Blockouty energetyczne w Polsce według prof. Żmijewski a polityka energetyczna rządu RP
Jedyna szansa aby światło nam nie zgasło jest zwrot inwestycji w stronę energetyki odnawialnej i oszczędności energetycznej. Stan OZE w Polsce jest podobny do stanu wałów przeciwpowodziowych. Kiedy zwiększy się zapotrzebowanie na energię elektryczną grożą nam blackout'y – powiedział prof. Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, jednego z panelistów w dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Mamy kilkadziesiąt tysięcy wniosków o przyłączenie nowych mocy, kilka tysięcy zgód na przyłączenie i kilkaset rzeczywistych przyłączeń. Nieprawdziwi inwestorzy w OZE zdominowali rynek i ten kto chce zainwestować musi najpierw odkupić pozwolenie
PRZYCZYNY OSTRZEŻENIA O BLACKOUCIE
Energetyka łączyła się, dzieliła, konsolidowała, konferowała – profesor Żmijewski, podówczas szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych był częstym prelegentem – a sieci jak czekały na modernizację, tak czekają. Dziś chmary czarnowidzących ekspertów podsumowują lokalne blackouty dramatycznymi apelami, przypominając, że polskie elektrownie mają po 30-40 lat, że sieć jest jeszcze starsza i że potrzeba kilkadziesiąt miliardów złotych na modernizację.
ANALIZA BLACKOUTu z 2006
Żmijewskiego nie przekonuje tłumaczenie spółki PSE Sieci "Operator", że przyczyną awarii mogło być również zwiększone zapotrzebowanie w regionie warszawskim "w związku z użytkowaniem urządzeń chłodzących" - jak napisał w komunikacie PSE "Operator".
- Polska to nie Kalifornia i nie sądzę, by istniało tak wielkie zapotrzebowanie na prąd w związku z działaniem klimatyzatorów i lodówek - powiedział Żmijewski.
Podobnego zdania o stanie polskich sieci przesyłowych jest Witold Zdunek ze Stowarzyszenia Polskich Energetyków (SPE).
- Stan tych sieci jest tragiczny, wiele z nich, w tym również najwyższego napięcia, ma po trzydzieści lat, a ich konserwacja polega na malowaniu słupów - powiedział Zdunek. Jego zdaniem to nie utrata mocy była przyczyną awarii. - Mocy mamy nadmiar - twierdzi ekspert SPE.
OPINIA I PROGRAM MINISTERSTWA GOSPODARKI W 2009
"Polski sektor energetyczny stoi obecnie przed istotnymi problemami: sytuacja gospodarcza nie sprzyja działaniom rozwojowym, do tego nakłada się wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, nieadekwatny rozwój systemu przesyłu prądu i gazu czy wahania cen na światowych rynkach. To wszystko wymusza opracowanie nowego podejścia" - oceniła Strzelec-Łobodzińska.
Zgodnie z "Polityką energetyczną Polski do 2030 roku" udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu w Polsce ma wzrosnąć do 15 proc. w 2020 roku i 20 proc. w roku 2030. Planowane jest także osiągnięcie w 2020 roku 10 proc. udziału biopaliw w rynku paliw. Zdaniem Strzelec-Łobodzińskiej, ważnym elementem systemu odnawialnych źródeł energii będzie budowa farm wiatrowych na morzu, które są bardziej efektywne od działających na lądzie.
ELEKTROWNIE GAZOWE W POLSCE WZMOCNIENIE ROLI GAZPROMU
Żródło GW
Eksperci Ernst & Young twierdzą, że wybudowanie terminalu oraz łączników zwiększy konkurencję. "Na krajowym rynku praktycznie niepodzielnie króluje monopolista PGNiG. Jesteśmy przekonani, iż tylko realizacja kosztownych inwestycji w połączenia transgraniczne połączona z rozbudową krajowej sieci przesyłowej oraz budową podziemnych magazynów gazu może zmienić monopolistyczną strukturę rynku gazu ziemnego" - stwierdzają eksperci. Wszystko to przyczyni się bowiem do wejścia na rynek alternatywnych dostawców.
Zapewnienie dostaw gazu będzie miało kluczowe znaczenie także dla energetyki. Coraz więcej firm energetycznych zastanawia się nad budowaniem elektrowni na gaz. Wprawdzie jest on jako paliwo droższy niż węgiel, który daje nam dziś 94 proc. prądu, ale emituje o połowę mniej CO2. A po 2020 r., kiedy zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie polskie elektrownie będą kupować prawa do emisji dwutlenku węgla na aukcjach, może się okazać, że prąd z gazu będzie tańszy niż z węgla. W tej chwili kilka koncernów energetycznych przymierza się do budowy bloków na gaz (patrz mapka). W sumie ich moc wyniesie od 2 do 3 tys. megawatów. Jeśli powstaną, będą zużywać rocznie 4 mld m sześc. gazu. Dziś zużywamy 14,5 mld m sześc., więc eksperci Ernst & Young szacują, że w 2020 r. konsumpcja gazu wzrośnie do 22 mld m sześc.
"Przeprowadzone przez nas analizy potwierdzają sens i konieczność przeprowadzenia działań dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Polsce" - czytamy w konkluzji raportu.
ELEKTROWNIE W POLSCE
MINISTERSTWO GOSPODARKI O ENERGETYCE ATOMOWEJ
Inwestycje w nowe moce wytwórcze, sieci przesyłowe i dystrybucyjne w sektorze elektroenergetycznym i paliwowym oraz koszty wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce to główne tematy poruszane podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne”. W dyskusji, która odbyła się 2 czerwca 2010 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, udział wzięła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to ogromna inwestycja. Obecnie nakłady na 1 MW zainstalowanej mocy szacuje się na 3-3,5 mln euro – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej. - Inwestor musi brać pod uwagę także koszty związane z tworzeniem całej infrastruktury prawnej i instytucjonalnej dla sektora jądrowego - dodała.
Zdaniem wiceminister wysokie koszty nie odstraszają jednak potencjalnych inwestorów. - Od samego początku staramy się o jak największe zaangażowanie krajowego przemysłu w proces wdrażania energetyki jądrowej w Polsce – powiedziała wiceminister Trojanowska. - Zainteresowanie firm energią atomową zwiastuje wręcz pewien boom inwestycyjny w sektorze – zauważyła. Zwróciła jednak uwagę, że do realizacji tego typu przedsięwzięć konieczny jest wysoki poziom kompetencji i doświadczenia oraz wielka doza odpowiedzialności.
PODSUMOWANIE
Zdaniem Najwyżej Izby Kontroli budowaniu nowych sieci oraz remontom istniejących przeszkadzają biurokratyczne procedury. - Brak rozwiązań legislacyjnych tworzących pozafinansowe instrumenty wsparcia inwestycji w odbudowę i rozwój mocy wytwórczych oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także niezrealizowanie istotnych elementów polityki energetycznej stwarzają wzrastające ryzyko niezdolności spółek energetycznych do zapewnienia ciągłości i niezawodności dostaw energii elektrycznej .
Polityka taryfowa cen energi prowadzona przez URE jest hamulcem w zakresie inwestycji i faktycznie zwiększa ryzyko pułapki dla bazowych elektrowni wegłowych w zakresie emisji CO2.
Zły stanu energetyki odnawialnej w Polsce jest, według Cylwika i innych , brak kapitału na m.in. zakładanie upraw energetycznych do pozyskania biomasy do produkcji energii cieplnej, elektrycznej oraz biogazu oraz wydanie niezwykłej ilości zezwoleń na elektrownie wiatrowe osobom nię dędącym inwestorem.
Pomysł z energetyką jądrową i blokowanie inwestycji dla energii geotermalnych (głębokich) i umacnianie pozycji Gazpromu dla elektrowni gazowych to wyrażne sprzeczności w celach kierunkach polskiej energetyki. Czyste Emisje Weglowe to tylko przyczynek do uzyskania pozycji w limitach emisyjnych ale technologia CCS w zakresie skladowania podziemnego CO2 to zagrożenie dla środowiska naturalnego Polski.
Kejow
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Jesli chodzi o geotermie
Ona ma kolosalne znaczenie dodatkowe poza tym, ze:
- odnawialna
- duzo bardziej stabilna (w ogole stabilna) w porownaniu z wiatrem chociazby, czy woda
- wiele krajow opracowuje technologie,ktora moglibysmy my opracowac
mozna dodac cos co z punktu widzenia strategicznego jest nieslychanie istotne: elektrocieplownie geotermalne bylyby w skali kraju rozproszone i w przypadku JAKIEGOKOLWIEK zagrozenia z jakiekolwiek strony stanowilyby nieslychanie trudny cel (setki badz tysiace malych struktur)
elektrownia atomowa czy weglowa obslugujaca miliony ludzi stanowi zrodlo skupione i po jej unieszkodliwieniu nastepuje paraliz na znacznej czesci terytorium Polski.
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.