Umowa ramowa Petrolinvestu i PGNiG daje tej drugiej spółce duże wpływy w działalności firmy w Kazachstanie i w samej spółce. Petrolinvest zapewni m.in. PGNiG powołanie wskazanej osoby do swojej rady nadzorczej, a spółki PGNiG będą preferowanymi wykonawcami dla spółek Petrolinvestu. Firmy mają się też informować o planowanych przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych w byłych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Kłopot w tym, że PGNiG w tym rejonie nie posiada żadnych koncesji na poszukiwanie i wydobycie, a Petrolinvest po wycofaniu się z Rosji skoncentrował się na Kazachstanie. Analitycy na razie spokojnie podchodzą do współpracy PGNiG z Petrolinvestem. – Znamy tylko ogólne intencje współpracy. Wydaje się, że z punktu PGNiG to wydarzenie raczej neutralne, które porządkuje relacje z jednym z klientów i wyjaśnia kwestie zaległych zobowiązań spółki Petrolinvestu.

Link FORSAL

Rosja nadal główny korytarzem transportowym

Rosja nadal będzie głównym partnerem Kazachstanu w dziedzinie eksportu ropy, zatem Astana będzie ostrożna w podejmowaniu decyzji postrzeganych przez Kreml jako godzące w jego interesy (np. uczestnictwo w projekcie Odessa–Brody–Płock). Dopiero w końcu przyszłej dekady, wraz z uruchomieniem wydobycia ze złoża Kaszagan i planowanym dużym eksportem ropy przez Morze Kaspijskie, możliwe będzie zmniejszenie zależności Kazachstanu od Rosji i rozwój eksportu przez Kaukaz.
 

Mapa. Szlaki eksportu ropy z Kazachstanu
 
 
 
Charakterystyka szlaków eksportu ropy z Kazachstanu
 
Tengiz–Noworosyjsk (zwany także KTK lub CPC od nazwy konsorcjum) – podstawowy i najważniejszy szlak przesyłu kazaskiej ropy. Jego obecna przepustowość wynosi 28 mln ton, jednak dzięki dodawaniu substancji ułatwiających przesył ropy można nim przetransportować nawet 34,5 mln ton (tyle wyniósł przesył w roku 2009). Planuje się zwiększenie przepustowości tego szlaku do 67 lub 76 mln ton, przy wykorzystaniu substancji poślizgowych. Jest to najbardziej ekonomiczny szlak eksportu ropy z Kazachstanu.
 
Atyrau–Samara – jedyny ropociąg, z którego kazaska ropa trafia do rosyjskiego systemu ropociągów, zarządzanego przez Transnieft’. Poprzez Atyrau–Samara kazaska ropa dociera m.in. do Gdańska, na Ukrainę oraz południową nitką ropociągu Drużba do Czech, Słowacji czy Węgier. Przepustowość ropociągu wynosi 17,5 mln ton i została w pełni wykorzystana w 2009 roku. Planowane jest zwiększenie przepustowości do 25 mln ton.
 
Kazachstan–Chiny – całość ropociągu została ukończona w 2010 roku. Szlak pozwala na eksport ropy znad Morza Kaspijskiego oraz środkowego Kazachstanu do Chin. Obecnie przepustowość szlaku jest zwiększana i ma osiągnąć 20 mln ton w 2011 roku (wobec 10 mln ton w 2009). W 2009 roku szlakiem przesłano ok. 6 mln ton ropy, w 2010 – ok. 10 mln ton.
 
Szlak przez Morze Kaspijskie z portu Aktau – pozwala na przesył do 12 mln ton ropy rocznie. Surowiec dostarczany jest tankowcami do Baku, Machaczkały lub irańskiego portu Neka (w 2010 roku dostawy zostały zawieszone m.in. ze względu na sankcje ONZ, łącznie wyniosły ok. 9,5 mln ton).
Planowany Kazasko-Kaspijski System Transportu zakłada rozbudowę istniejącego szlaku (m.in. budowę terminalu w miejscowości Kuryk oraz budowę ropociągu Eskene–Kuryk). Jego przepustowość ma wynieść od 25 do 56 mln ton ropy rocznie. System przeznaczony jest dla ropy ze złoża Kaszagan.
 
Linia kolejowa do Iranu – obecnie w trakcie budowy, ma zostać ukończona w końcu 2011 roku. Teoretycznie możliwości przesyłu ropy tą trasą oceniane są na 15 mln ton rocznie.
 
Oprócz wymienionych tras, Kazachstan eksportuje ropę koleją (ok. 4 mln ton w 2009 roku) oraz marginalnym ropociągiem do Orska (ok. 2 mln ton w 2009 roku).
 

OSW

Francuski partner Peorolinvest

Petrolinvest podpisał umowę z francuskim koncernem Total, jednym z czterech największych koncernów naftowych na świecie. Total zainwestuje 70 mln dolarów w prace na koncesji OTG w północno-zachodnim Kazachstanie należącej do Petrolinvestu.

Total obejmie prawo do 50 proc. koncesji OTG. Prace geologiczno-wiertnicze będą miedzy innymi obejmować wykonanie głębokiego odwiertu w latach 2010-2011. Zasoby ropy naftowej na kazachskiej koncesji Petrolinvestu szacuje się na 2 mld baryłek.

- Partnerstwo z tak doświadczonym koncernem międzynarodowym jak Total, potwierdza ogromny potencjał koncesji OTG- komentuje Paweł Gricuk, prezes zarządu Petrolinvest SA. - Total wnosi do naszej współpracy nie tylko dodatkowe fundusze na inwestycje ale także ogromne doświadczenie nabyte podczas realizacji projektów poszukiwawczo-wydobywczych na całym świecie oraz w Kazachstanie, gdzie TOTAL jest jednym z największych inwestorów.

Po opublikowaniu przez Petrolinvest komunikatu o umowie z Totalem, kurs spółki należącej do Ryszarda Krauze wzrósł na warszawskiej giełdzie o ponad 20 proc.

Petrolinvest wznowił poszukiwania ropy

Spółka zależna Petrolinvestu, OilTechnoGroup, wznowiła prace wiertnicze na odwiercie Shyrak 1 na koncesji w Kazachstanie - poinformował Petrolinvest w komunikacie prasowym. Zarząd spółki prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami w sprawie zawarcia umowy typu farm-out, określającej zasady współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów na strukturze Shyrak. Informacja z 06.12.2010.

INTERIA

Z ostrożnym optymizmem  z Nowym Rokiem 2011r.

Kejow