Vincent kreatywny w KE. Wrócą oligarchowie.. "Sprywatyzują" nas rządy Rosji i Francji.

avatar użytkownika Maryla
UE: Rostowski w środę w KE, by rozmawiać o OFE

UE: Rostowski w środę w KE, by rozmawiać o OFE

Minister finansów Jacek Rostowski ma w środę w Brukseli rozmawiać z komisarzem ds. walutowych Olli Rehnem o odliczaniu kosztów reformy emerytalnej, a także nowym stałym mechanizmie antykryzysowym dla strefy euro - dowiedziała się PAP ze... »

Zima w rozkwicie, państwo w
zaniku (Janusz Szewczak)

16/01/2010

Tzw. ekonomiczne autorytety i ulubieńcy salonów wmawiają polskiej opinii publicznej, że państwo to praktycznie to samo co spółka prawa handlowego, a budżet państwa to odpowiednik biznesplanu spółki z o.o. Za żadne skarby nie chcą i nie potrafią zrozumieć, że jest zupełnie inaczej. Niestety dla wielu polskich decydentów Państwo Polskie to bardziej wypadkowa rywalizacji różnych grup, koterii, lobbystów czy różnego rodzaju służb, a nie zbiorowość powstała dla realizacji dobra wspólnego – polskiej racji stanu. Państwo w tym pierwszym rozumieniu bardzo szybko przekształca się w bandę rozbójników, rabujących, dosłownie i w przenośni, swoich obywateli, w państwo nie mające żadnych dalekosiężnych celów i hierarchii wartości.

Tymczasem nasze państwo na kanwie rzekomych sukcesów gospodarczych, szykuje nam – w ramach planu konsolidacji finansów publicznych – cały katalog nowych cięć wydatków publicznych, ograniczenie uprawnień rentowo-emerytalnych, oszczędności w służbie zdrowia, kulturze czy obcięcie nędznych i tak świadczeń socjalnych oraz podwyżki prawie wszystkiego. Czy po tym wszystkim nadal będziemy potrzebować takiego właśnie państwa?

Janusz Szewczak

 

Platforma znalazła nowego stronnika

Rozłamowcy z Prawa i Sprawiedliwości tworzący w Sejmie nowy klub Polska Jest Najważniejsza poparli inicjatywę Platformy Obywatelskiej w sprawie czasowego zawieszenia finansowania partii politycznych. Poparcie dla pomysłu PO trudno znaleźć wśród polityków innych parlamentarnych ugrupowań. Nowy klub PJN był też jedynym koalicjantem Platformy podczas piątkowych głosowań nad ustawami w sprawie spółdzielczości mieszkaniowej.

> Więcej <

 

Polska jest w lepszej sytuacji finansowej niż inne kraje UE

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego Polska jest w lepszej sytuacji finansowej niż inne kraje Unii Europejskiej. Dodał, że po uzgodnieniu kształtu pomocy dla Irlandii i innych państw eurolandu, sytuacja w Europie powinna się uspokoić. »

KE: w Polsce wzrost PKB o 3,9 proc. w 2011 r.

KE: w Polsce wzrost PKB o 3,9 proc. w 2011 r.

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w przyszłym roku 3,9 proc. PKB - przewiduje Komisja Europejska w opublikowanych w poniedziałek prognozach gospodarczych. Tegoroczny polski wzrost gospodarczy KE szacuje na 3,5 proc. PKB. »

 

Zadłużone metropolie

W połowie roku jedno miasto miało więcej niż 50 proc. długów wobec dochodów - informuje resort finansów. Najprawdopodobniej był to Kraków. Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" do końca roku mogą dołączyć do niego: Toruń,... »

 

 

 

Flis: od maja 2011 może zniknąć ulga akcyzowa na biopaliwa

Flis: od maja 2011 może zniknąć ulga akcyzowa na biopaliwa

Od maja 2011 r. może w praktyce zniknąć ulga akcyzowa na biopaliwa - uważa doradca podatkowy Krzysztof Flis. Aby producenci mogli z niej korzystać, udział biokomponentu w paliwie musiałby być 40 razy wyższy niż obecnie. »

Inwestorzy giełdowi boją się zmian w OFE

- Przeszliśmy kryzys w aksamitny sposób, przechodzimy z gospodarki opartej na zaświadczeniach na gospodarkę opartą o oświadczenia przedsiębiorców, mamy znaczący wzrost gospodarczy – mówił minister Jacek Rostowski na konferencji... »

Amnezja ? Kulczyk, Kuna,
Baranina, Ałganow, układ wiedeński . Afera paliwowa, mafia. Lobbysta.

Powrót syna marnotrawnego

Powrót syna marnotrawnego

Juliusz Cezar powiedział kiedyś, że lepiej być pierwszym we wsi niż drugim w Rzymie. Po pięciu latach poszukiwań za granicą Jan Kulczyk przypomniał sobie, gdzie i jak zdobywał fortunę »

Czy 6 grudnia podczas wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie zostanie ustalony nabywca Lotosu?

"Sprywatyzują" nas rządy Rosji i Francji

Firm sektora paliwowego nie należy sprzedawać co do zasady. Tego przestrzegają cywilizowane rządy. Tymczasem gabinet Donalda Tuska wyzbywa się strategicznych spółek. Także tych w trakcie kosztownych procesów modernizacyjnych, po których skokowo wzrośnie ich wartość, tak jak w przypadku Grupy Lotos. Perły polskiej energetyki nadal "prywatyzują" obce rządy. Poznańska Enea może trafić w ręce francuskiego koncernu państwowego EDF, a Lotosem interesuje się Gazprom Nieft.

> Więcej <

 

Czy zbankrutujemy przez CO2?

Czy zbankrutujemy przez CO2?

"Polska The Times" pisze, że w Unii Europejskiej powraca "koszmarny dla Polski" pomysł, by obniżyć emisję CO2 o 30 procent do 2020 roku. »

Dla KE w Cancun "kluczowa" sprawa nadwyżek uprawnień do emisji CO2

Dla KE w Cancun "kluczowa" sprawa nadwyżek uprawnień do emisji CO2

Bez nadziei na całościowe porozumienie ws. walki z globalnym ociepleniem rozpoczęła się w poniedziałek konferencja klimatyczna w Cancun, w Meksyku. Dla KE "kluczowe" jest osiągnięcie postępu ws. nadwyżek uprawnień do emisji CO2,... »

 

 

Wyrok ws. gruntów pod Stadionem Narodowym nie będzie zaskarżony

Wyrok ws. gruntów pod Stadionem Narodowym nie będzie zaskarżony

Minister infrastruktury nie zaskarży wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w sierpniu br. przyznał rację spadkobiercom właścicieli gruntów pod Stadionem Narodowym - dowiedziała się PAP w resorcie. »

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych podpisana

Ustawa o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla... »

 

Polska suwerenność niechciana

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że traktat lizboński nie zagraża w niczym naszej suwerenności. Co ciekawe, Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech ponad rok temu stwierdził coś zupełnie przeciwnego.

> Więcej <

Polsko-rosyjska komisja gospodarcza w marcu/kwietniu

Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku w Krakowie planowane jest spotkanie polsko-rosyjskiej komisji gospodarczej - poinformował w sobotę rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński. »

"Der Spiegel": Deutsche Telekom ostatecznie przejmie PTC

Niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom przygotowuje się do ostatecznego przejęcia Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) - poinformował niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym numerze. »

 

Irlandia: Opozycja krytykuje porozumienie z UE, budżet niepewny

Irlandia: Opozycja krytykuje porozumienie z UE, budżet niepewny

Największe irlandzkie partie opozycyjne Fine Gael i Partia Pracy ostro skrytykowały rząd Briana Cowena za warunki, na jakich Irlandia otrzyma od Brukseli i MFW pakiet pomocy w wysokości kilkudziesięciu miliardów euro. »

Ukraina: przedsiębiorcy demonstrują i nadal nie rozmawiają z rządem

Przedstawiciele małego i średniego biznesu ukraińskiego nadal nie chcą rozmawiać z rządem o zmianach w kodeksie podatkowym, przeciw któremu już od tygodnia protestują w Kijowie. W poniedziałek odmówili spotkania z premierem Mykołą Azarowem. »

Białoruś przyspiesza formowanie Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej

Białoruś ma zamiar przyjąć i ratyfikować do końca roku wszystkie porozumienia związane z formowaniem Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej z Rosją i Kazachstanem - powiadomił w poniedziałek rzecznik MSZ w Mińsku Andrej Sawinych. »

  •  
  • Manewry na Yeonpyeong odwołane
    29.11.2010 (17:41)
    Manewry na Yeonpyeong odwołane  ___Poinformowało o tym dowództwo armii południowokoreańskiej.
  • Co chciałbym powiedzieć Polakom w sprawie smoleńskiej? Nie rezygnujcie, walczcie. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, niezależnie od tego, jaka by nie była trudna i dla wielu nie do przyjęcia

    Smoleńsk nie jest zwykłym "wypadkiem"

    Ze Scottem Blochem, doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha, rozmawia Piotr Falkowski

    > Więcej <

  •  

 

Gdańsk pożegnał córkę Generała "Nila"

Niech odszuka ojca w Niebie

Żołnierze, harcerze, kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego pożegnali w Gdańsku Oliwie Marię Fieldorf-Czarską, córkę ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Podczas sobotniej Mszy św. żałobnej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku Oliwie proboszcz o. Bogumił Nycz (OCist) przypomniał, że ostatnim życzeniem zmarłej było, aby jej doczesne szczątki spoczęły w symbolicznym grobie ojca. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę, 4 grudnia, na Powązkach Wojskowych w Warszawie o godz. 12.00.

> Więcej <

180. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Noc listopadowa w Warszawie

Setki warszawiaków było świadkami historycznej inscenizacji "Nocy Listopadowej", jaka odbyła się w sobotni wieczór w stolicy. W 180. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego grupy rekonstrukcyjne odtworzyły przebieg wydarzeń z nocy z 29 na 30 listopada. Punktem kulminacyjnym był szturm na warszawski Arsenał.

> Więcej <

 

Powstańcza legenda zamknięta w głazach

Odsłonięcie głazu pamięci ku czci ks. Wacława Karłowicza oraz Stefana Melaka uświetniły obchody 180. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego na Olszynce Grochowskiej. Andrzej Melak, brat Stefana, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wskazał podczas wczorajszej uroczystości, że obaj społecznicy, bez żadnego wsparcia władz i instytucji państwowych, działali na rzecz godnego upamiętnienia w tym miejscu poległych w bitwie z wojskami rosyjskimi żołnierzy polskich z 1831 roku.

> Więcej <

napisz pierwszy komentarz