Pułapka gazowa w wydaniu KE korzystna dla firm z Niemiec

avatar użytkownika kejow

 

Żądane przez Komisję Europejska zmiany w kontrakcie ( umow  gazowa Polska - Rosja) będą korzystne dla europejskich koncernów gazowych, takich jak E.On Ruhrgas, VNG, RWE oraz Wintershall.

Jak wskazują cytowani przez "DGP", Bruksela przy okazji renegocjowania polsko-rosyjskiej umowy KE próbuje ugrać dostęp do naszego rynku dla innych operatorów niż Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Chodzi o dostęp do gazociągu jamalskiego, obecnie zagwarantowany wyłącznie PGNiG. Poprzez uwzględnienie zastrzeżeń KE w polsko-rosyjskim kontrakcie, monopol PGNiG zostałby złamany.
Gazeta Prawna- Andrzej Szcześniak

Wniosek:

Jesteśmy w pułapce gazowej, a nasze bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone.

 
Wskutek nieprzemyślanej polityki ubiegłych lat stajemy się izolowaną „wyspą bez gazu”.
 
Gazociąg o dużej mocy oddano do użytku w Kalingradzie, interkonektory sa zbyt małe, terminal LNG w 2014 roku , gaz łupkowy za 5 lat własne wydobucie to 30% obecnego zuzycia gazu..
Niemiecki gazociąg OPAL okrąża Polskę tuz przy granicy.
 
Polska otoczona rurociagami bez dostępu do gazu.
 
Kejow

 

8 komentarzy

avatar użytkownika mmkkmmkk

1. Mam poważne wątpliwości co do niezależności

eksperta Andrzeja Szczęśniaka .

Jakie są zagrożenia demonopolizacji runku gazu w Polsce zdaniem tego eksperta . Inne firmy (czyt. niemieckie ) taniej kupią gaz i taniej go sprzedadzą odbiorcom w Polsce . Przez to monopolista PGNiG straci , To czegoś tu nie rozumiem . Jeśli polski PGNiG mimo dozgonnej miłości wyznawanej przez D Tuska Rosji już nie radzieckiej , nie jest wstanie wynegocjować lepszej ceny , to może lepiej dopuścić innych ,którzy to potrafią . Rozumiem ,że się obejdzie bez koszmarnego kontraktu do 2037 roku . Efektem będzie niższa cena gazu w Polsce . PGNiG niech się zajmie dochodową działalnością tzn. wydobyciem gazu ze złóż krajowych (także tych łupkowych) i niech też konkuruje . Jeśli przy okazji uda się wyegzekwować opłaty za tranzyt 1.5 mld USD do budżetu (wpływy porównywalne z podwyżką VAT o 1 % ) przecież ten gazociąg nie jest eksterytorialny . To prawie same korzyści .

avatar użytkownika kejow

2. mmkkmmkk

Co do opinii Andrzeja Szcześniaka jest spolegliwy i ostrożny - mieliśmy mały spór juz zażegnany.

Pozycja PGNiG strowanego politycznie jest trudna i będa straty jeśli sytuacja sie nie zmieni.

Kejow

kejow
avatar użytkownika Goethe

3. @ podpucha?

Obawiam się że niższa cena gazu dla nas ze strony Niemiec, to zwyczajna podpucha byśmy zrezygnowali z samodzielności...bo o niezależności to w ogóle nie wspominam..od obecnej sztucznej ceny groźniejsze jest nieposiadanie własnych jak zauważył Kejow źródeł poboru i dystrybucji....ten rzekomo korzystny dill łatwo zamienić w jeszcze większy pręgierz...tak wiec nie kwestia w tym kto ale na jakich zasadach i przez kogo gwarantowanych a przez kogo pilnowanych i chronionych.

Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG

avatar użytkownika mmkkmmkk

4. @Goethe

Co mamy do wyboru .Ogromny kontrakt z Gazpromem do 2037 z klauzulą ,bież ,albo płać ,czyli de-facto rezygnacją z dewersyfikacji albo rozwiązania tymczasowe i liberalizacja. Wydaję mi się ,że priorytetem rządu powinna być cena gazu dla odbiorców w Polsce i pewność dostaw . NIe jestem euroentuzjastą ,ale ta propozycja UE i Niemiec wydaje mi się dużo mniej uzależniająca . Nie stawiająca pod znakiem zapytania wydobycia gazu łupkowego (jeszcze trzeba potwierdzić ,czy rzeczywiście jest ) i gazoportu .

avatar użytkownika kejow

5. Gethe

Własne złoza gazu to 30% krajowego zapotrzebowania , zapasy na 3-mce

To real

Kejow

Ostatnio zmieniony przez kejow o pt., 10/09/2010 - 13:57.
kejow
avatar użytkownika Selka

6. @Kejow

O.K. ale czegoś nie rozumiem (albo gdzieś nie doczytałam ?...)

Podobno mamy (poprzednią) umowę z Gazpromem - do 1022r. ?

Jeśli nowa nie będzie podpisana w ogóle, to czy tamtą Gazprom jednostronnie...zerwie?

(sam pomysł nowej umowy, przy istniejącej starej - jest już wystarczajacym kuriozum, a tu jeszcze jakaś dziwna "konieczność", bo "zapasy na 3-mce" ???

Czyżby poprzednia umowa już została zerwana?

Selka

avatar użytkownika kejow

7. selka

Bez dostaw z Rosji gazu mamy za mało - niestety smutna rzeczywistość.
Magazyny gazu zbyt małe rezerwa na 3 m-ce strategiczna.
Nowa umow a tzw. stara to wynik kaledarium ułozonego przez poprzednie ekipy i wycofanie sie ukraińskiego dostawcy.

Tej sprawie zerwania poświece oddzielny post dla Morsika.
Kejow

kejow
avatar użytkownika Goethe

8. czyli ....

po staremu ..mamy wybiera między złym i jeszcze gorszym....czemu mnie to nie dziwi.

Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG