Wyprzedaż Polski. Pakt Niemcy-Rosja.

avatar użytkownika Maryla
PKB - dwie niespodzianki, które zaskoczyły analityków

PKB - dwie niespodzianki, które zaskoczyły analityków

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB na poziomie 3,1 proc., co okazało się bliskie danym przedstawionym dziś przez GUS - tu nie było niespodzianek. Zaskoczyła ich jednak skala spadków inwestycji firm prywatnych oraz nadwyżka w handlu... »

GUS podał dane o PKB

GUS podał dane o PKB

Produkt Krajowy Brutto ( PKB, niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2010 roku o 3,0% r/r wobec 3,3% w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu nominalnym PKB wyniósł... »

Zagrożony polski eksport

"Rzeczpospolita" pisze, że otwartość polskiej gospodarki może paradoksalnie spowodować zmniejszenie naszego eksportu . »

Rostowski: projekt ws. reguły wydatkowej trafi do konsultacji

Rostowski: projekt ws. reguły wydatkowej trafi do konsultacji

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów przekaże do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekt ustawy, dotyczącej tzw. reguły wydatkowej, która w przyszłości ograniczy wzrost wydatków publicznych - zapowiedział w Katowicach szef... »

Premier: natychmiast wybrać nowego prezesa NBP

Premier: natychmiast wybrać nowego prezesa NBP

Premier Donald Tusk opowiedział się w poniedziałek za natychmiastowym wyborem nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zapowiedział też, że zwróci się do koalicjanta - PSL - o zgodę na szybkie głosowanie w Sejmie nad kandydaturą Marka... »

Po nominacji Marka Belki na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej stanie się niemal filią Platformy Obywatelskiej. To przejaw formuły pookrągłostołowej
Dobijanie do lewej ściany

Jan Filip Staniłko, ekspert w dziedzinie polityki z Instytutu Sobieskiego


O ile można było się zastanawiać, dlaczego kandydat Bronisław Komorowski chciał tak szybko obsadzić stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (czy nie dlatego, że szukał tam aneksu do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych?), o tyle dopiero nominowanie byłego premiera Marka Belki jest pierwszą poważną decyzją p.o. prezydenta.
   > Więcej <
Unieważniono 95 internetowych przetargów

Unieważniono 95 internetowych przetargów

Dyrekcja Lasów Państwowych unieważniła 95 internetowych przetargów na terenie całego kraju - informuje "Rzeczpospolita". »

Ucieczka do dużych miast przed fiskusem

Ucieczka do dużych miast przed fiskusem

Coraz więcej właścicieli firm i dobrze zarabiających osób ucieka z rozliczeniami podatkowymi i przeprowadza się z małych miejscowości do dużych miast - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". »

PZU może mieć kłopoty z wypłatą odszkodowań powodzianom. Powód? Minister skarbu wyprowadził ze spółki 13 mld zł dywidendy
Pazerność nie popłaca

Skutki powodzi zaczynają już odczuwać ubezpieczyciele. Największy z nich - PZU - tylko w ciągu pierwszego tygodnia podtopień otrzymał 35 tys. wniosków o odszkodowanie. W miarę przesuwania fali powodziowej na północ napływają kolejne zgłoszenia. Szkopuł w tym, że całkiem niedawno akcjonariusze - minister skarbu Aleksander Grad wraz z Eureko, wyprowadzili prawie 13 mld zł megadywidendy. Biuro prasowe zapowiada, że PZU nie będzie informował w komunikatach o wysokości strat do likwidacji, uczyni to dopiero w sprawozdaniu rocznym.
   > Więcej <

To ostatni dzwonek dla przedsiębiorstw, by sięgać po unijną pomoc

To ostatni dzwonek dla przedsiębiorstw, by sięgać po unijną pomoc

Kończą się unijne pieniądze dla przedsiębiorców. Starczy ich jeszcze na rok, najdalej na dwa lata. Na kolejną ich "dostawę" trzeba będzie poczekać przynajmniej do roku 2014 - przyznała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju... »

 

Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poparł plan przekazania do 50 mln euro - z dodatkowych środków przyznanych Polsce przez Komisję Europejską - na pomoc dla województw dotkniętych powodzią.

O tej pomocy poinformowali minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i komisarz Hahn.

Pieniądze te pochodzić będą z dodatkowego wsparcia z Komisji Europejskiej w wysokości 633 mln euro. Otrzymaliśmy je
dzięki lepszej niż prognozowano dynamice wzrostu gospodarczego. Pieniądze te przysługują na lata 2011-13.

Komisarz Hahn przypomniał też swoją niedzielną deklarację w sprawie możliwości ubiegania się przez Polskę o wsparcie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Polska mogłaby pozyskać z tego źródła maksymalnie 100 mln euro.

 

Nawrót recesji niewykluczony

Nawrót recesji niewykluczony

"Od dłuższego czasu się niepokoiliśmy, że zaostrzenie polityki fiskalnej w zachodniej Europie negatywnie wpłynie na kraje Europy Środkowo-Wschodniej" - mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Erik Berglof - główny ekonomista Europejskiego Banku... »

Inwestycje Jana Kulczyka

Inwestycje Jana Kulczyka Tv

Najbogatszy człowiek w Polsce, inwestor giełdowy, kierujący wieloma firmami - doktor Jan Kulczyk. Jakie są jego najbliższe plany biznesowe? »

Jan Kulczyk zgłasza na EKG nową inicjatywę

Jan Kulczyk zgłasza na EKG nową inicjatywę

Jan Kulczyk, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, ogłosił nową inicjatywę – powołanie inkubatora myśli i inicjatyw CEED, którego zadaniem jest promowanie Europy Środkowo-Wschodniej jako regionu o unikatowej wartości,... »

Przyszłość Lotosu

Przyszłość Lotosu Tv

Rząd w czerwcu może dać zielone światło ministrowi skarbu dla dalszej prywatyzacji Lotosu. Kto może być potencjalnym nabywcą i jaki będzie rok 2010 dla spółki? Na te i nie tylko te pytania odpowiadał prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz. »

MSP zaprosiło inwestorów do przetargu ws. bydgoskiej spółki

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do przetargu w sprawie kupna akcji Bydgoskich Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil", stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformował resort skarbu. »

 

Inwestorzy mogą zapoznać się z aktywami stoczni Gdynia

Inwestorzy będą mogli zapoznawać się od poniedziałku do 6 września z wystawianymi w przetargach aktywami majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców - wynika z zamieszczonego w poniedziałkowej prasie ogłoszenia dot.... »

 "Solidarność" pisze do premiera

Związkowcy "S" w dwóch petycjach do premiera Donalda Tuska złożonych wczoraj w zachodniopomorskim urzędzie wojewódzkim domagają się m.in. programu rządowego dla przemysłu stoczniowego w Polsce oraz odwołania zarządu Zakładów Chemicznych Police. Związkowcy liczą, że premier podejmie z nimi "poważną debatę". Wcześniej planowali na wczoraj ogólnopolską manifestację w obronie przemysłu okrętowego, którą zawiesili ze względu na powódź w kraju. Do manifestacji, która miała się odbyć w pierwszą rocznicę zamknięcia Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN), dojdzie prawdopodobnie odbędzie się pod koniec czerwca. W petycji dotyczącej sytuacji po upadku SSN i Stoczni Gdynia związkowcy przypomnieli, że po roku od zaprzestania produkcji w tych zakładach, a tym samym likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w samych stoczniach i u ich kooperantów, nie przyniosły rezultatu negocjacje w sprawie ponownego uruchomienia majątku postoczniowego. Jak napisali, oceniają to jako "złą wolę rządu".
MaK, PAP

 

Od jutra będziemy więcej płacić za gaz

Od jutra będziemy więcej płacić za gaz

Miesięczne rachunki osób, które korzystają tylko z kuchenek gazowych, wzrosną średnio o 3,3 procent, czyli około 70 groszy - mówi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa . »

O energetyce w Katowicach

O energetyce w Katowicach Tv

Trwa europejski kongres gospodarczy w Katowicach, na którym TVN CNBC Biznes jest obecna. Jednym z tematów poruszanych na tym forum jest problem energetyki - a ta powinna być widziana nie tylko przez pryzmat dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego -... »

Komorowski w hucie

Komorowski w hucie  Fotoreportaż

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwiedził hutę ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. »

Ujednolicona baza danych medycznych

Ujednolicona baza danych medycznych

Dane medyczne staną się dostępne w ciągu kilku sekund. Czy będą jednak bezpieczne - pyta "Dziennik Polski". »

"Globalnej gospodarce może grozić podwójne tąpnięcie"

"Globalnej gospodarce może grozić podwójne tąpnięcie"

Chiński premier, Wen Jiabao, ostrzegł w poniedziałek, że globalny wzrost gospodarczy pozostaje podatny na zagrożenie niewypłacalności suwerennych państw i ryzyko drugiej fali spowolnienia, ale powiedział, że jego własny kraj rozwija się... »

 

 

 

RFN i Rosja zapowiadają rozwój partnerstwa dla modernizacji

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow zapowiedzieli na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" rozwijanie współpracy obu państw w zakresie wsparcia modernizacji Rosji. »

 

 

Dostaliśmy trzy płyty CD z kopiami zapisów czarnych skrzynek

Dostaliśmy trzy płyty CD z kopiami zapisów czarnych skrzynek
Rosjanie nie chcą, by były one upubliczniane, ale szef MSWiA zapowiada ich ujawnienie.
 
A o Platformie cicho

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Anna Jarucka podrobiła upoważnienie wystawione dla niej przez Włodzimierza Cimoszewicza. Orzekł tym samym, że bezpodstawnie oskarżając Cimoszewicza, kobieta jest winna wywołania jednego z największych politycznych skandali po 1989 roku. Przecież właśnie ta sprawa miała wpłynąć na wycofanie się Cimoszewicza z prezydenckiej kampanii wyborczej w 2005 roku, i to w momencie, gdy wedle sondaży mógł liczyć nawet na awans do drugiej tury. Dlatego zastanawia fakt, że skoro wyszła na jaw afera polityczna, sąd nie znalazł tych, którzy współpracowali z Jarucką czy raczej nią sterowali. Według wymiaru sprawiedliwości, nie znaleziono dowodów na związek z tą sprawą polityków Platformy Obywatelskiej. Choć Jarucka zgłosiła się ze swoimi rewelacjami najpierw do Wojciecha Brochwicza (były oficer służb specjalnych, były wiceminister spraw wewnętrznych i ekspert PO, także członek jej rady programowej), a ten skierował kobietę do posła Platformy płk. Konstantego Miodowicza (byłego szefa kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa), to związku PO z aferą w sądzie nie potwierdzono.
   > Więcej <

napisz pierwszy komentarz