Ołtarz na trasie procesji na Cmentarzu Bródnowskiski na Boże Ciało
TRADYCJA BOŻEGO CIAŁA
Powodem ustanowienia tego święta były objawienia jakie miewała św. Julianna augustynka z Cornillon (1193-1258). Po zbadaniu sprawy ustanowiono święto w diecezji Liege (Belgia). Papież Urban IV wprowadził je do Kościoła powszechnego; jego zarządzenia potwierdził Papież Klemens V i Jan XXII, który dodał oktawę. Oficjum i Mszę ułożył Św. Tomasz z Akwinu, który tak dobrał teksty, aby służyły do rozważania najgłówniejszych prawd o Eucharystii. W Sekwencji zaś Św. Tomasz zawarł streszczenie nauki katolickiej o Najświętszym Sakramencie.
Po Mszy Św. wychodzi z kościoła głównego danej miejscowosći procesja na główne ulice miasta. W Polsce istnieje od XV wieku zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach ustawionych w drodze pochodu. Ten śpiew Ewangelii jest wyznaniem wiary, iż pod postaciami chleba mamy wśród siebie tego samego Pana Naszego Jezusa Chrystusa, o którym opowiadają Ewangelie. Na koniec procesji śpiewany jest hymn “Te Deum laudamus”, a celebrans udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Papież Pius XII, dekretem z dnia 23 marca A.D. 1955 zniósł oktawę tego święta.
W Polsce wprowadził je w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. W XIV wieku obchodzono je z pewnością także w diecezji płockiej, zaś w późnym średniowieczu i w dobie renesansu szczególnym centrum kultu Bożego Ciała był Poznań.
Kejow
Linki
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. @kejow
Witam,
własnie wróciłam z Procesji Bożego Ciała.
Wspominam piękne Procesje z mojego dzieciństwa - mieszkałam przy Rondzie Wiatraczna, Parafia bardzo duża, tłumy ludzi idące przez ulice .
Teraz mieszkam "na wsi" , co roku 4 wsie parafialne ubierają Ołtarze w miasteczku, gdzie jest kościół. Jak co roku - całe rodziny z dziećmi i dziadkami, bielanki, orkiestra dęta , ludzie idący w skupieniu i modlący się.
Polacy nie zmieli sie, choć pracowano namk nimi usilnie przez dziesięciolecia PRL-u i 20 lata "demokracji". Dzięki Bogu !
Kochani, nie zmieniajmy się. Bóg, Honor, Ojczyzna.
To nie sa puste hasła na sztandarach niesionych w Procesji .
Te słowa maja wciąz swój głęboki sens i głębię, nie dajmy sobie wmówić, ze jest inaczej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Maryla
Dzięki za wpis. Te świeto też pamietam z dziecinstwa.
Ostatnio uczestniczę w procesji pasywnie, słabo chodzę.
Hasła na sztandarach są trwałe , ale świadomość ludzi (obywateli) trzeba strzec jako dobro najwyższe.
Kejow