Prokurator Wełna pogromca mafii paliwowej na bruku

avatar użytkownika kejow

Prokurator Marek Wełna, który od dwóch lat kierował zespołem prokuratorów zwalczających najpoważniejsze przestępstwa, pogromca...

Prokurator Marek Wełna, który od dwóch lat kierował zespołem prokuratorów zwalczających najpoważniejsze przestępstwa, pogromca mafii paliwowej stracił stanowisko - ustalili reporterzy radio RMF FM i dziennikarze śledczy RMF FM Marek Balawajder i Roman Osica..

Jak informuje RMF FM nieoficjalnie wiadomo, że obaj panowie nie darzą się sympatią. Z tego też powodu nowym zastępcą do spraw przestępczości zorganizowanej będzie prokurator Janusz Śliwa.

Zmiana jest zaskakująca, ponieważ prokurator Wełna stworzył efektywny zespół śledczych, którzy kierowali do sądu akty oskarżenia w sprawie mafii paliwowej
 
Cytat z pewnego listu do Redakcji WPROST
 
W obecnej Polsce, gdy wymiar sprawiedliwości został wypaczony zarządzeniami i wytycznymi Lecha Kaczyńskiego, gdy był Ministrem Sprawiedliwości (lata 2000-2001) wręcz niemożliwe jest ukaranie tego cynicznego terrorysty urzędowego, za ewidentne i udokumentowane czyny karalne przez Marka Wełnę popełnione. Doświadczyłem tego osobiście składając kilka dobrze udokumentowanych zawiadomień o popełnieniu wielu przestępstw, m.in. przez prokuratora Marka Wełnę. Wydane przez Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego rozporządzenia, wytyczne i instrukcje praktycznie uniemożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności prokuratora, nawet wówczas, gdy popełnił ewidentne, szczegółowo udokumentowane przestępstwa. A co dopiero mówić o przypadkach, gdy takie czyny nasuwają jakiekolwiek najmniejsze wątpliwości. Ówczesne rozporządzenia Lecha Kaczyńskiego, w ostatnich dwóch latach radykalnie wzmocnione przez byłego już ministra Zbigniewa Ziobro, prowadziły wprost do pełnienia przez urzędy prokuratury roli SB-cji IV Rzeczpospolitej.
W efekcie eksperymentu na mojej osobie prokurator Marek Wełna ogłosił credo w Gazecie Krakowskiej z dnia 8.11.2002r w wywiadzie „Złoto z fabryki faktur", opisane szczegółowo w załączniku do niniejszego pisma. Polemika z ogłoszonymi w tym artykule poglądami Marka Wełny ze strony z-cy Prokuratora Okręgowego ze Szczecina Z.Kuligowskiego zakończyła się klęską tego ostatniego (został zdymisjonowany) a Marka Wełnę uznano za skutecznego prokuratora i w jego ręce przekazano śledztwa w sprawie tzw. mafii paliwowej. Nikogo nie interesowało to, że stosowane przez prokuratora Marka Wełnę przestępcze metody śledcze nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością i demokracją. Dokładnie opisuję to w załączniku do niniejszego pisma. Stosowane metody nie prowadzą również do szybkiego sądowego ukarania ewentualnych winnych, gdyż prokuratorskie matactwa skutkują kierowaniem do sądu kilkaset stronicowych niejasnych aktów oskarżenia przeciwko zwykle kilkunastu oskarżonym, wraz z kilkaset tomami zwykle niepotrzebnych akt oraz wytypowaniem kilkaset świadków oskarżenia, zwykle niezorientowanych w sprawie.
Należy skończyć z haniebnymi praktykami przestępców i urzędowych terrorystów typu prokurator Marek Wełna, chronionych przez zdewastowane sądy. Dopiero wówczas tak naprawdę znajdziemy się w nowoczesnej Europie.
Wrocław, 21.12.2007r

mgr inż. Leszek Szlachcic
 
sygn. akt VI Ds 27/01/s, Prokuratura Apelacyjna w Krakowie
 
 
Prokurator pod presją czyli historia I dymisji z 2006r.
 
