Promocja „Encyklopedii Solidarności”

avatar użytkownika MariuszGdy
W najbliższy wtorek 21 września br. w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7 w Warszawie o godz. 17.00 odbędzie się promocja I tomu „Encyklopedii Solidarności”, wydanej staraniem Stowarzyszenia Pokolenie z Katowic.

 


darmowy hosting obrazków
 
Encyklopedia Solidarności – ludzie, struktury i wydawnictwa opozycji w Polsce 1976-1989, to projekt dokumentacyjny, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Pokolenie (patrz tutaj) i Oficynę Wydawniczą Volumen. Jest to największe przedsięwzięcie dokumentacyjne, poświęcone ruchowi Solidarności, na które składa się pięć tysięcy biogramów, dwa i pół tysiąca haseł rzeczowych oraz szczegółowe kalendarium wydarzeń.
 
W sierpniu br., w 30 rocznicę powstania Związku ukazał się I tom tego dzieła. Cała publikacja jest tworzona tzw. metodą holenderską, co mówiąc w skrócie, oznacza, że każdy tom będzie uzupełniany o kolejne biogramy.
 
Hasła i biogramy, przygotowywane są przez dziesiątki autorów, współpracujących z wieloma pełnomocnikami regionalnymi, trafiają do Redakcji Encyklopedii w Warszawie. Po ich weryfikacji i redakcji umieszczane są w internetowej edycji Encyklopedii Solidarności. W chwili obecnej znajduje się tam ponad 3200 biogramów i 1100 haseł rzeczowych. Liczby te systematycznie rosną.
 
Strona internetowa „Encyklopedii Solidarności”, patrz tutaj.
 
„Zdajemy sobie sprawę, że nawet tak duża liczba haseł encyklopedycznych stanowi wypełnienie jedynie niewielkiej części potrzeb w zakresie dokumentowania walki polskiej opozycji. Jest to jednak niezbędny pierwszy krok, po którym nastąpią kolejne” – podkreślają pomysłodawcy projektu.
 
W jutrzejszej promocji wezmą udział członkowie redakcji Encyklopedii Solidarności:
 
prof. Antoni Dudek ( IPN);
dr Łukasz Kamiński (IPN);
dr Grzegorz Waligóra(IPN);
Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie Pokolenie);
Mirosława Łątkowska (Oficyna wydawnicza Volumen);
Adam Borowski (Oficyna wydawnicza Volumen);
Włodzimierz Domagalski;
dr hab. Ryszard Bugaj.
 
W trakcie prezentacji „I tom Encyklopedii Solidarności” będzie do nabycia w obniżonej cenie 90 zł.
 
Polecam również edycję TVP „Encyklopedia Solidarności”, patrz poniżej:
Mariusz A. Roman
 
[Fot. Archiwum]

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. 25-lecie Zjazdu Krajowego

25-lecie Zjazdu Krajowego „Solidarności”

Wrocław, 20.09.2010, godz. 18:30, Archikatedra Wrocławska p.w. Św. Jana Chrzciciela

Abp Marian Gołębiewski celebruje Mszę św. z homilią z okazji 25. Zjazdu Krajowego „Solidarności”.

(archidiec. wrocławska/ jl © Biuro Prasowe KEP 2010)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. TW BOLEK znów straszy sądem

Informacja, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek znalazła się w biogramie zamieszczonym w pierwszym tomie "Encyklopedii Solidarności", której wydawcą jest katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Napisał o tym "Polska Dziennik Bałtycki". Lech Wałęsa rozważa skierowanie sprawy do sądu. Przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, jeden z członków redakcji, potwierdził Radiu Gdańsk, że taka informacja rzeczywiście została zamieszczona.

Miśkiewicz dodał, że "Encyklopedia Solidarności" powstaje przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i stamtąd pochodzi informacja o tym, że Lech Wałęsa był zarejestrowany jako TW Bolek. W Encyklopedii znalazła się informacja o współpracy byłego prezydenta z SB w latach 1970 - 76. Jednak zaznaczono, że realnie trwała ona do 72 roku.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/walesa-straszy-sadem-za-tw-bolka-w-encykl...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl