Gdyńskie urodziny „Solidarności”
MariuszGdy, pt., 13/08/2010 - 18:03
W 30. rocznicę porozumień sierpniowych Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz NSZZ "Solidarność" zapraszają do wspólnego świętowania tej radosnej i ważnej dla nas wszystkich rocznicy. Uroczystości, imprezy i inne wydarzenia związane z urodzinami Solidarności odbędą się w niedzielę 15 sierpnia 2010 r. pod wspólnym szyldem "Solidarnej Gdyni".
Gdynia odegrała bardzo ważną, choć niedocenianą, rolę w wydarzeniach z 1980 r. i tworzeniu "Solidarności". To właśnie w tym mieście strajk został utrzymany pomimo jego zakończenia w Gdańsku. Nie wszyscy wiedzą, że 15 z 21 postulatów przyjętych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) zostało ułożonych w Gdyni. Nie należy zapominać także o gdyńskim księdzu Hilarym Jastaku, który jako pierwszy kapłan jednoznacznie stanął po stronie robotników i udzielił strajkującym błogosławieństwa.
Dzięki Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia powstałej w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni ukazało się ok. 2 mln druków, m.in. ulotka o powołaniu MKS. Druki kolportowane były do Gdańska i dalej do całej Polski. Od 20 sierpnia do końca strajku działała gdyńska poczta strajkowa. Posłańcy roznosili "listy polecone" po domach. W sumie Poczta Strajkową, a potem Poczta Polską wysłano ok. 800 listów i ok. 200 tys. opieczętowanych kopert i kartek.
Program "Solidarnej Gdyni"
O godzinie 10.00 przy Urzędzie Miasta Gdyni wystartuje XVI Energa Maraton Solidarności. W tym samym czasie w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbędzie się uroczysta msza św.
Od godziny 15.00 obchody będą się odbywały przy alei Jana Pawła II. Najmłodsi będą tam mogli wziąć udział w programie edukacyjnym, na którego potrzeby sprowadzone zostaną eksponaty sprzed trzech dekad. Dzieci pomalują m.in. styropianowe domki, w których podczas sierpniowego strajku przebywali protestujący, a także wykonają charakterystyczne dla strajkujących czapeczki. Również o godz. 15.00 zostanie odsłonięta replika bramy Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz otwarta wystawa zdjęć "Solidarna Gdynia 1980". Wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta Piekary - Julian.
O godz. 16.00 rozpocznie się promocja książki "Solidarna Gdynia. Sierpień 1980" autorstwa Danuty Sadowskiej i Edwarda Szmita. To bogato ilustrowany zdjęciami i dokumentami zapis tego, co działo się dzień po dniu w czasie strajku sierpniowego 1980 r. w Gdyni. Jest to także opowieść o solidarnym mieście, o Wolnej Drukarni Stoczni Gdynia, Poczcie Strajkowej, a także o niezłomnym kapelanie "Solidarności" księdzu Hilarym Jastaku.
Książkę, która ukazała się nakładem Oficyny Verbi Causa Małgorzata Sokołowska, będzie można nabyć po promocyjnej cenie - 20 zł.
Cały czas rozbrzmiewać będzie muzyka. Od godz. 16.30 na Scenie Bardów zagrają muzycy związani z Solidarnością: Tolek Filipkowski, Jerzy Stachura, Marek Gałązka, Janusz Pierzak, Tadeusz Piwko, Marcin Skrzypczak, Leszek Robakowski, Stefan Iżyłowski. Usłyszeć będzie można piosenki z repertuaru Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i innych.
Wieczorem, o godz. 20.00 wystąpią dwa zespoły nierozerwalnie kojarzone z latami 80. - Kryzys promujący wydaną niedawno płytę "Kryzys komunizmu", oraz Mr Zoob, którego muzyka dowodzi, że nie wszystko w tamtych trudnych latach musiało być smutne i szare.
XVI Energa Maraton „Solidarności"
Celem maratonu jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku. Bieg rozpocznie się w Gdyni - start honorowy spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 (ok. godz. 9.45), a właściwy o godz.10.00 spod Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) - a skończy w Gdańsku. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku, patrz tutaj.
Przypomnijmy, że w latach 1981 – 1994 przeprowadzono 8 biegów półmaratońskich na trasie między pomnikami pamięci Gdańska i Gdyni. Natomiast od 1995 roku rozgrywane są maratony. Najpierw biegano z Gdańska przez Westerplatte do Gdyni, a od 2008 roku jest nowa trasa z Gdyni poprzez Sopot i Westerplatte do Gdańska. Na tej ostatniej do pobicia są granice 2:20 dla mężczyzn oraz 2:40 dla kobiet.
Zgłosiło się już ponad 500 zawodników i zawodniczek z Polski, Białorusi, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady czy Egiptu. Zwycięzca maratonu otrzyma 10 tys. zł, a najlepsza zawodniczka - 5 tys.
[Fot. Archiwum]
- MariuszGdy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Warszawa - IPN
Wystawę "Zaczęło się w lipcu. Solidarność w Regionie Środkowo-Wschodnim 1980 - 1989" warszawiacy mogą już oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN. Większość prezentowanych dokumentów i zdjęć pochodzi z zasobów Instytutu, a także Zarządu Regionu Środkowo-wschodniego NSZZ "Solidarność", Urzędu Miasta Świdnik, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A. oraz ze zbiorów prywatnych. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Na 44 planszach przedstawiono historię Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w regionie środkowo-wschodnim - od strajków w lipcu 1980 do przełomu roku 1989. Ekspozycja będzie otwarta do 25 sierpnia, póżniej zostanie przeniesiona do Gdańska. Jej organizatorem jest Biuro Edukacji Publicznej Oddziału IPN w Lublinie
http://www.tvn24.pl/12690,1669170,0,1,zaczelo-sie-w-lipcu,wiadomosc.html
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Waadza olała
totalnie obchody trzydziestolecia. To wstyd na cały świat. Niemcy swoją rocznicę obalenia muru wdrukowują w europejskie mózgi. Tuski rząd tak naprawdę [----] na Sierpień'80. Niech będzie, że cznia, choć naprawdę nie cznia tylko [----], do spółki z Bolkiem.