Prokurator Marek Wełna z wydziału przestępczości zorganizowanej krakowskiej prokuratury apelacyjnej, stojący na czele zespołu prowadzącego największe w kraju śledztwo w sprawie tzw. mafii paliwowej, niespodziewanie podał się do dymisji. Pismo w tej sprawie złożył 1 marca. Jako powód swojej decyzji podał problemy w porozumieniu się z nowymi przełożonymi.
W krakowskiej prokuraturze apelacyjnej doszło ostatnio do wielu zmian kadrowych. Jej dotychczasowy szef prok. Bogusław Słupik awansował na dyrektora departamentu legislacyjno-prawnego Prokuratury Krajowej, a zastąpił go prok. Józef Giemza, cieszący się zaufaniem polityków PiS od czasu, kiedy jako szeregowy prokurator z Kielc zajmował się osławionym śledztwem w sprawie dziennikarzy w 2001 r. Miejsce odwołanego naczelnika wydziału p.z. Janusza Śliwy zajął prok. Marek Woźniak. Według prokuratorów z Krakowa (wszyscy zastrzegają anonimowość) zaczęło dochodzić do interwencji nowych przełożonych w prowadzone sprawy. – Wełna to twardziel, łatwo się nie poddaje, ale tym razem chyba trochę z naciskami przesadzili i Marek powiedział: nie! – mówi jeden z prokuratorów z krakowskiej PA.
Marek Wełna kierował kilkunastoosobowym zespołem prokuratorów z całej Polski rozpracowującym powikłane wątki przestępstw paliwowych. – Miał świetne rozeznanie, pamięć i bezbłędnie kojarzył, nie trzeba było tracić czasu na szperanie w aktach, jego wiedza była bezcenna – ocenia były przełożony Wełny.
– Kiedy do naszej prokuratury przyszli nowi przełożeni, zaczęły się kłopoty – ujawnia jeden z prokuratorów grupy paliwowej. – Domagali się, aby zajmować się konkretnymi wątkami, a inne odkładać na bok, Marek nie godził się z tym. Z innych źródeł wiadomo, że śledztwem kierowanym przez Wełnę szczególnie interesował się nowy szef pionu przestępczości zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej Bogdan Święczkowski, zaufany ministra Ziobry. To on miał wymuszać ręczne sterowanie na bezpośrednich przełożonych Wełny.
POLITYKA
 
 
Incydenty Wełny z Ziobro (PiS w tle)
 
Wełna, uchodzący za pogromcę mafii paliwowej, niespodziewanie w marcu 2006 roku zrezygnował z kierowania zespołem. O przyczynach napisał wówczas w piśmie do Prokuratury Krajowej , ale publicznie o nich nie dyskutował. Nieoficjalnie mówiło się, że prawdziwym powodem były właśnie naciski, by prokuratorzy szukali haków na ludzi lewicy.

Gdy Wełna zrezygnował, miał być rozpracowywany przez ABW. Wedle tygodnika "Newsweek" o tym też opowiedział w płockiej prokuraturze. Ale służby zajęły się nie tylko nim. CBA miało inwigilować także innego krakowskiego prokuratora, który zajmował się śledztwem paliwowym. Chodzi o Wojciecha Miłoszewskiego (to jego Zbigniew Ziobro wraz z dokumentami ze śledztwa paliwowego zawiózł do Jarosława Kaczyńskiego), który też zrezygnował z pracy w zespole paliwowym. CBA dotarło do niektórych świadków przesłuchiwanych przez Miłoszewskiego w ramach śledztwa paliwowego. Jednego z nich zabrano do wrocławskiego hotelu i tam przez kilka godzin wypytywano o jego kontakty z krakowskim prokuratorem i zachowanie śledczego. Miłoszewski, który dowiedział się o tej rozmowie, napisał z niej notatkę służbową, którą przekazał swoim szefom w krakowskiej prokuraturze apelacyjnej.

Sam Marek Wełna potwierdza jedynie "złożenie dodatkowych zeznań w płockiej prokuraturze", ale odmawia informacji o ich treści. Tłumaczy: - Obowiązuje mnie tajemnica śledztwa.


Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,6007775,Ekipa_Ziobry_oskarzana_o_naciski.html#ixzz0n5MZqeo1
 
Szczeciński sukces  prokuratora Welny !?
 
Prokurator Marek Wełna, o którym mówi Grochulski to za rządów PiS szef zespołu prokuratorów badających sprawę mafii paliwowej. Z informacji, które podała “Polityka" wynika, że to on miał wysłać do aresztu, w którym siedział drugi właściciel BGM Zdzisława Marszałek, komisarza CBŚ, Jana Piotrowskiego.

"Powiedział, że prokurator Marek Wełna życzy sobie, bym potwierdził zeznania Bobrka (kolejny właściciel BGM - red.) dotyczące przede wszystkim Kwaśniewskiego, Piechoty, łapówek dla urzędników Głównego Urzędu Ceł i dla wojewody szczecińskiego. To był warunek opuszczenia przez mnie aresztu" - wspomina Marszałek. "Komisarz Piotrowski i prokurator Wełna wielokrotnie potem sugerowali mi złożenie zeznać dotyczących funkcjonariuszy państwowych zachęcając mnie udzieleniem zgody na widzenie z synem i zięciem w siedzibie CBŚ".

Z kolei Jan B. - prezes spółki BGM - w zamian za nadzwyczajne złagodzenie kary i zwolnienie go z aresztu zgodził się opowiedzieć o powiązaniach mafii paliwowej z politykami. Miał stwierdzić, że mafia płaciła haracz politykom m.in. pieniądze miały wpływać na szwajcarskie konto Aleksandra Kwaśniewskiego. Ale, że zeznania B. były mało wiarygodne prokuratura szukała dodatkowych osób, które potwierdzą te rewelacje - podała "Polityka".
 
 
Znowu głośno o Wełnie pisała w 2009 blogerka Kataryna
 
 
Kontrowersyjne NIE i red. Rozenek

"Dziewica sprawiedliwości"
W ogóle w prowadzonych niegdyś przez „pogromcę mafii paliwowej” sprawach sukcesów jak na lekarstwo. Nie zabezpieczono wielusetmilionowego mienia pochodzącego z paliwowych przekrętów, nie skazano też prawomocnie żadnego z baronów paliwowych, z wyjątkiem Piotra K., Króla Sztumu. Na domiar złego dla Wełny prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim zajmuje się nieprawidłowościami, które wystąpiły w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.
Oto prawdziwe, moim zdaniem, przyczyny, dla których Wełna robi z siebie w mediach bohatera walczącego z naciskami na prokuraturę w latach rządów ministra Ziobry. Taki bohater, taki zasłużony, jak tu mu patrzeć na ręce?
Co oczywiście nie oznacza, że Ziobro nie naciskał na prokuratorów. Pewnie naciskał, tylko akurat prokurator Wełna jest ostatnim, który powinien się na to użalać. Z naszych ustaleń wynika, że gorliwie realizował wytyczne tego ministra.

ANDRZEJ ROZENEK
arozenek@redakcja.nie.com.pl
 
Moja opinia
 
Byłem przesłuchiwany przez podwładnego Prokuratora Wełny młodego ambitnego Prokuratora ze Szczecina Marcina Kowalskiego ( prowadził sprawę BGM i przesłuchiwał w Niemczech b. prokuratora Czyżewskiego) , który odniósł spektakularny sukces  który w ciągu 2 lat delegowany  z Prokuratury Rejonowej  do Prokuratury Okręgowej awansował do Prokuratury Krajowej w Krakowie do spec zespołu - obecnie adwokat w Szczecinie
 
Jako b. podejrzany mam wyrobione zdanie o metodach nakłaniania świadków , fałszowania dowodów, zatajania dowodów niewinności i "złotego środka" aresztu wydobywczego..
 
Moje zdaniem jako paliwowca jest to jednoznaczne dobra zagrywka "oczyszczająca - akcja" uprzednich władz czysto polityczna, i na czyje zamówienie polityczne, oczywiście niezgodna z prawem , ubrana w szaty prokuratorskie z narzędziem aresztu wydobywczego. To hańba demokratycznego Państwa Prawa.
 
Kejow
 

13 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. wrócił Kulczyk, dostał gwarancje PGNiG to Wełna

musiał odejśc.

Prokuratura po cichu umorzyła sledztwo w sprawie afery paliwowej,.a przeciez Kulczyk nie wracał do Polski, bo sie bał przesłuchania.

Dzisiaj i Kulczyk i Krauze wrócili w glorii - Loża minus 5 działa sprawnie.

http://blogmedia24.pl/node/20018

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. Maryla

Znam sprawę Trzebini z ust Prezesa Ślaka i dyr. ITN pani Iwony.
Wszystko robione na siłę , bez dowodu. Nawet skarbówka nie miała się o co zahaczyć.
Afera paliwowa i mafia to wymysł polityczny

Kejow

kejow
avatar użytkownika Maryla

3. @kejow

no nie, daj spokój - to wymysł?

Tak jak nie ma obecnie mafii wracającej na salony?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Selka

4. @Kejow

Że co?


To żart? Is'nt it?



BTW. Mówisz o informacji od zainteresowanych? Czy aby dobrze zrozumiałam?

Ostatnio zmieniony przez Selka o czw., 06/05/2010 - 00:08.

Selka

avatar użytkownika benenota

5. @Kejow

Witam.
Czy moglbys,bardziej precyzyjnie wyjasnic,przedstawic swoje stanowisko w tej sprawie?
Duzo tu cytatow z niezbyt obiektywnej(mowiac delikatnie,prasy).

Pozdrawiam.

P.S.Dodam....o malo co nie spadlem z kszesla.

Ostatnio zmieniony przez benenota o czw., 06/05/2010 - 00:29.
Tak mi tu dobrze...ze dobrze mi tak.
avatar użytkownika Maryla

6. spotkania z Ałganowem, Kuną, mafai Baraniny itd a oto :

Energetyczne projekty Jana Kulczyka

Stworzenie polskiej, niepaństwowej grupy energetycznej, wokół której można konsolidować aktywa branży w Europie Środkowo-Wschodniej oraz inwestycje w Polsce, na Białorusi i Ukrainie, to cel Jana Kulczyka i jego grupy Kulczyk Investments.

Nie jest wykluczone, że ośrodkiem konsolidacji będzie gdańska Energa, na kupno której firma złożyła ofertę - powiedział w wywiadzie dla "Parkietu" Jan Kulczyk.

W 2012 r. Kulczyk Investments chce rozpocząć budowę elektrowni na węgiel kamienny o mocy 1 tys. MW na Białorusi. Zgodnie z planem przebiegają prace projektowe podobnej elektrowni o mocy do 2 tys. MW, która ma powstać niedaleko Tczewa. Mają być w nich zainstalowane najbardziej ekologiczne technologie spalania.

Zdaniem Jana Kulczyka, Polska zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę na mapie energetycznej Europy, stąd owe inwestycje.

http://biznes.onet.pl/energetyczne-projekty-jana-kulczyka,18490,3219483,...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. MSP zaprasza do negocjacji ws. sprzedaży 82,90 proc. akcji Energ

Tagi: MSP, prywatyzacja, energetyka, PGE, PGNiG

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży co najmniej 4,12 mln, należących do Skarbu Państwa, stanowiących 82,90 proc. kapitału zakładowego, akcji spółki Energa (d. G8), podał resort w komunikacie.

MSP podało, że potencjalni inwestorzy, którzy złożą odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji, zostaną poinformowani w formie pisemnej do dnia 8 czerwca 2010 roku o decyzji ministra skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonej odpowiedzi.

"Przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za nabywany pakiet akcji spółki, proponowany przez Potencjalnego Inwestora program rozwoju, obejmujący m.in. zobowiązania inwestycyjne, zobowiązania w zakresie ochrony środowiska, zobowiązania w zakresie ochrony interesów pracowników Spółki i innych osób związanych ze spółką oraz sposób zabezpieczenia wykonania tych zobowiązań" - czytamy dalej.

W połowie marca wiceminister skarbu Jan Bury zapowiadał, że MSP planuje zaoferować akcje grupy Energa inwestorowi branżowemu do końca II kw. br. i chce przeprowadzić transakcję na przełomie 2010 i 2011 roku.

Poinformował wtedy, że w przetargu może też startować Polska Grupa Energetyczna (PGE) i będzie to ewentualnie suwerenna decyzja tej spółki. Wcześniej pod koniec ub.r. minister skarbu Aleksander Grad informował, że PGE mogłoby wykorzystać aktywa Energi przy projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jednak ewentualnemu przejęciu Energi przez PGE sprzeciwia się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Prezes urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel mówiła ostatnio, że nie ma podstaw prawnych, by wydać zgodę na przejęcie grupy Energa przez PGE.

Zainteresowanie spółką wyrażało też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), które widzi potencjalne możliwości współpracy w zakresie budowy nowych elektrowni opalanych gazem, które są w planach Energi. W maju ub.r. Energa, PGNiG i Grupa Lotos, jako partnerzy utworzonego konsorcjum, podpisali umowę w sprawie opracowania studium wykonalności, budowy i eksploatacji nowoczesnej elektrociepłowni na paliwo gazowe o mocy elektrycznej 200 MW.

Ofertę na kupno Energi chce też złożyć Kulczyk Investment, który zapowiedział to w środowym "Parkiecie". Dr Jan Kulczyk starał się kilka lat temu o kupno tzw. grupy G8 (poprzedniczki Energi - bez elektrowni Ostrołęka).

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.

http://biznes.onet.pl/msp-zaprasza-do-negocjacji-ws-sprzedazy-8290-proc-...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Selka

8. Czekam na odpowiedź Kejowa,

- bo moje nieudawane zdumienie stwierdzeniem "Afera paliwowa i mafia to wymysł polityczny" - chyba mi spokojnie zasnąć nie pozwoli...

Selka

avatar użytkownika kejow

9. Selka

Mafia paliwowa i zapotrzebowanie na aferę paliwową i komisję śledcza PKN Orlen to czysta polityka.
Posiadam kopie wyroków uniewiniających firmy ( z sądów administrcyjnych i karnych) wrz z opiniami biegłych ok. 50 kg. Byłem na kilku procesach , znam praktykę wymiaru " poddaj się karze to dostaniesz w zawiasach".
W ramach Polskiej Izby Paliw Płynnych obserwowałem jak firmy paliwowe prywtne są niszczone, jakie metody sa stosowane w postępowaniach przygotowawczych.
Byłem tez na kliku pogrzebach tzw. "mafii paliwowej" w tym jeden szczególnie bolesny w Areszcie Śledczym Stanisław. N. zmarł na serce karateka i reanimacja za póżno. Stan zdrowia był znany. W tej sprawie wszystkich uniewinniono.

kejow
avatar użytkownika kejow

10. Maryla

Co do grupy Kulczyka to zupelnieinna sprawa. Definicja mafii to grupa osób powiązanych wpływajcych na urzędy , polityków w celu osiagnięcia celów ( gospodarczych, handlowych a nawet legislacyjnych). Kulczyk i jego grupa reprezentują bardzo silny kapitał - i to jest ich wada. Dobrze że poruszasz ten temat bo bez społecznej kontroli zbyt wiele rzeczy władzy wynkneło by się spod każdej kontroli. Postepowania antymonopolowe i antytrustowe w Polsce dpiero raczkują.

Kejow

kejow
avatar użytkownika kejow

11. benenota

Moje stanowisko - mafii paliwowej złożonej z prywatnych firm paliwowych nie było nie wypełniały " ustawowej definicji zorganizowanej grupy przestępczej" a definicja mafii czyli powiązanie świata przestępczego z polityką w sposób systemowy praktycznie nie mialo miejsca.

Wkręcanie polityków ( np. Oleksego jego żona nigdy nie była w Radzie Nadzorczej POLLEX) , posłanki ( Ostrowskiej wyjaśnione) etc. to czysta polityka elit.

Ustawione zeznania Prokuratora Czyżewskiego przed Sejmową Komisją śledcza szkoda że Wasserman zbyt późno się połapał w manipulacji prokuratorów Wełny.

Obiektywność informacji to mały wierzchołek góry lodowej.
Ponieważ piszę książkę pt. "Pitawal naftowy" staram się weryfikować informacje u źródła, ale to trwa dopiero się końcą procesy z lat 2001/2002.

Pikatny szczegól

Szef podinspektor KGP CBŚ ( b/ SB)międzyresortowego zespołu ds. zwalczania mafii paliwowej ustanowiony przez Komendanta Głownego Policji w 2003 opuścił szeregi Policji i natychmiast uzyskał zatrudnienie 18.000 zł w Biurze Bezpieczeństwa ORLENU czym spowodował nerwową reakcję rzecznika policji pani Hytrek. Żadne ze sledztw przeciwko PKN Orlen nie zakończyło się wniesieniem aktu oskarżenia. Oczywiście paru ajentów namierzono i skazano ale to promil.

Jak sa budowane statysyki ze śledztw i postepowań karno skarbowych to jest sztuka manipulacji - do w odniesieniu do tzw. skazań prawomocnych w przedmiocie " mafii paliwowej" jest to inpertpretacja zbyt dowolna.

W czasie przesłuchania pytno mnie też o konta numeryczne Prezydenta Kwśniewskiego .. uśmiechnełem się do prowadzącego przesłuchanie ....

Kejow

Ps. Akta spraw i treści wyroków są jedynym dowodem że mafii paliwowej nie ma.

kejow
avatar użytkownika kejow

12. Maryla

Wracają rózni ludzie na scenę polityczną , ale normalni paliwowcy raczej nie brylują na salonach.
Kejow

kejow
avatar użytkownika kejow

13. Selka

Informacja od zainteresowanych obejmuje :
- podejrzanych
- skazanych
- uniewinnionych
- świadków

Wspólczynik tzw. "prawdy obiektywnej" w sprawach jest ocenny przez sądy , więc wynik jest jednoznaczny mafii paliwowej nie było.

Kejow

Ostatnio zmieniony przez kejow o czw., 06/05/2010 - 06:36.
kejow