W rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Święto Wojska Polskiego
W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Ostatnia defilada Marszałka Piłsudskiego - 1934
Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.
„Możemy być dumni z męstwa i odwagi polskich żołnierzy”
Przez kilkanaście dni sierpnia 1920 roku pod Warszawą toczyła się bitwa uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Osiemdziesiąt dziewięć lat temu Wojsko Polskie, budowane od podstaw dzięki wielkiemu patriotycznemu wysiłkowi wszystkich Polaków, nabierające doświadczenia w ogniu walk na kilku frontach, powstrzymało bolszewicką nawałę.
Jej celem był nie tylko podbój odradzającego się państwa polskiego, ale także przeniesienie bolszewickiej rewolucji do całej Europy. W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko.
Kiedy armia sowiecka stała już na przedpolach Warszawy i nad niedawno odzyskaną niepodległością zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo, nastąpiło tak raptowne odwrócenie losów tej wojny, że Bitwę Warszawską nazwano cudem nad Wisłą. U źródeł tego zwycięstwa był śmiały plan strategiczny Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, który potrafił unieść ciężar odpowiedzialności w najtrudniejszej chwili, a także energia i kompetencja polskich dowódców, którzy ten plan wprowadzili w życie.
Jednak jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca.
Dzień 15 sierpnia był momentem przełomowym w tej wielkiej batalii. Dlatego tez dzień ten obchodzono w II Rzeczypospolitej jako Święto Żołnierza Polskiego, a w 1922 roku, w ponownie wolnej Polsce, ustanowiono go Świętem Wojska Polskiego.
Niepodległa Rzeczpospolita i my, współcześni Polacy, winni jesteśmy weteranom walk o niepodległość najwyższą wdzięczność i szacunek. Ale jest to nie tylko dzień wspomnień o bohaterach polskich wojen, dzień, w którym oddajemy cześć obrońcom naszej niepodległości. Jest to również chwila, gdy w szczególnie uroczysty sposób możemy zwrócić się do polskich żołnierzy służących dzisiaj pod sztandarami Rzeczpospolitej.
Mamy prawo do poczucia słusznej dumy z siły polskiego oręża, z męstwa i nieugiętości polskich żołnierzy. Polska nie jest bowiem biernym obserwatorem zagrożeń, które godzą w cały wolny świat. nie boimy się wyzwań i potrafimy je podejmować. Polski żołnierz obecny jest tam, gdzie potrzebne jest działanie, stanowczość i odwaga – tam, gdzie nieraz daleko od naszych granic ważą się procesy istotne dla naszego bezpieczeństwa.
Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego wszystkim, którzy w Wojsku Polskim służyli i służą ojczyźnie składam wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie. Moim rodakom życzę, by ten dzień był dla nas wszystkich świętem patriotyzmu i dniem przepełnionej dumą radości.
Piątek, 14 sierpnia 2009
Prezydent Lech Kaczyński
Krzyż dla bolszewików pod Ossowem 15.08.2010 r.
- Redakcja BM24 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
32 komentarzy
1. Mamy prawo do poczucia słusznej dumy z naszego prezydenta
ś.p. Lecha Kaczyńskiego.
Oddajmy cześć Jego pamięci na naszych blogach.
W dniu 15 sierpnia 2010 r. prosimy o zamieszczenie treści przemówienia w dniu 15 sierpnia 2009 r. lub linka do tego przemówienia przy notkach
http://www.prezydent.pl/wypowiedzi-prezydenta/artykuly-prasowe/art,575,m...
polecam tekst bp Frankowskiego :
"W roku obecnym, spotykamy się z naszą Matką i Królową w czasie szczególnie trudnym: w siedemdziesiątą rocznicę ludobójstwa katyńskiego, przychodzimy tutaj po katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, to drugi Katyń, po klęsce powodziowej i stajemy w obliczu nie mniej groźnej powodzi, bo wzbierają fale rozszalałego libertynizmu, który robi, co chce, a by niszczyć to, co Boże, święte, godne i szlachetne i zniewalać Naród. Przychodzimy w czasie wielkich rocznic, a więc w 400-rocznicy wspaniałego, choć zapomnianego zwycięstwa wojsk polskich pod Kłuszynem niedaleko Smoleńska, w 600 lecie wielkiego zwycięstwa odniesionego nad Krzyżakami pod Grunwaldem i będziemy wnet przeżywać 90-lecie Cudu nad Wisłą, zwycięstwem nad wojskami bolszewickimi pod Warszawą."
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=106092
Redakcja Blogmedia24.pl
2. Niepodległa Rzeczpospolita i
Niepodległa Rzeczpospolita i my, współcześni Polacy, winni jesteśmy weteranom walk o niepodległość najwyższą wdzięczność i szacunek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Abp Hoser: bez zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie byłoby wolne
Gdyby nie cud zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce - podkreślił abp Henryk Hoser. Ordynariusz warszawsko-praski modlił się 13 sierpnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika za poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.
W homilii podczas Mszy św. abp Hoser przypomniał, że w 1920 roku „wszystkie ludzkie kalkulacje wróżyły klęskę Polski”. Składała się na to zarówno sytuacja zewnętrzna jak i wewnętrzna. „Armia Czerwona była potężniejsza, osamotnienie polityczne polski i słaba pomoc militarna nie wróżyły zwycięstwa. Również sytuacja wewnętrzna kraju nie zapowiadała sukcesu. Trwające w czerwcu 1920 skłócenie narodu, wzajemne oskarżenia nie wróżyły udanej mobilizacji” - tłumaczył hierarcha.
Jednak w ciągu lipca 1920 roku nastąpił przełom, „wszystkie stronnictwa wszystkie partie, odłamy i środowiska zaczęły mówić jednym głosem, wzywały do powszechnej mobilizacji – kontynuował abp Hoser.
Abp Hoser przypomniał, że obok starć zbrojnych, szedł także front walki duchowej. W całym kraju trwała wielka nowenna przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze polscy biskupi zawierzyli kraj Najświętszemu Sercu Jezusa i ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski, odnawiając śluby króla Jana Kazimierza.
Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa nowej wojny w Europie, również papież Benedykt XV zaapelował do całego Kościoła o modlitwę w intencji naszego kraju – przypomniał abp Hoser. – Nie tylko więc miłość dla Polski, ale Europy całej każe nam pragnąć połączenia się z nami wszystkich wiernych w błaganiu Najwyższego, aby za orędownictwem Najświętszej Dziewicy, Opiekunki Polski, zechciał oszczędzić narodowi polskiemu tej ostatecznej klęski, oraz by raczył odwrócić tę nową plagę od wycieńczonej prze upływ krwi Europy”- przypomniał abp Hoser.
- Tak wiec nie dziwi fakt, że zwycięstwo Polaków było cudem” - podkreślił hierarcha. Zwrócił także uwagę, że „cudem było już samo odzyskanie przez Polskę dwa lata wcześniej niepodległości, "tym bardziej, że nikomu nie zależało, aby Polska istniała”. Podobnie sytuacja wyglądała w 1920 roku. Gdyby nie ten cud, nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce i nie bylibyśmy w takich warunkach, zgromadzeni na tej Mszy św. - podkreślił abp Hoser.
"Aby nie stracić tak ciężko zdobytej wolności", abp Hoser zaapelował wczoraj do Polaków o "taką samą jedność społeczną, jak przed 90. laty".
Wczorajsze uroczystości w katedrze warszawsko-praskiej uświetnił koncert „Rycerstwo Orła Białego” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Obchody 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się dziś w Ossowie.
http://ekai.pl/wydarzenia/komentarze/x31854/abp-hoser-bez-zwyciestwa-w-b...
http://www.bitwawarszawska.pl/index.php
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. @BM24
W jaki sposób można "wkładać" te filmiki z YT? Chciałbym też tak na swoich dać.
Pozdrawiam.
"Większość ludzi jest zbyt ostrożna, żeby nabrać się na prawdę." Hugo Steinhaus
5. Ob.Serwator - wstawianie filmów
na forum technicznym sa instrukcje
http://blogmedia24.pl/forum/3
generalnie zasady są dwie :
na "wyłączonym" edytorze wklejamy kody z filmów pobrane po kliknięciu przycisku "umieść" z YouTube.
Na "włączonym" edytorze :Otworzyć nawias kwadratowy, wpisać "video:", a po dwukropku bezpośredniego linka (url) do filmiku z youtube i nawias zamknąć
http://blogmedia24.pl/node/22081
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. @Maryla
Dziękuję! :-)
"Większość ludzi jest zbyt ostrożna, żeby nabrać się na prawdę." Hugo Steinhaus
7. Żurawiejki - kawaleria II RP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Przedwojenna Przysięga Wojska Polskiego I
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. urzędnicy prezydenta Bronka gafy kontyuują wtopy:
Dobro zwycięży, zło można pokonać dobrem, a służąc Bogu, ludziom i
ojczyźnie można dokonać cudu - mówił prezydent Bronisław Komorowski w
Ossowie.
Kapłan, kapelan 1. Batalionu 236. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej,
zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na
wojska bolszewickie.
Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrała wnuczka kapłana Anna
Maria Rogaska.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,829,order-orla-bialego-dla-ks-ignacego-skorupki.html
nie dośc, że myli ks.Skorupkę z ks.Popiełuszką, to jeszcze wrabia ks.Skorupkę w potomstwo cudzołozne.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. teksty blogerskie tematyczne
Marylko, morsik zrobił wydanie rocznicowe, ale wydaje mi się, że jutro powinnaś przypilnować, by przez cały dzień wisiały na froncie teksty związane z Bitwą Warszawską. Inne materiały ludziska "se" znajdą, ale zwarty tematyczny zbiór wypowiedzi "na wierzchu" portalu przez cały dzień odniesie edukacyjny skutek na przyszłość. Odnośniki do morsika powinny być, rzecz jasna, to powinno być sprzężone zwrotnie
11. @transfokator
Popieram :-)
Pozdrawiam.
"Większość ludzi jest zbyt ostrożna, żeby nabrać się na prawdę." Hugo Steinhaus
12. @Maryla
Najpierw pomnik w Ossowie, potem Lenin, teraz to... Wstyd!
Pozdrawiam.
"Większość ludzi jest zbyt ostrożna, żeby nabrać się na prawdę." Hugo Steinhaus
13. Wnuczce?
O matko! Wynika z tego, ze ks. skorupka mial potomstwo??! I to zamiescili na oficjalnej stronie prezydenta RP! :0 Niezle zlego poczatki...T.
"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.
LUBLIN moje miasto.
14. Kazimierz Skorupka
Kazimierz Józef Skorupka ps. Dziad (ur. 18 lutego 1901 w Warszawie, zm. prawdopodobnie w grudniu 1944 w obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie) – harcmistrz, oficer Wojska Polskiego, organizator Szarych Szeregów, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.
15. Maryla - Żurawiejki!
Pychota! Nie mogę się doczekać aż moje dziewczynki wstaną - na pewno im się spodobają:)))
http://www.powstanie-warszawskie-1944.pl/kalendar.htm#6 IX 1944
16. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Piękne to były dni dni chwały oręża polskiego, Narodu.
One wrócą jak odejdzie ideologia chodzenia na kolonach do Moskwy, co robi pan z Ruskich Dud,
Jego rękodajny Kunert z pomnikami bolszewików, którzy na Polskę napadli.
Ukłony najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
17. Z dawna Polski...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Bitwa warszawska 1920 r.
"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska
Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/
19. Bitwa warszawska 1920 r.
"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska
Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/
20. Duma?
Na moim osiedlu dzisiaj nie wisiała ani jedna polska flaga. Przestaliśmy chyba być dumni z Polski i polskiego wojska. Po 3 maja zniknęły ostatnie flagi z kirem. Podejrzewam, że następna okazja do wywieszenia polskich flag będzie albo po klęsce PO albo gdy wywieszanie ich będzie zakazane (obym nie wykrakał...)
21. Maria Konopnicka - Madonna
Maria Konopnicka - Madonna Corregio
A na tych pagórkach gasną ciche zorze,
A na Twoim łonie śpi Dzieciątko Boże.
Dwaj anieli Tobie grają cudne pieśnie
Ten jeden radośnie, ten drugi boleśnie.
Ta jedna - o krzywdzie, ta druga o sile,
Ta śpiewa o życiu, a ta - o mogile.
I niesie ci pieśnie zachodni wiew obie:
Tę jedną we złocie, tę drugą w żałobie.
Ty słuchasz i patrzysz oczyma smutnemi
Na tego anioła, co śpiewa ból ziemi.
Pozdrawiam
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
22. To zastanawiające że Święto
To zastanawiające że Święto Wojska Polskiego i zero flag... tylko moja jedyna wisi ... moja znajoma ma wywieszona flagę na balkonie od kwietnia
przykre to ...dlatego musimy z dumą przypominać dni chwały i viktorie polskiego wojska by lud nie zapominał...by lud pamiętał
Pozdrawiam
"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska
Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/
23. Defilada WP w 1997. Zwierzchnik- Lech Kaczyński.
Brak flag na balkonach sąsiadów, którzy dotychczas robili to regularnie.
Pustki, kompletne pustki na pl. Piłsudskiego podczas tegorocznych obchodów.
Kamerzysta pokazywał to kilkakrotnie z wysokości obejmującej w kadrze cały plac i
część Ogrodu Saskiego.
Kto pamięta zatłoczoną ,zakorkowaną, ale radosną Warszawę podczas defilady w Alejach Ujazdowskich. Kiedy przejeżdżał Prezydent stałam w tym tłoku przy Rozdrożu, a aktywista PO studził zapał : ,,no i co takiego, wygląda jak w telewizji".
To było pierwsze takie spotkanie Prezydenta bez pośrednictwa ,,sił opiniotwórczych".
Przypomnę teraz plan tamtego dnia:
w dniu 14 sierpnia 2007 r.
godz. 13.30 w Muzeum Wojska Polskiego - złożenie wieńców przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.
godz. 14.00 w Muzeum Wojska Polskiego - uroczystość wyrażenia uznania żołnierzom w formie wpisu do „Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej” i wręczenie odznak honorowych i Medali „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”.
godz. 17.00 na Cmentarzu Powązkowskim (katolickim) - złożenie wieńców przez delegację Sił Zbrojnych Republiki Francuskiej
godz. 18.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - Apel Pamięci połączony z zapaleniem zniczy na mogiłach żołnierzy poległych w latach 1920-1922.
w dniu 15 sierpnia 2007 r.:
godz. 9.00 Msza Święta za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
ul. Długa 13/15
godz. 10.30 Wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nominacyjnych. Pałac Prezydenta RP
ul. Krakowskie Przedmieście
godz. 12.00 Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. pl. marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 14.00 Defilada wojskowa
Al. Ujazdowskie
godz. 11.00–22.00 Festyn Żołnierski w Łazienkach Królewskich.
godz. 17.00 Uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 87 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Radzymin
Program Festynu Żołnierskiego z okazji Święta Wojska Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie 15 sierpnia 2007 r.
Teatr na Wyspie (Amfiteatr)
godz. 11.00–11.15 Otwarcie Festynu Żołnierskiego.
godz. 13.30–14.45 Prezentacje artystyczne solistów i zespołów reprezentujących wojskowe ośrodki kultury. Konkurs historyczny z nagrodami.
godz. 15.00–16.30 Koncert premierowych piosenek wojskowych w wykonaniu solistów i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Plebiscyt publiczności na najlepszą piosenką wojskową.
godz. 16.45–18.15 Koncert Galowy Laureatów 4. Przeglądu Piosenki Żołnierskiej Wojska Polskiego.
godz. 18.15–19.00 Konkurs historyczny z nagrodami.
godz. 20.00–20.15 Odczytanie protokołu Jury Konkursu na Piosenkę Wojskową i Patriotyczną. Odczytanie werdyktu plebiscytu publiczności. Wręczenie nagród.
godz. 20.15–21.30 Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego fragment widowiska pt. „Cud nad Wisłą”.
Plac przy pomniku Chopina
godz. 16.00–17.00 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego z Bydgoszczy.
godz. 17.00–18.00 Koncert Orkiestry Garnizonowej z Siedlec.
Podchorążówka Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego J. Paderewskiego
godz. 11.15 Wernisaż wystaw fotograficznych: „Rotmistrz Pilecki”, „gen. Władysław Anders”, „Marsz, marsz Dąbrowski… Opowieść o Hymnie Narodowym”.
godz. 11.30–13.30 Prezentacje artystyczne solistów reprezentujących wojskowe ośrodki kultury – recitale.
godz. 14.30–15.30 Spektakl dla dzieci pt. „Calineczka” w wyk. Teatru „Wertep” z Łodzi.
Aleja przy Amfiteatrze
godz. 11.00–18.00 Prezentacja stoisk promocyjnych MON, punkt informacyjno-promocyjny DŻP, wystawa fotograficzna „Polacy w misjach pokojowych ONZ”,kiermasz książek.
Hipodrom
godz. 11.00–18.00 Rekonstrukcja osady rycerskiej, pokazy sprawności żołnierskiej.
godz. 11.00–12.00 Bractwo Rycerskie „Excalibur” – średniowieczna bitwa rycerska.
godz. 12.00–12.20 6 Brygada Desantowo-Szturmowa z Krakowa – pokaz wyszkolenia.
godz. 12.30–12.50 Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej – pokaz wyszkolenia.
godz. 13.00–14.00 Bractwo Rycerskie „Excalibur” – turniej rycerski.
godz. 14.00–14.20 6 Brygada Desantowo-Szturmowa z Krakowa – pokaz wyszkolenia.
godz. 14.30–15.00 Szwadron Kawalerii ze Starej Miłosnej – pokaz musztry kawaleryjskiej.
godz. 15.00–17.00 Bractwo Rycerskie „Excalibur” – pokaz tańców średniowiecznych.
godz. 17.00–18.00 Bractwo Rycerskie „Excalibur” – pokazy walk w grodzisku rycerskim.
Mały hipodrom
Stoiska promocyjne szkół i akademii wojskowych, kawiarenka internetowa, kino polowe, i inne stoiska promocyjne.
Plac zabaw i gier
Gry strategiczne Stowarzyszenia Grenadier, „Galeria pod chmurką”, konkursy, gry i zabawy rekreacyjne, stanowisko stacji krótkofalarskiej.
Ul. Agrykola
godz. 10.00–18.00 Ekspozycja wojskowych pojazdów kołowych:
KTO „Rosomak”, 152 mm armatohaubica WZ 1977 „Dana” oraz wóz dowodzenia, 9K33M2 „Osa-AK” oraz wóz dowodzenia, samochód terenowy „Skorpion”, samochód terenowy HMMV.
14.00 Defilada wojskowa w Al. Ujazdowskich
Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3
Dzień otwarty, wstęp bezpłatny.
10.00–16.00 Ekspozycje stałe.
9.00–17.00 Ekspozycje plenerowe.
Oddział Polskiej Techniki Wojskowej MWP przy ul. Powsińskiej 13
(Fort IX–Czerniakowski)
10.00–16.00
* Ekspozycja plenerowa – pokaz sprzętu wojskowego.
* Pokaz sprawności bojowej czołgów T-34, T-55AN „Merida”.
* Wystawa statyczna Grup Rekonstrukcji Historycznej – „Żołnierze Wojska Polskiego w II wojnie światowej”.
* Ekspozycje stałe: polska broń pancerna 1918–2003, polskie lotnictwo wojskowe 1916–2000, wojska aeromobilne i jednostki specjalne Wojska Polskiego 1918–2006.
Centralna Biblioteka Wojskowa, ul. Ostrobramska 109
10.00–16.00 Dzień otwarty.
Kuchnia polowa z grochówką wojskową
* hipodrom, mały hipodrom, plac zabaw i gier.
Udostępniający: tomek
Tagi :
Czas udostępnienia: 2007-08-09 15:55:36
Czas wytworzenia: 2007-08-09 15:55:36
Lista artykułów
Artykuł należy do kategorii: Historia tradycji
Komentarze
Konkursy i ogłoszenia
2010-06-14 14:49:42
Rozstrzygnięcie konkursu i
Dziękujemy wszystkim Internautom za udział w konkursie „Polacy w misjach pokojowy... Więcej >>
2010-05-17 14:46:03
Rozstrzygnięcie konkursu i
Dziękujemy wszystkim Internautom za udział w konkursie „219. ROCZNICA KONSTYTUCJ... Więcej >>
2010-04-22 12:05:04
Konkurs fotograficzny „Wo
"Szabla" Pani Michaliny Serwy nagrodzona 1. miejscem.... Więcej >>
2010-04-06 08:10:07
70. rocznica Zbrodni Katyń
Rozstrzygnięcie konkursu
... Więcej >>
Mapa strony | Aktualności | RSS | Kontakt
Powered by KOMUNIX
24. Święto Wojska Polskiego - Defilada w Warszawie
"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska
Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/
25. Defilada Wojska Polskiego 2008
"Na każdym kroku walczyć będziemy o to , aby Polska
Polską była, aby w Polsce po Polsku się myślało"/ kardynał Stefan Wyszyński- Prymas Polski/
26. Jakie refleksje po trzech latach?
Wielkie dzięki Nico. A refleksje? To był Prezydent, który mógł zjednoczyć wszystkich Polaków.
Po co nam takie zjednoczenie? tak praktycznie po to, byśmy wspólnie wybierali takich przywódców, którzy dbają o interes Polaków, przede wszystkim w wymiarze ekonomicznym.
Byśmy nie pozwolili na zniszczenie polskich stoczni. Poczucie wspólnoty narodowej - wspólny interes ekonomiczny. Tak to funkcjonuje. Teraz funkcjonuje stocznia w Rostocku.
Tak łopatologicznie piszę z nadzieją,że przeczyta któryś z tańczących przed Pałacem na Krakowskim. Żeby wiedział, że tańczy przeciwko sobie.
Takie uroczystości budzące wspólnotę narodową, taki Prezydent jednoczący Polaków,
zagrażał interesom państw, które ekonomicznie pasożytują na Polsce.
27. Wicepremier, minister
Wicepremier,
minister kultury Piotr Gliński, pytany o wrażenia, podkreślił, że jego
odczucia są "jak najbardziej pozytywne". Zadeklarował, że gdy będzie
potrzeba, MKiDN porozumie się z miastem w celu dofinansowania projektu.
Przewodnicząca
Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, dziękując ministrowi kultury za
tę deklarację, podkreśliła, że zależy jej, aby powstało kolejne piękne
miejsce w stolicy. Podziękowała też wszystkim pracowniom za zgłoszenia.
Wskazała, że zainteresowanie konkursem ukazało wagę tego przedsięwzięcia
dla środowiska. - Myślę, że to również pokazuje, że ten konkurs był ważny dla warszawiaków, i dla Polaków, ponieważ prace przyszły z całej Polski - dodała.
Wieloletnia
Perspektywa Finansowa m.st. Warszawy przewiduje przeznaczenie na
realizację pomnika Bitwy Warszawskiej 3 mln złotych. Zwycięska
propozycja w założeniach projektowych mieści się w tej kwocie.
Nie wiadomo, czy pomnik zostanie osłonięty 15 sierpnia.
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zapowiedział, że
realizatorzy zrobią wszystko, aby zmieścić się w roku obchodów Bitwy
Warszawskiej. Harmonogram i ostateczny kosztorys ustalą razem z autorami
projektu, mając na względzie "bliskie terminy".
Zwycięzca,
poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki,
otrzyma 50 tysięcy złotych. Druga nagroda w konkursie to 25 tysięcy
złotych, a trzecia - 15 tysięcy złotych, jednak jury zdecydowało się
przyznać jedynie drugie miejsce z nagrodą 40 tysięcy złotych. Autorem
tej koncepcji jest Karol Badyna.
Wicepremier
wyraził nadzieję, że w toku realizacji pomnika zwycięską pracę wzbogacą
elementy z projektu Badyny. "Żeby było jeszcze lepiej, trzeba najlepsze
elementy obu tych projektów polepszyć" - powiedział Gliński.
Od
poniedziałku w pawilonie Zodiak będzie można oglądać wszystkie 58 prac,
jakie napłynęły w ramach konkursu. We wtorek odbędzie się natomiast
pokonkursowa dyskusja.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. Poślizg z upamiętnieniem Cudu
Poślizg z upamiętnieniem Cudu nad Wisłą
zagrożony. Uzależniony jest od planowanej przez warszawski ratusz
rewitalizacji placu Na Rozdrożu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. 15 sie. pon.2022 Święto
15 sie. pon.2022 Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (katolickie)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. 120. rocznica rozpoczęcia
120. rocznica rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”
określane mianem „Cudu nad Wisłą” rozegrało się na przedpolach stolicy i
zakończyło zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Święto Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego. Świat składa życzenia Polakom
Obrony Narodowej życzenia Wojsku Polskiemu złożyli przedstawiciele
kilkunastu armii, między innymi amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej,
litewskiej i lankijskiej
Święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy
Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności
ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W
kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W
sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony
w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy
Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o
Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.
W Kościele katolickim tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i
duszą ogłosił jako dogmat wiary 1 listopada 1950 r. Pius XII.
Uroczystość tę obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i
chrześcijaństwo wschodnie, w którym nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki
Bożej.
Święcenie ziół ma podkreślać, że człowiekowi potrzebna jest
ozdrowieńcza moc natury. Człowiek powinien być doskonały, zbawiony i
zdrowy, czego uosobieniem jest Maryja. Według starej tradycji, w bukiet
do poświęcenia w tym dniu wiązano siedem lub 77 różnych ziół i zbóż,
później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest symbolem
doskonałości. Tych siedem ziół to rumianek, mięta, melisa, bazylia,
rozmaryn, lubczyk i nasturcja.
Zwyczaj święcenia ziół sięga jeszcze czasów pogańskich. Wiele z
wymienionych powyżej i podobnych ziół składali na ołtarzach ofiarnych
Germanie. W okolicach sierpnia (według obecnej rachuby czasu) mieli oni
dni postu przed wielkim świętem żniw. Wiele do dziś stosowanych ziół
odgrywało też ważną rolę w medycynie Egipcjan, Rzymian i Greków. Nasi
pogańscy przodkowie wiedzieli, że rośliny te mogły dać ludziom zdrowie,
spokój i dobre samopoczucie. Również czarownicy używali ziół, by dzięki
nim zaklinać złe duchy i demony. Wiedza o roślinach miała też duże
znaczenie dla osób nawróconych na chrześcijaństwo. W czasie różnych
uroczystości dawali oni zioła do poświęcenia, dziękując Bogu za dar
natury. Od czasu, gdy Karol Wielki (742-814 r.) kazał zakładać wzorcowe
ogrody zielne, mnisi i zakonnice zakładali je również masowo przy swoich
klasztorach.
Dominikanin św. Albert Wielki z Kolonii ok. 1230 r. znał już ok. 200
ziół leczniczych. Odkrywana dziś na nowo św. Hildegarda z Bingen
(1098-1179) znała wiele sposobów na „leczenie ciała i duszy” i np.
przepisywała dziewannę jako środek "na słabe i smutne serce". A wnuczka
królowej Bony – Anna Wazówna była autorką pierwszego w Polsce zielnika. W
swoich ogrodach, m.in. w Golubiu-Dobrzyniu, przez wiele lat uprawiała
liczne rośliny lecznicze. Z ziół sporządzała lekarstwa i leczyła nimi
mieszkańców zamku oraz okoliczną ludność. Mało kto pamięta, że to ona
właśnie sprowadziła do Polski tytoń, którego wtedy się jeszcze nie
paliło.
W Polsce ta uroczystość maryjna wiązała się z zakończeniem zbioru
plonów, toteż mówiono, że „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Stało się
więc zwyczajem święcenie plonów, przede wszystkim tego, co rosło na
własnych polach i w przydomowych ogródkach. Owa „dożynkowa wiązanka”
musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa –
tzw. próżankę. Obowiązkowe były też len i groch, bób i marchew z natką,
gałązka z gruszką lub jabłko, makówka i orzechy. Ale razem z „wiązanką”
święciło się także różne zioła lecznicze.
Kwiaty, zioła i zboża święci się w kościołach przy różnych okazjach w
roku, ale najbardziej popularna jest Matka Boska Zielna – 15 sierpnia.
Nie tylko dlatego, że w tym czasie kwitną prawie wszystkie zioła, lecz
także przez nawiązanie do samego święta maryjnego. Już wczesne
chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do
nieba, a apostołowie, otworzywszy Jej grób, znaleźli w nim tylko róże.
Już wówczas Maryję nazywano Patronką plonów, a pora sierpniowa była
uważana za błogosławiony czas żniw. Tradycja ludowa nadaje duże
znaczenie nie tylko uroczystości Jej Wniebowzięcia. Okres 30 dni od 15
sierpnia bywał nazywany „kobiecą trzydziestką”. Według ludowej tradycji,
ale potwierdza to także nauka, dokładnie w tym czasie zioła kwitną
najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc. Dlatego właśnie w
tych dniach należy zbierać zioła, których – wiedząc o ich leczniczym
działaniu – będziemy używali w zimie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Tak wycofano się z budowy
Tak wycofano się z budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Na początku
sierpnia tego roku informację o wstrzymaniu budowy pomnika Bitwy
Warszawskiej przekazał Instytut Adama Mickiewicza. Jako oficjalny powód
podano sprzeciw mieszkańców okolicy, w której miały stanąć monument.
Chodzi o obszar w pobliżu placu Na Rozdrożu.
Tę kwestię tak komentował wówczas były minister kultury Piotr Gliński z Prawa i Sprawiedliwości.
— podkreślił prof. Gliński.
Informacja o wstrzymaniu budowy pomnika Bitwy Warszawskiej zapadła
niemal rok po ogłoszeniu przez ówczesnego ministra kultury Piotra
Glińskiego (stało się to dokładnie 9 października 2023 roku),
że 7 września ub.r. uzyskano pozwolenie na budowę monumentu! Pomnik miał
zostać zbudowany na warszawskim Placu Na Rozdrożu, w miejscu fontanny,
z elementami wodnymi i z piękną strefą edukacyjną.
PRZYPOMINAMY: Minister Gliński: Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej. Zostanie zbudowany na Placu Na Rozdrożu. WIDEO
Prof. Gliński kieruje pytania do MKiDN
Bardzo szybko, bo już 13 sierpnia br. poseł PiS prof. Gliński skierował do ministra kultury i dziedzictwa narodowego interpelację w sprawie zaniechania budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Były
szef tego resortu poprosił w niej o wyjaśnienie powodów, dla których
MKiDN (konkretnie Instytut Adama Mickiewicza) zrezygnowało z budowy
pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Przypomnijmy, dotychczasowym
inwestorem było Biuro „Niepodległa”, jednak decyzją ppłk. Bartłomieja
Sienkiewcza zostało ono wchłonięte przez wspomniany IAM, a de facto zlikwidowane.
— pytał prof. Gliński.
— czytamy.
— zapytał również wicepremier w swojej interpelacji.
Zastanawiająca odpowiedź resortu
Po kilku
dniach nadeszła odpowiedź, którą w imieniu minister kultury Hanny
Wróblewskiej udzielił wiceminister Andrzej Wyrobiec. Warto szczegółowo
wczytać się w treść tego pisma.
— przypomniano w odpowiedzi na interpelację prof. Piotra Glińskiego.
Powołano się także na wyrok Warszawskiego Sądu Administracyjnego.
— napisało MKiDN. Co jeszcze znalazło się w tej litanii swoistych wymówek?
— stwierdził resort.
Czyli
powrót do punktu wyjścia? A co istotne, „ze środków Ministerstwa
Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2021-2024 wydatkowano środki
w wysokości 1 765 tys. zł w związku z realizacją tego zadania”.
— czytamy.
Były wicepremier drąży temat! Dotarliśmy do treści pisma
Na tym nie koniec. Portal
wPolityce.pl dotarł do treści kolejnej interpelacji prof. Piotra
Glińskiego („ponownej” ws. zaniechania budowy pomnika Bitwy Warszawskiej
1920 roku). Były wicepremier wypunktował w niej ww. odpowiedź resortu
kultury, zadając jednocześnie kolejne, mocne i ważne dla tej
sprawy pytania.
— czytamy.
— zadał kluczowe pytanie były szef MKiDN.
— spytał poseł PiS.
Przypomnijmy
również o tym, że w marcu 2024 r. wyłoniono w przetargu wykonawcę
inwestycji - firmę Warbud SA. Wybudowanie monumentu wyceniła ona
na 34 mln 159 tys. 350 zł, czyli ponad 10 mln zł więcej niż zakładał
inwestor. Jak o sprawie pisała „Gazeta Wyborcza” (wyd. stołeczne),
na „wybór oferty Warbudu i wyłożenie na nią dodatkowych pieniędzy
z budżetu państwa zgodziło się Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”.
Jak widać po kilku miesiącach
resort kierowany przez Hannę Wróblewską postanowił jednak temat
„pogrzebać”. Co więcej, pytania prof. Glińskiego i odpowiedzi udzielane
przez MKiDN pod rządami koalicji 13 grudnia mogą wskazywać na to,
że sprawę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku zaniechano w iście
nonszalancki sposób. Czyli pieniądze (prawie 2 mln zł) i wszystkie
dotychczasowe przygotowania poszły - pisząc brutalnie - w błoto?!
kpc https://wpolityce.pl/historia/707577-pogrzebany-pomnik-bitwy-warszawskie...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl