Walka o Pileckiego w PE trwa

avatar użytkownika Michał Tyrpa

Komisja Spraw Zagranicznych AFET postanowiła przekazać projekt Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem do rozstrzygnięcia szefów grup politycznych w Parlamencie Europejskim.

Dla uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” to dobra wiadomość. W ostatnim czasie, mimo ignorowania tematu przez media, Sprawa, o którą walczymy wzbudza coraz szerszy rezonans (zob. poprzednie materiały na http://mementomori.salon24.pl ).

Dziś dotarł do mnie komunikat prasowy grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Oto jego treść:

„PE/ Walka o Pileckiego wchodzi w decydującą fazę

Bruksela, 28.04.2010

Podczas wczorajszego spotkania prezydium Komisji Spraw Zagranicznych poseł PiS do PE Tomasz Poręba ponownie przedstawił założenia projektu zalecenia dla Rady o ustanowieniu Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Podczas debaty koordynatorzy grup politycznych zdecydowali o przekazaniu sprawy do rozpatrzenia Konferencji Przewodniczących (najwyższemu gremium decyzyjnemu w PE).

Od decyzji Konferencji Przewodniczących - w skład której wchodzą przewodniczący grup politycznych i przewodniczący PE (bez prawa głosu) - zależeć będą dalsze losy projektu. Tym samym, wniosek może zostać przyjęty na sesję plenarną lub przekazany do rozpatrzenia innej komisji parlamentarnej.

"Jest to kolejny, być może decydujący, krok na poziomie PE celem upamiętnienia Rotmistrza Pileckiego i innych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie walce z reżimami totalitarnymi. Fakt, że projekt nie został odrzucony, tylko przekazany do dalszych prac, stwarza nadzieję na pomyślny finał tej sprawy. Nie ukrywam jednak, że wiele będzie zależeć o wsparcia ze strony polskich posłów z innych grup politycznych, zabiegających u swoich liderów o poparcie projektu. Bardzo o to apeluję", mówił Poręba.

"Ta inicjatywa to hołd dla ludzi, którzy swoją niezłomną postawą dawali świadectwo walce z dwoma okrutnymi ustrojami totalitarnymi. Bardzo istotny jest także edukacyjny wymiar tej inicjatywy, polegający na promocji patriotycznych postaw wśród młodych ludzi", dodał.

Inicjatywa Tomasza Poręby stanowi kolejny etap akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu (Let's Reminisce About Witold Pilecki), zapoczątkowanej w styczniu 2008 roku przez FundacjęParadis Judeorumi wprowadzonej w minionej kadencji na forum PE przez Hannę Foltyn Kubicką.”

Jak wspominałem uprzednio, doceniając wkład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a także poparcie udzielone projektowi już przez Europejską Partię Ludową, od miesięcy intensywnie zabiegam o poparcie dla również ze strony pozostałych grup politycznych w PE. Pod koniec lutego wystosowałem (powtórzone potem kilkakrotnie) listy do Martina Schulza (Socjaliści), Guy Verhofstadta (Liberałowie), Nigela Farage’a (Europa Wolności i Demokracji) oraz europosłów niezrzeszonych. Dziś, po raz kolejny zwróciłem się do szefów grup Zielonych (Regens/EFA), a także Nordyckiej Lewicy (GUE/NGL).

Niewykluczone, że Konferencja Przewodniczących grup politycznych w Parlamencie Europejskim będzie podejmować decyzję w tej sprawie około 10 maja b.r.

Raz jeszcze dziękuję tym wszystkim, którzy – pomimo własnych obowiązków – poświęcili ostatnio czas na przypomnienie polskim europosłom o Rotmistrzu.

Dziś nadal bardzo wiele zależy od ich postawy i od naszej inicjatywy. Wielką rolę ma do odegrania Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Ogromnie dużo zależy od europosłów lewicy, których znakomita większość w dalszym ciągu ignoruje prośby i pytania uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Dlatego apeluję raz jeszcze: piszmy listy, przekazujmy informacje! Przypomnijmy polskim posłom do Parlamentu Europejskiego, że w Brukseli i Strasburgu każdy z nich reprezentuje Majestat Rzeczypospolitej. Dobro, za które tacy Bohaterowie, jak Rotmistrz Pilecki oddawali życie.

Przypomnijmy europosłom, iż w tej sprawie mogą i powinni zdobyć się nie tylko na mniej lub bardziej wymuszone deklaracje (bez pokrycia?), ale i na aktywne, intensywne działania.

Przypomnijmy o Rotmistrzu!

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. wniosek może zostać przyjęty na sesję plenarną lub przekazany do

a tu nie nie trzeba było przekładać : Rada Europy-Wielki Głód-ludobójstwo Środa, 28 kwietnia 2010 Czytaj także: Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało za ludobójstwo Wielki Głód, do którego doprowadzono w Związku Radzieckim w latach trzydziestych. Przyjęta rezolucja potępia stalinowski reżim i wzywa do badań historycznych nad dokonanymi zbrodniami. Posłowie podkreślają w rezolucji, że Wielki Głód był jedną z najtragiczniejszych kart w historii narodów byłego Związku Radzieckiego. Miliony niewinnych osób Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, a szczególnie Ukrainy, zginęło w wyniku masowego głodu spowodowanego celowym działaniem sowieckiego reżimu. Zgromadzenie zdecydowanie potępiło okrutną politykę prowadzoną przez stalinowski reżim i uznało ją za zbrodnię przeciwko ludzkości. Takie stanowisko - jak podkreślają posłowie - zdecydowanie odrzuca wszelkie próby uzasadnienia tej niosącej śmierć polityki. Ponadto Zgromadzenie zwróciło się do innych państw członkowskich Rady Europy, aby przeprowadziły ponowne poszukiwania w swoich archiwach krajowych i udostępniły historykom wszystkie dokumenty. Zdaniem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który wczoraj gościł w Radzie Europy, nazywanie Wielkiego Głodu ludobójstwem tego czy innego narodu byłoby niepoprawne i niesprawiedliwe. http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/?id=158251

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. 10.04.2009 rano W SALONIE24 (ciemna blondynka)

Dokładnie rok przed katastrofą posłanka , wtedy jeszcze, Pani Hanna
Foltyn-Kubicka zamieściła w salonie notkę o haniebnym głosowaniu
polskich posłów w europarlamencie.

 

2009-04-10 10:12

Pilecki: sprawa honoru

Czy logo frakcji jest
ważniejsze niż Godło Rzeczpospolitej? Czyli o głosowaniu w sprawie
Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wielokrotnie twierdziłam, iż polscy
posłowie do Parlamentu Europejskiego potrafią, w sprawach ważnych dla
Polski, zakopać partyjne podziały i wspólnie...

 

 

 

Przypomnijmy sobie dziś nazwiska Polaków, którzy w Europie
głosowali przeciwko wpisaniu nazwiska rotmistrza Pileckiego do tekstu
dokumentu ustanawiającego dzień 25 maja, rocznicę wykonania wyroku
śmierci na Rotmistrzu, Europejskim Dniem Bohaterów Walki z
Totalitaryzmem.

Czarnecki Marek Aleksander, Onyszkiewicz,
Piskorski, Staniszewska, Wielowieyski , Buzek, Chmielewski, Gacek,
Jałowiecki, Lewandowski, Olbrycht, Protasiewicz, Saryusz-Wolski,
Siekierski, Zaleski, Zwiefka , Geringer de Oedenberg, Grabowska,
Liberadzki, Masiel , Sonik, Gierek 

Głosowanie nad rezolucją "Sumienie Europy a totalitaryzm"


http://ciemnablondynka.salon24.pl/178608,10-04-2009-rano-w-salonie24

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl