Podziemne próby
Próby podziemnego zgazowania w warunkach czynnego zakładu górniczego będą prowadzone w katowickiej kopalni Wieczorek, gdzie część pokładu węgla zostanie wydzielona w formie georeaktora; doprowadzane będą tam media służące zgazowaniu. Cały proces będzie zabezpieczony, monitorowany i analizowany. Produkowany w tej instalacji gaz, po odpyleniu, pozbawieniu smoły i odwodnieniu będzie spalany w lokalnej kotłowni lub silniku gazowym. Wyniki tych prób posłużą do analizy efektywności technicznej, ekonomicznej i ekologicznej podziemnego zgazowania węgla.
Instalacje naziemne
Instalacja naziemnego zgazowania powstanie w Zabrzu. Będzie to ciśnieniowy reaktor z tzw. cyrkulującym złożem fluidalnym, zdolny do przetworzenia kilkudziesięciu ton węgla na godzinę. Ma to być pierwsza taka instalacja na świecie. Dla potrzeb zgazowania stosowana będzie mieszanina tlenu, pary wodnej oraz części dwutlenku węgla wydzielonego ze strumienia wytworzonego gazu.
Projekt nastawiony jest na energetyczne wykorzystanie procesów zgazowania węgla. Badany będzie nie tylko węgiel kamienny, ale także brunatny. Eksperci ocenią m.in. na ile możliwe i opłacalne byłoby zgazowanie węgla brunatnego znajdującego się w niezagospodarowanych jeszcze złożach legnickich.
Oprócz partnerów naukowych w projekcie uczestniczą też firmy, których wkład finansowy w przedsięwzięcie (w różnych formach) to ok. 9,8 mln zł. Partnerami przemysłowymi są: Katowicki Holding Węglowy (tam nastąpi podziemne zgazowanie), Południowy Koncern Węglowy (dostarczy węgiel), KGHM Polska Miedź, grupa Tauron, Południowy Koncern Energetyczny i Zakłady Azotowe Kędzierzyn. 80 mln zł na projekt pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Eksperyment mikołowski
Wewnątrz reaktora umieszczono ważący ok. tony lity pokład węgla z kopalni "Piast" - o długości 2,5 m, a wysokości i szerokości ok. 80 cm. Do czoła urządzenia podłączono w jednym miejscu przewody doprowadzające tlen, parę lub - w razie konieczności gaszenia wkładu - azot. Z tyłu reaktora inny przewód odprowadza wytwarzany gaz.
W reaktorze - prócz zgazowania - przebiega m.in. proces spalania. W podwyższonej dzięki działaniu tlenu temperaturze węgiel reaguje tam z tzw. czynnikiem zgazowującym, w tym wypadku czystą parą. Produktem końcowym jest m.in. gaz, którego głównymi składnikami są - prócz sięgającego 60 proc. wodoru - tlenek węgla oraz metan.
Reaktor rozpoczął w środę pracę cykliczną - podczas trwającej ok. 10 min fazy podawania tlenu (ok. 5 m sześc. na minutę) temperatura wewnątrz dochodzi do ok. 1100 stopni Celsjusza. Później, przy podawaniu pary, temperatura spada do ok. 500 stopni. Ciśnienie w reaktorze cały czas nieznacznie przewyższa ciśnienie atmosferyczne.
Wychodzące z reaktora gazy - z tym większą zawartością wodoru im wyższa temperatura złoża - są zanieczyszczone. W separatorach oddzielana jest nieprzereagowana para i cząstki stałe m.in. smoły. Dalej gazy trafiają m.in. do linii chromatograficznej, badającej co 15 minut ich skład. Potem są uwalniane - do atmosfery. Cały reaktor obłożono instrumentami pomiarowymi - m.in. 25 termoparami umieszczonymi co 15 cm. Eksperymenty na razie prowadzone są na powierzchni, ze względu na ograniczone możliwości prowadzenia pod ziemią dokładnych pomiarów - m.in. parametrów termodynamicznych zachodzącego procesu.
Ekologia
O tych techologiach pisałem wcześniej na blogu
http://blogmedia24.pl/node/29266
Nowe możliwości
Węgiel nie musi być spalany w konwencjonalnej elektrowni. Można go przetwarzać na przykład na paliwa motorowe.
- W Polsce w latach 60. ubiegłego wieku jeździły już samochody napędzane benzyną produkowaną z węgla. Przy obecnych cenach benzyny i ropy wytwarzanie paliw płynnych z węgla byłoby nieopłacalne. Natomiast wytwarzanie metanolu i wodoru jest ekonomicznie racjonalne i może być alternatywą dla konwencjonalnych elektrowni .
Zgazowanie węgla może zmienić w najbliższych kilku latach dotychczasowy model polskich i być może europejskich kopalni węgla. Kończą się możliwości rozwojowe klasycznego górnictwa ścianowego, ponieważ wymaga ono dostępu do grubych, najlepiej płytko położonych pokładów węgla
Polska nie jest odosobniona w poszukiwaniu nowych technologii węglowych. Nastąpił renesans zainteresowania zagazowaniem tego surowca, co najbardziej jest widoczne w Australii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce oraz w Federacji Rosyjskiej. W tym ostatnim kraju do roku 2020 planuje się wdrożenie co najmniej 10 instalacji zgazowujących po 0,5 miliona ton węgla rocznie
PODSUMOWANIE
Trzeba chronić skarb narodowy pokłady węgla kamiennego i brunatnego , ograniczenia w energetyce węglowej poprzez limit emisji CO2i opłaty, daja naukowcom nowa energie do bADAŃ.
Czy nowy projekt badawczy sie powiedzie, mam nadzieję bo import gazu, i opłaty za emisje CO2to prawdziwy hamulec polskiej gospodarki.
Kejow
13 komentarzy
1. Więc jest nadzieja
A jak jest nadzieja to chęć do działania większa u naukowców.
Pozdrawiam
2. @kejow
gaz i węgiel - z mojego archiwum środa, 7 listopada 2007
http://maryla-maryla.blogspot.com/2007/11/z-cyklu-bilans-zamknicia-spraw...
PGNiG czeka jeszcze do wtorku na oferty w przetargu na LNG
(PAP, tm/18.07.2007, godz. 14:06)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaczeka jeszcze do wtorku na oferty, które mają wpłynąć w przetargu na budowę terminala LNG - poinformował w środę PAP Tomasz Fill, rzecznik gazowej spółki.
Budowa terminala LNG, który ma powstać w Świnoujściu ma się rozpocząć w przyszłym roku, a jego uruchomienie ma nastąpić w roku 2011.
Na początku planowana jest dostawa 2,5 mld metrów sześciennych LNG rocznie; docelowo ma to być około 7,5 mld metrów sześciennych.
Koszt budowy terminala szacowany jest na 440 mln euro.
------------------------------------------------------------------------------------
Ruszyły prace nad podziemnym zgazowaniem węgla
ks, PAP
Aby otrzymać z węgla energię i ciepło nie trzeba wydobywać go na powierzchnię. Bezpieczniej i taniej można pod ziemią zmienić węgiel w gaz, służący do produkcji prądu, a w przyszłości, gdy gospodarka wodorowa będzie faktem, także wodoru. Finansowane przez UE badania w tym zakresie ruszyły właśnie w Głównym Instytucie Górnictwa
Wkatowickim instytucie zainaugurowano realizację trzyletniego projektu podziemnego zgazowania węgla, ukierunkowanego na pozyskanie wodoru (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie od 10 lat, które otrzymało unijne dofinansowanie - ponad 3,1 mln euro. GIG jest koordynatorem projektu, w którym uczestniczy 11 partnerów z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
- To bardzo rozwojowy projekt, który w przyszłości może prowadzić do wypracowania modelu funkcjonowania nowego typu kopalni, gdzie z podziemi wydobywany będzie nie węgiel, ale energia w postaci gazu lub gazu bogatego w wodór. Byłaby to kopalnia, gdzie to, co potrzebne do produkcji energii w pełni bezpieczny sposób trafiłoby na powierzchnię, a to co niepotrzebne - odpady i dwutlenek węgla - zostałoby pod ziemią - uważa koordynator ds. współpracy europejskiej GIG, dr Jan Rogut.
http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=18564
--------------------------------------------------------------------------------------
3 LATA STRACONE - jestesmy nadal w punkcie wyjścia, ale start mamy z o wiele gorszej pozycji.
PORT LNG - może nie powstać z powodu budowy rury północ, nawet, jak zbudują, to utopione pieniądze , statki nie wejdą.
GAZ - skończy sie na tym, że Niemcy przejmą technologię z surowcem.
I NIE CHCĘ BYĆ KASANDRĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Panie Kejow.
Niepoprawny ze mnie patriota.Nie wiem czy mam rację.Ja wiem że Polska jest bogatym państwem.Bogatym we wszystko;dobre ziemie i rolników,wybitni specjaliści,naukowcy we wszystkich dziedzinach,taka sama tzw klasa robotnicza.Kompletny ciemnogród rzadowy,partyjny .Czego nam brak - WOLNOSCI.Moim zdaniem w wolnej demokratycznej POLSCE, naukowcy udowodnili by samowystarczalnośc Polski pod wzgledem energetycznym.Pozdrawiam
Czarnyanioł
4. Czarny Anioł
Surowce energetyczne mamy bogate. Klasy robotniczej w tej sprawie bym nie dotykał. Wolność energetyczne może przełożyc sie na wolność polityczną
Pozdrawiam
Kejow
5. Jacek Mruk
Nadzieja czyni cuda, naukowcy z branży węglowej od dawna maja chęci zabiegaja o fundusze krajowe, unijne i lokalne. Są sukcesy. czyli jest szansa.
Kejow
6. Maryla
Wspomnienia z czasów Kaczyńskiego sympatyczne ale z terminalem LNG sprawa nie jest stracona.
Kejow
7. z terminalem LNG sprawa nie jest stracona.
PO nie robi nic, aby wkopano rurę głębiej, jest na dzisiaj odmowa ze strony Niemiec, inwestora.
Jeżeli rura zostanie położona na dnie, to statki nie wpłyną do portu I TYLE Z BAJKI O PORCIE.
pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. kejow.
Co Pan sądzi o pracach prof. Ryszarda Kozłowskiego, a wcześniej Zimnego i Sokołowskiego, z krakowskiej AGH?
www.powstanie-warszawskie-
9. o prywatyzacji górniczych spółek i sytuacji na rynku węgla
Kiedy zostaną ogłoszone konkursy na stanowiska prezesów Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego?
- Te konkursy zostaną ogłoszone niebawem, w trakcie najbliższych posiedzeń rad nadzorczych.
Czy zawirowania w górnictwie związane z odwołaniem prezesów spółek węglowych mających zarzuty korupcyjne mogą na przykład opóźnić planowane debiuty giełdowe?
- Myślę, że nie. Nie należy przy tym ferować przedwczesnych wyroków. Od orzekania winy jest niezawisły sąd.
Uważam, że znajdą się osoby, które poprowadzą spółki węglowe tak, jak należy i że te zawirowania nie wpłyną na funkcjonowanie spółek i realizację ich planów. Sądzę, że plany prywatyzacyjne Katowickiego Holdingu Węglowego nie zostaną spowolnione.
Co z prywatyzacją Jastrzębskiej Spółki Węglowej?
- W najbliższym czasie zostanie przyjęta strategia JSW zakładająca ścieżkę prywatyzacyjną. Sądzę, że debiut giełdowy JSW nastąpi w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Pojawiają się ostatnio głosy, że brakuje węgla na rynku. Co Pani o tym sądzi?
- Dostrzegam to, że niektórzy starają się wytwarzać pesymistyczną atmosferę, alarmując, że brakuje węgla. Ale przecież dla klientów, którzy związali się umowami ze spółkami węglowymi ten węgiel jest.
Natomiast jeżeli ktoś zaopatruje się w węgiel w ramach transakcji spotowych, to musi się liczyć z ryzykiem. Spółki węglowe zachowały się prawidłowo, dostosowały moce produkcyjne do potrzeb rynku.
http://gornictwo.wnp.pl/joanna-strzelec-lobodzinska-o-prywatyzacji-gorni...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. @kejow
"Trzeba chronić skarb narodowy pokłady węgla kamiennego i brunatnego , ograniczenia w energetyce węglowej poprzez limit emisji CO2i opłaty, daja naukowcom nowa energie do bADAŃ."
A jest jeszcze co ochraniac? Juz mowia o sprzedazy "Bogdanki". Dziure budzetowa rzad bedzie musial czyms zapelnic. T.
"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.
LUBLIN moje miasto.
11. circ
Prof. Ryszarda Kozłowskiego poznałem na kilku konferencjach naukowych i spotkaniach społecznościowych Rodziny Radia Maryja. Profesor posiada i prezentuje kontretną teze o ociepleniu, CO2, geotermii , i losach polskiego górnictwa.
Znam i popieram.
Kejow
12. Maryla
Prywatyzacja górnictwa to wazna sprawa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Ostanio w TVP słuchałem wspomniem o ojcu prezebtowanego przez prof. Adama Gierka, wówczas w latach 70-tych Edwarda Gierka krytykowano za budowe kopalni Bogdanka - obecnie najbardzie rentownej kopalni wegla kamiennego.
Niestety prywatyzację i zmiany włascicielskie moż ocenić tylko z perspektywy czasu.
Kejow
13. Dzięki kejow.
Ważna była dla mnie ta opinia eksperta.
Pozdrawiam.
www.powstanie-warszawskie-