Stare podzialy w dzisiejszym swiecie
Trudno jest sie uwolnic od postrzegania swiata polityki bez calej siatki pojeciowej, na ktora skladaja sie rozne podzialy ideologiczne. Prawica i Lewica, faszyzm i komunizm a liberalna demokracja, autorytaryzm-liberalizm i inne. Nie sposob tez ich przy okazji nie wartosciowac. Jedne wydaja sie byc lepsze od innych. Erudyta nawet przyciagnie dlugi ogon historycznych uzasadnien. Jednakze najbardziej interesujaca robota myslowa, jaka wypadaloby przy takiej okazji wykonac jest danie odpowiedzi na pytanie, jak kraje, ktore dokonaly praktycznego wyboru ideologii konstytuujacej i przenikajacej ich system spoleczno-gospodarczo-polityczny daja sobie rade wspolczesnie w warunkach postepujacej globalizacji. A ta jest prezna nadzwyczaj.
Na pytanie to dal interesujaca odpowiedz byly premier Szwecji, Carl Bildt na konferencji odbytej jesienia 2010 r. w ukrainskiej Jalcie konferencji na temat geopolityki. Stwierdzil on, ze powodzenie kraju czy ideologii zalezy przede wszystkim od zdolnosci wlaczenia sie ("plug in') w potezniejaca od 10-15 lat globalizacje. No wiec, kto te zdolnosc wykazal w pelni? Ano nikt!
"...no one country and no single ideology has yet claimed to have it all figured out" ("zaden kraj, zadna ideologia dotad nie stwierdzila, ze ogarnela calosc sytuacji").
Chiny jeszcze pare dekad temu mialy jedna z najbardziej autarkicznych gospodarek na swiecie, dzis sa krajem wlaczonym mocno w procesy globalizacji. Jest tam system kapitalizmu panstwowego polaczony z wladza autorytarna sprawowana przez partie komunistyczna. Natomiast neo-autorytarna Rosja zyje dzieki wyprzedazy surowcow naturalnych, glownie petro-dolarom. Imponujacy wzrost gospodarczy i mocna integracje z gospodarka swiatowa wykazuje Indie - kraj bardzo demokratyczny i z chaotycznym rzadem.
A co zrobic z krajami prawie socjalistycznymi w sensie dystrybucji dochodu narodowego? "Welfare states" z poludnia Europy wlasnie ledwie zipia, podczas gdy "welfare states" w krajach skandynawskich, wrecz odwrotnie, maja bardzo mocne gospodarki.
Czyli jak? Wiemy, ze nic nie wiemy? Jak u Kartezjusza w "Rozprawie o metodzie?". Dokladnie tak, bo wlasnie idac w slad Kartezjusza, jednak cos wiemy i mozemy zaczac konstruowac gmach wiedzy. Otoz, da sie zidentyfikowac wspolne cechy krajow, ktore sobie nie radza we wspolczesnym swiecie. Od Zimbabwe do Grecji. Sa to: KORUPCJA i SLABY SYSTEM PRAWA.
Polska nalezy do krajow o wysokim stopniu skorumpowania, co pokazuje znany Index 'Transparency International". Niezawislosc sadow jest przedmiotem dowcipow. Tandetnosc prawa w Polsce jest tajemnica poliszynela.
Szanse na poprawe sa nikle. Los rzadu J.Kaczynskiego z plomiennym min. Ziobro na czele, na dlugo odstraszyl wszystkie formacje polityczne od czyszczenia "stajni Augiasza". Czyli, ze bedzie jak jest, a nawet gorzej.
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
9 komentarzy
1. Tymczasowy
"Czyli, ze bedzie jak jest, a nawet gorzej."
że będzie gorzej , to juz my wszyscy wiemy. A dowiedzą sie miliony uspione mediami, jak zabraknie kasy w portfelu.
Pytanie raczej - co zrobić, aby to zmienić i który moment będzie najlepszy na obudzenia uspionych mediami?
Musimy pamietac, ze ONY tez to wiedza i też kombinują, jak to wszystko obrócic na swoją korzyśc. Stąd palikmiot, a będa nastepne próby.
pozdro
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. chodzi to o coś?
Faktycznie powinni zdelegalizować te dopalacze!
Jesteś ZA globalizacją i "włączeniem się w nią", czy PRZECIW?
Carl Bildt to ma dla nas być jakiś hiper-autorytet, że spytam?
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
3. Pacyfisci
4. Utrikesminister Carl Bildt - zdolnosc wlaczenia sie...
Regeringen möter diplomatiska kåren
Rzad spotyka grupe dyplomatow
Utrikesminister Carl Bildt hade på torsdag eftermiddag bjudit in ambassadörer och charges d'affaires från de 104 utländska ambassaderna i Stockholm till mingel på UD. Syftet var att sammanföra regeringen - och framförallt de nya ministrarna - med den diplomatiska kåren. Strax efter kl 17.00 hade nästan hundra personer samlats i UD:s lokal.
/ Minister do spraw zagranicznych Carl Bild zaprosil w czwartek po poludniu ambasadorow i charges d'affaires ze 104 krajow zagranicznych ambasad na „mingel” (uroczyste spotkanie towarzyskie) w departamencie. Celem spotkania bylo scalenie rzadu – a przede wszystkim nowych ministrow – z grupa dyplomatow. Po godzinie 17.00 zebralo sie prawie 100 osob w lokalu departamentu do spraw zagranicznych./
Carl Bildt hälsade alla välkomna och därefter tog statsminister Fredrik Reinfeldt till orda.
- I tisdags lämnades regeringsförklaringen till riksdagen. Prioriterade frågor kommer att vara bland annat sysselsättningen på arbetsmarknaden och reformer inom utbildningsväsendet.
- Sverige ska även fortsättningsvis tillhöra kärnan av det europeiska samarbetet, inte minst eftersom ett starkt europeiskt samarbete är viktigt för ett handelsberoende land som Sverige, fortsatte statsministern.
/ Carl Bild powital wszystkich po czym zabral glos Fredrik Reinfeldt.
- We wtorek zlozono sprawozdanie do rzadu. Najwazniejszymi pytaniami beda miedzy innymi zatrudnienie na rynku pracy i reformy w szkolnictwie.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
- Szwecja bedzie w dalszym ciagu lezala w centrum europejskiej wspolpracy, poniewaz silna europejska wspolpraca jest wazna dla uzaleznionego od handlu kraju jakim jest Szwecja, kontynuowal statsminister...
http://www.regeringen.se/sb/d/9863/a/153193
5. Jag ser att någon här förstår...
... svenska.
Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów
6. A dlaczego mialo by byc lepiej,kiedy...
7. OBAWA
8. triarus
tez zauwazylam..
:)
9. Wszystkim
dzieki za komentarze i zdjecia. Mili jestescie.
Triariusie, ja nie mam zdania co do globalizacji.