Kto jeszcze nie przewidział agresji Rosji na Gruzję?

avatar użytkownika Marcin Gugulski
Mówiąc, że szef Sztabu Generalnego ś.p. gen. Franciszek Gągor (+10 IV 2010) „nie przewidział wojny rosyjsko-gruzińskiej, podobnie jak ja, prezydent Bush czy inni przywódcy”  – prezes Rady Ministrów Donald Tusk stworzył interesujący precedens. Czy pójdzie za ciosem? Urzędujący premierzy nieczęsto dzielą się informacjami i ocenami dotyczącymi sukcesów i porażek swoich agend informacyjno-analitycznych i rozpoznawczych.

Skoro jednak przynajmniej niektóre informacje na ten temat nie są – jak z powyższego wynika – niejawne, to odkładając na później inne kwestie, warto choćby dziś zapytać Premiera, kto jeszcze w Polsce w 2008 roku (poza Prezesem Rady Ministrów i ś.p. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) nie przewidział sierpniowego ataku Rosji na Gruzję oraz kto – o ile był ktoś taki – przewidział ten atak.

Precedens powinien rodzić skutki. Gdybym był redaktorem naczelnym gazety lub czasopisma, nie omieszkałbym zadać Premierowi (na przykład w trybie art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (z ograniczeniami opisanymi m.in. w art. 5 ust. 1 i 2 tej ustawy) oraz – jeśli to konieczne – za pośrednictwem rzecznika prasowego rządu w trybie art. 1 i 11 ustawy Prawo prasowe  albo, z głupia frant, poprzez ten oto link) takie m.in. pytania:

1. Czy Agencja Wywiadu, ówczesny p.o. Szefa AW (a zarazem obecny Szef AW) albo któryś z funkcjonariuszy lub pracowników AW przewidzieli agresję Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Gruzji w sierpniu 2008 roku?

2. Czy przewidziała ją Służba Wywiadu Wojskowego, ówczesny p.o. Szefa SWW (a zarazem obecny Szef SWW) albo któryś z żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników SWW?

3. Czy przewidziała ją Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ówczesny (a zarazem obecny) Szef SKW albo któryś z żołnierzy, funkcjonariuszy lub pracowników SKW?

4. Czy przewidziała ją Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ówczesny (a zarazem obecny) Szef ABW albo któryś z funkcjonariuszy lub pracowników ABW?

Nie bez przyczyny pytałbym w pierwszej kolejności o te akurat, a nie o inne urzędy i organa administracji rządowej, skoro:

- do zadań AW należy m.in. „uzyskiwanie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej potencjału ekonomicznego i obronnego; … rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na bezpieczeństwo państwa, oraz podejmowanie działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń” (Art. 6 ust. 1 pkt. 1 i 7 ustawyz dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW

- do zadań SWWnależy m.in. „uzyskiwanie, gromadzenie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, bezpieczeństwa i zdolności bojowej SZ RP, warunków realizacji, przez SZ RP, zadań poza granicami państwa; … rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń występujących w rejonach napięć, konfliktów i kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na obronność państwa oraz zdolność bojową SZ RP, a także podejmowanie działań mających na celu eliminowanie tych zagrożeń” (art. 6 ust. 1 pkt. 1 i 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o SKW i SWW); 

- do zadań SKW należym.in. „rozpoznawanie, zapobieganie oraz wykrywanie popełnianych przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, funkcjonariuszy SKW i SWW oraz pracowników SZ RP i innych jednostek organizacyjnych MON, przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstw wojennych określonych w rozdziale XVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.), a także innych ustawach i umowach międzynarodowych, … uzyskiwanie, gromadzenie, analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie właściwym organom informacji mogących mieć znaczenie dla obronności państwa, bezpieczeństwa lub zdolności bojowej SZ RP lub innych jednostek organizacyjnych MON, w zakresie określonym w pkt 1, oraz podejmowanie działań w celu eliminowania ustalonych zagrożeń; … ochrona bezpieczeństwa jednostek wojskowych, innych jednostek organizacyjnych MON oraz żołnierzy wykonujących zadania służbowe poza granicami państwa” (art. 5 ust. 1 pkt. 1a, 4 i 7 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o SKW i SWW); 

- do zadań ABW należym.in. „rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny, a w szczególności w suwerenność i międzynarodową pozycję, niepodległość i nienaruszalność jego terytorium, a także obronność państwa” (Art. 5 ust. 1 ustawyz dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW). 

Gdybym był redaktorem naczelnym gazety lub czasopisma spytałbym też, choć zapewne najpierw nie premiera, lecz – odpowiednio – Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Obrony Narodowej:

5. Czy ówczesny (a zarazem obecny) Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej prof. Jerzy Bahr przewidział atak Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Gruzji w sierpniu 2008 roku?

6. Czy przewidziała go osoba kierująca wówczas Ambasadą RP w Gruzji w zastępstwie niepowołanego jeszcze wówczas ambasadora?

7. Czy przewidział go ktoś inny z personelu wyżej wymienionych placówek dyplomatycznych lub jakiejś innej polskiej placówki dyplomatycznej?

8. Czy przewidział go polski attache obrony wojskowy, morski i lotniczy w Moskwie lub w Tbilisi albo któryś z ich odpowiedników w stolicy innego państwa (lub ktoś inny z personelu wyżej wymienionych ataszatów)?

9. Czy przewidział go ówczesny Szef P-2 (Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego) lub jakiś inny żołnierz polskich Sił Zbrojnych?

Ostatnie pytanie związane jest z faktem, żeP2 jest właściwy w zakresie  gromadzenia informacji o militarnych zagrożeniach bezpieczeństwa państwa.

A na koniec miałbym do Pana Premiera jeszcze dwa pytanie:

10. Jakie jeszcze urzędy, organa lub instytucje administracji rządowej RP oraz które jeszcze z osób nimi kierujących, w nich służących albo w nich pracujących nie przewidziały, a jakie z nich oraz które z nich przewidziały atak Rosji na Gruzję w sierpniu 2008 roku?

11. Czym zasłużył sobie ś.p. gen. Franciszek Gągor na swoiste wyróżnienie go przez Prezesa Rady Ministrów poprzez publiczne wymienienie go jako jedynego obok Donalda Tuska obywatela RP, który „nie przewidział wojny rosyjsko-gruzińskiej”?

Natomiast nie pytałbym Premiera, czy czas i miejsce, w którym w tym kontekście wspomniał o ś.p. gen. Franciszku Gągorze były stosowne?

Działo się to bowiem 30 listopada 2010 roku, w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym – z inicjatywy Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych i z akceptacją premierów Donalda Tuska i Władimira Putina  – przyjęto projekt ustawy o utworzeniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie z budżetem 1 mln euro i planowaną datą rozpoczęcia działalności w dniu 1 stycznia 2011 roku.

Moje wpisy zawsze także na http://gugulskim.blogspot.com/

10 komentarzy

avatar użytkownika tu.rybak

1. dobre pytania

właśnie myślałem, żeby ten tekst tu przekleić, ale sam się znalazł.

Rybak
avatar użytkownika Maryla

2. Marcin Gugulski

Kto jeszcze nie przewidział agresji Rosji na Gruzję? Ten pan sam mówi, ze nie pretenduje do roli proroka

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. z budżetem 1 mln euro

halo, halo - to z naszej kieszeni? Czy ktoś zna szczegóły finansowania?
Tusk z kluzikowcami chcieli koniecznie zaoszczędzić 700 mln zł i sprzedać Lasy Państwowe, bo kasa pusta, więc kto finansuje kolejny koncert piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze i ordery dla Wajdy i Olbrychskiego?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Marcin Gugulski

4. Nie sam. Jestem tu i póki coś

Nie sam. Jestem tu i póki coś się nie zmieni będę. Pozdrawiam

Marcin Gugulski

avatar użytkownika Marcin Gugulski

5. Tak, z naszej kieszeni

Dziękuję za ważne pytanie. A oto odpowiedź według projektu ustawy, nad którym rząd obradował (i w zapewne niezmienionej postaci przyjął go w dniu 30 listopada):
Rozdział 4
Gospodarka finansowa Centrum
Art. 21. 1. Centrum prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach
określonych w niniejszej ustawie oraz w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o
finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr
96, poz. 620, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020).
2. Przychodami Centrum są:
1) określana corocznie w ustawie budŜetowej dotacja podmiotowa;
2) przychody z działalności gospodarczej, w tym przychody z tytułu odpłatności za
usługi świadczone przez Centrum lub za publikacje wydawane przez Centrum;
3) środki finansowe pochodzenia zagranicznego;
4) przychody ze sprzedaŜy albo z tytułu przekazania do odpłatnego uŜywania
rzeczowych składników majątkowych;
5) darowizny, spadki i zapisy;
6) odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Centrum, chyba
Ŝe przepisy odrębne lub umowa, na podstawie której Centrum otrzymał środki
stanowi inaczej;
7) przychody z innych tytułów.
3. Dotację podmiotową przeznacza się na finansowanie zadań, o których mowa
w art. 3 ust. 2, oraz na działalność bieŜącą Centrum, na wynagrodzenia Dyrektora
Centrum i jego zastępców oraz pracowników Centrum, a takŜe na utrzymanie mienia
Centrum, w tym remonty, modernizacje i inwestycje oraz finansowanie zobowiązań
publicznoprawnych i prywatnoprawnych związanych z tym mieniem.
4. Centrum moŜe otrzymywać z budŜetu państwa dotacje celowe.
5. Realizację zadań, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1, finansuje się takŜe ze
środków finansowych przyznawanych Centrum na podstawie przepisów odrębnych,
w tym przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki
(Dz. U. Nr 96, poz. 615).
Art. 22. 1. Podstawą gospodarki finansowej Centrum jest roczny plan finansowy,
ustalany, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach
publicznych, na okres roku obrotowego. Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
itd.
Źródło: http://bip.mkidn.gov.pl/media/docs/proj_ustaw/101106-PL-RU-projekt.pdf
(BIP Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które było gospodarzem projektu ustawy; podaję to źródło, bo na BIP KPRM dział `Projekty ustaw przesłane do Sejmu RP` od dawna nie jest aktualizowany; stamtąd mam tylko potwierdzenie, że 30 listopada stała na porządku obrad rządu: http://bip.kprm.gov.pl/g2/2010_11/3730_fileot.pdf).

Marcin Gugulski

avatar użytkownika tu.rybak

6. Ciekawe

czy w budżecie tego Centrum są przewidziane pieniądze na druk legitymacji CPRiDP

Byłoby tak nostalgicznie...

Rybak
avatar użytkownika Maryla

7. Rybaku

w ramach "taniego państwa" na razie będa ważne legitymacje TPPR.
Zresztą , jak widze w telewizorze, to ci sami miłośnicy, co 21 wstecz, więc wystarczy ogłosić w BIP, że im niższy numer legitymacji, tym lepsze miejsca na festiwalu w Zielonej Górze.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Ministrowie podpisali list w sprawie Centrum Dialogu i Porozumie

List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia - z siedzibą w Moskwie i w Warszawie - podpisali ministrowie kultury Polski - Bogdan Zdrojewski i Rosji - Aleksandr Awdiejew. Placówki mają rozpocząć działalność 1 stycznia 2011 r

List intencyjny ministrowie podpisali w obecności prezydentów Polski i Rosji - Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa.

Z inicjatywą powołania placówek wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. W ramach polsko-rosyjskich uzgodnień obie placówki powinny przyczynić się do większego zbliżenia obydwu narodów oraz ochrony pamięci o losach Polaków w Rosji i Rosjan w Polsce. Inicjatywę tę poparli premierzy obu krajów, Donald Tusk i Władimir Putin.

W ubiegłym tygodniu projekt ustawy w sprawie powołania Centrum przyjął polski rząd.
PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika tu.rybak

9. I wróci

pardon, wiernutsja, kinotjeatr Oka...

A w TVN pokażą się filmy wojenne i społeczne (jak zawsze z polewaczką na ulicy...)

I komedie na święta (Świat się śmieje)...

Eeeech, łezka się w oku kręci

Rybak
avatar użytkownika Maryla

10. Sejm przyjął uchwałę w 10.

Sejm przyjął uchwałę w 10. rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Gruzję. W uchwale zapisano m.in., że agresja Rosji na Gruzję była pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresję sąsiedniego kraju na suwerenne państwo.Za przyjęciem uchwały głosowało 396 posłów, trzech było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

W uchwale podkreślono, że kierując się „duchem solidarności pomiędzy narodami Polski i Gruzji, w 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia”.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresję sąsiedniego kraju na suwerenne państwo i trwającą po dziś okupację jego terytoriów, jak również historyczną wizytę śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w dniu 12 sierpnia 2008 r., która była bezprecedensowym wyrazem wsparcia niepodległości Gruzji” – głosi uchwała.

Zaznaczono w niej również, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej sprzeciwia się „wszelkim działaniom, które mają na celu ingerencję w suwerenne prawo władz w Tbilisi do sprawowania zwierzchnictwa nad terytorium Gruzji, oraz zdecydowanie potępia zabójstwa, porwania, stosowanie tortur i inne akty przemocy wobec obywateli gruzińskich na terytoriach okupowanych”. Konflikt między Rosją i Gruzją
Konflikt między Rosją i Gruzją wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Płd., która oderwała się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskała faktyczną niezależność. FR odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb terytorium Gruzji. Wojna trwała pięć dni; zakończyło ją wynegocjowane przez Unię Europejską zawieszenie broni.

26 sierpnia 2008 roku Rosja uznała niepodległość Osetii Płd., a także drugiej separatystycznej republiki na terytorium Gruzji – Abch

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl