Spotkania Narodu przy Ołtarzu Ojczyzny

avatar użytkownika Maryla

Z ks. Markiem Białkowskim CM, proboszczem bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, rozmawia Marek Zygmunt

Poświęcony w minioną niedzielę Ołtarz Ojczyzny w bazylice Świętego Krzyża nosił wcześniej zupełnie inną nazwę. Skąd ta zmiana?
- Rzeczywiście, poprzednio był to Ołtarz pw. Najświętszego Sakramentu i Świętej Trójcy, autorstwa znanego architekta z przełomu XVI i XVII wieku Tylmana z Gameron. Został on jednak niemalże całkowicie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego.
W 2004 roku podjęliśmy decyzję, że po renowacji Ołtarz ten będzie naszym dziękczynieniem za 25-letni wówczas pontyfikat Jana Pawła II i podniesienie kościoła do godności bazyliki mniejszej. Kiedy w marcu tegoż roku byliśmy na specjalnej audiencji u Ojca Świętego, Jan Paweł II pobłogosławił to dzieło i podpisał akt erekcyjny. Wyraził jednak przy tym pragnienie, że skoro jest to kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, to niech to będzie Ołtarz Ojczyzny. Bardzo ucieszyliśmy się z tego faktu, ale zarazem zdawaliśmy sobie sprawę z ciążącego na nas w tej sytuacji ogromnego zobowiązania i misji, którą mamy w tej kwestii do spełnienia. Mogę tylko przypuszczać, że Jan Paweł II, składając taką propozycję, miał zapewne na myśli szereg wydarzeń historycznych, których świadkiem była nasza świątynia. Można do nich zaliczyć m.in. zawierzenie siebie i Ojczyzny Bogu dokonane w 1683 r. przez króla Jana III Sobieskiego przed wyprawą na Wiedeń, przyjęcie przez gen. Kazimierza Pułaskiego 14 marca 1745 r. sakramentu chrztu świętego. Od 8 maja 1765 r. król Stanisław August Poniatowski każdego roku w dniu swojego patrona nadawał w tym kościele Order Świętego Stanisława. 3 maja 1792 roku odbyło się natomiast w naszej świątyni uroczyste posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

 

 

 

Jakie ojczyźniane, patriotyczne przesłanie płynie dzisiaj z tego Ołtarza?
- Bardzo trafnie Pan to określił "ojczyźniane, patriotyczne", bo najważniejsze w tym Ołtarzu Ojczyzny są wyryte na nim słowa wypowiedziane w Warszawie w 1979 roku przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny "Niech zstąpi Duch Twój i Odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi...". W Ołtarzu umieściliśmy także Herb Papieski. Jest również specjalna - jak to określam - przestrzeń przeznaczona na upamiętnianie ważnych ojczyźnianych, patriotycznych wydarzeń. W ten sposób wskazaliśmy już np. na Powstanie Warszawskie, działalność I Pułku Ułanów Krechowieckich oraz bohaterską postawę znanych lotników Żwirki i Wigury. Jest też podpisany przez Jana Pawła II 24 marca 2004 roku akt erekcyjny.

Czy długo trwała rekonstrukcja Ołtarza?
- Prace trwały prawie siedem lat. Roboty prowadzone przez kilka firm nadzorowali profesorowie. Korzystaliśmy z udostępnionych nam materiałów archiwalnych. Nie moglibyśmy prowadzić tych prac, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń, nie tylko kościelnych.

Jak dalej realizowana będzie misja związana z powołaniem Ołtarza Ojczyzny?
- Siedem lat temu stworzyliśmy Szkołę Cnót Obywatelskich, w ramach której zawsze w drugą niedzielę miesiąca o godz. 19.00 księża biskupi sprawują u nas Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz rychłego wyniesienia na Ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W czasie tych Mszy św. głoszone są homilie o tematyce społecznej. Następnie zagadnienia te rozszerza się w dyskusji organizowanej w naszym dolnym kościele. Przy Ołtarzu Ojczyzny sprawujemy również specjalną Nowennę do Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Została ona ułożona w XIX wieku, ale przez wiele lat była po prostu zaniechana. Przy tym Ołtarzu chcemy również nadal organizować koncerty patriotyczne upamiętniające ważne wydarzenia i osoby szczególnie zasłużone dla naszego kraju.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=107408

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz