Relacja z Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa 2010
PROGRAM
"Humor na Próżnej" - występują: Danuta Stankiewicz i Wojciech Wiliński.
Miejsce: Scena na ulicy Próżnej
Godz. 11.00
Poranek poetycki: "Trzej klasycy w cenie jednego, czyli Szolem Alejchem i jego wielcy poprzednicy - Mendel Mojcher Sforim oraz Icchok Lejbusz Perec"
Słowo wstępne: dr Katarzyna Buczek
Udział biorą: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie,
oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek i Janusz Tylman.
Twórczość Szolema Alejchema - który sam siebie przedstawiał jako wnuk literatury żydowskiej zestawiona będzie z utworami Icchoka Lejbusza Pereca - "ojca" oraz Mendla Mojcher Sforima -"Dziadka".
Janusz Tylman - kompozytor muzyki teatralnej, filmowej oraz licznych piosenek. Współpracuje z teatrami w Warszawie (Ateneum, Nowy, Powszechny, Rampa, Roma, Stara Prochownia, Żydowski) oraz wieloma innymi teatrami w Polsce. Od wielu lat związany jest z Telewizją Polską jako pianista, kompozytor i aranżer (m.in. „Śpiewające fortepiany”,
„Bezludna wyspa”).
Impreza towarzysząca, Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Pl. Zamkowy 4. Wstęp 10 zł.
Godz. 12.00 – 13.30
Z cyklu „Bajkowy świat Singera i Chagalla, czyli warsztaty artystyczne dla dzieci” -prowadzą: Etel Szyc i Hanna Kossowska.
Miejsce: Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16.
Godz. 12.00
Mendelssohn i synagoga - wykład Doroty Szwarcman.
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8.
Dorota Szwarcmanstudiowała kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po studiach zajęła się krytyką muzyczną. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Wprost", "Newsweeku", "Ruchu Muzycznym", "Midraszu", "Jazz Forum". Obecnie jest związana z tygodnikiem "Polityka".
Godz. 12.00
Spotkanie z Wydawnictwem Austeria z Krakowa
Gospodarz spotkania: Wojciech Ornat
Miejsce: Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16.
Wojciech Ornat - historyk, wydawca, szef i redaktor krakowskiego wydawnictwa Austeria. Właściciel "Klezmer Hois" w Krakowie - miejsca, z którym związany na stałe jest Leopold Kozłowski, zwany ostatnim Klezmerem Galicji.
Godz. 12.00
Oprowadzanie po ulicy Próżnej
Oprowadza Janusz Sujecki.
Janusz Sujecki -z wykształcenia jest politologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Jest autorem monografii „Próżna. Ocalona ulica żydowskiej Warszawy.”
Zbiórka przed wejściem głównym do Teatru Żydowskiego.
Godz. 12.00
Oprowadzanie po Synagodze im. Nożyków
Oprowadza Bolesław Zając
Miejsce: Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6.
Bolesław Zając -jest przewodnikiem; zajmuje się tematyką żydowską, miejscami kultury Żydów polskich. Jest pracownikiem GWŻ, współpracuje ze Szwedzkim Komitetem do Walki z Antysemityzmem.
Godz. 12.30 - 14.00
„Alef, Bejs, Gimel - ABC języka jidysz”
Warsztat prowadzi dr Jacob Weitzner.
Miejsce: Winiarnia, ul. Próżna 14.
Godz. 13.00
Szlakiem żydowskiej Pragi
Oprowadza Jan Jagielski.
Zbiórka przed wejściem głównym do Teatru Żydowskiego.
Godz. 13.00 - 16.00
Andrzej Korybut Daszkiewicz podpisuje książkę "Joresz".
Księgarnia Wydawnictwa Muza, ul. Próżna 14.
Godz. 13.30
„Opowiedz mi swoją historię” - spotkanie z Markiem Webem.
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8.
Marek Web-urodził się Łodzi w 1938 roku, wojnę przetrwał w Taszkencie. Po powrocie do Łodzi uczęszczał do szkoły żydowskiej im. I.L. Pereca, którą ukończył w 1956 r. Studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim potem we Wrocławiu uczył historii w szkole im. Szolema Alejchema. Od 1964 r. był dziennikarzem „Naszego Głosu”, polskiego dodatku do gazety „Folks-Sztyme”. Wystąpił z redakcji w 1969 roku i wkrótce potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Związał się z działającym w Nowym Jorku YIVO Institute For Jewish Research, w którym od 1979 do 2002 roku był dyrektorem archiwum i z którym do dziś jest związany.
W latach 1990-1992 Marek Web wielokrotnie podróżował do Wilna celem zarejestrowania i kopiowania nowoodkrytych archiwaliów, które przed wojną należały do wileńskiego JIWO. Od roku 1992 M. Web kierował w Moskwie projektem pod nazwą Jewish Archival Survey (Żydowskie Poszukiwania Archiwalne) dzięki któremu poszukiwano i opisywano dokumenty żydowskiej społeczności w Rosji carskiej i Związku Radzieckim. Marek Web jest autorem szeregu publikacji, zarówno książek jak i artykułów, a także wystaw, związanych z żydowskim archiwami. Otrzymał m.in. nagrodę Jewish National Book Award za opracowanie albumu fotografii Altera Kacyzne p.t. „Poyln, Jewish Life In the Old Country” (Metropolitan Books, 1999).
Godz. 13.30
„Co nas łączy, a co dzieli - różnice między nurtami judaizmu”
Wykład Miriam Gonczarskiej - koordynatora programów edukacyjnych, sekretarza Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, członek Zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Miejsce: Synagoga im. Nożyków, ul.Twarda 6
Godz. 14.00
Żydowskie skrzypce - recital Jagi Wrońskiej
kompozytorki, wokalistki, poetki z Loch Camelot z Krakowa
Jaroslaw Hanik – fortepian
Agata Półtorak - skrzypce
Miejsce: Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
Godz. 14.30
Spotkanie z Ambasadorem Izraela w Polsce Panem Zvi Rav-Ner
Zvi Rav -Ner - urodził się w powojennej Polsce. W 1957 r. wyemigrowała do Izraela. Studiował na Uniwersytecie w Tel – Avivie. Od 1977 r. jest związany z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Od kwietnia 2009 r. jest Ambasadorem Izraela w Polsce.
Miejsce: Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
Godz. 15.00
Vayte Shtern - Distant Stars
Recital Vira Lozinsky
Przy fortepianie - Regina Driker
Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Vira Lozinsky -należy do nowej generacji piosenkarek kultywujących tradycje kultury żydowskiej. Urodziła się w 1974 roku w Beltz, w Mołdowie (Besarabia). Jej repertuar obejmuje piosenki żydowskich poetów oraz klasycznych i współczesnych poetów języka jidysz, takich jak I. Manger, Z.Berdichever, M. Gebirtig, A. Greenbalt, M. Felsenbaum. Vira wzięła udział w wielu festiwalach, w tym między innymi: VIII Festiwal Jidysz nad Morzem Martwym, Lato Jidysz w Weimarze, Drezdeński Tydzień Żydowski, Festiwal Muzyki Klezmerskiej w Tel Avivie.
Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 12 sierpnia 2009 r., tel. 850 56 56
Godz. 15.00
Warsztaty wycinanki żydowskiej
Prowadzi Monika Krajewska.
Miejsce: Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16.
Prosimy o zabranie ze sobą nożyczek z ostrymi czubkami.
Godz. 15.00
Sto pytań do rabina.
Spotkanie z Pinchasem Żarczyńskim - Rabinem Warszawy
Miejsce: Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6.
Godz. 15.30
Żydowski Salon Literacki
Spotkanie z Anny Porter (Kanada), autorką książki „Pociąg Kasztnera”poprowadzi Michał Sobelman, rzecznik Ambasady Izraela w Polsce
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
Pociąg Kasztnera -to historia nieznanego bohatera Holokaustu, węgierskiego Żyda, Rudolfa Kasztnera, który zawarłszy pakt z samym Adolfem Eichmannem, zdołał ocalić około 1600 Żydów i wywieźć ich specjalnym pociągiem do Szwajcarii.
Anna Porter -dziennikarka, pisarka i wydawca,
urodziła się na Węgrzech, obecnie mieszka w Kanadzie. Karierę
rozpoczęła w Anglii, w 1969 roku była współzałożycielką wydawnictwa Key Porter Books. Pracuje jako dziennikarka, pisując do wielu gazet o konflikcie bliskowschodnim, antysemityzmie i współczesnych problemach politycznych. Jest autorką pięciu książek, w tym bestsellerowych wspomnień The Storyteller.
Spotkanie organizowane we współpracy z Wydawnictwem „Cyklady”.
Godz. 16.00
Z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” - spotkanie z Sigmundem A. Rolatem.
Miejsce: Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16.
Wstęp po potwierdzeniu obecności,Sigmund A. Rolat - urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto Częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945 r. w obozie pracy niewolniczej Hasag Pelcery. Jego starszy brat Jerzy oraz rodzice zginęli w Holokauście. Od 1948 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Jacqueline i trójką dzieci. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy. Za swoją działalność filantropijną Sigmund A. Rolat został uhonorowany statuetką Mecenasa Sztuki przez Prezydenta Miasta Częstochowy i Radę Miejską Częstochowy. Jest doceniany również w innych częściach świata - pełni funkcję Honorowego Konsula Republiki Gambii w Nowym Jorku. Sigmund A. Rolat wspiera także inne organizacje żydowskie działające w Polsce. Pełni funkcję Współprzewodniczącego Północnoamerykańskiego Komitetu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest również prezydentem Friends of the Warsaw Shalom Foundation w Ameryce. W 2008 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi.
Godz. 16.00 - 18.00
Maria i Przemysław Pilichowie podpisują ksiązki: "Polska. Ilustrowany przewodnik", "Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna".
Miejsce: Księgarnia Wydawnictwa Muza, ul. Próżna 14.
Godz. 16.30-18.00
Czytanie prozy Szolema Alejchema: Wanda Siemaszko, Helena Wilda, Mikołaj Müller, Jerzy Walczak - aktorzy Teatru Żydowskiego
Miejsce: Redakcja „Forwerts”, ul. Próżna 14.
Godz. 17.00
„Zapachy i smaki kuchni żydowskiej” - warsztat prowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc.
Miejsce: Skwer na Placu Grzybowskim.
Hanna Kossowska - aktorka, plastyczka, meszgijah kuchni koszernej przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Etel Szyc- aktorka, nauczycielka kultury żydowskiej. Pracuje w szkole żydowskiej Lauder - Morasha w Warszawie oraz prowadzi warsztaty dla dzieci na festiwalach i imprezach żydowskich w całej Polsce.
Godz. 17.00
Koncert zespołu Klezmer Reloaded (Austria).
Miejsce: Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim.
Klarnecista Maciej Gołębiowski i akordeonista Alexander Shevchenkoto mistrzowie w swojej dziedzinie. "Klezmer Reloaded" łączą elementy polskiej i ukraińskiej muzyki folkowej z jazzem, francuskim chanson, orientalnymi
dźwiękami aż po muzykę współczesną.Muzyce klezmerskiej nadali jej własną wymowę i wykształcili w ten sposób oryginalny styl. Obydwaj sięgają przy tym do swych szerokich estetycznych pierwowzorów i kreują na każdym koncercie swój własny art of klezmer. Projekt "Klezmer Reloaded" powstał w 2008 roku i zdążył już zdobyć uznanie publiczności w Austrii, o czym świadczą występy m. in. podczas 5. Vienna KlezMore Festival, w wiedeńskim klubie jazzowym Porgy & Bess, Radio ORF1 Kulturwandertag czy Stadttheater w Klagenfurcie. We wrześniu 2008 r. austriackie wydawnictwo muzyczne EXTRAPLATTE wydało debiutancką płytę
"Klezmer Reloaded".
Godz. 17.30
Promocja książki "Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu zagłady".
Prowadzi Zbigniew Gluza.
Archiwum Ringelbluma to opowieść o bezprecedensowym przedsięwzięciu, archiwalnym, dokonanym dzięki pracy osób należących do „Oneg Szabat”. Ludzie z tej konspiracyjnej organizacji podjęli się – z inicjatywy Emanuela Ringelbluma – dokumentacji życia i zagłady Żydów w czasie II wojny światowej
Miejsce: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
Impreza towarzysząca we współpracy z Ośrodkiem "Karta".
Godz. 20.30
KONCERT FINAŁOWY
"LECHAIM NA PRÓŻNEJ"
czyli żydowskie piosenki biesiadne
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer i Szymon Szurmiej; kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska, choreografia: Mariusz Bach i Tadeusz Wiśniewski, scenografia: Ewa Łaniecka
Występują: Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Vira Lozinsky, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Rafał Dajbor, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakow, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Szymon Szurmiej, Janusz Tencer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski
Koncert plenerowy na ul. Próżnej, Transmisja na żywo w TVP Kultura, wstęp wolny
Około Godz. 22.30
Kołysanka dla pamięci.
Miejsce: przy Pomniku Bohaterów Getta, ul. Anielewicza róg ul. Zamenhofa.
Godzina rozpoczęcia uzalezniona jest od zakończenia koncertu finałowego.
Kejow
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. kto to sponsoruje? a my, MKDiN i urząd miasta W-wy 28.08.5.09
Koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy to niektóre atrakcje zaplanowane w ramach VII edycji Festiwalu „Warszawa Singera”, który odbędzie się od 28 sierpnia do 5 września br. w stolicy. Organizatorami są Fundacja Shalom i Teatr Żydowski w Warszawie.
----------------------------------------------------------------------------
na defiladę 15 sierpnia w ogóle nie było, na obchody PW kilka wiązanek.
http://www.festiwalsingera.pl/index.php/festiwal/sponsorzy
http://ekai.pl/wydarzenia/x31994/vii-edycja-festiwalu-kultury-zydowskiej...
Dzięki naszemu festiwalowi wszyscy będziemy mogli przenieść się do tego świata, w którym przeszłość przenika teraźniejszość, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością: dotknąć go, rozgościć się w nim i zachwycić jego atmosferą – mówi Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom.
Będzie to możliwe miedzy innymi dzięki wystawie „Projekt Próżna 2010”, której uroczyste otwarcie zaplanowano na 29 sierpnia.
– W tym roku prezentowane na niej filmy, zdjęcia i instalacje artystów poświęcone będą intymnym relacjom ludzi i umieszczeniu ich życia, ich historii na tle historii globalnej – zapowiada Krystyna Piotrowska, kurator wystawy.
Fundacja Szalom od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal „Warszawa Singera” jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej.
Więcej na stronie: www.festiwalsingera.pl
http://www.festiwalsingera.pl/index.php/dla-prasy/akredytacja
a zaczęło sie już wczesniej i będzie jeszcze później.
mozna poczytać na stronie zafundowanej przez UM Warszawy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. 26. Festiwal Kultury Żydowskiej
Podobnie jak w ostatnich latach ulica Szeroka stała się na zakończenie Festiwalu Kultury Żydowskiej miejscem hucznej zabawy w klezmerskim rytmie. Koncert "Szalom na Szerokiej" uroczyście i głośno zwieńczył 26 edycję festiwalu.
Impreza przyciągnęła tysiące miłośników kultury i muzyki żydowskiej. Na scenie wystąpiło osiem zespołów z całego świata, które zaprezentowały przed publicznością współczesne interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej. W role konferansjerów wcielili się Aleksandra Rosiak oraz Janusz Makuch, dyrektor FKŻ.
Podczas koncertu organizatorzy festiwalu wręczyli także doroczną nagrodę FKŻ. W tym roku trafiła ona w ręce Karoliny Jakoweńko, szefowej Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i założycielki Fundacji Brama Cukiermana w Będzinie.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie po raz pierwszy odbył się w 1988 r. Jego celem było przypomnienie roli Żydów w tworzeniu polskiej państwowości, kultury i społeczeństwa. Od tego czasu festiwal wyrobił sobie opinię jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych o tematyce żydowskiej na świecie. Jest też jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych festiwali w Krakowie.
W festiwalowych koncertach, warsztatach i innych wydarzeniach co roku bierze udział ok. 30 tys. osób.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej trwała od 25 czerwca, w programie umieszczono prawie 300 wydarzeń. Głównymi tematami w tym roku były diaspora i szabat. Jak przyznają organizatorzy, wybór przewodnich motywów 26. edycji FKŻ zainspirowany był kryzysem uchodźczym w Europie.
Cały tekst: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,20342456,szalom-na-szerokiej-ko...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl