Spółka SOCAR-Turcas dzięki licencji może wybudować rafinerię o mocy przerobowej 10 mln ton rocznie w tureckiej prowincji Izmir. Surowiec do rafinerii dostarczany miałby być najprawdopodobniej z Azerbejdżanu. Ewentualne powstanie obiektu pozwoliłoby SOCAR-owi na ekspansję na atrakcyjny rynek turecki oraz na rynki Europy Południowej.

OSW - minął Tydzień

Jak było z inwestycjami w rafineriach południowych w Polsce w 2005r.

www.pern.com.pl/uploads/pliki/eg_lotos.pdf


Interpelacja posła Maksymiuka z Samoobrony nr. 439

Prowadzone we wszystkich rafineriach południowych procesy restrukturyzacyjne są związane z konsekwentną realizacją założeń zawartych w Programie restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego stanowiącym element przyjętej we wrześniu 2002 r. przez Radę Ministrów Strategii dla sektora naftowego. W dokumencie tym założono zakończenie w rafineriach południowych przerobu ropy naftowej z uwagi m.in. na brak możliwości technicznych do produkcji paliw silnikowych o zaostrzonych wymaganiach jakościowych. Dalsze funkcjonowanie tych rafinerii zostanie ograniczone do działalności głównie w sektorze usługowo-handlowym, np. magazynowania, dystrybucji i handlu produktami naftowymi. Ich dalszy rozwój powinien nierozerwalnie wiązać się, tam gdzie jest to możliwe, z podejmowaniem działalności gospodarczej w nowym segmencie rynku, jakim staje się produkcja biokomponentów, biopaliw czy recykling odpadów pochodzenia naftowego.

Odnosząc się do realizowanej przez Grupę Kapitałową PKN Orlen S.A. strategii dotyczącej obecnej i przyszłej działalności Rafineria Nafty Jedlicze S.A., należy stwierdzić, że prowadzone prace są poprzedzane wnikliwą analizą dotyczącą dalszych możliwości rozwoju z uwzględnieniem słabych i mocnych stron poszczególnych podmiotów Grupy Kapitałowej. W przypadku Rafinerii Nafty Jedlicze S.A. jedną ze słabszych jej stron jest lokalizacja - niekorzystna ze względów logistycznych, a także z powodu ulokowania w rejonie, gdzie nie jest rozwinięta na dużą skalę produkcja rzepaku. W najbliższym okresie nie przewiduje się zatem budowy w tej rafinerii nowej wytwórni estrów metylowych. Wydaje się, że wiodącą rolę w zakresie ich wytwarzania będzie odgrywać Rafineria Trzebinia SA., która już obecnie dysponuje nowoczesną instalacją pozwalającą na szybkie zwiększenie produkcji estrów.

Gower.pl

 

Podsumowanie

Czy minister Skarbu kierujący  nadzorem włascicielskim przekierowywują inwestycje poza granice RP w upstreamie , nie chciłał rozważyc wspólnej inwestycji w rafineriach południowych. Od pieniedzy inwestycyjnych az kipi na Wschodzie.

Kejow