prawa i Sprawiedliwości w sferze gospodarki oraz finansów publicznych, poprowadził Dawid Jackiewicz. „Wola realizowania interesów nas wszystkich jest podstawą. Żeby jednak komuś ufać, musi on być uczciwy” – mówił Jackiewicz – „Donald Tusk w swoim expose obiecywał, że nikomu niczego nie będzie odbierał, za nikogo nie będzie podejmował decyzji. Dziś postaramy się znaleźć odpowiedź, czy to mu się udało”.
Konferencję otworzyła prezentacja filmu dokumentalnego o stanie polskiego budżetu pt.: „Oferty Donalda Tuska”.
Jako pierwsza głos zabrała Beata Szydło. „Rząd od trzech lat mówi nam, że finanse publiczne mają się dobrze i możemy być spokojni” – mówiła odnośnie przyjętej przez Donalda Tuska polityki finansowej. „Rząd robi wszystko, abyśmy w propagandzie sukcesu nie zauważyli ani drastycznego wzrostu cen, ani podnoszenia podatków; twierdził, że jesteśmy zieloną wyspą. Styczeń 2011 rozpoczęliśmy jednak od podwyżek VAT, rezygnacji z ulg, zasiłków, uderzenia w najsłabsze grupy społeczne, w bezrobotnych, rodziny”.
W dalszej części wystąpienia Beaty Szydło dotyczącej reformy systemu emerytalnego („OFE albo ZUS”) padły propozycje, dające możliwość wyboru ubezpieczyciela w drugim filarze, wysokości składki oraz zmiany ubezpieczyciela po dwóch latach. System emerytalny, przypominała Beata Szydło, musi przede wszystkim stwarzać bezpieczeństwo emerytalne Polaków. Nie może być doraźnie wykorzystywany do rozwiązywania problemów finansowych państwa – a w taki właśnie sposób działa obecny rząd.
„Dlaczego PO decyduje się na sięganie po emerytury Polaków? Jest jedna odpowiedź – to dowodzi, że stan finansów publicznych w Polsce jest tak zły” – podkreśliła wykazując dalej, że w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości aż 75 % badanych opowiada się za dobrowolnością wyboru sposobu oszczędzania na przyszłe emerytury.
Na konferencji podniesiono problem: jak Platforma Obywatelska reprezentuje skarb państwa. Kazus prywatyzacji Grupy Lotos posłużył jako przykład nieudolnie prowadzonej polityki rządu Donalda Tuska. Zdaniem Wojciecha Jasińskiego sprzedaż Grupy Lotos jest całkowicie nieuzasadniona i szkodliwa dla polskiej gospodarki.
Przed zebranymi wystąpił również Andrzej Adamczyk. Odnosząc się do zaniedbań w dziedzinie infrastruktury, wskazywał na zaniedbanie w sferze polskich autostrad i kolei. Zdaniem Adamczyka rząd wraz z samorządami terytorialnymi powinien przygotować i realizować spójny program rozwoju sieci ok. 20 tys. dróg wysokiej klasy, kontynuować przyjęty w 2007 r. przez rząd PiS Program Budowy Dróg i Autostrad oraz utworzyć Krajową Agencję Drogową – instytucję odpowiedzialną za aktywne zarządzanie środkami finansowymi przeznaczonymi na utrzymanie, eksploatację oraz rozwój sieci dróg. Należy także wprowadzić Narodowy Program Modernizacji Dworców, poprzez giełdę sprywatyzować spółki kolejowe oraz wprowadzić w życie wszystkie regulacje chroniące rynek wewnętrzny, co gwarantują przepisy UE, szczególnie tzw. prawo wyłączne. Ze strony rządu, zdaniem Adamczyka, „widzimy tylko zadania doraźne, propagandowe”.
Na koniec do uczestników konferencji przemówił Jarosław Kaczyński. „Postawą, którą uznajemy za właściwą w sferze wartości” – rozpoczął Kaczyński – „jest patriotyzm. W polskiej tradycji patriotyzm utożsamiany jest z walką, z poświęceniem. Taka była nasza historia. Obecny czas nakazuje nam powiedzieć z całą mocą, że potrzebny jest dziś patriotyzm, który sytuuje się w sferze gospodarczej – patriotyzm gospodarczy”.
Patriotyzm gospodarczy powinien być, zdaniem prezesa PiS, partnerską relacją pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. „W tym zadaniu i projekcie jest ogromna siła, jeśli chodzi o możliwości rozwoju polskiej gospodarki. Należy nad tym myśleć, analizować, przekładać na realne projekty”.
„Jeśli mówimy o korzeniach patriotyzmu gospodarczego” – kontynuował – „musimy cofnąć się w głąb naszej historii, wymieniając jako przykłady działalność Stanisława Staszica, galicyjską kasę oszczędności, ruch gospodarczy w Wielkopolsce, ks. Wawrzyniaka. „Z okresu dwudziestolecia międzywojennego można czerpać bardzo wiele. Niewielu wie – mówił – że Polska po pierwszej wojnie światowej, była ogromnie zniszczona i w krótkim czasie odbudowała linie kolejowe, miasta, gospodarkę”.
Polska rozwijająca się okresie gospodarki globalnej ma na swoim koncie wybitne sukcesy i trzeba się do nich odwoływać. Według prezesa PiS, musimy tworzyć perspektywę rozwoju, ale nie możemy też zapominać o klęskach. Klęski powinny być przedmiotem analizy i mieć za cel działanie na rzecz poprawy polskiej gospodarki.
„Nie chcemy tłamsić lub za bezcen sprzedawać polskich zasobów” – powiedział Kaczyński. Jarosław Kaczyński podjął kwestię euro: po wprowadzeniu euro w wielu krajach UE mieliśmy do czynienia z ogromną łatwością importu, niezbyt dobrymi warunkami dla eksportu, tanim kredytem w euro, co powodowało podwyżki cen. Całość dawała wzrost PKB, a jednak doszło w tych krajach do kryzysu. „To nie są przesłanki do tego, aby uznać, że euro jest rozwiązaniem dobrym dla Polski” – konkludował.
Odnośnie struktury gospodarki, prezes PiS przypomniał, że gospodarka niemiecka, bardziej tradycyjna, radzi sobie wyraźnie lepiej. Dlatego też dążenie do tego, aby udział przemysłu był ograniczany, jest niewłaściwy.
„Polska gospodarka ma wiele rezerw, do których może się odwołać, trzeba tylko umieć i chcieć”
Konferencji przysłuchiwało się trzystu gości.
Magdalena Żuraw
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @ autor tematu
PATRIOTYZM , a nie PATRYJOTYZM.
6. PiS rozpoczyna debatę gospodarczą
Potrzebny jest nam patriotyzm gospodarczy - tak podsumował priorytety polityki w sferze gospodarczo-społecznej według Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji "O gospodarce, o Polsce, o nas". Wczorajsza debata rozpoczęła cykl spotkań poświęconych postulatom programowym głównej partii opozycyjnej w sferze gospodarki i finansów publicznych oraz miała naświetlić skalę zaniedbań i błędów trzech lat rządów Donalda Tuska. W zamyśle organizatorów konferencji Polska potrzebuje merytorycznej debaty na tematy ekonomiczne szczególnie dziś, w obliczu zapaści finansów publicznych.
Debata "O gospodarce, o Polsce, o nas" miała na celu w pierwszej kolejności zaprezentować plan naprawy gospodarki po trzech latach rządów Platformy Obywatelskiej według Prawa i Sprawiedliwości w trzech dziedzinach: reformy systemu emerytalnego, rozwoju infrastruktury oraz nadzoru właścicielskiego Skarbu Państwa. Propozycje PiS, jeśli chodzi o system emerytalny, przedstawiła wiceprezes Beata Szydło. Według niej, Polacy powinni mieć wybór pomiędzy OFE a ZUS. Jak zaznaczyła, mimo że rząd próbuje wmówić Polakom, że stan finansów jest dobry, jest dokładnie odwrotnie i to właśnie rząd się do tego przyczynił. W jej ocenie, rząd nie może łatać dziury budżetowej kosztem emerytur Polaków. Prawo i Sprawiedliwość proponuje system, który według Beaty Szydło stwarza Polakom bezpieczeństwo emerytalne, a nie jest doraźnym rozwiązaniem problemów finansowych państwa. - Aż 75 proc. obywateli opowiada się za wyborem pomiędzy OFE a ZUS i PiS proponuje, aby taki wybór został Polakom dany.
Wojciech Jasiński, minister Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, argumentując bezzasadność prywatyzacji spółki Lotos, przedstawiał, w jaki sposób Platforma Obywatelska rozumie interes Skarbu Państwa. Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa opublikowało zaproszenie w sprawie nabycia akcji spółki Grupa Lotos SA, co według Jasińskiego nie powinno w ogóle mieć miejsca, ponieważ jest to spółka o znaczeniu strategicznym, poza tym odnotowała ona w trzech kwartałach 2010 r. zysk ze sprzedaży. - Istnieje ryzyko, że spółka zostanie przejęta przez rosyjski Łukoil - zauważył Wojciech Jasiński. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy spółkę Lotos przejmie jakiś światowy potentat, zrodzi się realne niebezpieczeństwo, że nie będą realizowane interesy zgodne z interesami Polski. Podkreślił, że Platforma nie ma planu prywatyzacyjnego. Andrzej Adamczyk, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Infrastruktury, ocenił, że nie dość wykorzystywane są środki na rozwój kolei oraz budowę dróg. - Prawo i Sprawiedliwość odbuduje szacunek do Polskich Kolei Państwowych i po czterech latach rządów Donalda Tuska przywrócimy kolei należne jej miejsce - zadeklarował poseł. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości, konieczne jest wprowadzenie w życie wszystkich regulacji chroniących rynek wewnętrzny dopuszczonych przez przepisy unijne, w tym zwłaszcza tzw. prawa wyłącznego. Prywatyzacja spółki kolejowej powinna być przeprowadzona poprzez giełdę, bez utraty kontroli publicznej nad nią, oraz poprzez emisję nowych akcji. Wystąpienia posłów PiS zostały podsumowane wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że bardzo ważny jest patriotyzm gospodarczy, osadzony również na tradycji. Ponadto zaznaczył, że polski złoty powinien zostać zachowany przez co najmniej 20 lat. - To, co dziś można nazwać turbokapitalizmem, upada, a polski rząd chce ten system obudować. My tego nie chcemy - zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości. Na koniec Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że to już ostatnie miesiące rządu, który doprowadził polską gospodarkę do stanu bardzo poważnego kryzysu.
Paulina Jarosińska
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=109956
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl