Smoleńsk - Bronisław Komorowski (Stefan Hambura)

avatar użytkownika Redakcja BM24

Wojskowa Prokuratura Okręgowa

w Warszawie

ul. Nowowiejska 26B

 

00-911 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

2924/10/Ha/Se                                                                    Berlin, 30.06.2010 r.

 

Sygn. akt: Po. Śl. 54/10

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010

 

 

 

W N I O S E K  D O W O D O W Y

 

Na podstawie art. 167 k.p.k. w związku z art. 169 k.p.k. i art. 52 § 1 k.p.k. wnoszę o przeprowadzenie dowodu z zeznań:

 

Wykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i zarazem Marszałka Sejmu Pana Bronisława Komorowskiego, adres: ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

 

na okoliczności:  

 

1. nadzorowania i uczestniczenia w decyzji dotyczącej przyjęcia procedury prawnej w związku z katastrofą smoleńską samolotu TU-154, a w szczególności ze względu na fakt, że dotyczyła ona wojskowego statku powietrznego, co do którego istniało Porozumienie między Polską a Federacją Rosyjską z 1993 r.,

  

 

2. powzięcia informacji co do odbycia się rozmowy telefonicznej premiera Tuska z premierem Władimirem Putinem i prezydentem Dimitrijem Miedwiediewem w dniu 10 kwietnia 2010 r., podczas której między innymi premier Władimir Putin poinformował premiera Tuska, że udaje się na miejsce katastrofy samolotu TU-154. Szefowie rządów Polski i Rosji ustalili także, że spotkają się na miejscu tragedii, a prezydent Miedwiediew zapewnił, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich,

 

3. niedopełnienia obowiązku dopilnowania realizacji zobowiązania podjętego przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dimitrija Miedwiediewa wobec państwa polskiego o powołaniu wspólnej polsko-rosyjskiej grupy prokuratorów badającej okoliczności tragedii smoleńskiej przezWykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego,

 

4. odbycia się rozmowyWykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z prezydentem Dimitrijem Miedwiediewem dotyczącej możliwości dopuszczenia na miejscu katastrofy do samolotu TU-154M wyłącznie polskich śledczych, aby zabezpieczyć wszelkie nośniki informacji dotyczące bezpieczeństwa państwa, a w szczególności Sił Zbrojnych RP oraz państw sprzymierzonych będące w posiadaniu Prezydenta, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Prezydenta oraz oficerów WP jak również urządzenia i nośniki informacji znajdujące się na wyposażeniu wojskowego statku powietrznego. Z dostępnych informacji wynika, że dotyczy to m.in. laptopów, telefonów komórkowych, telefonu satelitarnego, a także ewentualnie dokumentów papierowych posiadanych przez ofiary katastrofy,

 

5. osobistego poinformowania przezWykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego lub poinformowania po porozumieniu się z premierem Donaldem Tuskiem Głów państw sprzymierzonych o wydarzeniach związanych z katastrofą smoleńską i ich konsekwencjach,

 

6. powinności i możliwości zapoznania się ze wszelkimi informacjami powziętymi przez organa państwowe w związku z katastrofą, jej przebiegiem, przyczynami i sposobem wyjaśnienia przezWykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego,

 

7. wyjaśnienia, dlaczego pan Bronisław Komorowski nie odpowiedział jako Marszałek Sejmu na inicjatywę poselską o wydelegowanie do Rosji sejmowego zespołu obserwatorów delegowanych z każdego klubu parlamentarnego,

 

8. powzięcia informacji przez Marszałka Sejmu i/lubWykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o zdarzeniach i spotkaniach zgodnie z punktami 1. – 9. wniosku dowodowego z dnia 30.06.2010 r. o przeprowadzenie dowodu z zeznań Premiera RP Pana Donalda Tuska (kopia tego wniosku dowodowego wraz z uzasadnieniem znajduje się w załączeniu).

 

 

U Z A S A D N I E N I E

 

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przejął pełnienie Wykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej około godz. 12.00 dnia 10 kwietnia 2010 r. Z tą chwilą zaczął wypełniać m.in. obowiązki wynikające z art. 134 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 4a ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku zainstniałej tragedii narodowej stojąc na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności i niepodzielności terytorium RP (art. 126 Konstytucji RP) Wykonujący Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski miał możliwość, a w zaistniałej sytuacji obowiązeknadzorowania i uczestniczenia w decyzji dotyczącej przyjęcia procedury prawnej w związku z katastrofą smoleńską samolotu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Zgodnie z art. 95 ust. 2 Konstytucji RPSejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów, a Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz (art. 110 ust. 2 Konstytucji RP).

 

Strona internetowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Centrum Prasowe – podaje w dniu 10 kwietnia 2010 r. (zobacz załącznik – oraz adres strony internetowej:http://www.kprm.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/id:4471/),że odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem i prezydentem Dimitrijem Miedwiediewem. Cytat fragmentu tej informacji jest następujący: „(...) Prezydent Miedwiediew zapewnił, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich.”Rozmowa ta miała miejsce jeszcze przed odlotem premiera Donalda Tuska na miejsce tragedii, gdzie się spotkał z premierem Władimirem Putinem. Jako żeMarszałek Sejmu Bronisław Komorowski przejął pełnienie Wykonującego Obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej około godz. 12.00 dnia 10 kwietnia 2010 r. winien mieć wiedzę od tego momentu, co do faktów, czy i przez kogo zostały poczynione międzyrządowe ustalenia wten sposób, że odstąpiono od zapewnienia prezydenta Miedwiediewa, że śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w Smoleńsku będzie prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich. Taką samą procedurę przewiduje polsko-rosyjskie Porozumienie w sprawie zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej w przestrzeni powietrznej obu państw z dnia 14 grudnia 1993 r.

 

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

 

http://hambura.salon24.pl/

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Przesłuchają szefa PiS

– Termin przesłuchania pana Kaczyńskiego został wyznaczony – mówi płk Jerzy Artymiak z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

– Mój klient ma się stawić w prokuraturze 27 lipca – potwierdza mec. Rafał Rogalski, reprezentujący rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym Jarosława Kaczyńskiego.

"Rosyjscy prokuratorzy poprosili Polskę o pomoc w przesłuchaniu ok. 100 osób, głównie krewnych ofiar tragedii"

Prezes PiS i brat tragicznie zmarłego prezydenta jest też na liście ok. 100 osób, które chcą przesłuchać rosyjscy prokuratorzy. Jak się dowiedzieliśmy, pytania mają im zadać za pośrednictwem polskich prokuratorów. Rosjanie swój wniosek w tej sprawie skierowali do Polski w czerwcu.

Jakie pytania rosyjscy śledczy chcą zadać bliskim ofiar? Z informacji „Rz” wynika, że jest ich kilka i nie wszystkie wiążą się bezpośrednio z kwestiami mającymi znaczenie dla wyjaśnienia przyczyn tragedii. Oprócz tych o pokrewieństwo są np. pytania dotyczące tego, jakie były okoliczności pobytu w Smoleńsku członka ich rodziny, czyli w jakim celu ich bliski tam leciał 10 kwietnia, w jakich okolicznościach znalazł się w samolocie.

Jedno z pytań może budzić wątpliwości. Z informacji „Rz” wynika, że Rosjanie chcą poinformowania bliskich ofiar, iż mogą się oni ubiegać o przyznanie im statusu poszkodowanego w rozumieniu rosyjskiego prawa. Przy okazji pytają o to, jak rodziny ofiar szacują straty moralne i materialne poniesione wskutek utraty bliskich.

– Pytanie o straty moralne i materialne na tym etapie śledztwa, gdy nie są ustalone przyczyny katastrofy, jest przedwczesne i niepokoi. Oby nie miało wpływu na końcową decyzję rosyjskiej prokuratury – mówi mec. Rogalski. – Może zmierzać do uzyskania odpowiedzi, czy bliscy ofiar będą kierować pozwy o odszkodowania.

– Prokuratorzy rosyjscy faktycznie proszą, by w trakcie przesłuchania osób najbliższych dla zmarłych zapytać o to, czy ponieśli straty moralne lub szkody materialne – przyznaje płk Artymiak. – Ponieważ udokumentowanie takich strat jest w świetle prawa rosyjskiego warunkiem do przyznania statusu poszkodowanego.

Czy powód tych zapytań może być taki, jaki wskazuje mecenas rodzin? – Proszę mnie nie pytać o zamierzenia ani intencje Federacji Rosyjskiej – odpowiada płk Artymiak i zaznacza, że bliscy ofiar mogą odpowiedzieć, iż ponieśli niewymierną stratę.

Jakie pytania zadadzą polscy wojskowi śledczy 27 lipca prezesowi PiS? Czy także te z rosyjskiego wniosku? Tego nikt nie zdradza. Niemal na pewno śledczy zapytają o telefoniczną rozmowę, którą podczas lotu prowadził z bratem Lech Kaczyński.

Tymczasem wojskowa prokuratura czeka na realizację sześciu wniosków o pomoc prawną skierowanych do Rosji, Białorusi i USA. Według „Dziennika Gazety Prawnej” we wniosku do

USA śledczy poprosili m.in. o sprawdzenie, czy jest możliwość wygenerowania sztucznej mgły.

Rzecznik rządu Paweł Graś ujawnił, że jest nadzieja, iż biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie rozszyfrują fragmenty rozmów z nagrania czarnej skrzynki Tu-154, które dla Rosjan były nieczytelne.

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział w TVN 24, że Polska wciąż nie ma telefonu satelitarnego Lecha Kaczyńskiego ani broni oficerów BOR. Rosjanie przekazali nam na razie tylko dokumentację sekcji zwłok prezydenta, na pozostałe wciąż czekamy. Seremet nie wykluczył ekshumacji ofiar katastrofy, jeśli będzie taki wniosek od rodzin.

Posłowie PiS powołali wczoraj zespół parlamentarny ds. zbadania katastrofy.
Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/459542,505726.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika bedetta2010

2. ..."przesłuchania osób najbliższych dla ZMARŁYCH, zapytać o to"

... czy ponieśli straty   moralne  i  szkody materialne..."

1....dla ZMARŁYCH... - Oni nie zmarli. Zmarli odchodzą śmiercią naturalną...
2....dla ZMARŁYCH... - Oni nie zmarli. Żyją w naszych sercach...
3.... s t r a t y   m o r a l n e  i  s t r a t y....

WYRAZY BŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA DLA RODZIN TYCH, KTÓRZY ZGINĘLI MĘCZEŃSKĄ ŚMIERCIĄ w dniu 10.04.2010r. w obszarze Smoleńska

avatar użytkownika lu

3. szopki c.d