Analiza spadku cen gazu w UE

Eksperci są zgodni, wpływ na to mają trzy czynniki.

  • Po pierwszeod początku roku wydobycie amerykańskiego gazu ze złóż niekonwencjonalnych (np. łupki gazonośne) jest większe o 30 proc.
  • Po drugie wywołało to spadek cen, czego następstwem jest poszukiwanie przez producentów nowych rynków zbytu.
  • Po trzecie ogólnie mniejsze od zakładanych zużycie gazu w USA.

Taka sytuacja może mieć zdaniem ekspertów poważne następstwa dla krajów UE. Gaz który tradycyjnie trafiał na amerykański rynek, będzie bowiem sprzedawany na europejskim rynku, a to oznacza spadek cen i problemy Gazpromu, który sprzedaje ogromne ilości gazu własnie w krajach UE.


Czy na tym może skorzystać nasz kraj? Na razie nie, brakuje bowiem interkonektorów, a nasz gazoport będzie uruchomiony dopiero za cztery lata.

WNP

KOSZTY DOSTAWCÓW GAZU ZDO UE

Ocena Gazety Wyborczej z 2009 - sprawdza się

I ta sytuacja utrzyma się przez wiele lat - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyki (MAE) w raporcie "World Energy Outlook 2009", który także ogłoszono we wtorek. Z powodu recesji i po wprowadzeniu nowych technologii w tym roku 1000 m sześc. gazu w USA kosztuje 106 dol., trzy razy mniej niż przed rokiem! A jednocześnie na świecie zaczyna się na masową skalę eksport skroplonego gazu LNG ze złóż, w które inwestowano w czasach drożyzny na rynkach paliwowych. Efekt? Eksport skroplonego gazu do USA nie opłaca się i właściciele nowych instalacji do eksportu LNG będą na wolnym rynku oferować bardzo tanio swój gaz - ocenia MAE.

Gazeta Wyborcza

TERMINALE LNG SZANSĄ NA TANI GAZ W POLSCE



t3,4
 

Zródło Ogrzewnictwo PL

KOMENTARZ

Szybka budowa duże ilości interkonektorów od strony Czech i Niemiec oraz terminal LNG , zmieni nasze podejście i poprawi ekonomikę w zakresiegazu. Dyktaktat cenowy Gazpromu wtedy się skończy i będa normalne warunki handlowe.

Wiceprezydent Gazpromu Aleksandr Miedwiediew przyznał w raporcie, że gaz łupkowy przekształcił rynek gazowy USA z deficytowego w prawie samowystarczalny, a także, że nadmiar gazu skroplonego (LNG) uderza w konkurencyjność rosyjskiego surowca w Unii Europejskiej.

Kejow