Koncepcja Możejek - wspólnie Orlen z Lotosem recepta na Litwę

avatar użytkownika kejow

Rózne głosy dochodzące o Możejkach na Litwie inwestycji unijnej PKN Orlen sa okazją do prezentacji różnych koncepcji biznesowych jak również otoczeniu biznesowym.

MOŻEJKI - WSPÓLPRACA LOTOSU z ORLENEM

Zdaniem Janusza Wiśniewskiego, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej a także byłego wiceprezesa Orlenu szansą na uratowanie Możejek dla Orlenu może być tylko współpraca z Lotosem. - Nie wierzę ani w pomoc rządu litewskiego, który pozbył się przy pierwszej okazji reszty akcji Możejek, ani w jakikolwiek swap na istotnych aktywach rafineryjnych w Europie - podkreśla Wiśniewski.
Jego zdaniem sprzedaż akcji Możejek będzie zawsze oznaczać ogromna stratę czyli potwierdzenie działania na szkodę spółki. - Transakcje, które są rezultatem biznesowego nieudacznictwa i politycznej zawziętości przez wiele lat będą podlegać spekulacjom medialnym, ale tak naprawdę są istotne tylko dla tych, którzy chcą uniknąć odpowiedzialności za nie - stwierdza wiceprezes KIG.

Jego zdaniem to, czy rafineria w Możejkach pracuje czy nie jest bez znaczenia dla europejskiego bilansu przerobu ropy i sprzedaży produktów naftowych. - Orlen musi poradzić sobie sam i z pewnością sobie poradzi tyle, że będzie to niezwykle kosztowne. Ratunkiem mógłby być wspólny z Lotosem program rozwoju petrochemii wykorzystujący nadmiar benzyny surowej do pirolizy w tych rafineriach. To jednak koszt kilku miliardów euro i potrzebny jest tu inwestor branżowy posiadający nowoczesne technologie - przyznaje nasz rozmówca.
 

http://nafta.wnp.pl/j-wisniewski-kig-wspolpraca-orlenu-i-lotosu-moglaby-pomoc-mozejkom,108441_1_0_0.html

PROBLEMY ORLENU NA LITWIE

Litewskie ministerstwo komunikacji odrzuciło żądania polskiego resortu skarbu, aby Litwa do końca września odbudowała odcinek torów kolejowych pomiędzy rafinerią w Możejkach a łotewską granicą. Miało to obniżyć koszty transportu paliw z należącej do PKN Orlen rafinerii.Wiceminister komunikacji Litwy Arunas Staras nazwał polskie żądania ultimatum. Jego zdaniem, Litwa dostrzega coraz więcej oznak, że Polska chce sprzedać rafinerię Rosjanom, mimo że polskie władze kategorycznie temu zaprzeczają. Litewskie koleje obiecują odbudować tory w ciągu 36 miesięcy.

PAP/ONET

DLACZEGO PARTNER STRATEGICZNY

Możejki nie spełniają oczekiwań ekonomicznych

PKN Orlen podał w swym stanowisku, iż "otoczenie makroekonomiczne w ciągu ostatniego półtora roku, szczególnie niski dyferencjał i marże rafineryjne, nie sprzyjają osiąganiu przez Orlen Lietuva oczekiwanych wyników finansowych". W ocenie płockiego koncernu, dodatkowym utrudnieniem dla funkcjonowania litewskiej spółki są "wciąż nierozwiązane problemy logistyczne i brak postępu w negocjacjach, które powinny te problemy rozwiązać".

Cel - zapewnienie rentowności

...... podstawowym celem pozostaje zapewnienie rentowności litewskim aktywom. "Wcześniejsze plany rozwoju firmy w obszarze inwestycyjno-logistycznym, w kontekście artykułowanego sprzeciwu władz Litwy wobec obecności PKN Orlen w akcjonariacie, czy operacyjnym zarządzaniu terminalem w Kłajpedzie, nie mogą być uruchomione. Dlatego rozważamy opcję pozyskania partnera strategicznego" - odpowiedziało biuro na pytanie PAP, czy PKN Orlen planuje zmiany w swej strategii w odniesieniu do Orlen Lietuva.

GAZETA PRAWNA

DYSKUSJA O MOŻEJKACH W SALONIE24.pl

Na Salonie 24.pl dyskusją była oparta o artykuł z Rzeczypospolitej . Wnioski i oceny blogera Grzegorza Rossy zasługują na uwaglednienie w dyskusji cyt." analizę wskaźnikową i bilnasu dla Orlenu i powiem że widać było tam negatywny wpływ przejęcia Możejek przez Orlen, zarówno na rentowność całego orlenu jak i na płynność spółki itd. "
 

http://l.s.salon24.pl/168269,elzbieta-jakubiak-o-mozejkach

SPEKULACJA CZY  REAL  ROSYJSKI

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, w tym partnerowi z Rosji. Spekulacje te pojawiły się także ostatnio w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

Wśród zainteresowanych rafinerią w Możejkach media wymieniały też kontrolowany przez państwo Rosnieft, jednak jego szef Siergiej Bogdanczikow oświadczył pod koniec lutego, że koncern nie prowadzi takich rozmów, choć przygląda się wszystkiemu, co pojawia się na rynku. Z kolei prezes Łukoilu Wagit Alekpierow oznajmił kilka miesięcy temu, że jego koncern nie planuje kupna zakładów w Możejkach.

Jednak na początku marca "RBK-daily" powołując się na źródło w rządzie Rosji poinformował, że premier Władimir Putin popiera wejście rosyjsko-brytyjskiego TNK-BP do należącej do polskiego PKN Orlen rafinerii w Możejkach na Litwie. Doniesieniom zaprzeczył prezes Krawiec. "Póki co do nas żaden rosyjski koncern, z żadną konkretną propozycją się nie zgłosił" - skomentował.(PAP)

Źródło:PAP

Oświadczenie PKN Orlen z  2010-04-26 

 
W związku z opublikowaniem na łamach dzisiejszego wydania rosyjskiej gazety „Wremia Nowostiej” informacji nt. rzekomo planowanej sprzedaży pakietu akcji ORLEN Lietuva rosyjskiemu koncernowi Rosnieft, PKN ORLEN oświadcza, że nie prowadzi w tym zakresie żadnych negocjacji. Informacje podane przez „Wremia Nowostiej”, dotyczące ORLEN Lietuva, są medialną spekulacją i nie mają pokrycia w faktach.

Biuro Prasowe
PKN ORLEN

http://www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Strony/Oswiadczenie26042010.aspx

Przyczyna błedu celu - czy spisek biznesowy

W lipcu 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu Przyjaźń, którym rosyjska ropa płynęła do przejętej 15 grudnia 2006 roku przez polski PKN Orlen rafinerii. Ropa do rafinerii Orlen Lietuva, czyli dawnej Mażeikiu Nafta, jest dostarczana obecnie tankowcami i koleją. Taka sytuacja pogorszyła kondycję finansową rafinerii.
 

OPINIA ANDRZEJA SZCZESNIAKA - EKSPERTA RYNKU PALIW

..... tu mamy dwa poziomy: biznesowy i polityczny. Orlen ma problem na obu, gdyż na poziomie biznesowym widać po wstępnych wynikach Orlenu z 1 kwartał 2010, że Możejki są segmentem grupy najbardziej wrażliwym na złą koniunkturę. O ile zmniejszono w Płocku produkcję o 2%, to na Litwie o 21% (uwaga tu się pomyliłem w wypowiedzi mówiąc o 17% - to był spadek wykorzystania mocy produkcyjnych w pp).I to jest problem biznesowy, do którego dochodzi jeszcze fakt, że żadna duża europejska czy światowa firma nie wejdzie w tę rafinerię, bo dzisiaj te zintegrowane koncerny wychodzą z rafinacji w Europie, bo tu panują trudne warunki. Jedynym, który może wejść jest rosyjski koncern, gdyż ma ropę, ma infrastrukturalne połączenie, które można uruchomić... i tu się zaczyna problem drugi, czyli poziom polityczny.

http://szczesniak.pl/1653

UWARUNKOWANIA ZEWNETRZNE MOŻEJEK POLITYKA

Możejki: wielka pomyłka Orlenu?

Dziś w stosunkach Orlen–rząd litewski znów zgrzyta. Skończyło się polityczne wsparcie?

Wyglądało, że Możejki będą katalizatorem współpracy w dziedzinie gospodarczej. To za sprawą transakcji Orlenu w agendzie rozmów pojawiło się wiele innych projektów polsko-litewskich. Wydawało się, że wszystko ruszy z kopyta: elektrownia atomowa Ignalina, most energetyczny, infrastruktura drogowa Via Baltica. I gdzieś to się wszystko załamało. Dlatego trzeba narysować umowną grubą kreskę i zacząć rozmowy od początku.

Wydał pan niedawno razem z Cezarym Filipowiczem książkę „Rosja, ropa, polityka, czyli o największej inwestycji PKN Orlen”, w której wyjaśnia pan, że jednym z ważnych argumentów przemawiających za zakupem Możejek była obawa, że inaczej kupi ją któryś z rosyjskich koncernów. Dysponując własną tanią ropą zaleje północno-wschodnią Polskę swoim tanim paliwem, podkopując ekonomiczną pozycję Orlenu i monopolizując rynek. Czy to nie nazbyt fantastyczny scenariusz?

To wbrew pozorom możliwy scenariusz. Z punktu widzenia biznesowego obecność w Możejkach poważnego rosyjskiego koncernu dysponującego własnymi złożami ropy jest potencjalnie bardzo niebezpieczna dla Orlenu. Kto może zapewnić, że w pewnym momencie nie zostałby zbudowany rurociąg paliwowy ułatwiający dostawy paliw na polski rynek? Przecież już dziś mówi się o takim rurociągu z Białorusi, przeciw czemu obecny zarząd Orlenu gorąco protestuje. A co przeszkadzałoby, aby Możejki połączyć przez Litwę i Białoruś rurociągiem z nową bazą w Polsce?

Adam Grzeszak POLITYKA

http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1500417,1,mozejki-wielka-pomylka-orlenu.read?backTo=http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1504022,1,problemy-orlenu-na-litwie.read

PODSUMOWANIE

Analiza i ocena działaności ORLENU w pryzmacie oceny ryzyka biznesowego na rynku paliw poprzez inwestycję w rafinerię Możejski na Litwie nie osiągneła celów.

- objecie segmentu rynku  paliw i dystrybucji  ( ocenia jako udane)

- oplacalność inwestycji w rozumieniu nakładów do  zysku w odniesieniu do rafinerii europejskich (słaba)

- brak własnych źródęł surowcowych  i transport morski ( pogarsza wynik ekonomiczny Możejek  widoczne na wprost - cena ropy naftowej)

- czy otwarta polityka Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w zakresie oceny  że Możejki będą katalizatorem współpracy w dziedzinie gospodarczej z Litwa ( poprostu sie nie sprawdziły błąd polityczny)

 

Kejow

 

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. poprostu sie nie sprawdziły błąd polityczny)

@KEJOW dlaczego obciążasz tym ś.p. Lecha Kaczyńskiego, a nie Pawlaka i Tuska? Przypominam mój wywiad z Pawlakiem i cała politykę od października 2007 r - od piwerwszego niszczyli wszystko, co LK zrobił.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. PO przyjrzy się projektom

PO przyjrzy się projektom energetycznym PiS PO przyjrzy się projektom energetycznym, które zapoczątkował rząd PiS. Pod lupę trafią m.in. terminal LNG i tzw. projekty norweskie. Północ - południe wyszehradzki projekt gazowy Bezpieczeństwo dostaw gazu dla krajów Grupy Wyszehradzkiej jest nieporównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się kraje byłej "15". Brakuje pomysłu na zmianę aktualnego stanu rzeczy, kiedy kraje wyszehradzkiej "4" są praktycznie zależne od dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zbudowanie nowego rurociągu z Norwegii do Polski i dalej poprzez Czechy, Słowację i Węgry do Chorwacji. W przeciwieństwie do krajów starej Unii kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wypracowały do tej pory żadnego alternatywnego projektu. Budowa rurociągu z północy na południe jest więc rzeczą konieczną. XVII Forum Ekonomiczne Krynica, 5 - 8 września 2007 www.forum-ekonomiczne.pl Gazociąg Północny gazociągiem lądowym? (PAP, pr/24.07.2007, godz. 18:56) http://maryla-maryla.blogspot.com/2007/11/z-cyklu-bilans-zamknicia-spraw-po-2_07.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl