Wojskowa Prokuratura Okręgowa

w Warszawie

ul. Nowowiejska 26B

 

00-911 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

wysłano faksem i listem poleconym                           Berlin, 3.01.2011 r.

za potwierdzeniem odbioru

 

2924/10                                                                   

 

Sygn. akt: Po. Śl. 54/10

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010

 

 

W N I O S E K  D O W O D O W Y

 

Na podstawie art. 167 k.p.k. w związku z art. 169 k.p.k. i art. 52 § 1 k.p.k. wnoszę o przeprowadzenie jak najszybszego dowodu z zeznań:

 

Premiera RP Pana Donalda Tuska, adres: Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa,

 

na okoliczności:

 

1. Wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r.

 

2. Zmiany stanowiska Pana Premiera Donalda Tuska co do pracy strony rosyjskiej i wyników tej pracy w sprawie wyjaśnienia przyczyny katastrofy smoleńskiej. Premier Tusk poinformował w Brukseli w dniu 17.12.2010 r., żeprojekt raportu MAK jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia.

 

3. Raportu sporządzonego w oparciu między innymi o skrzynkę parametrów lotu ATM. Skrzynka ta notuje i odzwierciedla najdrobniejszy ruch każdej części mechanizmu TU 154 M. Zatem daje pełen obraz wydarzeń. Na tej podstawie zrobiono analizę, którą Pan Premier Donald Tusk otrzymał.

 

4. Zapisów z wieży kontrolnejna lotnisku Siewiernyj przed i po katastrofie samolotu rządowego z Prezydenten RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie oraz dalszymi 95 osobami. Strona polska dysponuje tymi zapisami.

 

Wnioskuję także o przekazanie mi informacji o terminie przesłuchania przez Prokuraturę Pana Premiera Tuska, abym mógł w nim uczestniczyć jako pełnomocnik pokrzywdzonych zgodnie z art. 171 § 2 k.p.k.

 

Kopia tego wniosku zostanie przekazana do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta.

 

U Z A S A D N I E N I E

Przede wszystkim pozwolę sobie zwrócić szczególną uwagę na art. 32 ust. 1 zdanie 1 Konstytucji RP, który mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi.”

 

Z kolei art. 2 kodeksu postępowania karnego określa jego cele i brzmi następująco:

„§ 1. Przepisy niniejszego kodeksu mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby:

1) sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności,

2) przez trafne zastosowanie środków przewidzianych w prawie karnym oraz ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa osiągnięte zostały zadania postępowania karnego nie tylko w zwalczaniu przestępstw, lecz również w zapobieganiu im oraz w umacnianiu poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego,

3) uwzględnione zostały prawnie chronione interesy pokrzywdzonego,

4) rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie.

§ 2. Podstawę wszelkich rozstrzygnięć powinny stanowić prawdziwe ustalenia faktyczne.”

 

 

 

Aby doprowadzić w niniejszym postępowaniu do tego, by podstawę wszelkich rozstrzygnięć stanowiły prawdziwe ustalenia faktyczne zapytałem podczas spotkania Premiera Donalda Tuska w dniu 11.12.2010 r. z Rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ich pełnomocnikami, czy Pan Premier oraz jego Ministrowie stawią się dobrowolnie w prokuraturze jako świadkowie. Byłoby to nader wskazane ze względu na bieg czasu i niedoskonałości pamięci ludzkiej. W odpowiedzi usłyszałem, że Premier Tusk nie chce wywierać nacisku na prokuraturę i że być może będzie dla niej bardziej „apetyczny pod koniec”.

 

Po wystąpieniu Pana Premiera w sprawie projektu raportu MAK w Brukseli w dniu 17.12.2010 r. ponowiłem swój apel, aby Premier Tusk oraz jego Ministrowie jak najszybciej podzielili się swoją wiedzą z Wojskową Prokuraturą Okręgową w Warszawie (kopia pisma z dnia 21.12.2010 r. do Premiera Tuska w załączeniu http://www.hambura.salon24.pl/261951,smolensk-premier-tusk).

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Premier Tusk i jego Ministrowie mogli być ponowne przesłuchani w dalszej części jak i pod koniec postępowania.

 

Ze względu na nagłą zmianę stanowiska Premiera Donalda Tuska i stwierdzenie, że projekt raportu MAK „jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia" (http://www.tvn24.pl/-1,10901,1686477,,,tusk-projekt-raportu-mak-nie-do-przyjecia,raport_wiadomosc.html), zawnioskowałem powyżej o jaknajszybszeprzeprowadzenie dowodu z zeznań Pana Premiera. Wiedza, którą posiada Premier Tusk umożliwi doprowadzenie do sytuacji, w którejpodstawę wszelkich rozstrzygnięć stanowiłyby prawdziwe ustalenia faktyczne (art. 2 § 2 k.p.k.). Pan Premier posiada w obecnej chwili - po pracach nad polskimi uwagami do projektu raportu MAK - daleko idącą wiedzę na tematprzyczyn katastrofy smoleńskiej w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r. Przekładanie przesłuchania Premiera Tuska jako świadka w niniejszym postępowaniu na późniejszy termin doprowadziłoby do naruszenia praw pokrzywdzonych, których reprezentuję.

 

Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności gwarantuje prawo do rzetelnego procesu. A z jej artykułu 2 zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynika proceduralne prawo do efektywnego i skutecznego śledztwa. Efektywne śledztwo jest śledztwem prowadzonym bez zbędnej zwłoki, dotyczy to również przesłuchań ważnych dla śledztwa świadków. Dlatego obowiązkiem Prokuratury jest jak najszybsze przesłuchanie Premiera Tuska w niniejszej sprawie.

 

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

 

 

 

Wysłane faksem: 0048 (22) 318-98-01

Prokurator Generalny

Andrzej Seremet

Prokuratura Generalna

ul. Barska 28/30

 

02-316 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

 

2924/10                                                                              Berlin, 3.01.2011 r.

 

 

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 w pobliżu

lotniska wojskowego w Smoleńsku na terytorium Federacji Rosyjskiej

 

 

Szanowny Panie Prokuratorze Generalny,

 

w załączeniu przesyłam do wiadomości pismo skierowane do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Pismo to zostało wysłane w dniu dzisiejszym.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

 

http://hambura.salon24.pl/264683,smolensk-wniosek-dowodowy-premier-donald-tusk